• Jak gimnastykować umysł?

• 30.05.2022 11:46
      • 1. zadanie startowe projektu „Przedsiębiorczość. Jak realizować pomysł?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
      • Uczniowie kl.3 b (wych. Aleksandra Szczepańska) wykonali drugie zadanie startowe „Jak gimnastykować wyobraźnię?”, które  było kontynuacją pracy pogłębiającą rozwijanie twórczego myślenia  i działania.

Zarówno ja – jako nauczyciel jak i uczniowie z ogromną odpowiedzialnością przygotowaliśmy się do pracy nad gimnastykowaniem wyobraźni. Zadanie przed zajęciami w formie wywiadu zostało zrealizowane bardzo kreatywnie. Mianowicie, niektórzy uczniowie zrelacjonowali ustnie swoje wywiady, inni posłużyli się notatkami, a kilkoro wykonało mapy słowno-graficzne. Podsumowaniem była refleksja: „człowiek myśli zawsze”, „ludzie mają podobne myśli; „ myślenie pomaga w zaplanowaniu działań i jest potrzebne”. Doświadczanie w jaki sposób myśli przyciągają się, przeskakują, kręcą się czy pełzają rozwija nasze skojarzenia i wyobraźnię. Pokazał nam to mecz skojarzeń, w którym entuzjastycznie wzięliśmy udział (czasami nie było łatwo, ale pomagaliśmy sobie podpowiadając skojarzenia). Latające myśli w muzyczno – ruchowej zabawie z kolorowymi „apaszkami – smokami” były rozmaite i zależne od rodzaju muzyki. Smoki latały np. nad lasem szukając swoich dzieci, inne znalazły się w kosmosie, a jeszcze inne się zgubiły i nie mogły odnaleźć rodziców lub odpoczywały na plaży… Transformowanie kubków poprzedzone rozciąganiem myśli wzbudziło i wyzwoliło w uczniach ogromną chęć tworzenia i wymyślania przeznaczenia dla nowych stworków, zabawek czy urządzeń. Powstały: stworki do uciszania, pojazd do przewożenia czystego powietrza, piesek do ukrywania skarbów, lalka, dziewczynka, robot, króliczek jako pojemnik do kredek, Minionek pomagający w nauce i podpowiadający w potrzebie, muchołapacz i „nie wiem co” ;) Prezentacja uczniowskich pomysłów była entuzjastycznym podsumowaniem zajęć. Wnioskiem, zaś to, że wyobraźnię można rozwijać, a ona przydaje się w codziennym życiu.

Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska