• AKCJA WSPARCIA UCZNIÓW ZE SPEKTRUM AUTYZMU W 0A
          • AKCJA WSPARCIA UCZNIÓW ZE SPEKTRUM AUTYZMU W 0A

          • W piątek 19 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego 0A wraz ze swoimi Paniami przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, jako znak włączenia się w akcję wsparcia uczniów ze spektrum autyzmu. Tego dnia obejrzeli również film edukacyjny, dzięki któremu dowiedzieli się, że osoby ze spektrum autyzmu w inny sposób niż my doświadczają, czują, myślą, widzą, słyszą i rozmawiają. Dlatego bądźmy tolerancyjni i nie przechodźmy obok nich obojętnie.

            Wychowawca: Ewelina Bielińska 
                                       Natalia Kurek 

             

          • AKCJA „ŻONKILE”

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach z opiekunem p. Natalią Witkowską włączyli się w dwunastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile przy współpracy z Muzeum Polin upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja Żonkile to nie tylko ważna inicjatywa społeczna, ale także piękny gest, który przypomina o sile ludzkiego ducha i o tym, że nigdy nie należy zapominać o tych, którzy walczyli o wolność i godność.  Młodzież  udała się z wizytą do Urzędu Miasta, gdzie wręczyła wykonane przez siebie papierowe żonkile Burmistrzowi Miasta Chojnice dr Arseniuszowi Finsterowi. Uczniowie rozdawali kwiaty także chojniczanom, wspominając wydarzenia  historyczne. #ŁączyNasPamięć.

          • MARATON BIBLIJNY

          • W dniach 15- 20 kwietnia w Czytelni odbywał się Maraton Biblijny, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach z okazji trwającego VI Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. Przy tej okazji można było obejrzeć wystawę prezentującą różne wydania Biblii. W Maratonie Biblijnym brali udział także uczniowie naszej szkoły pod opieką katechetów w ramach lekcji religii.

          • WARSZTATY MUZYCZNE ,,WSZYSCY JESTEŚMY WAŻNI’’

          • Dnia 19 kwietnia w naszej szkole gościliśmy uczniów i opiekunów: p. Tomasza Klamana, p. Lurę Folz i p. Kamilę Windorpską z Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach, którzy poprowadzili warsztaty muzyczne ,,Wszyscy jesteśmy ważni’’. Wszyscy aktywnie i radośnie uczestniczyli we wspólnych śpiewach i zabawach integracyjnych.

          • Fabryka rytmów i muzyka etniczna dla najmłodszych w SP-1

          •      Z inicjatywy Aleksandry Szczepańskiej (nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej) uczniowie niektórych klas młodszych, mieli okazję bawić się muzyką, rytmem, dźwiękami, wykorzystując instrumenty etniczne, które zaprezentował  ich pasjonat i muzyk - Sławomir Głowala.

                 W kameralnej atmosferze  przy dźwiękach: m.in. didgeridoo, kalimby, djemby, rury deszczu, uczniowie mogli przenieść się w świat lasu, letniej łąki, afrykańskich  przestworzy: mogli doświadczyć i poszukać w sobie poczucia rytmu, bawiąc się w zespole. Podczas warsztatów rytmiczno - muzycznych  można było  poznać budowę, nazwę i usłyszeć brzmienie nieznanych dotąd instrumentów. Uczniowie rysowali muzyczne obrazy wykorzystując własną wyobraźnię oraz kreatywnie nadawali nowe nazwy instrumentom. Niecodziennym, odkrywczym i entuzjastycznym doświadczeniem była samodzielna gra na instrumentach. Największą atrakcją okazała się próba gry na afrykańskich bębnach Conga.  Wrażliwość muzyczna, poczucie rytmu, kreatywne myślenie, umiejętność regulacji emocji wiedza oraz współpraca, to korzyści dla uczestników  w/w przedsięwzięcia.

            Uczestnicy warsztatów:

            kl. I a – wych. Ilona Szulc,

            kl. 1c – wych. Katarzyna Mucha,  
            kl. 1d – wych. Aleksandra Szczepańska,

             

            kl. 2a – wych. Lucyna Drążkowska,
            kl. 2c - wych. Ewa Tyborska- Miętka, 

             

            oddz. 0A – Ewelina Bielińska / Natalia Kurek,

            oddz. 0B – Iwona Szczepanik

             

                                                                                   Tekst i oprac. prezentacji: Aleksandra Szczepańska

          • TARGI EDUKACJI I KARIERY

          • W dniu 17.04.2024 roku odbyły się Targi Edukacji i Kariery, w których uczestniczyli uczniowie klas ósmych pod opieką nauczycieli naszej szkoły. Hala sportowa Centrum Parku w Chojnicach stała się miejscem poszerzenia wiedzy młodych osób z zakresu planowania swojej dalszej ścieżki kształcenia. Nasi uczniowie zapoznali się z ofertą szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 zaprezentowanej przez dyrektor Wydziału Edukacji i Spotu w Starostwie Powiatowym w Chojnicach, panią Irenę Laska. Nasi przyszli absolwenci mogli odwiedzić stoiska szkół z powiatu chojnickiego. Kontakt z przedstawicielami szkoły przybliżył młodzieży charakter oraz program danej placówki w praktyce. Podczas targów pani Alina Urbańska-powiatowy konsultant ds. doradztwa zawodowego przedstawiła zalety korzystania z dobrze znanego naszym uczniom padletu- codziennej pomocy w rekrutacji i planowaniu dalszej edukacji. Uczniowie klas ósmych! Mam nadzieję, że udział w targach ugruntował Waszą wiedzę na temat czekającej Was niebawem decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej.

            Doradca zawodowy Katarzyna Lis

          • ,,MUZYCZNY POCIĄG PRZEZ ŚWIAT’’

          • Dnia 15 kwietnia odbyły się w naszej szkole koncerty Łódzkiego Biura Koncertowego ,,Wirtuoz’’ pt. ,,Muzyczny pociąg przez świat’’. Wystąpiło Trio  ,,Orient  - Express’’ w składzie: Armen Karapetyan, Pavel Samokhin, Piotr Muszyński. W programie muzycy zaprezentowali utwory muzyki filmowej, piosenki i utwory muzyki gruzińskiej, ormiańskiej, mołdawskiej i serbskiej. Zaprezentowano także taniec w rytmie rumby kaukaskiej z udziałem publiczności. Była okazja poznać brzmienia różnych rodzajów trąbek oraz instrumentów etnicznych: didjeridu i duduk. Był też mini konkurs muzyczny ,,jaka to melodia’’. Szkolna publiczność bawiła się znakomicie i żywo reagowała na występ artystów. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom za włączenie się w organizację ,,żywego‘’ spotkania z muzyką a rodzicom za opłacenie występów dzieci.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          • Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21 w kariotypie.

            Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się one symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji osób z zespołem Downa. Z tej okazji 21 marca cała społeczność szkolna założyła skarpetki nie do pary na znak solidarności i szacunku z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. W tym dniu mogliśmy na przerwach posłuchać muzyki oraz zatańczyć różne piosenki, które poprowadziła pani pielęgniarka Ewa Kwiatkowska. Samorząd Uczniowski wraz z p. Magdaleną Czarnowską, p. Natalią Mleczek i p. Ewą Kwiatkowską serdecznie dziękuje za wspólną zabawę oraz integrację z osobami z Zespołem Downa.

          • WYCIECZKA DO GDYNI I GDAŃSKA

          • 26 marca uczniowie klasy VIc, VIIc, VIIIc, wzięli udział w wycieczce do Gdyni i Gdańska. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Tam zdobywa się wiedzę poprzez zabawę. Interaktywne stacje idealnie współgrają z ciekawością świata jaką mają w sobie młodzi ludzie. Experyment jest źródłem wiedzy z różnych dziedzin, takich jak woda, zdrowie, człowiek bądź energia. Experyment stale współpracuje z nauczycielami i szerzy ofertę w swoim centrum dzięki czemu jest tak bardzo atrakcyjny. Młodzież może samodzielnie przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody. Ostatnim punktem programu wycieczki były zajęcia JumpCity w Gdańsku - największego parku trampolin w Trójmieście. Olbrzymi basen z gąbkami, największa trampolina sportowa na północy Polski, ścieżki akrobatyczne, trampoliny z koszami, arena do zbijaka, strefa gladiatorów oraz air track - to atrakcje, które czekały na uczniów w tym miejscu. Po dwugodzinnych zajęciach, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów- dzieci zmęczone, ale szczęśliwe powróciły do domu.

            Uczniowie i nauczyciele spisali się na medal: Katarzyna Błaszczak, Magdalena Czarnowska, Natalia Mleczek, Krzysztof Nyks, Arleta Odya.

          • "WIERSZAMI TUWIMA WIOSNA SIĘ ZACZYNA"

          • 11 kwietnia, w Gminnym Domu Kultury w Silnie, odbył się Powiatowy konkurs recytatorski pt. "Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna."  Naszą szkołę reprezentowały trzy uczestniczki. W grupie klas I-II Zuzanna Otta z klasy 2a. W grupie klas III-IV Pola Reszka z klasy 3c i Patrycja Trebik z klasy 3d. Dziewczynki pięknie przedstawiły utwory Juliana Tuwima. Patrycja Trebik otrzymała dyplom za piękną recytację, Zuzanna Otta otrzymała wyróżnienia, a Pola Reszka otrzymała nagrodę i dyplom za zajęcie drugiego miejsca. Gratulujemy młodym artystkom.

            Jolanta Kołyszko

          • SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

          • W dniu 26 marca odbyła się kolejna edycja szkolnego turnieju szachowego. Tym razem turniej został przeprowadzony bez podziału na kategorie wiekowe, a więc możliwość rywalizacji mieli uczniowie klas I-VIII.

            W turnieju wzięło udział 8 uczniów:

            Syntia Zimnicka
            Marcelina Kowalska
            Dominik Polus
            Antoni Szarmach
            Kacper Milkowski
            Marcel Koziarski
            Artur Morteaunu

            Zwycięzcą turnieju został Artur Morteanu, który w meczu finałowym nieznacznie pokonał Syntię Zimnicką. Na III miejscu uplasował się Kacper Milkowski.

            Brawa należą się wszystkim uczestnikom. Już niebawem odbędzie się kolejny turniej.

            Adam Błaszczak

          • .

          • Ważny komunikat dla mieszkańców Chojnic, którzy otrzymali laptopa z projektu "Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR"

             

            Urząd Miejski w Chojnicach przypomina o konieczności złożenia oświadczeń o dalszym użytkowaniu sprzętu przez uczestników projektu „Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –Granty PPGR”, którzy otrzymali laptopy za pośrednictwem Gminy Miejskiej Chojnice.

            Złożenie oświadczeń jest obowiązkiem wynikającym z zawartych przez 578 uczestników projektu umów przekazania. W myśl umów uczestnicy projektu są zobowiązani do zachowania efektów projektu (posiadania i użytkowania sprzętu) przez okres 2 lat od jego zakończenia. W przypadku niedotrzymania wymaganego okresu trwałości, uczestnicy zobowiązani będą do zwrotu wartości przedmiotu umowy wraz z odsetkami.

            Czas na złożenie pierwszego z dwóch oświadczeń przez osoby, które otrzymały sprzęt w ramach projektu przypada w okresie od 1 do 27 kwietnia 2024 r.

            Dokładne informacje oraz wzór oświadczenia dostępne są na stronie:

            https://miastochojnice.pl/wazny-komunikat-dla-mieszkancow-ktorzy-otrzymali-laptopa-z-projektu-wsparcie-dzieci-z-rodzin-pegeerowskich-w-rozwoju-cyfrowym-granty-ppgr/

          • ,, DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE’’

          • 27 marca w Chojnickim Centrum Kultury odbyła się kolejna edycja konkursu Dzieciństwo wierszem malowane. Zdolności recytatorskie zaprezentowali uczniowie chojnickich szkół podstawowych. Wśród nich byli też nasi uczniowie: Arkadia Świątek Brzezińska, Amelia Kierska, Nikodem Folz oraz Kinga Jączyńska, która otrzymała wyróżnienie jury. Poziom konkursu był wysoki i nie udało się zdobyć 1- go miejsca, ale i tak wszyscy jesteśmy wygranymi. Pierwsze wystąpienia na dużej scenie już za nami. Teraz pozostaje nie zniechęcać się i stawiać sobie kolejne poprzeczki w udoskonalaniu swoich umiejętności recytatorskich.  W przyszłym roku znów mamy szansę na wyższe noty.
            Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

            Agnieszka Szypryt

          • INAUGURACJA AKADEMII TITIUSA

          • Dnia 29 marca odbyła się  inauguracja Akademii Titiusa - projektu, którego celem jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy z zakresu historii, biologii, fizyki, chemii, geografii, filozofii i języków obcych. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 29 uczniów.  Akademia Titiusa to projekt skierowany do młodych mieszkańców Chojnic, dzięki któremu młodzież będzie miała okazję nauczyć się rzeczy, o których nie uczą w szkole i posiąść umiejętności, których również ani w szkole, ani w domu nie posiądą. Jan Daniel Titius patronuje Akademii, dlatego, że jest to najwybitniejszy chojniczanin. Jego nazwiskiem nazwano krater na Księżycu, asteroidę. Jest słynnym odkrywcą, przyrodnikiem, astronomem, filozofem, teologiem. Pomysłodawcą Akademii jest zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach p.Przemysław Zientkowski. Wykłady i ćwiczenia w Akademii Titiusa będą odbywały się w kwietniu i w maju. W czasie uroczystości uczniowie odebrali indeksy wręczone przez p. Grzegorza Czarnowskiego – dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Chojnicach, dzięki którym zyskają np. dodatkowe punkty w staraniach o stypendium burmistrza. Wśród uczestników, którzy otrzymali indeksy znaleźli się także uczniowie naszej szkoły: Arkadia Świątek Brzezińska z kl. V c, Nikodem Behrendt z kl. V d i Szymon Rekowski z kl. VII b.
            Gratulujemy.

        • X FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „EURO-SONG” – CHOJNICE 2024
          • X FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „EURO-SONG” – CHOJNICE 2024

          • Organizator - Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach
            Współorganizatorzy – Chojnickie Centrum Kultury
            Stowarzyszenie ,,Julian’’ przy SP 1 w Chojnicach
            8 maja 2024 - godz.10.00 - Chojnickie Centrum Kultury
            Wsparcie finansowe: Urząd Miejski w Chojnicach, Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach

          • WYCIECZKA DYDAKTYCZNA DO KOMENDY PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W CHOJNICACH

          • W dniu 26 marca, klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach miała zaszczyt uczestniczyć w niezwykłej wycieczce dydaktycznej do Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Celem naszej wizyty było poznanie pracy niezwykłych bohaterów – strażaków.
            Podczas wizyty mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć, ale również w praktyce uczestniczyć w działaniach ratowniczych. Przewodnicy ze straży pożarnej opowiedzieli nam o różnorodnych aspektach ich pracy – od codziennych obowiązków, przez techniki ratownicze, po sposoby działania w sytuacjach kryzysowych. Dowiedzieliśmy się także, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w codziennym życiu i jak możemy im zapobiegać.
            Wizyta umożliwiła nam również zapoznanie się z wyposażeniem specjalistycznym, jakim dysponują strażacy. Od wozów strażackich po zaawansowany sprzęt ratunkowy – wszystko to było dla nas fascynującym doświadczeniem.
            Dziękujemy całemu zespołowi Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach za serdeczne przyjęcie oraz niezapomniane wrażenia, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Ta wycieczka była nie tylko okazją do nauki, lecz także do głębszego zrozumienia znaczenia i charakteru pracy strażaków, którzy każdego dnia niosą pomoc i ratunek potrzebującym.


            wych. Beata Steinke

          • ,,SAMOTNY BO NIEKOCHANY’’

          • Dnia 21 marca z okazji powitania wiosny i Światowego Dnia Zespołu Downa w naszej szkole gościliśmy Podopiecznych i Opiekunów Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnicach, którzy zaprezentowali spektakl teatralny pt. ,,Samotny bo niekochany’’ oraz zapoznali uczniów i nauczycieli naszej szkoły z działaniami i pracą placówki. Na zakończenie tego niezwykłego spotkania otrzymaliśmy piękne dekoracje wielkanocne wykonane przez uczestników Warsztatu. P. dyr. Ewa Modrzejewska podziękowała za wizytę i przeprowadzone zajęcia przekazując ,,Podziękowanie’’ i słodkie upominki dla gości.

        • WIOSNA I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA W "0A"
          • WIOSNA I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA W "0A"

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A dowiedzieli się w tym tygodniu, że marzanna jest symbolem przeganiania zimy, a gaik jest wprowadzeniem wiosny. Uczniowie rozwiązali również zagadki o wiośnie i wykleili krępą przebiśniegi. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A nie zapomnieli także o Światowym Dniu Zespołu Downa, dlatego 21 marca ubrali skarpetki nie do pary i wykonali plakat jako znak solidarności i szacunku z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. 

            Wychowawca: Ewelina Bielińska
                                      Natalia Kurek 
             

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          • Inność, równość , tolerancja były dzisiaj tematem naszych rozmów. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b nie tylko dowiedziały się czym jest Zespół Downa ale rozmawialiśmy także o tym, że są wśród nas osoby z różnymi odmiennościami i że my także jesteśmy inni. 

          • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZESPOŁU DOWNA W KLASIE 3B!

          • Dzisiaj uczniowie klasy 3B razem z wychowawczynią Beatą Steinke mieli zaszczyt obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa! Ten szczególny dzień ma na celu podkreślenie znaczenia akceptacji i integracji osób z zespołem Downa w społeczeństwie. To okazja do promowania empatii, zrozumienia i szacunku dla wszystkich. Nasza klasa wzięła udział w różnorodnych działaniach, które pomogły zwiększyć świadomość na temat zespołu Downa i promować ideę akceptacji i równości dla wszystkich naszych kolegów i koleżanek. Dzięki temu dzień był nie tylko inspirujący, ale też pełen ciepła i życzliwości! Ponadto, jako wyraz solidarności z dziećmi z zespołem Downa, wszyscy ubraliśmy dwie różne skarpetki.

          • KOLOROWE SKARPETKI

          • 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa, zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. W klasie 1a odbyły się zajęcia, których celem było nie tylko podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także uwrażliwienie na potrzeby osób nim dotkniętych. Aby okazać swoją tolerancję i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21 uczniowie i nauczyciele w tym dniu założyli dwie różne kolorowe skarpetki. Kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania społecznego, ale też niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.

            Katarzyna Mucha 
            Iwona Martyniuk 

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – ,,MAM TALENT’’

          • Dnia 20 marca w auli szkoły odbyła  się szkolna edycja ,,Mam Talent’’ na powitanie wiosny, w którym uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty i umiejętności: wokalne, taneczne, gimnastyczne i sprawnościowe.  Na szkolnej scenie prezentowali się : klasa I d,  Lena Gawrońska i Zuzanna Turzyńska – kl. IV d, Paulina Szulc – kl. IV a, zespół wokalny kl. IV a w składzie: Kalina Kowalik, Julia Stopa, Paulina Szulc, Wiktoria Kokoszewska, Marcelina Kowalska – kl. VII b, Dorota Chodyna – kl. I d, Trio z kl. III c w składzie: Emilia Wilbik, Lena Kuldanek, Natalia Machalewska, Oliwia Mietelska – kl. III c, Zofia Gierczycka – kl. I c, Kaja Fierek – kl. III c, Sabina Bona – kl. VI c, Natalia Husarek i Milena Nikel – kl. III a, Pola Reszka – kl. III c, Antonina Ceitel – kl. III d, duet: Arkadia Świątek Brzezińska i Kornelia Reszczyńska – kl. V c, Paweł Lemańczyk i Wojciech Marks  - kl. VII a, Malwina Wolszleger – kl. II d, Jan Piontkowski – kl. I b, Inez Kwasigroch i Bianca Adamczyk - kl. IV b, Agata Skrzypek  - kl. I a, Kornelia Bronk – kl. I a,  Filip Bąk – kl. I a, Róża Stanisławska – kl. I a, Nikola Szmalc – kl. I a, Gracjan Chełmowski – kl. I a.  Impreza nie miła charakteru konkursu. Na zakończenie wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyli organizatorzy : p. Magdalena Czarnowska i p. Michał Leszczyński. Konferansjerkami były ucz. kl. VII b: Marcelina Kowalska i Małgorzata Gibowska. Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolnego ,,Mam talent’’, wychowawcom i nauczycielom oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu występów.

        • WYCIECZKA UCZNIÓW 0A DO EKSPERYMENTARIUM
          • WYCIECZKA UCZNIÓW 0A DO EKSPERYMENTARIUM

          • Dnia 20 marca uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A wybrali się wraz ze swoimi Paniami na pieszą wycieczkę do eksperymentarium. Na miejscu czekała na nas Pani przewodnik, która oprowadziła nas po eksperymentarium i zapoznała m.in z odgłosami zwierząt, rodzajami pisma i jego rozwojem w XVI, XVII, XVIII i XIX wieku oraz kotłem czarownicy, w którym najciekawszą rośliną okazał się tasznik pospolity, stosowany w czasie drugiej wojny światowej jako lek przeciwkrwotoczny dla żołnierzy. Tego dnia nie zabrakło również wspólnej zabawy w eksperymentarium i pamiątkowych zdjęć w strojach z dawnych lat.

        • KONKURS RECYTATORSKI
          • KONKURS RECYTATORSKI

          • Alek Ambroziak oraz Blanka Śliwicka z oddziału przedszkolnego 0b wzięli udział w konkursie recytatorskim  "Dzieciństwo wierszem malowane" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Chojnicach. Gratulujemy! 

          • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

          • Dnia 15 marca, uczniowie obchodzili Dzień Świętego Patryka. Przygotowania trwały cały tydzień podczas zajęć języka angielskiego. Uczniowie klas 1-3 poznali wiele ciekawostek o Irlandii. Ponadto, wykonując karty pracy poznali słownictwo związane z Dniem Świętego Patryka. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach plastyczno-technicznych, do których piękne tło tworzyła irlandzka muzyka. W klasach 4-8 uczniowie wykonywali karty pracy, krzyżówki, grali w różnorodne gry, oglądali filmy i ciekawostki nt. Św. Patryka. Podczas zajęć tworzone były również przepisy na potrawy kulinarne, zabarwione kolorem zielonym. Ten szczególny dzień uświetnił obecny w ubiorze kolor zielony, mobilna fotobudka oraz plakaty i ozdoby w salach lekcyjnych. 

            M. Pestka
            P. Szank

        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • Nadeszła długo wyczekiwana przez dzieci wiosna. Wszystko budzi się ze snu, "zielenieje świat". Na przywitanie wiosny dzieci z oddziału przedszkolnego 0b przyszły ubrane w kolorze zielonym. Zatańczyły z zielonymi paskami krepiny przy muzyce Antoniego Vivaldi " Wiosna".

          • ,,Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ ZA PAN BRAT’’

          • Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Jakub Windorpski – VII a, Wojciech Marks – VII a oraz Joachim Węckowski – VII a, wzięła udział w powiatowym konkursie z języka polskiego ,,Z poprawną polszczyzną za pan brat’’. Który odbył się w Szkole Podstawowej nr 7 w Chojnicach 14 marca 2024r. Uczniowie wykazali się wiedzą i umiejętnościami językowymi, co zaowocowało zajęciem I miejsca i pokonaniem konkurentów z innych chojnickich szkół. Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy sukcesu.

            G. Czapiewska

          • "KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI’’

          • Dnia 15. marca uczniowie klasy 1a wraz z uczniami Szkoły Specjalnej pod opieką p. Laury Folz wzięli udział w warsztatach integracyjnych pt. "KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI". Celem zajęć było zintegrowanie uczniów, poszerzanie wiedzy o niepełnosprawności, a przede wszystkich tolerancja wobec osób niepełnosprawnych. Uczniowie poprzez radosną zabawę stworzyli sieć, dzięki której zauważyli, że między nimi jest tak samo dużo różnic, jak i podobieństw. Dzieci znalazły "wspólny język", radośnie bawiąc się na placu zabaw. W sposób naturalny podejmowały się aktywności z kolegą/koleżanką z niepełnosprawnością intelektualną – pokazując tym samym, że mimo różnorodności wszyscy są równi.

             

            Laura Folz
            Katarzyna Mucha
            Iwona Martyniuk

          • KONKURS ,,DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE’’

          • 12 marca w naszej szkole odbyły się eliminacje do miejskiego konkursu ,,Dzieciństwo wierszem malowane’’. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV – VIII. Prezentacje były oceniane przez jury w składzie: p. Aleksandra Małecka i p. Grażyna Czapiewska. Po wnikliwej analizie wyłoniono reprezentantów miejskiego etapu konkursu. Zostali nimi: Amelia Kierska, Kinga Jączyńska, Arkadia Swiątek Brzezińska oraz Nikodem Folz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych recytacji i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

            Koordynator konkursu: G. Czapiewska

        • WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI Z 0A
          • WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI Z 0A

          • W tym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A dowiedziały się, czym jest higiena osobista, zapoznały się z prawidłowym myciem rąk i zębów, a także dowiedziały się jak ważne jest jedzenie owoców i warzyw, które są bogatym źródłem witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zwieńczeniem zdobytej w tym tygodniu wiedzy było wyklejenie przez dzieci kolorowym papierem ulubionych owoców i warzyw.

            Wychowawca: Ewelina Bielińska
                                       Natalia Kurek 

             

          • WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

          • Dnia 15 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności organizowanej przez  Bank Żywności w Chojnicach. Dzięki zaangażowaniu uczniów, opiekunów, rodziców i nauczycieli oraz hojności ofiarodawców udało nam się zebrać artykuły spożywcze dla osób najbardziej potrzebujących. Szczególne podziękowania dla koordynatora akcji p. Iwony Martyniuk oraz nauczycieli: p. Arlety Odya, p. Iwony Szczepanik, p. Magdaleny Kacprzak, p. Katarzyny Mucha. 

            Wszystkim wspierającym jeszcze raz bardzo dziękujemy!

          • KOLEJNY SUKCES MATEMATYCZNY

          • Miło nam poinformować, że Jakub Kartuszyński z klasy 7a zdobył tytuł LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.  Dzięki sukcesowi uczeń będzie zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z części matematycznej oraz będzie mógł być przyjęty w pierwszej kolejności do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Przypomnijmy, że Jakub jest już dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiej Ligi Matematycznej oraz trzykrotnie zdobył wynik bardzodobry w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym„Kangur”. 

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

          • WIZYTA W CENTRUM ZARZĄDZANIA KOLEJĄ POMORSKIEJ KOLEI METROPOLITARNEJ W GDAŃSKU

          • Z inicjatywy p. Marcina Wozikowskiego w dniu 12 marca młodzież z dwóch klas ósmych wybrała się pociągiem do Gdańska na warsztaty zawodoznawcze w siedzibie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Młodzież z naszej szkoły i SP nr 3 została przywitana przez zarząd i pracowników firmy. Spotkał się z uczniami także mieszkaniec Chojnic wicemarszałek Leszek Bonna, który opowiedział o planowanych inwestycjach w infrastrukturę kolejową w naszym regionie. Wskazywał kolej jako perspektywiczne miejsce szukania zatrudnienia, gdyż doświadczenia ostatnich lat pokazują wzrost popularności tego środka transportu co wiązać się to będzie także  ze zwiększeniem liczby miejsc pracy.     W siedzibie PKM uczniowie pracowali w trzech grupach tematycznych:

            1. Historia powstania PKM, teraźniejszość i przyszłość;
            2. Funkcjonowanie PKM pod kątem prowadzenia ruchu kolejowego i zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa;
            3. Nowoczesne technologie cyfrowe w PKM.

            Młodzież na zakończenie spotkania otrzymała w prezencie puzzle PKM. Wracając do Chojnice mieliśmy już zupełnie inne spojrzenie na pracę kolei.

            Składamy również serdeczne podziękowanie p. Marcinowi Klemannowi  Przewodniczącemu Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce przy Zakładzie Pomorskim POLREGIO GDYNIA.

            Opiekunowie: p. Katarzyna Lis, p.Piotr Dyląg

          • WYCIECZKA KLASY IV D DO BYDGOSZCZY

          • W dniu 4 marca uczniowie klasy IV d wzięli udział w wycieczce do Bydgoszczy. Program wyjazdu realizowany był pod opieką wychowawcy oraz p. Aleksandry Falkowskiej i Mirosławy Węsierskiej-Karasiewicz.

            Po dotarciu na miejsce, zaczęliśmy od spaceru po parku i zabawach na muzycznym placu zabaw przy Filharmonii Pomorskiej im. Jana Paderewskiego. Następnie wzięliśmy udział w koncercie, dedykowanym młodzieży pt. „Rytmiczne potyczki”. Realizowane w sali koncertowej wydarzenie muzyczne, pozwoliło uczniom poszerzyć wiedzę na temat kompozytorów, stylów muzycznych oraz instrumentarium oraz przekonać się jakim wspaniałym doświadczeniem jest odbiór muzyki na żywo.

            Drugim, niemniej ważnym punktem wycieczki, była wizyta w Centrum zabaw i trampolin Park 17. Po rozgrzewce pod okiem instruktora, nasi uczniowie korzystali z szeregu atrakcji dostępnych w parku. Z entuzjazmem pokonywali własne opory i próbowali nowych aktywności. Pobyt w centrum trampolin okazał się świetną zabawą i niezwykłą lekcją wf-u. Młodzieży nie zabrakło energii.

            Dzień spędzony w gronie kolegów i koleżanek okazał się być wspaniałą formą integracji całego zespołu klasowego.

            wych. Agnieszka Szypryt

        • WITAMINY
          • WITAMINY

          • Dzieci z 0b zapoznały się z tematem o zdrowiu. Poznały pięć grup witaminowych i ulepiły z plasteliny do każdej z nich odpowiedni produkt. Odwiedziliśmy również gabinet pielęgniarki. 

          • PROGRAMOWANIE, KODOWANIE, ROBOTYKA w najmłodszych klasach SP-1

          • Aleksandra Szczepańska (n-lka edukacji wczesnoszkolnej) w odpowiedzi na zapotrzebowanie zmieniającego się świata wraz z prowadzonym (od 2015r.) przez MEN pilotażem nauki kodowania i programowania w szkołach, stworzyła i nadal realizuje innowację pedagogiczną z uczniami klas edukacji wczesnoszkolnej.

            Od września b/r rozpoczął się trzeci cykl trzyletnich warsztatów rozwijających umiejętności uczenia się pn. „Programowanie na start”. Nauka programowania, to działanie przyczyniające się do zaspokojenia rosnących potrzeb świata na umiejętności techniczne. Dla dzieci, to forma zabawy, która rozwija kompetencje przyszłości, niezbędne w osiągnięciu wielu sukcesów, w tym zawodowych. Programowanie rozwija szereg umiejętności: uczy logicznego i analitycznego myślenia oraz szukania optymalnych rozwiązań, samodzielności, a jednocześnie współpracy, zaradności, przewidywania, planowania, odważnego doświadczania, a także pomaga rozwinąć kreatywność. Warsztaty wprowadzają dzieci w tajniki programowania z wykorzystaniem m.in. wizualnego (obiektowego) języka Scratch spod znaku MIT Media Lab (autorstwa Mitchel`a Resnick`a, profesora uniwersytetu Massachusetts Institute of Technology). Tworząc projekty, zarówno poprzez indywidualną formę pracy, jak i w parach, dzieci uczą się wykorzystywać własny i wspólny potencjał, brać odpowiedzialność za pracę zespołową i dzielić się tak sukcesami jak i porażkami. Zajęcia przy komputerze przeplatane są różnorodnymi zabawami ruchowymi, ćwiczeniami kreatywnymi z wykorzystaniem maty do kodowania (zarówno w formie realistycznej, jak i wirtualnej) oraz z zastosowaniem elementów robotyki przy rozwiązaniu LEGO SPIKE Essential (za którym stoi idea nowoczesnej edukacji STEAM). Uczniowie entuzjastycznie podejmują pierwsze kroki w budowaniu kompetencji STEAM, które w płynny i przemyślany sposób łączą naukę, technologię, inżynierię, sztukę, matematykę i kształtowanie zdolności społeczno -emocjonalnych.

            Autorka programu i realizatorka warsztatów:

            Aleksandra Szczepańska (n-lka edukacji wczesnoszkolnej).

             

             

            Dla zaciekawionych:

            • Innowacyjne umysły jutra…LEGO Education SPIKE TM Essential

            https://sp1chojnice.edupage.org/news/?gtnid=239#news-239
             

            • OZOBOT – czyli mały, kieszonkowy, sprytny robot

            https://sp1chojnice.edupage.org/news/?gtnid=264#news-264    
               

            • Programowanie na start – warsztaty dla uczniów kl. I-III

            https://www.canva.com/design/DAFNFJtPdu0/YCTKSVJTgDYYWsdZjnf2zA/watch?utm_content=DAFNFJtPdu0&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

          • DZIEŃ MĘŻCZYZN W 0B

          • W piątek obchodziliśmy Dzień Kobiet i chociaż Dzień Mężczyzn wypadł w niedzielę, to dziewczynki nie zapomniały o tak ważnym dniu i wykonały własnoręcznie prezenty dla naszych małych mężczyzn z grupy. Nadia wręczyła chłopcom słodki upominek. Wszystkim mężczyznom życzymy aby zawsze o Was pamiętano i życzymy Wam spełnienia marzeń!


             

          • WIECZORNICA PAMIĘCI JULIANA RYDZKOWSKIEGO – PATRONA ,,JEDYNKI’’

          • Dnia 6 marca w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbyła się uroczysta wieczornica podsumowująca Dni Patrona szkoły, którą rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu szkoły. Wieczornicę otworzyła p. dyr. Ewa Modrzejewska, która przybliżyła postać Juliana Rydzkowskiego, przedstawiła działania, które szkoła realizowała w ramach obchodów Dni Patrona oraz podzieliła się własnymi wspomnieniami z kontaktów z Julianem Rydzkowskim. Na program artystyczny złożyły się piosenki  i pokaz tańca  towarzyskiego przygotowane pod kier. p. Mirosławy Węsierskiej – Karasiewicz i p. Michała Leszczyńskiego oraz występ uczniów którzy uczą się gry na instrumentach klasycznych: Arkadii Świątek Brzezińskiej, Oresta Cysewskiego, Wojciecha Marksa, Miłosza Cyrybała, Agaty Lewińskiej. W postać Juliana Rydzkowskiego wcielił się Kacper Kiedrowski z kl. VII c. Nastąpiło też podsumowanie konkursów i działań które odbywały się w ramach Dni Patrona oraz wręczenie nagród. Z okazji Dni Patrona w klasach i na korytarzach szkolnych pojawiły się ciekawe gazetki dotyczące Patrona i Chojnic. Pod koniec wieczornicy głos zabrali także goście: p. Bogdan Kuffel – przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta oraz p. Marcin Synak – dyrektor Chojnickiego Muzeum. Zawsze    z radością i dumą witamy na podsumowaniu Dni Patrona absolwentów szkoły. W tym roku gościem był p. Szymon Borzych, który wystąpił z minirecitalem.  Po zakończeniu wieczornicy  można było obejrzeć wystawę publikacji związanych z Julianem Rydzkowskim i naszym miastem. Koordynatorem obchodów ,,Dni Patrona’’ oraz wieczornicy była p. Beata Klunder. Podziękowania należą się uczniom prowadzącym wieczornicę, występującym, obsługujących technicznie oraz nauczycielom zaangażowanym w organizację Dni Patrona: p. Grażynie  Czapiewskiej, p. Kamili Gemba, p. Annie Dolina, p. Piotrowi Dylągowi, p. Małgorzacie Delikta, p. Małgorzacie Bratz Ciemińskiej, p. Jagodzie Wenderskiej, p. Natalia Witkowskiej. Osobne podziękowania dla p. Jerzego Erdmana za realizację nagrania wieczornicy, którą możemy oglądać na chojnicetv. Dziękujemy wszystkim za obecność.

          • UCZNIOWIE 0A NA WIŚLANYM SZLAKU

          • Uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A dowiedzieli się w tym tygodniu, że Wisła to najdłuższa rzeka Polski, uchodząca do Morza Bałtyckiego. Poznali również wiele ciekawych zabytków miast położonych nad Wisłą, m.in. Warszawy (stolicy Polski), Krakowa, Torunia i Gdańska. Dzieci z 0A wysłuchali także legendy o Smoku Wawelskim, Bazyliszku i Piernikach Toruńskich oraz wykonali Smoka Wawelskiego z maty po jajkach i Pierniki Toruńskie z masy solnej. To był tydzień pełen ciekawych historii i pięknych prac w wykonaniu dzieci.

            Wychowawca: Ewelina Bielińska
                                       Natalia Kurek 

             

          • PODSUMOWANIE NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO

          • Dnia 5 marca, w sali obrad ratusza, miała miejsce uroczystość wręczenia nagród Niepodległościowego Turnieju Łuczniczego o Puchar Burmistrza Miasta Chojnice. Zwycięzcy zostali uhonorowani przez patrona turnieju burmistrza Arseniusza Finstera. Za zorganizowanie tego turnieju była odpowiedzialna nasza szkoła. Idea takiego konkursu narodziła się w 2020 roku, czyli 100-lecia powrotu Chojnic w granice Polski. W bieżącym roku pan burmistrz wyraził chęć powrotu do tamtej tradycji. Turniej w 104 rocznicę odzyskania niepodległości rozegrano 26 stycznia 2024. Wzięło w nim udział  25 łuczników reprezentujących wszystkie miejskie szkoły podstawowe. Reprezentanci szkół rywalizowali w pięciu konkurencjach. Strzelanie do tarczy dziesięciopolowej – tarcza, której koncentryczne kręgi punktowane są od 1 do 10. Strzelanie do konturu kusznika – punktowane jest każde trafienie w kontur. Kolejna konkurencja to strzelanie na skupienie. Polega na umieszczeniu trzech kolejnych strzał jak najbliżej siebie. Strzały otacza się sznurkiem z zaznaczoną skalą punktów. Następną tarczą była tzw. tarcza niesymetryczna. Punktowane pola ułożone są w różnych częściach tarczy. Ostatnią konkurencją było strzelanie do niezależnych celów. Łucznik dysponował pięcioma strzałami i miał trafić pięć celów. Trafienie dwoma strzałami w jeden cel dyskwalifikuje jego zaliczenie.

            Najlepsze wyniki uzyskali:

            I miejsce - Oliwier Szafran reprezentujący SP8

            II miejsce - Łukasz Cemka reprezentant SP5

            III miejsce - Karol Krzywicki reprezentant SP8

             

            Organizatorem zawodów był p. Piotr Dyląg

          • LEKCJA TECHNIKI W 2 E

          • Na początku marca klasa 2 e zapoznała się z ciekawostkami o teatrze. Tematyka zajęć zachęciła grupę do stworzenia  własnych kukiełek teatralnych. Pomysły były różnorodne - uczniowie wykazali się inwencją twórczą.

            Paulina Szank

          • XV KONKURS BIBLIJNY – ETAP REJONOWY

          • Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach  i Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie, Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej  są organizatorami XV Konkursu Biblijnego Diecezji Pelplińskiej.      Tematyką tegorocznego konkursu jest „Wyjście Izraelitów z Egiptu” na podstawie księgi Wyjścia. W dniu 29 lutego br. odbył się rejonowy etap XV Konkursu Biblijnego. Wzięły w nim udział 84 osoby z 20 szkół podstawowych naszego powiatu Chojnickiego i nie tylko. Najlepsi zakwalifikują się do kolejnego etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 27.04.2024 w Liceum katolickim Collegium Marianum w Pelplinie. Z naszej szkoły do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się  Jakub Bielawa. Gratulujemy.

             Wszystkim serdecznie gratulujemy, a Katechetom dziękujemy za zachęcenie młodzieży do wzięcia udziału w tym konkursie oraz ich przygotowanie. Dyrekcji naszej szkoły za życzliwe przyjęcie.

            Ks. Karol Misiurski

          • KONKURS WIEDZY O HISTORII CHOJNIC

          • W dniu 28 lutego 2024 odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Historii Chojnic. Do rywalizacji przystąpiło siedem zespołów. Konkurs był częścią obchodów Dni Patrona szkoły – Juliana Rydzkowskiego. Konkurs przeprowadzili nauczyciele Piotr Dyląg i Tomasz Majorczyk.

            Uczniowie musieli wykazać się zarówno wiedzą z przeszłości miasta jak i jego funkcjonowania współcześnie. Najwięcej trudności sprawiło zadanie polegające na rozpoznawaniu budynków na starych fotografiach, określenie, czy jeszcze istnieją i gdzie się znajdują lub znajdowały. Łatwiejsze okazało się podpisanie fotografii przedstawiających wydarzenia 2023 roku.

            Najlepsze wyniki uzyskały reprezentacje klas:

            I miejsce klasa VIIa  (Jakub Kartuszyński, Artur Monteau, Wojciech Marks)

            II miejsce klasa Vc (Julia Żak, Kornelia Reszczyńska, Jan Kozakiewicz)

            III miejsce klasa VIIIc (Łukasz Burchart, Mateusz Kolasa, Maciej Benc)

            Uroczyste wręczenie dyplomów i książek nastąpiło na wieczernicy upamiętniającej patrona szkoły Juliana Rydzkowskiego.

          • ZOFIA KIMEL- LAUREATKĄ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU Z JĘZYKA POLSKIEGO

          •    (…) polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją

                                                                                                                           

                                                                                                       Czesław Miłosz

            Z radością informujemy, że  Zofia Kimel- uczennica klasy VIII a została  Laureatką Wojewódzkiego  Konkursu z Języka Polskiego  dla uczniów szkół podstawowych województwa pomorskiego  w roku szkolnym 2023/2024. Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najbardziej prestiżowych sprawdzianów wiedzy, w jakich mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych. Nasza uczennica zmierzyła się z trudnym i ambitnym zadaniem. Najpierw osiągnęła wysoki wynik w etapie szkolnym i  rejonowym, aby zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego. Uzyskanie takiego wyniku wymaga szerokiej wiedzy, umiejętności logicznego myślenia i odporności na stres.

            Wysiłek Zosi został nagrodzony. Uczennica nie musi w tym roku zdawać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, gdyż  została z niego  zwolniona  na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu laureata. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu najwyższego wyniku.

            Gratulujemy Zosi talentu i ambicji, niezbędnych w osiąganiu tak wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów. Gratulujemy nauczycielce języka  polskiego p. Aleksandrze Falkowskiej, która  przygotowała uczennicę  do konkursu, motywowała i wspierała na każdym etapie. 

            Słowa podziękowania i gratulacje składamy także  Rodzicom Zofii za przekazywane wartości, motywujące słowa zachęty oraz wsparcie.

          • LALKI SKARPETKOWE W 2B

          • W związku z tematyką dotyczącą teatru, uczniowie klasy 2b postanowili wykonać pacynki ze skarpetek. Pomysłów na dekoracje skarpetki było wiele. Po skończonej pracy chętni uczniowie odegrali różnorodne scenki.

            Wychowawca: Natalia Piontkowska 

          • ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

          • We wtorek (27.02) w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne z funkcjonariuszami policji dla uczniów wszystkich klas IV. Prowadzący spotkanie-nasz dzielnicowy i profilaktyk z KPP w Chojnicach poruszyli kwestie zagrożeń w Internecie, przejawów cyberprzemocy i hejtu. Pani policjantka przedstawiła charakterystykę czynów przestępczych popełnianych w sieci, przy okazji uświadamiając uczniom jakie są zasady odpowiedzialnego korzystania z internetu.

            Spotkanie zorganizowane zostało  przez pedagoga i psychologa szkolnego.

          • DZIEŃ TOSTA

          • Dzień Tosta w klasie 3B! Dziś dzieci przyniosły produkty z domu i razem z panią wychowawczynią Beatą Steinke stworzyły w klasie najwykwintniejsze tosty! Zabawa była bardzo smakowita.

          • STOP WOJNIE – RAZEM DLA UKRAINY

          • 24 lutego 2023r. minął drugi rok od nikczemnej napaści na wolną Ukrainę.  Od tego dnia świat się zmienił. Każdemu było trudno uwierzyć, że pokazywane nam obrazy są rzeczywistością. Chcemy okazać Ukrainie nasze poparcie, przeciwstawić się wojennej nawałnicy i przemocy.
            My – dzieci, młodzież, nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chojnicach solidaryzujemy się z sąsiadami zza wschodniej granicy. Z tej okazji dnia 27 lutego zaprosiliśmy dzieci i młodzież szkół chojnickich do udziału w happeningu – który odbył się o godzinie 12:00 na Starym Rynku naszego miasta.
            Uczniowie przybyli  z banerami, plakatami o antywojennej treści, w barwach narodowych Ukrainy, emblematami w kolorze niebiesko – żółtym. Happening rozpoczął się od okolicznościowego wystąpienia p. dyrektor Ewy Modrzejewskiej i od odśpiewania Hymnu Polski poprowadzonego przez uczennice klasy IV a i Ukrainy zaśpiewanego przez uczniów naszej szkoły z Ukrainy przygotowanych przez p. Virę Yaremchuk. Następnie manifest pokojowy odczytał Jakub Bielawa z kl. VIII a przygotowany przez p. Natalię Witkowską. Swój manifest pokojowy mogli także zaprezentować przedstawiciele chojnickich szkół uczestniczących w akcji. Kolejnym punktem programu były piosenki okolicznościowe wykonane przez uczennice naszej szkoły pod kier. p. Michała Leszczyńskiego i p. Mirosławy Węsierskiej Karasiewicz.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich chojnickich szkół i mieszkańców miasta za udział w happeningu. Podziękowania dla wszystkich naszych klas i nauczycieli, którzy włączyli się w tę akcję  również w szkole. Dziękujemy także Dyrekcji i Pracownikom Chojnickiego Centrum Kultury za przygotowanie nagłośnienia. Relację można też obejrzeć na chojnicetv  przygotowaną przez p. Jerzego Erdmana.

          • DRZWI OTWARTE CHOJNICKIEJ JEDYNKI

          • Dnia 23 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbyły się ,,Drzwi otwarte’’ szkoły, które rozpoczęły się spotkaniem w auli szkoły od powitania p. dyrektor Ewy Modrzejewskiej, która zapoznała  licznie zgromadzonych rodziców i dzieci z ofertą dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą placówki oraz wszechstronną  działalnością szkoły dotyczącą m.in. zajęć specjalistycznych, zajęć sportowych, artystycznych, … i wielu innych. Następnie uczniowie klasy III c pod kier. p. Magdaleny Kacprzak i p. Kamili Gemby zaprezentowali przedstawienie teatralne pt.,,Calineczka’’. Zwiedzanie szkoły rodzicom i dzieciom umilały przygotowane przez starszych kolegów i nauczycieli niespodzianki. Mamy nadzieję, że każdy z gości znalazł  dla siebie coś radosnego, inspirującego i smacznego.

            Kącik historyczny przygotowały: p. Natalia Witkowska, p. Katarzyna Błaszczak. W pracowni kulinarnej przysmaki zostały przygotowane pod kier. p. Danuta Tyde - Niedzielskiej. Zajęcia Bractwa Rycerskiego można było obejrzeć pod kier. p. Piotra Dyląga. W sali integracji sensorycznej zajęcia prowadziły: p. Anna Dolina i p. Kamila Gemba. Ciekawe zajęcia odbywały się również w pracowni informatyki/robotyki pod kier. p. Bartosza Kurkowskiego, p. Rafała Kubiaka. Pierwszą pomoc demonstrowała p. Klaudia Labenz. Można było także obejrzeć doświadczenia chemiczne przygotowane przez p. Martę Binger i p. Natalię Mleczek. Teatrzyk kamishibai w bibliotece szkolnej prezentowały p. Marta  Januszewska, p. Joanna Stoltman. Zajęcia w świetlicy szkolnej prowadziły :  p. Dorota Czarnowska, p. Jagoda Wenderska. Ponadto obecna była Drużyna harcerska hufca ZHP Chojnice oraz sekcja CHKŻ, którą reprezentowali: p. Michał Sobieraj i p. Artur Jączkowski.  Pamiątkowe fotografie przyszłym uczniom naszej szkoły wykonywali uczniowie Technikum nr 3 w Chojnicach pod opieką     p. Zenona Graszka.  Serdeczne podziękowania należą się za pomoc samorządowi uczniowskiemu pod opieką p. Magdaleny Czarnowskiej oraz za oprowadzanie grup: p. Karolinie  Kowalskiej, p. Katarzynie Mucha, p.  Beacie Steinke, p. Iwonie Szczepanik, p. Natalii Kurek. Podziękowania należą się też uczniom i wychowawcom klas drugich za przygotowanie wystawy prac plastycznych, które zdobiły szkolny łącznik oraz wszystkim zaangażowanym osobom ze społeczności szkolnej.

            Koordynatorami były: p. Ewelina Bielińska, p. Magdalena Kacprzak i p. Paulina Szank.

          • REKOLEKCJE SZKOLNE 2024

          • W dniach od 21 do 22 lutego 2024 roku uczniowie naszej szkoły przeżywali swoje rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne prowadzili Siostra Julietta z Lednicy i Ojciec Paweł z Poznania.  Program rekolekcji był bardzo bogaty. Tematem przewodnim była Boża Miłość. Dla każdej grupy wiekowej przygotowany był krótki film wprowadzający w temat, gra zespołowa i kostka dobrych uczynków itd. Mamy nadzieję, że słowa przekazane na długo pozostaną w pamięci i wydadzą obfite plony w swoim czasie. Dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim uczniom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pomocy w przebiegu tych rekolekcji, bardzo serdecznie DZIĘKUJĘ.

            Ks. Karol Misiurski

          • ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTE SZKOŁY

          • Szkoła Podstawowa Nr 1

            z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach

            zaprasza na DRZWI OTWARTE

             

            Dyrekcja, grono pedagogiczne i młodzież chojnickiej „Jedynki” zapraszają Rodziców z Dziećmi – przyszłymi pierwszoklasistami oraz „zerówkowiczami” na Dzień Otwartych Drzwi Szkoły w piątek, 23 lutego 2024 roku o godzinie 16:00.

            Drzwi zostaną otwarte szeroko dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z ofertą dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą placówki oraz przekonać się, że najstarsza podstawówka w mieście to szkoła z tradycjami, która jest bezpieczna, przyjazna, a przy tym wesoła i z pomysłami. Zwiedzanie szkoły umilą Państwu i dzieciom przygotowane przez starszych kolegów i nauczycieli niespodzianki. Ufamy, że każdy z gości znajdzie dla siebie coś radosnego, inspirującego i smacznego.

            Podczas spotkania dyrekcja, nauczyciele, specjaliści (m.in.: logopedzi, pedagodzy, psycholog, terapeuci zajęć sensorycznych) chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące szczegółowej oferty szkoły, zajęć specjalistycznych, wyposażenia, zajęć sportowych, artystycznych, … i wielu innych.

            Serdecznie zapraszamy!

        • PINGWINY Z ANTARKTYDY
          • PINGWINY Z ANTARKTYDY

          • W tym tygodniu uczniowie z oddziału przedszkolnego 0 A dowiedziały się, że Arktyka jest obszarem Ziemi otaczającym biegun północny, a Antarktyda to kontynent położony najdalej na południe Ziemi, na którym znajduje się geograficzny biegun południowy. Dzieci poznały również kilka gatunków pingwinów z Antarktydy: cesarski (największy gatunek pingwina na świecie), białobrewy i adeli oraz własnoręcznie wykonały pingwiny z plastikowej butelki.
            Wychowawca: Ewelina Bielińska
                                       Natalia Kurek 
             
          • Chemia, przyroda i mini – laboratorium w klasie 1 d, czyli naukowe poznawanie świata

          • Zespół kl. 1d wraz z wych. Aleksandrą Szczepańską został włączony w realizację innowacji pedagogicznej pt. „Dzieci to mali odkrywcy”, autorstwa: p. Marty Binger oraz p. Natalii Mleczek (n-lek biologii/chemii w SP-1). Dzięki warsztatom z zakresu nauk chemiczno – przyrodniczych uczniowie zdobywali wiedzę, rozwijali myślenie naukowe oraz rozbudzali własną dociekliwość, uważność i cierpliwość. Pierwszoklasiści efektywnie i zgodnie współpracowali w grupach zadaniowych, odkrywając sekrety otaczającego świata, jak: erupcja wulkanu, zjawisko dyfuzji, zużycie tlenu w procesie spalania i wytwarzanie podciśnienia, czy wydzielanie dwutlenku węgla w reakcji chemicznej.

            Dziękujemy w/w organizatorkom zajęć za możliwość eksperymentowania oraz zadawania pytań.

             

            Tekst i prezentacja fot./video Aleksandra Szczepańska

          • BEZPIECZEŃSTWO W KLASIE 3C

          • 14 lutego klasę 3c czekała niespodzianka. Przyszli do nas niecodzienni goście mł. asp Aleksandra Drobińska, która jest profilaktykiem oraz mł. asp Adam Guenther, dzielnicowy naszego rejonu. Nasi goście przeprowadzili lekcję na temat bezpieczeństwa na drodze, przede wszystkim jak bezpiecznie przejść przez ulicę, jakie znaczenie mają znaki drogowe oraz sygnalizacja świetlna dla pieszego.  Dzieci dowiedziały się również na czym polega zawód policjanta oraz miały okazję zobaczyć i dotknąć wszystkie rzeczy, które nosi przy sobie policjant. 

          • KONCERT PAMIĘCI PATRONA SZKOŁY

          • Dnia 19 lutego w auli szkoły odbył się coroczny ,, Koncert Muzyki Instrumentalnej’’ pamięci Juliana Rydzkowskiego – patrona szkoły, w którym wystąpili uczniowie uczący się gry na instrumentach klasycznych: fortepianie i trąbce w Szkole Muzycznej w Chojnicach lub prywatnie. Utwory muzyki klasycznej i instrumentalnej zaprezentowali: Wojciech Gzubicki z kl. IV d, Agata Lewińska z kl. VI c, Pola Adamczyk z kl. I b, Orest Cysewski z kl. V c, Miłosz Cyrybał z kl. VI d, Arkadia Świątek Brzezińska z kl. V c, Wojciech Marks z kl. VII a. Na zakończenie koncertu uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze , które wręczył wicedyrektor p. Michał Leszczyński – organizator koncertu. Koncert prowadziły uczennice klasy VII b: Małgorzata Gibowska i Marcelina Kowalska.

          • KLASA 2B W „KOSMOSIE”

          • Uczniowie klasy 2b podczas zajęć edukacyjnych poznali Układ Słoneczny. Aby lepiej przyswoić wiedzę dotyczącą kosmosu, Słońca i planet wykonali przepiękne modele Układu Słonecznego.

            Wychowawca: Natalia Piontkowska

          • WYCIECZKA KL. 7B DO GDYNI

          • W czwartek 15. lutego uczniowie kl. 7b wraz z wychowawcą oraz opiekunami p. A. Kaminską oraz p. M. Węsierską – Karasiewicz wybrali się na wycieczkę do Gdyni, której głównym celem było obejrzenie spektaklu pt. „Hair spray”  w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem w/w widowiska. Gra aktorska, oświetlenie oraz efekty dźwiękowe przyprawiały uczestników nieraz o dreszcze. Sam budynek teatru, jego wnętrze bardzo się wszystkim podobało. Poruszona w spektaklu tematyka okazała się idealnie dopasowaną do wieku oraz problemów, z jakimi często borykają się młodzi ludzie w obecnych czasach. Oprócz udziału w przedstawieniu udało nam się również udać na Skwer Kościuszki, pospacerować ulicami Gdyni, zakupić pamiątki z nadmorskiej miejscoości zwłaszcza, że dopisała nam tego dnia pogoda.

            Udanie się do teatru, wspólny spacer oraz obiad, a nawet sama podróż autokarem okazały się być kolejną wspaniałą okazją do integracji zespołu klasowego, zdobycia nowych doświadczeń oraz umiejętności zachowania się w różnych sytuacjach życiowych.

             

            Wychowawca – Dorota Fojut

          • WALENTYNKI w 0 B

          • W walentynki każde dziecko z oddziału przedszkolnego 0b wraz z Panią otrzymało kartkę walentynkową z miłym słowem napisaną przez Nadię z pomocą starszej siostry. Każda laurka była inna. Wszystkim było niezmiernie miło i my również odwzajemniliśmy się i wykonaliśmy dla niej laurki. Poczta walentynkowa była przepełniona. Niektórzy otrzymali kilka kartek, serduszek ,a nawet słodycze. Maja natomiast obdarowała każdego wafelkiem, bo dawanie jest równie przyjemne jak otrzymywanie. Dzisiejszy dzień był bardzo przyjemny dla wszystkich. 

          • POKAZ ILUZJONISTY

          • Na auli SP1 zagościł animator ALE-FRAJDA Łukasz Grodzicki z pokazem iluzji przygotowanym dla dzieci z  oddziału przedszkolnego 0a i 0b. Nie tylko zachwycił swoją publiczność ale i rozbawił. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał balonowe figurki. Był to czas spędzony na świetnej zabawie.

          • Zajęcia biblioteczne w kl. 1d – zostajemy czytelnikami

          • Zespół kl. 1d (wych. Aleksandra Szczepańska) uczestniczył w niecodziennym wydarzeniu zorganizowanym w szkolnej bibliotece - pierwszoklasiści w tajemniczy, a zarazem kreatywny sposób, oficjalnie zostali czytelnikami. Pani Joanna Stoltman, wykorzystując teatrzyk kamishibai, zaprezentowała opowieść w formie ilustrowanych kart narracyjnych do tekstu pt. „Książki” Wyd. Tibum (autor: Christos, ilustr. Lilli Chemin). Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem  wsłuchali się w humorystyczną opowieść o książkach. Dowiedzieli się o ich ogromnej mocy, jaką nabywają w rękach czułej mamy i świadomego czytelnika.  Uwiecznieniem spotkania była możliwość wyboru dowolnej lektury, zgodnie z upodobaniem i poziomem umiejętności czytelniczych uczniów i uczennic.

            Pięknie dziękujemy Pani Joannie Stoltman za aktywny seans czytelniczy, rozwijanie wyobraźni
            i rozbudzenie zainteresowania czytaniem książek.  

            Zespół klasy 1 d wraz z wychowawczynią.

             

            Tekst i prezent. video: Aleksandra Szczepańska

          • 104. ROCZNICA POWROTU CHOJNIC DO OJCZYZNY

          • 31 stycznia w naszym mieście odbyły się uroczystości związane z obchodami 104. Rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny. W uroczystości brała również udział delegacja nauczycieli naszej szkoły z p. dyr. Ewa Modrzejewską oraz poczet sztandarowy złożony z uczniów klas VIII. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą powrót Chojnic do Macierzy przy Bramie Człuchowskiej. Nastąpiło też otwarcie wystawy historycznej ,,Chojnickie drogi do niepodległości’’ na Starym Rynku oraz Msza św. w intencji Ojczyzny i Miasta w Bazylice Mniejszej.

          • .

          • Z okazji ferii zimowych, życzymy bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Niech  nigdy nie opuszcza Was zdrowy rozsądek, abyście w czasie ferii dbali o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmowali działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Dobrze odpoczywajcie, by nabrać siły i motywację do dalszej nauki w nowym półroczu.

                                                                                                                                               
                                                                                       Dyrekcja szkoły

        • Przedstawienie z okazji dnia babci i dziadka w wykonaniu uczniów 0a
          • Przedstawienie z okazji dnia babci i dziadka w wykonaniu uczniów 0a

          • Babcia i Dziadek to najcenniejsze w życiu skarby, dlatego w środę 24 stycznia uczniowie z oddziału przedszkolnego 0 A przygotowali przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Podczas występu wnuki przedstawili historię miłości Babci i Dziadka z wykorzystaniem takich utworów jak "Dwudziestolatki", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", a także zatańczyli i zaśpiewali z sercami do piosenki "Ja uwielbiam ją, Babcia tu jest" i "Wymarzona". Występ w wykonaniu wnuków oraz przygotowane własnoręcznie prezenty sprawiły dziadkom wiele radości, a wnuki były przeszczęśliwe, że doczekali się spotkania ze swoimi ukochanymi dziadkami.
          • ZABAWY KARNAWAŁOWE KLAS IV - VIII

          • Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. W dniach 22 i 23 stycznia odbył się bal karnawałowy dla klas IV-VIII, który był tak bardzo oczekiwany przez uczniów naszej szkoły. Sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną postaci z bajek, filmów, ulubionych bohaterów i nie tylko. Przy dźwiękach muzyki, utworach znanych i lubianych wykonawców uczniowie mogli pobawić się ze szkolnymi przyjaciółmi. Zabawę prowadził DJ.  Samorząd Uczniowski dziękuje całej społeczności szkolnej za wspólną zabawę!!!

             

            Opiekunowie SU:
            Magdalena Czarnowska
            Klaudia Labenz
            Paulina Bała

          • POKAZ UMIEJĘTNOŚCI ŻONGLOWANIA PIŁKAMI JANUSZA CHOMONTKA

          • Dnia 25 stycznia w auli szkoły odbył się pokaz umiejętności w żonglowaniu piłkami w wykonaniu Janusza Chomontka - polskiego sportowca, wielokrotnego rekordzisty Księgi rekordów Guinnessa w podbijaniu różnych rodzajów piłek.  Na początku swojej kariery sportowej był piłkarzem Gwardii Koszalin i Zawiszy Grzmiąca. Karierę wyczynową rozpoczął w 1989. Od tego czasu aż 19 razy ustanawiał i pobijał rekordy Guinnessa. Międzynarodową sławę zdobył we Włoszech, kiedy pobił rekord 7 tys. odbić piłki należący do Diego Armando Maradony, podbijając piłkę 35 tys. razy.

          • WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY KLASA 3D

          • Uczniowie klasy 3d pojechali do Bydgoszczy, aby wziąć udział w warsztatach mydlarskich oraz dowiedzieć się jaka była historia związana z mydłem i higieną ciała. Dzieci zobaczyły przedmioty, które dawniej służyły do prania i mycia. Samodzielnie wykonywały piękne, pachnące mydełka o różnych kształtach. Odwiedzili również Manufakturę słodyczy- Krainę karmelu, gdzie pod czujnym okiem instruktorów każdy wykonał samodzielnie słodkiego lizaka.

            M. Lella

        • https://sp1chojnice.edupage.org/a/oddzialy-przedszkolne?eqa=c3VicGFnZT0wJnRleHQ9dGV4dCUyRnRleHQyNCZ3aWQ9dGV4dDI0X0Jsb2dfMSZhaWRfdGV4dDI0X0Jsb2dfMT00MiZiaWQ9dGV4dCUyRnRleHQyNA%3D%3D
          • WYJĄTKOWY CZAS

          • Bliskie relacje między wnukami ,a dziadkami to coś wyjątkowego. Występy, prezenty, wspólnie spędzony czas przyczynia się do pielęgnowania tej więzi. Dziadkowie zaproszeni przez swoich wnuków z oddziału przedszkolnego 0b nie ukrywali wzruszenia i zachwytu. Miło nam było ich gościć. Dziękujemy za przybycie!
            I.Szczepanik
        • NIECH ŻYJE BAL ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO 0A
          • NIECH ŻYJE BAL ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO 0A

          • W poniedziałek 22 stycznia odbył się długo wyczekiwany przez dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A bal przebierańców🥳 Tego dnia uczniowie 0 A przebrani za swoją ulubioną postać z bajki brali udział w różnych konkurencjach, tańczyli i delektowali się przyniesionymi do szkoły słodkościami. To był dzień pełen wrażeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
            Wychowawca: Ewelina Bielińska
                                       
            Natalia Kurek 
             
          • BAL KARNAWAŁOWY KLAS I - III

          • Karnawał to czas zabaw i balów a my podtrzymujemy tę tradycję. Bal przebierańców to długo wyczekiwana przez dzieci impreza, podczas której z chęcią nie tylko tańczą solo, w parach, w grupie czy na scenie ale także aktywnie uczestniczą w zorganizowanych dla nich konkursach karnawałowych. Kolorowe  i oryginalne stroje, wystrój sali, migające światła i skoczna muzyka – tak wyglądał bal karnawałowy w naszej szkole. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom i rodzicom za pomoc w organizacji balu.

            Paulina Bała

          • Magiczna liczba 7 – TANGRAM w kl. 1d

          • Pierwszoklasiści, pod kier. wych. Aleksandry Szczepańskiej, odkrywali magię liczby 7 ćwicząc jej zapis cyfrowy, przeliczając konkrety i dopełniając do siedmiu oraz stosując figury tangramu. Uczniowie układali kwadrat z siedmiu figur tangramu oraz rozmaite kompozycje własne i zgodnie z wzorem. Do zadań wykorzystali zestaw własnoręcznie wyciętych elementów oraz materiały multimedialne.  Zabawa ruchowa „Magiczna liczba siedem”  (oprac. KLANZA) wspomogła aktywizację uczniów, co pozwoliło na głębsze zrozumienie zagadnienia. Zajęcia umożliwiły interakcję między uczniami oraz pozwoliły na rozwijanie kreatywnego, nieszablonowego myślenia, motywowały do uważności, kształtowały cierpliwość i wytrwałość.

                                                                                               Tekst i prezentacja fot. A. Szczepańska

        • NASI KOCHANI DZIADKOWIE
          • NASI KOCHANI DZIADKOWIE

          • Większą radością od otrzymania prezentu jest obdarowanie kogoś,  szczególnie tym, co sami wykonamy. Dobre słowo, miły gest na pewno wywoła uśmiech na twarzy. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b przygotowały słoiczek czułych słów po które dziadkowie mogą sięgać przez cały tydzień każdego dnia. Symbolem miłości jest serce dlatego widnieje na nim zdjęcie wnuka, wnuczki którzy tą miłość chcą okazać. 
            Iwona Szczepanik

             
          • „NARYSUJ MI BAJKĘ…”

          • Dnia 11 stycznia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego „Narysuj mi bajkę…”. Konkurs zorganizowały wychowawczynie klas drugich: mgr Klaudia Grabowska, mgr Natalia Piontkowska i mgr Paulina Szank. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów klas pierwszych i rozwijanie kreatywności. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej na podstawie wybranej książki (bajki lub baśni) o tematyce świątecznej/grudniowej. 

            Jury w składzie: mgr Dorota Czarnowska, mgr Jagoda Wenderska, przyznało następujące miejsca:

             

            I - Lena Milkowska 3c i Pola Reszka 3c,

            II - Nela Fojut 2c, 

            III - Seweryn Skiba 2b.

             

            Wyróżnienia: Nikola Szmalc 1a i Marcel Koziarski 3d.

             

            Ocenie podlegał ogólny wyraz artystyczny, związek z tematyką konkursu, estetyka wykonania i samodzielność pracy

        • PRZYGOTOWYWANIE PRZEZ UCZNIÓW 0A PREZENTÓW DLA BABCI I DZIADKA
          • PRZYGOTOWYWANIE PRZEZ UCZNIÓW 0A PREZENTÓW DLA BABCI I DZIADKA

          • W tym tygodniu dzieci z 0 A z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka przygotowali własnoręcznie zaproszenia, laurki i lampiony. To był bardzo pracowity i niezwykle twórczy tydzień, a dzieci z niecierpliwością czekają na przybycie swoich dziadków i wręczenie im prezentów.


            wychowawca: Ewelina Bielińska
                                      Natalia Kurek

             
          • EUROPA? DOBRZE JĄ ZNAMY!

          • Uczniowie klasy 3 c podczas zajęć poznali Europę. Dowiedzieli się co to takiego, po co różne państwa przystąpiły do Unii Europejskiej, gdzie znajduje się Siedziba Rady Europejskiej oraz które państwa do niej należą. Uczniowie stworzyli plakaty o wybranych państwach. Dzięki nim poznaliśmy ich stolice, znane zabytki, zwyczaje oraz różne ciekawostki. Pomocny okazał się globus na którym  można było znaleźć swoje wybrane państwo. Zwieńczeniem naszej pracy było interaktywne zwiedzanie świata - mogliśmy zobaczyć, jakie zwierzęta występują w wybranych obszarach, podejrzeć zabytki czy poznać przekrój ziemi.

            Magdalena Kacprzak, Kamila Gemba.

             

          • POŻEGNANIE ŚP. MARII WNUK LIPINSKIEJ

          • 28 grudnia na cmentarzu komunalnym w Chojnicach odbyła się Msza św. pogrzebowa oraz pochówek śp. Marii Wnuk Lipinskiej – emerytowanej nauczycielki i wieloletniego wicedyrektora szkoły. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyła licznie zgromadzona rodzina, przyjaciele, koleżanki i koledzy nauczyciele, uczniowie, delegacje i poczty sztandarowe. Mszę św. koncelebrował także nasz katecheta ks. Karol Misiurski – wikariusz bazyliki mniejszej w Chojnicach. Pod koniec Mszy św. pogrzebowej w imieniu rodziny głos zabrała  chrześniaczka zmarłej p. Justyna Kozakiewicz oraz p. Ewa Modrzejewska – dyrektor szkoły, która przedstawiła  dorobek i osiągniecia śp. Marii w pracy pedagogicznej oraz podzieliła się własnymi wspomnieniami, na koniec składając serdeczne kondolencje rodzinie. Oprawę muzyczną przygotowali nauczyciele: p. Martyna Wacławska i p. Michał Leszczyński.

          • SZKOLNY KONCERT KOLĘD I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH

          • W okresie przedświątecznym, 21 grudnia w auli szkoły odbył się już tradycyjnie ,,Szkolny koncert kolęd i piosenek świątecznych’’ w którym wzięły udział całe klasy, kilkuosobowe zespoły klasowe, oraz reprezentanci klas. Na szkolnej scenie kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne (także w językach obcych), wykonania instrumentalne oraz układy taneczne do utworów świątecznych prezentowali uczniowie klas: II e, I d, oddziały przedszkolne A i B, I c, I a , I b, II a, IV d, VII d, VII a, IV c, V d, VI d, IV a, IV b, VI a, VII b, VIII a, V c, V a. Występujące klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy zaprojektowane przez p. Rafała Kubiaka. Z okazji świąt wszystkie klasy otrzymały słodycze ufundowane przez Radę Rodziców. Serdeczne podziękowania dla wszystkich wychowawców i nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do występu w koncercie. Koncert prowadziły uczennice klasy VII b: Małgorzata Gibowska i Marcelina Kowalska, a organizatorem był p. Michał Leszczyński.

            22 grudnia odbyły się także w naszej szkole przedstawienia  jasełkowe, wigilie klasowe oraz spotkanie opłatkowe nauczycieli i pracowników szkoły. Tego dnia do naszej szkoły przybyły uczennice Technikum nr 3 w Chojnicach pod kier.             p. Zenona Graszka, które wykonywały zdjęcia naszym uczniom w świątecznych strojach i przebraniach. W charakter i atmosferę  świąt wprowadzały też liczne dekoracje świąteczne korytarzy szkolnych i sal lekcyjnych.

          • SZKOLNE JASEŁKA

          • Przed świętami uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w jasełkach. Odbyły się one w środę 20 i w piątek 22 grudnia. Uczniowie klasy 3a z p. Jolantą Kołyszko i p. Anną Doliną wprowadzili nas w historię Bożego Narodzenia. Klasa 3b z p. Beatą Steinke uświetniła przedstawienie śpiewem kolęd, do których akompaniował na fortepianie uczeń klasy 6d Miłosz Cyrybał oraz na gitarach s. Magdalena Pokrzywińska i s. Oliwia Kubaszowska. Na jednym z przedstawień mogliśmy wysłuchać recytacji wiersza uczennicy klasy 2c - Ingi Bały. Dekoracje przygotowała p. Paulina Bała, która razem z p. Michałem Leszczyńskim odpowiadała za światła i podkład muzyczny. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wprowadzenie nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

          • WIGILIA W KLASIE 3D

          • Wigilia klasowa to świetny moment, aby przy dźwiękach kolęd, wspólnym posiłku oraz w atmosferze wzajemnej życzliwości wprowadzić wszystkich w magiczny świat Świąt Bożego Narodzenia.

          • "TRADYCJE I OBYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA"

          • W ubiegłym tygodniu odbył się konkurs wiedzy dotyczący tradycji i obyczajów świat Bożego Narodzenia. Konkurs był kierowany do uczniów klas 6-8. 

            1 miejsce: Kinga Jączyńska 6c, Zofia Kimel 8a

            2 miejsce: Julia Karasiewicz 7b, Amelia Kwiatkowska 6a, Iga Fojut 6c, Małgorzata Gibowska 7b, Marcelina Kowalska 7b, Sandra Myszka 8a, Amelia Dudzik 8a, Syntia Zimnicka 7a

            3 miejsce: Zuzia Bała 8a, Aleksandra Lis 8b, Kacper Łukasiewicz 6a, Wojciech Marks 7a

            Organizatorzy: Iwona Sakowska, Robert Drewek, Tomasz Majorczyk

          • "Ozdoba świąteczna i Kartka Bożonarodzeniowa"

          • Na oba konkursy napłynęło do nas bardzo dużo prac. Jury miało ból głowy, które prace są najładniejsze i które z nich zasługują na miano najpiękniejszych. Wyłoniliśmy następujących laureatów:
            Ozdoby świąteczne:

            Klasy 1-3
            1 miejsce: Kornelia Gappa 3b, Marta Mazur 2e
            2 miejsce: Nikodem Gnaciński 2b, Liliana Pruszak 2c, Kamil Buława 0a
            3 miejsce: Inga Bała 2c, Franciszek Zabrocki 2c, Alan Ambroziak 2a, Lena Milkowska 3c, Antek Bienert 1c
            Wyróżnienia: Mikołaj Bucholz 0a, Dawid Matuszak 0a, Nadia Bałyszak 0b, Maja Drewczyńska 1a, Filip Bąk 1a, Jagoda Żalikowska 2a, Veronika Lemesh 2b, Eryk Kulas 2b, Katarzyna Malczewska 2c, Diana Suchacka 3b, Kornelia Chabrowska 3b


            Klasy 4-8
            1 miejsce: Gracjana Karnecka 8b
            2 miejsce: Marcin Mazur 4c
            3 miejsce: Lena Polska 4d
            Wyróżnienia: Nikodem Behrendt 5d, Tina Prudka 4c, Miłosz Malinowski 8b, Emilia Jereczek 4c

            Konkurs na kartkę Bożonarodzeniową:


            Klasy 1-3
            1 miejsce: Alicja Behrendt 3a
            2 miejsce: Zofia Gierczycka 1c
            3 miejsce: Lena Moga 2d
            Wyróżnienia: Antek Bienert 1c, Jagoda Żalikowska 2a, Veronika Lemesh 2b, Filip Bąk 1a


            Klasy 4-8
            1 miejsce: Nikodem Baranowski 4d
            2 miejsce: Jan Gradowski 4b
            3 miejsce: Lidia Chodyna 6d
            Wypełnienia: Maja Benc 5d, Szymon Lesman 8c

            Organizatorzy: Iwona Sakowska, Robert Drewek, Tomasz Majorczyk 

          • GRUDZIEŃ TO MIESIĄC PACHNĄCY PIERNIKAMI

          • Grudzień to miesiąc pachnący piernikami. Właśnie w tym miesiącu klasy 5a, 7a i 8a wraz z wychowawcami oraz paniami A. Falkowską i L. Skórzewską wybrały się na wycieczkę do polskiej stolicy pierników - Torunia. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od jarmarku bożonarodzeniowego, degustacji pysznych pierników i gorących precli. Następnie udaliśmy się do teatru Baj Pomorski, aby obejrzeć spektakl pt. "Opowieść wigilijna". Oryginalna scenografia, efekty specjalne  oraz bohaterowie przedstawienia, przenieśli nas na ulice Londynu. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas duchy pojawiające się na scenie, jak również połączenie teatru lalki z grą żywego aktora. W drodze do domu wszystkim udzielił się radosny nastrój. Wróciliśmy w dobrych humorach a wspomnienia z wycieczki na długo pozostaną nam w pamięci. 

            M. Delikta 

          • Świątecznie w klasie 1d

          • My uczniowie kl. 1d, wspólnie z wych. Aleksandrą Szczepańską i przy wsparciu naszych rodziców przygotowaliśmy świąteczne spotkanie wigilijno – kolędowe. Własnoręcznie upiekliśmy i ozdobiliśmy pierniki, nakryliśmy odświętnie stół.  Przy dźwiękach kolęd i piosenek świątecznych złożyliśmy sobie życzenia. Wiemy już jak pachną, dźwięczą i smakują święta w szkolnej atmosferze, a teraz czekamy na spotkania w rodzinnym gronie. Załączamy krótką prezentację życząc tradycyjnie Wesołych Świąt!

                                                                                                        Tekst i prezentacja Aleksandra Szczepańska z ucz. 1d

          • Wycieczka do Bydgoszczy

          •      20. grudnia uczniowie klas 5c, 6c oraz 7b wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy.  Celem tego wyjazdu było zwiedzanie jarmarku bożonarodzeniowego oraz wysłuchanie przepięknego koncertu kolęd w wykonaniu chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Uczniowie wraz z towarzyszącymi im nauczycielami – p. M. Węsierską – Karasiewicz, p. N. Mleczek oraz p. D. Fojut spędzili cudowny czas w przepięknej świątecznej scenerii, jaką zapewnił im odbywający się na płycie bydgoskiego rynku jarmark bożonarodzeniowy z różnymi ciekawymi niespodziankami.  Jednak główną atrakcją okazał się być koncert kolęd. Dla wielu uczniów była to okazja, aby po raz pierwszy doświadczyć tak wspaniałego przeżycia w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Filharmonia Pomorska w stolicy naszego sąsiedniego województwa. Wspólny wyjazd okazał się również kolejną okazją do integracji uczniów naszej szkoły, zwłaszcza, iż miał miejsce w magicznym okresie Świąt Bożego Narodzenia. Mimo, iż pogada tym razem nie nastrajała świątecznie, dobre humory i pozytywne nastawienie towarzyszyły wszystkim uczestnikom wycieczki :)

            Wesołych Świąt!

            Dorota Fojut

        • ŚWIĄTECZNE PRZEDSTAWIENIE 0A
          • ŚWIĄTECZNE PRZEDSTAWIENIE 0A

          • W dniu 19 grudnia dzieci z 0A wystąpiły przed uczniami z klas pierwszych i 0 B przedstawiając świąteczne opowiadanie o aniołkach poszukujących choinki na święta. Podczas świątecznych występów, można było również zobaczyć taniec aniołków do piosenki "Mario, czy już wiesz" i bałwanków do piosenki "The clapping song".
          • Wyniki konkursu dla klas III na ekologiczną ozdobę choinkową

          • Dnia 19 grudnia zostały przedstawione wyniki konkursu dla klas III na ekologiczna ozdobę choinkową. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe, kolorowe i świąteczne!  Spośród wszystkich cudownych prac zwycięzców wybrały Pani Grażyna Pietrzak i Pani Katarzyna Lis. Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie! 

            I miejsce Lena Kuldanek 3c

            II miejsce Agata Borchardt 3b oraz Lena Milkowska 3c

            III miejsce Agata Behrendt 3a

            Wyróżnienie Brajan Bronka 3c 

          • TEATR KOMISHIBAI

          • Od listopada do 13 grudnia w świetlicy  szkolnej uczniowie klasy 3a i 4c , wychowankowie świetlicy, już drugi raz brali udział w warsztatach teatralnych teatru komishibai prowadzonych przez Panią Wiolettę Karpiak kierownika działu dla dzieci i młodzieży Biblioteki Miejskiej w Chojnicach. Uczniowie naszej szkoły przygotowali ilustracje do książeczki Ewy Standmiller Prezent dla świętego Mikołaja. Uczniowie swoje umiejętności teatralne i plastyczne zaprezentowali 13 grudnia w świetlicy przed uczniami swoich klas i wychowawcami, oraz innymi wychowankami świetlicy. Zainteresowanie przedstawieniem było duże i wprowadziło uczniów w atmosferę Świąt. W warsztatach udział wzięli z klasy 3 a Alicja Trzebiatowska, Maja Solecka, Kalina Brzezińska, Daria Brzezińska, Julia Zakrzewska, Julia Kawecka a z klasy 4 c Marcin Mazur , Wiktoria Bohowicz i Magdalena Zalewska.

        • ŚWIĘTA TO CZAS POMAGANIA
          • ŚWIĘTA TO CZAS POMAGANIA

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b już wielokrotnie przekonały się o tym, że pomagać można na różne sposoby zbierając nakrętki, sądząc żonkile, pomagając w zbiórce żywności. Tym razem pomogliśmy zwierzętom. Za okazaną pomoc otrzymaliśmy podziękowania oraz dyplom. 
          • ZAJĘCIA SZACHOWE

          • W poniedziałek 11 grudnia na zajęcia szachowe przyszedł gość specjalny, a mianowicie Pan Jacek Windorpski, który wiele lat trenował grę w szachy w sekcji sportowej w Bytowie, a ponadto warto wspomnieć, iż nasz gość swego czasu zdobył tytuł mistrza województwa. Podczas zajęć Pan Jacek rozegrał równocześnie partie szachowe z sześcioma uczniami naszej szkoły, podczas których oprócz świetniej zabawy chłopcy mogli usłyszeć cenne wskazówki z ust Mistrza Szachowego. Chłopcy byli zachwyceni z możliwości spędzenia czasu z Panem Jackiem za co serdecznie dziękujemy. W zajęciach wzięli udział: Artur Morteanu, Adam Karnowski, Kamil Orlikowski, Daniel Polus, Dominik Polus oraz Hassan Barakat.

            Adam Błaszczak

          • ŚWIĄTECZNE WARSZTATY MUZYCZNE

          • Dnia 18 grudnia w auli szkoły odbyły się świąteczne warsztaty muzyczne w których brały udział dzieci z naszych oddziałów zerowych a poprowadzone przez muzyków z Bydgoszczy pod kier. p. Agaty Zaremba.

          • Tropical Islands

          • Po tygodniach wyczekiwania na tropikalne ciepło, piękną roślinność , krystaliczną wodę i śpiew rajskich ptaków nadszedł dzień wyjazdu uczniów naszej szkoły oraz zawsze gotowych do opieki nad nimi p. Bartosza Kurkowskiego, p. Magdaleny Bielawy, p. Katarzyny Muchy, p. Pauliny Bały, p. Arkadiusza Gierszewskiego, p. Krzysztofa Nyksa, p. Huberta Szwankowskiego oraz p. Natalii Witkowskiej ( której na żaden wyjazd długo namawiać nie trzeba). Okazało się, iż tradycyjnie pojawiły się niespodzianki - tym razem pozostawiony w domu paszport opóźnił nasz start do Tropical Islands. Kiedy wydawało się już, że najgorsze za nami jeden z uczniów miał ochotę przerwać podróż już na ul. Człuchowskiej, bo zmienił plany. Działania dyplomatyczne spowodowały jednak  zwrot akcji niczym w dobrym thillerze i mogliśmy spokojnie ruszać dalej w kierunku Berlina. Dzięki sprytowi pana kierowcy (dziękujemy p. Sebastianie) i imponującej rozmowie werbalnej i niewerbalnej p. Bartka niemieckimi policjantami przejechaliśmy granicę unikając wielogodzinnej kolejki. Nie tracąc ani sekundy tuż po dotarciu na miejsce, wskoczyliśmy niczym błyskawica w stroje kąpielowe i ruszyliśmy ku tropikalnej przygodzie. Trudno opisać radość, okrzyki zachwytu i błogostan, który nam towarzyszył. Nasza zabawa trwała do późnych godzin nocnych, szczególnie uczniowie 8a nie mogli zakończyć rozgrywek piłki wodnej podczas ,gdy p. Natalia zdążyła policzyć wszystkie liście na palmach pilnując ekipy. Czas przeniesienia się do strefy namiotowej nie zakończył atrakcji. Uczniowie naszej szkoły zgodnie uznali, iż zabawa przed namiotami jest atrakcyjniejsza od snu. Opiekunowie zastanawiali się , skąd czerpią młodzi ludzie energię ? Teraz już wiemy... to te kilogramy batoników spakowanych przez mamy do plecaków zapewniły te siły. Rano nadszedł wyczekiwany gwóźdź programu- nieziemskie śniadanie , na które wszyscy stali bywalcy czekali z utęsknieniem. Czego tam nie było na stołach? Nie sposób wymienić. Faktem jest jednak to, iż wszyscy unosiliśmy się później na wodzie niczym boje. Zapewniliśmy naszym opiekunom moc atrakcji- ilość ich odwiedzin w informacji, poszukiwań utopionych  opasek, zagubionych klapków, ręczników, plecaków, ach - nie mogli się z nami nudzić. Kiedy już zaczęliśmy się przygotowywać do powrotu do domu powoli niczym żółw ociężale zaczęła przelewać się fala złego samopoczucia wśród pasażerów czerwonego autobusu.  Ale co tam...Zmęczenie kiedyś mija, wirusy da się pokonać, a niesamowite przeżycia? Ich nam nikt nigdy nie odbierze. Było cudownie, jak zawsze. I wiecie co? Już powoli zaczynamy zadawać sobie pytanie, dokąd tym razem pojedziemy?

        • WYSTĘPY I WARSZTATY ŚWIĄTECZNE 0B
          • WYSTĘPY I WARSZTATY ŚWIĄTECZNE 0B

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b przygotowały występ dla rodziców. Rozpoczęły melodią zagraną na macie muzycznej, zaśpiewały grając na instrumentach muzycznych, zatańczyły sypiąc " śniegiem" oraz wystąpiły z " płatkiem śniegu". Razem z rodzicami wykonały śliczne bombki z plastrów drewna, które zdobią ich choinki.     
            Iwona Szczepanik