• Dlaczego Księżyc czasami wygląda jak rogalik

• 24.06.2022 11:13
      • Dlaczego Księżyc czasami wygląda jak rogalik? – 6. zadanie projektu "W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?" Fundacji Uniwersytet Dzieci

• Wych. kl. 2d Aleksandra Szczepańska zachęciła drugoklasistów do obserwacji wyglądu Księżyca… Zajęcia zaczęliśmy od filmu z miniwykładem  na temat początków obserwacji nieba oraz relacji z doświadczeń własnych uczniów. Pojawiły się pytania: Czy Księżyc się porusza? - odpowiedzi były różne… . Czy zawsze ma taki sam kształt?  - uczniowie zobrazowali schematycznymi rysunkami wygląd Księżyca w różnych fazach w oparciu o własne obserwacje. Następnie wykorzystaliśmy zdjęcia z prezentacji multimedialnej. Zagadkę: Czy Księżyc zmienia kształt? uczniowie  rozwiązali dzięki doświadczeniu z piłeczką ping-pongową; eksperymentowali i dyskutowali. Wiedzę pozwolił zweryfikować slajd (9) prezentacji.  Jednak dużym odkryciem podczas zajęć było zjawisko obiegu Księżyca wokół Ziemi – pomocne były: prezentacja i ćwiczenie ruchowe; drugoklasiści, przyjmując postacie:  Ziemi, Księżyca, Słońca, doskonale się bawili, a jednocześnie odkrywali istotną wiedzę. Z zaciekawieniem poznali nazwy faz Księżyca. Odkryciem i jednocześnie wielkim zdziwieniem był fakt, że Księżyc samodzielnie nie emituje światła, a odbija światło słoneczne. Dzięki zajęciom uczniowie wiedzą już, że Księżyc zmienia kształt, bo z różnych stron patrzymy na niego z Ziemi w ciągu jego ruchu obiegowego, a z kształtu Księżyca można wyczytać czy zmierza do pełni czy do nowiu.

Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska