• Edukacja przyrodnicza inaczej…

          • Zespół klasy 3d wraz z wych. Aleksandrą Szczepańską oraz n-lem wspomagającym Agnieszką Szypryt zdobywał wiedzę w  Centrum Edukacji Przyrodniczej PNBT w Chocińskim Młynie. Uczniowie zgłębili zagadnienia dotyczące wody na Ziemi, poznali osobliwości Parku Narodowego „Bory Tucholskie” oraz zajrzeli do Zagrody Pokazowej Zwierząt. Trzecioklasiści znają wzór chemiczny wody, stany skupienia, sposoby jej oszczędzania oraz doświadczalnie sprawdzili ilościowe zasoby wody słodkiej i słonej na Ziemi. Wiedzą już, czy woda ma smak, zapach, barwę. Dowiedzieli się, eksperymentując, iż zanieczyszczenia wody nie zawsze są widoczne. Rozumieją znaczenie stwierdzenia: `woda to skarb`. Podczas zajęć w muzeum przyrodniczym grupa oglądała wystawę interaktywną z przewodnikiem. Tam zgłębiła tajniki i osobliwości PNBT – m.in. teren parku i jego położenie, jeziora, torfowiska, lasy, ptaki, płazy, ważki, świat wodny, królestwo grzybów. Ostatnią atrakcją zajęć była wizyta w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, gdzie uczniowie poznali życie wybranych zwierząt gospodarskich i dzikich gatunków parku (t.j. kruk, bydło białogrzbiete, konik polski, bielik, kuna domowa, kawka, sroka, gołąb, myszołów, pustułka).

             

                                                             Dziękujemy pracownikom Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie za poświęcony czas i możliwość wartościowego zdobywania wiedzy.
             

             

            Tekst i relacja fot./video: Aleksandra Szczepańska

             

             

        • Oddział 0A prezentacje
          • Oddział 0A prezentacje

          • Zajęcia w ramach doradztwa zawodowego - salon optyczny
            Uczymy się, doświadczamy, poznajemy, tworzymy, poszukujemy, brudzimy się laugh
             
          • O MEDAL PRZED POZOSTAŁYMI

          • Przyszedł czas na podsumowanie akcji „Godzina dla Niepodległości”. Przyjęła ona formę gry szkolnej, w której uczniowie wykonywali zadania związane z rekwizytami umieszczonymi na pięciu stanowiskach. Do oceny swoje prace oddało osiem zespołów. Najwięcej punktów uzyskała klasa VIa. O ich zwycięstwie zadecydowało rozszyfrowanie zagadki związanej z medalem przedstawiającym Józefa Piłsudskiego, umieszczonym na stanowisku upamiętniającemu odzyskaniu niepodległości przez nasze miasto. Jak zespół słusznie zauważył, Józef Piłsudski w Chojnicach nie gościł, jednak urodził się w nich autor medalu – Leon Kawecki. Rozszyfrowujemy też tajemnicę zadania, które pozostało bez rozwiązania i sprawiło kłopot każdemu zespołowi. Otóż drewniany palik należało powiązać z procesem wytyczania przebiegu granicy wersalskiej na Pomorzu, który przybrał tu formę tzw. „wojny palikowej”. Organizatorzy Katarzyna Błaszczak i Piotr Dyląg wyrażają podziękowania za pomoc i wsparcie:

            • pani Dyrektor Ewie Modrzejewskiej, która zaakceptowała pomysł „Godziny dla Niepodległości” jako formę uczczenia rocznicy niepodległości,
            • panu Robertowi Wajlonisowi i Bogdanowi Kufflowi za użyczenie eksponatów ze swoich kolekcji,
            • pani Ewie Jóźwiak za rozplanowanie udziału klas,
            • panom Tomaszowi Majorczykowi i Rafałowi Kubiakowi, którzy poświęcili czas na pomoc w wydrukowaniu plansz,
            • sponsorowi, dzięki któremu wygrana klasa będzie mogła zrealizować jakiś swój plan,
            • nauczycielom, którzy pełnili funkcje opiekuńcze nad wędrującymi po szkole grupami.

            DZIĘKUJEMY.

          • TARGI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

          • Z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości organizowanego przez Eksperymentarium w Chojnicach uczniowie klas 8 zostali zaproszeni do Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną technicznych szkół ponadpodstawowych oraz Zespołu Szkół nr 2 w Chojnicach.

            Ósmoklasiści odwiedzili stanowiska przygotowane przez przedstawicieli szkół oraz dowiedzieli się więcej o danej placówce poprzez rozmowę ze starszymi koleżankami i kolegami.

             

            Katarzyna Lis

          • PODSUMOWANIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO ,,MOJE WAKACJE’’

          • 17 listopada w auli szkoły został podsumowany VII Szkolny konkurs fotograficzny ,,Moje wakacje’’. Do konkursu swoje prace zgłosiło 16 uczniów. Oceny fotografii dokonali: p. Ariel Berndt i p. Danuta Niedzielska.

            Wyniki: I miejsce – Alicja Behrendt z kl. II a oraz Kinga Jączyńska z kl. V c, II miejsce – Maja Jutrzenka Trzebiatowska z kl. V d oraz Paulina Kozakiewicz z kl. VIII c,  III miejsce – Tymoteusz Malarski z kl. I d oraz Zofia Kimel z kl. VII a.  Wyróżnienia: Maksymilian Gut z kl. VIII f,  Julia Wiencelewska – kl. VIII c, Iga Fojut z kl. V c. Jakub Bielawa z kl. VII a, Katarzyna Czaja z kl. VIII a, Martyna Behrendt z kl. VIII c, Jan Kimel z kl. II a, Nikodem Behrendt z kl. IV d, Antonina Ceitel z kl. II d, Kira Aksamytieva z kl. III a. Wszystkim gratulujemy i nadal zachęcamy do kontynuowania zainteresowań fotografią.  Organizatorem konkursu był p. M. Leszczyński.

            Zapraszamy do obejrzenia fotogaler

          • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

          • W przeddzień  Święta Niepodległości w naszej szkole odbywały się liczne akcje patriotyczne: konkursy, apele, wystawy i akcje. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w odświętnych strojach z biało czerwonymi elementami, wstążkami i kotylionami.  Na korytarzach szkolnych i w klasach pojawiły się ciekawe gazetki ścienne nawiązujące do tego  święta. W auli szkoły można było oglądać wystawę ,,Twarze Niepodległej’’ ze zbiorów p. Bogdana Kuffla. Klasa III b pod kier.  p. Karoliny Kowalskiej i przy pomocy p. Pauliny Bały zaprezentowała piękny patriotyczny program artystyczny dla klas I – III.  Odbyła się też akcja historyczno – patriotyczna przygotowana pod kier.  p. Piotra Dyląga i p. Katarzynę Błaszczak. Nasza szkoła włączyła też się w ogólnopolską akcję ,,Szkoła do hymnu’’. W łączności ze wszystkimi uczniami w Polsce,  we wszystkich klasach o godz. 11:11 odśpiewano Hymn narodowy – ,,Mazurek Dąbrowskiego’’. W ramach obchodów Święta Niepodległości dnia 9 listopada nasza szkoła była organizatorem XXII Spotkania z pieśnią i piosenką patriotyczną ,,Cześć Polskiej Ziemi – przeglądu wokalnego  o zasięgu regionalnym, który odbył się w Chojnickim Centrum Kultury. 11 listopada odbyły się miejskie uroczystości, w których brał udział poczet sztandarowy składający się z uczniów klasy VIII c oraz delegacja nauczycieli pod przewodnictwem p. dyr. Ewy Modrzejewskiej.

          • Droga do wolności…świętowanie niepodległości Polski (kl. 3d)

          • Uczniowie kl. 3d, pod kierunkiem wych. Aleksandry Szczepańskiej, poszukiwali odpowiedzi na pytania dotyczące okoliczności powstania polskiego hymnu, jego autora i treści poprzez nawiązanie do pobytu w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz tekstu w podręczniku K. Szymeczki "Jeszcze Polska…". Zbiorowo śpiewali (4 zwrotki i ref.) "Mazurka Dąbrowskiego" w klasie oraz podczas ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Z pełną świadomością rozpoznawali symbole narodowe i respektowali właściwą postawę wobec nich. Poznali pojęcia: patriotyzm, niepodległość, bohater narodowy. Wypowiadali się na temat J. Wybickiego, H. Dąbrowskiego i M. Konopnickiej. Trzecioklasiści słuchali pieśni patriotycznych związanych z J. Piłsudskim i jego I Brygadą. Atrakcyjnym zadaniem była plastyczna interpretacja godła narodowego z zastosowaniem tempery. Wiedza historyczna pozyskana podczas zajęć została utrwalona w trakcie apelu szkolnego przygotowanego przez rówieśników z innych klas. Uwiecznieniem poruszanej tematyki był klasowy układ taneczny z biało-czerwonymi chustami do utworu Fryderyka Chopina "Contredance" in G-flat Major, B.17. Trzecioklasiści są świadomi przyczyn utraty niezależności państwa polskiego, dążeń do odzyskania wolności oraz celowości obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

            Relacja fot.-filmowa: A. Szczepańska / A. Szypryt

        • PRZEGLĄD ,,CZEŚĆ POLSKIEJ ZIEMI’’ PO RAZ XXII
          • PRZEGLĄD ,,CZEŚĆ POLSKIEJ ZIEMI’’ PO RAZ XXII

          • 9 listopada, w ramach obchodów Święta Niepodległości w Chojnickim Centrum Kultury odbyło się XXII Spotkanie z pieśnią i piosenką patriotyczną  ,, Cześć Polskiej Ziemi ‘’, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach a współorganizatorami:  Chojnickie Centrum Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Chojnicach, oraz Stowarzyszenie ,,Julian’’ przy SP 1.
          • KONKURS "KAWIARENKI PIOSENKI POLSKIEJ"

          • 4 listopada 2022 uczniowie  naszej szkoły: Izabela Brzezińska z klasy VIa i Amelia Dudzik z VIIa (opiekun p. Mirosława Węsierska-Karasiewicz) oraz Paweł Lemańczyk z kl. VIa (opiekun p. Lucyna Skórczewska) brali udział i zostali laureatami w VIII Powiatowym Konkursie "Kawiarenki Piosenki Polskiej’’. Gratulujemy.

          • CI KTÓRZY ODESZLI W NASZEJ PAMIĘCI.

          • W świetlicy szkolnej przed dniem Wszystkich Świętych upamiętniliśmy i wspominaliśmy tych którzy odeszli, a byli nam bliscy sercu, a także tych których nie znaliśmy, a zostali na kartach historii. Wykonywaliśmy prace plastyczne, gazetkę tematyczną, oraz czytaliśmy wiersze o przemijaniu. W dzień zadusznych udaliśmy się na pobliski Pomnik Pomordowanych Nauczycieli w pobliżu naszej szkoły, gdzie minutą ciszy uczciliśmy ich pamięć i zapaliliśmy znicze. Była to piękna lekcja historii. 

            Iwona Sakowska 
            Robert Drewek 

          • JESIENNE WARSZTATY Z RODZICAMI W SZKOLE

          • Korzystając z uroków jesiennej pogody dnia 28.10.2022 rodzice  przybyli do szkoły aby wspólnie z dziećmi wykonać jesienne wianuszki. Do wykonania jesiennych ozdób wykorzystano naturalne jesienne dary tj. szyszki, liście, lawendę, owoce dzikiej róży, które dzieci zbierały podczas szkolnych i domowych spacerów. Serdecznie dziękujemy rodzicom za  aktywne zaangażowanie w życie klasy i szkoły . Szczególne podziękowania kierujemy do pań, które przygotowały słodkości  dla nas wszystkich oraz pomogły zorganizować spotkanie.
            Atmosfera była bardzo przyjemna. Z pewnością powtórzymy spotkanie.

            Link do filmu - fotorelacja

            https://youtu.be/4j0UjjnSfnY

            Magdalena Lella