• ,, DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE’’

          • 27 marca w Chojnickim Centrum Kultury odbyła się kolejna edycja konkursu Dzieciństwo wierszem malowane. Zdolności recytatorskie zaprezentowali uczniowie chojnickich szkół podstawowych. Wśród nich byli też nasi uczniowie: Arkadia Świątek Brzezińska, Amelia Kierska, Nikodem Folz oraz Kinga Jączyńska, która otrzymała wyróżnienie jury. Poziom konkursu był wysoki i nie udało się zdobyć 1- go miejsca, ale i tak wszyscy jesteśmy wygranymi. Pierwsze wystąpienia na dużej scenie już za nami. Teraz pozostaje nie zniechęcać się i stawiać sobie kolejne poprzeczki w udoskonalaniu swoich umiejętności recytatorskich.  W przyszłym roku znów mamy szansę na wyższe noty.
            Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

            Agnieszka Szypryt

          • INAUGURACJA AKADEMII TITIUSA

          • Dnia 29 marca odbyła się  inauguracja Akademii Titiusa - projektu, którego celem jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy z zakresu historii, biologii, fizyki, chemii, geografii, filozofii i języków obcych. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 29 uczniów.  Akademia Titiusa to projekt skierowany do młodych mieszkańców Chojnic, dzięki któremu młodzież będzie miała okazję nauczyć się rzeczy, o których nie uczą w szkole i posiąść umiejętności, których również ani w szkole, ani w domu nie posiądą. Jan Daniel Titius patronuje Akademii, dlatego, że jest to najwybitniejszy chojniczanin. Jego nazwiskiem nazwano krater na Księżycu, asteroidę. Jest słynnym odkrywcą, przyrodnikiem, astronomem, filozofem, teologiem. Pomysłodawcą Akademii jest zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach p.Przemysław Zientkowski. Wykłady i ćwiczenia w Akademii Titiusa będą odbywały się w kwietniu i w maju. W czasie uroczystości uczniowie odebrali indeksy wręczone przez p. Grzegorza Czarnowskiego – dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Chojnicach, dzięki którym zyskają np. dodatkowe punkty w staraniach o stypendium burmistrza. Wśród uczestników, którzy otrzymali indeksy znaleźli się także uczniowie naszej szkoły: Arkadia Świątek Brzezińska z kl. V c, Nikodem Behrendt z kl. V d i Szymon Rekowski z kl. VII b.
            Gratulujemy.

        • X FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „EURO-SONG” – CHOJNICE 2024
          • X FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „EURO-SONG” – CHOJNICE 2024

          • Organizator - Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach
            Współorganizatorzy – Chojnickie Centrum Kultury
            Stowarzyszenie ,,Julian’’ przy SP 1 w Chojnicach
            8 maja 2024 - godz.10.00 - Chojnickie Centrum Kultury
            Wsparcie finansowe: Urząd Miejski w Chojnicach, Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach

          • WYCIECZKA DYDAKTYCZNA DO KOMENDY PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W CHOJNICACH

          • W dniu 26 marca, klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach miała zaszczyt uczestniczyć w niezwykłej wycieczce dydaktycznej do Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Celem naszej wizyty było poznanie pracy niezwykłych bohaterów – strażaków.
            Podczas wizyty mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć, ale również w praktyce uczestniczyć w działaniach ratowniczych. Przewodnicy ze straży pożarnej opowiedzieli nam o różnorodnych aspektach ich pracy – od codziennych obowiązków, przez techniki ratownicze, po sposoby działania w sytuacjach kryzysowych. Dowiedzieliśmy się także, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w codziennym życiu i jak możemy im zapobiegać.
            Wizyta umożliwiła nam również zapoznanie się z wyposażeniem specjalistycznym, jakim dysponują strażacy. Od wozów strażackich po zaawansowany sprzęt ratunkowy – wszystko to było dla nas fascynującym doświadczeniem.
            Dziękujemy całemu zespołowi Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach za serdeczne przyjęcie oraz niezapomniane wrażenia, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Ta wycieczka była nie tylko okazją do nauki, lecz także do głębszego zrozumienia znaczenia i charakteru pracy strażaków, którzy każdego dnia niosą pomoc i ratunek potrzebującym.


            wych. Beata Steinke

          • ,,SAMOTNY BO NIEKOCHANY’’

          • Dnia 21 marca z okazji powitania wiosny i Światowego Dnia Zespołu Downa w naszej szkole gościliśmy Podopiecznych i Opiekunów Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnicach, którzy zaprezentowali spektakl teatralny pt. ,,Samotny bo niekochany’’ oraz zapoznali uczniów i nauczycieli naszej szkoły z działaniami i pracą placówki. Na zakończenie tego niezwykłego spotkania otrzymaliśmy piękne dekoracje wielkanocne wykonane przez uczestników Warsztatu. P. dyr. Ewa Modrzejewska podziękowała za wizytę i przeprowadzone zajęcia przekazując ,,Podziękowanie’’ i słodkie upominki dla gości.

        • WIOSNA I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA W "0A"
          • WIOSNA I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA W "0A"

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A dowiedzieli się w tym tygodniu, że marzanna jest symbolem przeganiania zimy, a gaik jest wprowadzeniem wiosny. Uczniowie rozwiązali również zagadki o wiośnie i wykleili krępą przebiśniegi. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A nie zapomnieli także o Światowym Dniu Zespołu Downa, dlatego 21 marca ubrali skarpetki nie do pary i wykonali plakat jako znak solidarności i szacunku z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. 

            Wychowawca: Ewelina Bielińska
                                      Natalia Kurek 
             

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          • Inność, równość , tolerancja były dzisiaj tematem naszych rozmów. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b nie tylko dowiedziały się czym jest Zespół Downa ale rozmawialiśmy także o tym, że są wśród nas osoby z różnymi odmiennościami i że my także jesteśmy inni. 

          • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZESPOŁU DOWNA W KLASIE 3B!

          • Dzisiaj uczniowie klasy 3B razem z wychowawczynią Beatą Steinke mieli zaszczyt obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa! Ten szczególny dzień ma na celu podkreślenie znaczenia akceptacji i integracji osób z zespołem Downa w społeczeństwie. To okazja do promowania empatii, zrozumienia i szacunku dla wszystkich. Nasza klasa wzięła udział w różnorodnych działaniach, które pomogły zwiększyć świadomość na temat zespołu Downa i promować ideę akceptacji i równości dla wszystkich naszych kolegów i koleżanek. Dzięki temu dzień był nie tylko inspirujący, ale też pełen ciepła i życzliwości! Ponadto, jako wyraz solidarności z dziećmi z zespołem Downa, wszyscy ubraliśmy dwie różne skarpetki.

          • KOLOROWE SKARPETKI

          • 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa, zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. W klasie 1a odbyły się zajęcia, których celem było nie tylko podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także uwrażliwienie na potrzeby osób nim dotkniętych. Aby okazać swoją tolerancję i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21 uczniowie i nauczyciele w tym dniu założyli dwie różne kolorowe skarpetki. Kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania społecznego, ale też niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.

            Katarzyna Mucha 
            Iwona Martyniuk 

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – ,,MAM TALENT’’

          • Dnia 20 marca w auli szkoły odbyła  się szkolna edycja ,,Mam Talent’’ na powitanie wiosny, w którym uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty i umiejętności: wokalne, taneczne, gimnastyczne i sprawnościowe.  Na szkolnej scenie prezentowali się : klasa I d,  Lena Gawrońska i Zuzanna Turzyńska – kl. IV d, Paulina Szulc – kl. IV a, zespół wokalny kl. IV a w składzie: Kalina Kowalik, Julia Stopa, Paulina Szulc, Wiktoria Kokoszewska, Marcelina Kowalska – kl. VII b, Dorota Chodyna – kl. I d, Trio z kl. III c w składzie: Emilia Wilbik, Lena Kuldanek, Natalia Machalewska, Oliwia Mietelska – kl. III c, Zofia Gierczycka – kl. I c, Kaja Fierek – kl. III c, Sabina Bona – kl. VI c, Natalia Husarek i Milena Nikel – kl. III a, Pola Reszka – kl. III c, Antonina Ceitel – kl. III d, duet: Arkadia Świątek Brzezińska i Kornelia Reszczyńska – kl. V c, Paweł Lemańczyk i Wojciech Marks  - kl. VII a, Malwina Wolszleger – kl. II d, Jan Piontkowski – kl. I b, Inez Kwasigroch i Bianca Adamczyk - kl. IV b, Agata Skrzypek  - kl. I a, Kornelia Bronk – kl. I a,  Filip Bąk – kl. I a, Róża Stanisławska – kl. I a, Nikola Szmalc – kl. I a, Gracjan Chełmowski – kl. I a.  Impreza nie miła charakteru konkursu. Na zakończenie wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyli organizatorzy : p. Magdalena Czarnowska i p. Michał Leszczyński. Konferansjerkami były ucz. kl. VII b: Marcelina Kowalska i Małgorzata Gibowska. Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolnego ,,Mam talent’’, wychowawcom i nauczycielom oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu występów.

        • WYCIECZKA UCZNIÓW 0A DO EKSPERYMENTARIUM
          • WYCIECZKA UCZNIÓW 0A DO EKSPERYMENTARIUM

          • Dnia 20 marca uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A wybrali się wraz ze swoimi Paniami na pieszą wycieczkę do eksperymentarium. Na miejscu czekała na nas Pani przewodnik, która oprowadziła nas po eksperymentarium i zapoznała m.in z odgłosami zwierząt, rodzajami pisma i jego rozwojem w XVI, XVII, XVIII i XIX wieku oraz kotłem czarownicy, w którym najciekawszą rośliną okazał się tasznik pospolity, stosowany w czasie drugiej wojny światowej jako lek przeciwkrwotoczny dla żołnierzy. Tego dnia nie zabrakło również wspólnej zabawy w eksperymentarium i pamiątkowych zdjęć w strojach z dawnych lat.

        • KONKURS RECYTATORSKI
          • KONKURS RECYTATORSKI

          • Alek Ambroziak oraz Blanka Śliwicka z oddziału przedszkolnego 0b wzięli udział w konkursie recytatorskim  "Dzieciństwo wierszem malowane" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Chojnicach. Gratulujemy! 

          • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

          • Dnia 15 marca, uczniowie obchodzili Dzień Świętego Patryka. Przygotowania trwały cały tydzień podczas zajęć języka angielskiego. Uczniowie klas 1-3 poznali wiele ciekawostek o Irlandii. Ponadto, wykonując karty pracy poznali słownictwo związane z Dniem Świętego Patryka. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach plastyczno-technicznych, do których piękne tło tworzyła irlandzka muzyka. W klasach 4-8 uczniowie wykonywali karty pracy, krzyżówki, grali w różnorodne gry, oglądali filmy i ciekawostki nt. Św. Patryka. Podczas zajęć tworzone były również przepisy na potrawy kulinarne, zabarwione kolorem zielonym. Ten szczególny dzień uświetnił obecny w ubiorze kolor zielony, mobilna fotobudka oraz plakaty i ozdoby w salach lekcyjnych. 

            M. Pestka
            P. Szank

        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • Nadeszła długo wyczekiwana przez dzieci wiosna. Wszystko budzi się ze snu, "zielenieje świat". Na przywitanie wiosny dzieci z oddziału przedszkolnego 0b przyszły ubrane w kolorze zielonym. Zatańczyły z zielonymi paskami krepiny przy muzyce Antoniego Vivaldi " Wiosna".

          • ,,Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ ZA PAN BRAT’’

          • Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Jakub Windorpski – VII a, Wojciech Marks – VII a oraz Joachim Węckowski – VII a, wzięła udział w powiatowym konkursie z języka polskiego ,,Z poprawną polszczyzną za pan brat’’. Który odbył się w Szkole Podstawowej nr 7 w Chojnicach 14 marca 2024r. Uczniowie wykazali się wiedzą i umiejętnościami językowymi, co zaowocowało zajęciem I miejsca i pokonaniem konkurentów z innych chojnickich szkół. Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy sukcesu.

            G. Czapiewska

          • "KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI’’

          • Dnia 15. marca uczniowie klasy 1a wraz z uczniami Szkoły Specjalnej pod opieką p. Laury Folz wzięli udział w warsztatach integracyjnych pt. "KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI". Celem zajęć było zintegrowanie uczniów, poszerzanie wiedzy o niepełnosprawności, a przede wszystkich tolerancja wobec osób niepełnosprawnych. Uczniowie poprzez radosną zabawę stworzyli sieć, dzięki której zauważyli, że między nimi jest tak samo dużo różnic, jak i podobieństw. Dzieci znalazły "wspólny język", radośnie bawiąc się na placu zabaw. W sposób naturalny podejmowały się aktywności z kolegą/koleżanką z niepełnosprawnością intelektualną – pokazując tym samym, że mimo różnorodności wszyscy są równi.

             

            Laura Folz
            Katarzyna Mucha
            Iwona Martyniuk

          • KONKURS ,,DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE’’

          • 12 marca w naszej szkole odbyły się eliminacje do miejskiego konkursu ,,Dzieciństwo wierszem malowane’’. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV – VIII. Prezentacje były oceniane przez jury w składzie: p. Aleksandra Małecka i p. Grażyna Czapiewska. Po wnikliwej analizie wyłoniono reprezentantów miejskiego etapu konkursu. Zostali nimi: Amelia Kierska, Kinga Jączyńska, Arkadia Swiątek Brzezińska oraz Nikodem Folz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych recytacji i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

            Koordynator konkursu: G. Czapiewska

        • WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI Z 0A
          • WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI Z 0A

          • W tym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A dowiedziały się, czym jest higiena osobista, zapoznały się z prawidłowym myciem rąk i zębów, a także dowiedziały się jak ważne jest jedzenie owoców i warzyw, które są bogatym źródłem witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zwieńczeniem zdobytej w tym tygodniu wiedzy było wyklejenie przez dzieci kolorowym papierem ulubionych owoców i warzyw.

            Wychowawca: Ewelina Bielińska
                                       Natalia Kurek 

             

          • WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

          • Dnia 15 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności organizowanej przez  Bank Żywności w Chojnicach. Dzięki zaangażowaniu uczniów, opiekunów, rodziców i nauczycieli oraz hojności ofiarodawców udało nam się zebrać artykuły spożywcze dla osób najbardziej potrzebujących. Szczególne podziękowania dla koordynatora akcji p. Iwony Martyniuk oraz nauczycieli: p. Arlety Odya, p. Iwony Szczepanik, p. Magdaleny Kacprzak, p. Katarzyny Mucha. 

            Wszystkim wspierającym jeszcze raz bardzo dziękujemy!

          • KOLEJNY SUKCES MATEMATYCZNY

          • Miło nam poinformować, że Jakub Kartuszyński z klasy 7a zdobył tytuł LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.  Dzięki sukcesowi uczeń będzie zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z części matematycznej oraz będzie mógł być przyjęty w pierwszej kolejności do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Przypomnijmy, że Jakub jest już dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiej Ligi Matematycznej oraz trzykrotnie zdobył wynik bardzodobry w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym„Kangur”. 

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

          • WIZYTA W CENTRUM ZARZĄDZANIA KOLEJĄ POMORSKIEJ KOLEI METROPOLITARNEJ W GDAŃSKU

          • Z inicjatywy p. Marcina Wozikowskiego w dniu 12 marca młodzież z dwóch klas ósmych wybrała się pociągiem do Gdańska na warsztaty zawodoznawcze w siedzibie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Młodzież z naszej szkoły i SP nr 3 została przywitana przez zarząd i pracowników firmy. Spotkał się z uczniami także mieszkaniec Chojnic wicemarszałek Leszek Bonna, który opowiedział o planowanych inwestycjach w infrastrukturę kolejową w naszym regionie. Wskazywał kolej jako perspektywiczne miejsce szukania zatrudnienia, gdyż doświadczenia ostatnich lat pokazują wzrost popularności tego środka transportu co wiązać się to będzie także  ze zwiększeniem liczby miejsc pracy.     W siedzibie PKM uczniowie pracowali w trzech grupach tematycznych:

            1. Historia powstania PKM, teraźniejszość i przyszłość;
            2. Funkcjonowanie PKM pod kątem prowadzenia ruchu kolejowego i zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa;
            3. Nowoczesne technologie cyfrowe w PKM.

            Młodzież na zakończenie spotkania otrzymała w prezencie puzzle PKM. Wracając do Chojnice mieliśmy już zupełnie inne spojrzenie na pracę kolei.

            Składamy również serdeczne podziękowanie p. Marcinowi Klemannowi  Przewodniczącemu Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce przy Zakładzie Pomorskim POLREGIO GDYNIA.

            Opiekunowie: p. Katarzyna Lis, p.Piotr Dyląg

          • WYCIECZKA KLASY IV D DO BYDGOSZCZY

          • W dniu 4 marca uczniowie klasy IV d wzięli udział w wycieczce do Bydgoszczy. Program wyjazdu realizowany był pod opieką wychowawcy oraz p. Aleksandry Falkowskiej i Mirosławy Węsierskiej-Karasiewicz.

            Po dotarciu na miejsce, zaczęliśmy od spaceru po parku i zabawach na muzycznym placu zabaw przy Filharmonii Pomorskiej im. Jana Paderewskiego. Następnie wzięliśmy udział w koncercie, dedykowanym młodzieży pt. „Rytmiczne potyczki”. Realizowane w sali koncertowej wydarzenie muzyczne, pozwoliło uczniom poszerzyć wiedzę na temat kompozytorów, stylów muzycznych oraz instrumentarium oraz przekonać się jakim wspaniałym doświadczeniem jest odbiór muzyki na żywo.

            Drugim, niemniej ważnym punktem wycieczki, była wizyta w Centrum zabaw i trampolin Park 17. Po rozgrzewce pod okiem instruktora, nasi uczniowie korzystali z szeregu atrakcji dostępnych w parku. Z entuzjazmem pokonywali własne opory i próbowali nowych aktywności. Pobyt w centrum trampolin okazał się świetną zabawą i niezwykłą lekcją wf-u. Młodzieży nie zabrakło energii.

            Dzień spędzony w gronie kolegów i koleżanek okazał się być wspaniałą formą integracji całego zespołu klasowego.

            wych. Agnieszka Szypryt

        • WITAMINY
          • WITAMINY

          • Dzieci z 0b zapoznały się z tematem o zdrowiu. Poznały pięć grup witaminowych i ulepiły z plasteliny do każdej z nich odpowiedni produkt. Odwiedziliśmy również gabinet pielęgniarki. 

          • PROGRAMOWANIE, KODOWANIE, ROBOTYKA w najmłodszych klasach SP-1

          • Aleksandra Szczepańska (n-lka edukacji wczesnoszkolnej) w odpowiedzi na zapotrzebowanie zmieniającego się świata wraz z prowadzonym (od 2015r.) przez MEN pilotażem nauki kodowania i programowania w szkołach, stworzyła i nadal realizuje innowację pedagogiczną z uczniami klas edukacji wczesnoszkolnej.

            Od września b/r rozpoczął się trzeci cykl trzyletnich warsztatów rozwijających umiejętności uczenia się pn. „Programowanie na start”. Nauka programowania, to działanie przyczyniające się do zaspokojenia rosnących potrzeb świata na umiejętności techniczne. Dla dzieci, to forma zabawy, która rozwija kompetencje przyszłości, niezbędne w osiągnięciu wielu sukcesów, w tym zawodowych. Programowanie rozwija szereg umiejętności: uczy logicznego i analitycznego myślenia oraz szukania optymalnych rozwiązań, samodzielności, a jednocześnie współpracy, zaradności, przewidywania, planowania, odważnego doświadczania, a także pomaga rozwinąć kreatywność. Warsztaty wprowadzają dzieci w tajniki programowania z wykorzystaniem m.in. wizualnego (obiektowego) języka Scratch spod znaku MIT Media Lab (autorstwa Mitchel`a Resnick`a, profesora uniwersytetu Massachusetts Institute of Technology). Tworząc projekty, zarówno poprzez indywidualną formę pracy, jak i w parach, dzieci uczą się wykorzystywać własny i wspólny potencjał, brać odpowiedzialność za pracę zespołową i dzielić się tak sukcesami jak i porażkami. Zajęcia przy komputerze przeplatane są różnorodnymi zabawami ruchowymi, ćwiczeniami kreatywnymi z wykorzystaniem maty do kodowania (zarówno w formie realistycznej, jak i wirtualnej) oraz z zastosowaniem elementów robotyki przy rozwiązaniu LEGO SPIKE Essential (za którym stoi idea nowoczesnej edukacji STEAM). Uczniowie entuzjastycznie podejmują pierwsze kroki w budowaniu kompetencji STEAM, które w płynny i przemyślany sposób łączą naukę, technologię, inżynierię, sztukę, matematykę i kształtowanie zdolności społeczno -emocjonalnych.

            Autorka programu i realizatorka warsztatów:

            Aleksandra Szczepańska (n-lka edukacji wczesnoszkolnej).

             

             

            Dla zaciekawionych:

            • Innowacyjne umysły jutra…LEGO Education SPIKE TM Essential

            https://sp1chojnice.edupage.org/news/?gtnid=239#news-239
             

            • OZOBOT – czyli mały, kieszonkowy, sprytny robot

            https://sp1chojnice.edupage.org/news/?gtnid=264#news-264    
               

            • Programowanie na start – warsztaty dla uczniów kl. I-III

            https://www.canva.com/design/DAFNFJtPdu0/YCTKSVJTgDYYWsdZjnf2zA/watch?utm_content=DAFNFJtPdu0&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

          • DZIEŃ MĘŻCZYZN W 0B

          • W piątek obchodziliśmy Dzień Kobiet i chociaż Dzień Mężczyzn wypadł w niedzielę, to dziewczynki nie zapomniały o tak ważnym dniu i wykonały własnoręcznie prezenty dla naszych małych mężczyzn z grupy. Nadia wręczyła chłopcom słodki upominek. Wszystkim mężczyznom życzymy aby zawsze o Was pamiętano i życzymy Wam spełnienia marzeń!


             

          • WIECZORNICA PAMIĘCI JULIANA RYDZKOWSKIEGO – PATRONA ,,JEDYNKI’’

          • Dnia 6 marca w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbyła się uroczysta wieczornica podsumowująca Dni Patrona szkoły, którą rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu szkoły. Wieczornicę otworzyła p. dyr. Ewa Modrzejewska, która przybliżyła postać Juliana Rydzkowskiego, przedstawiła działania, które szkoła realizowała w ramach obchodów Dni Patrona oraz podzieliła się własnymi wspomnieniami z kontaktów z Julianem Rydzkowskim. Na program artystyczny złożyły się piosenki  i pokaz tańca  towarzyskiego przygotowane pod kier. p. Mirosławy Węsierskiej – Karasiewicz i p. Michała Leszczyńskiego oraz występ uczniów którzy uczą się gry na instrumentach klasycznych: Arkadii Świątek Brzezińskiej, Oresta Cysewskiego, Wojciecha Marksa, Miłosza Cyrybała, Agaty Lewińskiej. W postać Juliana Rydzkowskiego wcielił się Kacper Kiedrowski z kl. VII c. Nastąpiło też podsumowanie konkursów i działań które odbywały się w ramach Dni Patrona oraz wręczenie nagród. Z okazji Dni Patrona w klasach i na korytarzach szkolnych pojawiły się ciekawe gazetki dotyczące Patrona i Chojnic. Pod koniec wieczornicy głos zabrali także goście: p. Bogdan Kuffel – przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta oraz p. Marcin Synak – dyrektor Chojnickiego Muzeum. Zawsze    z radością i dumą witamy na podsumowaniu Dni Patrona absolwentów szkoły. W tym roku gościem był p. Szymon Borzych, który wystąpił z minirecitalem.  Po zakończeniu wieczornicy  można było obejrzeć wystawę publikacji związanych z Julianem Rydzkowskim i naszym miastem. Koordynatorem obchodów ,,Dni Patrona’’ oraz wieczornicy była p. Beata Klunder. Podziękowania należą się uczniom prowadzącym wieczornicę, występującym, obsługujących technicznie oraz nauczycielom zaangażowanym w organizację Dni Patrona: p. Grażynie  Czapiewskiej, p. Kamili Gemba, p. Annie Dolina, p. Piotrowi Dylągowi, p. Małgorzacie Delikta, p. Małgorzacie Bratz Ciemińskiej, p. Jagodzie Wenderskiej, p. Natalia Witkowskiej. Osobne podziękowania dla p. Jerzego Erdmana za realizację nagrania wieczornicy, którą możemy oglądać na chojnicetv. Dziękujemy wszystkim za obecność.

          • UCZNIOWIE 0A NA WIŚLANYM SZLAKU

          • Uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A dowiedzieli się w tym tygodniu, że Wisła to najdłuższa rzeka Polski, uchodząca do Morza Bałtyckiego. Poznali również wiele ciekawych zabytków miast położonych nad Wisłą, m.in. Warszawy (stolicy Polski), Krakowa, Torunia i Gdańska. Dzieci z 0A wysłuchali także legendy o Smoku Wawelskim, Bazyliszku i Piernikach Toruńskich oraz wykonali Smoka Wawelskiego z maty po jajkach i Pierniki Toruńskie z masy solnej. To był tydzień pełen ciekawych historii i pięknych prac w wykonaniu dzieci.

            Wychowawca: Ewelina Bielińska
                                       Natalia Kurek 

             

          • PODSUMOWANIE NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO

          • Dnia 5 marca, w sali obrad ratusza, miała miejsce uroczystość wręczenia nagród Niepodległościowego Turnieju Łuczniczego o Puchar Burmistrza Miasta Chojnice. Zwycięzcy zostali uhonorowani przez patrona turnieju burmistrza Arseniusza Finstera. Za zorganizowanie tego turnieju była odpowiedzialna nasza szkoła. Idea takiego konkursu narodziła się w 2020 roku, czyli 100-lecia powrotu Chojnic w granice Polski. W bieżącym roku pan burmistrz wyraził chęć powrotu do tamtej tradycji. Turniej w 104 rocznicę odzyskania niepodległości rozegrano 26 stycznia 2024. Wzięło w nim udział  25 łuczników reprezentujących wszystkie miejskie szkoły podstawowe. Reprezentanci szkół rywalizowali w pięciu konkurencjach. Strzelanie do tarczy dziesięciopolowej – tarcza, której koncentryczne kręgi punktowane są od 1 do 10. Strzelanie do konturu kusznika – punktowane jest każde trafienie w kontur. Kolejna konkurencja to strzelanie na skupienie. Polega na umieszczeniu trzech kolejnych strzał jak najbliżej siebie. Strzały otacza się sznurkiem z zaznaczoną skalą punktów. Następną tarczą była tzw. tarcza niesymetryczna. Punktowane pola ułożone są w różnych częściach tarczy. Ostatnią konkurencją było strzelanie do niezależnych celów. Łucznik dysponował pięcioma strzałami i miał trafić pięć celów. Trafienie dwoma strzałami w jeden cel dyskwalifikuje jego zaliczenie.

            Najlepsze wyniki uzyskali:

            I miejsce - Oliwier Szafran reprezentujący SP8

            II miejsce - Łukasz Cemka reprezentant SP5

            III miejsce - Karol Krzywicki reprezentant SP8

             

            Organizatorem zawodów był p. Piotr Dyląg

          • LEKCJA TECHNIKI W 2 E

          • Na początku marca klasa 2 e zapoznała się z ciekawostkami o teatrze. Tematyka zajęć zachęciła grupę do stworzenia  własnych kukiełek teatralnych. Pomysły były różnorodne - uczniowie wykazali się inwencją twórczą.

            Paulina Szank

          • XV KONKURS BIBLIJNY – ETAP REJONOWY

          • Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach  i Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie, Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej  są organizatorami XV Konkursu Biblijnego Diecezji Pelplińskiej.      Tematyką tegorocznego konkursu jest „Wyjście Izraelitów z Egiptu” na podstawie księgi Wyjścia. W dniu 29 lutego br. odbył się rejonowy etap XV Konkursu Biblijnego. Wzięły w nim udział 84 osoby z 20 szkół podstawowych naszego powiatu Chojnickiego i nie tylko. Najlepsi zakwalifikują się do kolejnego etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 27.04.2024 w Liceum katolickim Collegium Marianum w Pelplinie. Z naszej szkoły do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się  Jakub Bielawa. Gratulujemy.

             Wszystkim serdecznie gratulujemy, a Katechetom dziękujemy za zachęcenie młodzieży do wzięcia udziału w tym konkursie oraz ich przygotowanie. Dyrekcji naszej szkoły za życzliwe przyjęcie.

            Ks. Karol Misiurski

          • KONKURS WIEDZY O HISTORII CHOJNIC

          • W dniu 28 lutego 2024 odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Historii Chojnic. Do rywalizacji przystąpiło siedem zespołów. Konkurs był częścią obchodów Dni Patrona szkoły – Juliana Rydzkowskiego. Konkurs przeprowadzili nauczyciele Piotr Dyląg i Tomasz Majorczyk.

            Uczniowie musieli wykazać się zarówno wiedzą z przeszłości miasta jak i jego funkcjonowania współcześnie. Najwięcej trudności sprawiło zadanie polegające na rozpoznawaniu budynków na starych fotografiach, określenie, czy jeszcze istnieją i gdzie się znajdują lub znajdowały. Łatwiejsze okazało się podpisanie fotografii przedstawiających wydarzenia 2023 roku.

            Najlepsze wyniki uzyskały reprezentacje klas:

            I miejsce klasa VIIa  (Jakub Kartuszyński, Artur Monteau, Wojciech Marks)

            II miejsce klasa Vc (Julia Żak, Kornelia Reszczyńska, Jan Kozakiewicz)

            III miejsce klasa VIIIc (Łukasz Burchart, Mateusz Kolasa, Maciej Benc)

            Uroczyste wręczenie dyplomów i książek nastąpiło na wieczernicy upamiętniającej patrona szkoły Juliana Rydzkowskiego.

          • ZOFIA KIMEL- LAUREATKĄ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU Z JĘZYKA POLSKIEGO

          •    (…) polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją

                                                                                                                           

                                                                                                       Czesław Miłosz

            Z radością informujemy, że  Zofia Kimel- uczennica klasy VIII a została  Laureatką Wojewódzkiego  Konkursu z Języka Polskiego  dla uczniów szkół podstawowych województwa pomorskiego  w roku szkolnym 2023/2024. Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najbardziej prestiżowych sprawdzianów wiedzy, w jakich mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych. Nasza uczennica zmierzyła się z trudnym i ambitnym zadaniem. Najpierw osiągnęła wysoki wynik w etapie szkolnym i  rejonowym, aby zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego. Uzyskanie takiego wyniku wymaga szerokiej wiedzy, umiejętności logicznego myślenia i odporności na stres.

            Wysiłek Zosi został nagrodzony. Uczennica nie musi w tym roku zdawać egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, gdyż  została z niego  zwolniona  na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu laureata. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu najwyższego wyniku.

            Gratulujemy Zosi talentu i ambicji, niezbędnych w osiąganiu tak wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów. Gratulujemy nauczycielce języka  polskiego p. Aleksandrze Falkowskiej, która  przygotowała uczennicę  do konkursu, motywowała i wspierała na każdym etapie. 

            Słowa podziękowania i gratulacje składamy także  Rodzicom Zofii za przekazywane wartości, motywujące słowa zachęty oraz wsparcie.

          • LALKI SKARPETKOWE W 2B

          • W związku z tematyką dotyczącą teatru, uczniowie klasy 2b postanowili wykonać pacynki ze skarpetek. Pomysłów na dekoracje skarpetki było wiele. Po skończonej pracy chętni uczniowie odegrali różnorodne scenki.

            Wychowawca: Natalia Piontkowska 

          • ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

          • We wtorek (27.02) w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne z funkcjonariuszami policji dla uczniów wszystkich klas IV. Prowadzący spotkanie-nasz dzielnicowy i profilaktyk z KPP w Chojnicach poruszyli kwestie zagrożeń w Internecie, przejawów cyberprzemocy i hejtu. Pani policjantka przedstawiła charakterystykę czynów przestępczych popełnianych w sieci, przy okazji uświadamiając uczniom jakie są zasady odpowiedzialnego korzystania z internetu.

            Spotkanie zorganizowane zostało  przez pedagoga i psychologa szkolnego.

          • DZIEŃ TOSTA

          • Dzień Tosta w klasie 3B! Dziś dzieci przyniosły produkty z domu i razem z panią wychowawczynią Beatą Steinke stworzyły w klasie najwykwintniejsze tosty! Zabawa była bardzo smakowita.