• Sukcesy uczniów z SP nr 1 w XXIII Ogólnopolskiej Lidze Matematycznej

          •           Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Ligi Matematycznej została zakończona. Ogromnym sukcesem i tytułem laureatki i laureata mogą pochwalić się:
             

            • Aleksandra Szuca ( kl.6 d ) w kategorii klas IV-VI
            • Jakub Kartuszyński ( kl. 7a) w kategorii klas VII – VIII.

            Uczęszczają oni do Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chojnicach.
                   Konkurs jest organizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego i Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zjednoczonej Europy oraz Instytut Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. W tym roku w konkursie uczestniczyło 1074 uczniów i uczennic. W dniu finału tj. 23 kwietnia 2024r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów w auli Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.
                         Laureatom serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności oraz życzymy dalszych sukcesów!      

          • PROGRAM ARTYSTYCZNO – PATRIOTYCZNY Z OKAZJI ŚWIĘTA 3 MAJA

          • Dnia 25 kwietnia z okazji kolejnej rocznicy święta Konstytucji 3 maja w auli szkoły zaprezentowano program artystyczno – patriotyczny przygotowany przez p. Natalię Witkowską, p. Arkadiusza Gierszewskiego, p. Mirosławę Węsierską Karasiewicz i p. Michała Leszczyńskiego. Dekorację sceny przygotowała p. Agnieszka Szypryt. W programie przybliżono fakty historyczne dotyczące wydarzeń związanych z uchwaleniem konstytucji 3 maja oraz wysłuchano piosenek które wykonał szkolny zespól wokalny, duet: Paweł Schwarzenberg –Czerny i Inez Kwasigroch a także gościnnie wystąpiła nasza absolwentka Sonia Gierszewska, obecnie uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów w Chojnicach. Obsługą techniczną zajął się Robert Szyngwelski.

          • Spektakl teatralno–kabaretowy pt. „Gang śmieciaków”

          • Dnia 24 kwietnia 2024 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym

            o tematyce profilaktycznej pt: „GANG ŚMIECIAKÓW”, w wykonaniu Teatru Grupa T z Torunia. Tematyka nawiązywała do promowania postawy ekologicznej i zdrowego stylu życia, sposobów dbania o środowisko- zasada zero waste, a także elementów profilaktyki uzależnień (alkohol, nikotyna, napoje energetyczne i inne używki). Przedstawienie miało charakter kabaretowy oraz interaktywny, dzięki czemu nasi uczniowie mogli włączyć się do przedstawienia, stając się jego częścią. Aktorzy w zabawny sposób zachęcali dzieci do pomagania naturze, aby nasza planeta służyła ludzkości jak najdłużej.

             

            W spektaklu uczestniczyły następujące klasy:

            1a - wychowawca Katarzyna Mucha,

            1b - wychowawca Karolina Kowalska,

            1d - wychowawca Aleksandra Szczepańska,

            2a - wychowawca Lucyna Drążkowska,

            2b - wychowawca Natalia Piontkowska,

            2c - wychowawca Ewa Tyborska-Miętka,

            2d - wychowawca Klaudia Grabowska,

            2e - wychowawca Paulina Szank,

            3b - wychowawca Beata Steinke,

            3d - wychowawca Kamila Gemba,

            4a - wychowawca Natalia Witkowska,

            4b - wychowawca Arkadiusz Gierszewski,

            5a - wychowawca Maria Michalak-Kimel,

            5b - wychowawca Kamila Remus,

            5c - wychowawca Marta Kujawska,

            5d - wychowawca Anna Kamińska,

            6b - wychowawca Magdalena Skrzyńska,

            6c - wychowawca Natalia Mleczek,

            6d – wychowawca Marcelina Pestka.

             

            Organizator Sylwia Nica

        • MARSZ PÓL NADZIEI
          • MARSZ PÓL NADZIEI

          • Oddział przedszkolny 0b uczestniczył w manifestowaniu swojej jedności z osobami walczącymi z chorobą nowotworową. Przeszliśmy ulicami Chojnic i zakończyliśmy Marsz na Starym Rynku zdobywając nagrody za udział w zabawach.

        • KOLEJNA PRÓBA POBICIA REKORDU
          • KOLEJNA PRÓBA POBICIA REKORDU

          • Oddział przedszkolny 0b wziął udział w próbie pobicia rekordu w jednoczesnym czytaniu. Każde dziecko przyniosło ze sobą ulubioną książkę i 15 min w ciszy czytaliśmy razem z innymi uczestnikami spotkania. Nie wszystkie litery są dzieciom znane więc pomocą służył nauczyciel. 

        • WSPARCIE UCZNIÓW ZE SPEKTRUM AUTYZMU
          • WSPARCIE UCZNIÓW ZE SPEKTRUM AUTYZMU

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b włączyły się w akcję kwiecień miesiącem podkreślającym znaczenie osób w spektrum w naszym społeczeństwie. Zwiększamy swoją świadomość poprzez przybliżenie tematu, uświadomienie, że takie osoby są wśród nas, są takie jak My, że mają marzenia. Uczymy się empatii i zrozumienia.

        • AKCJA WSPARCIA UCZNIÓW ZE SPEKTRUM AUTYZMU W 0A
          • AKCJA WSPARCIA UCZNIÓW ZE SPEKTRUM AUTYZMU W 0A

          • W piątek 19 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego 0A wraz ze swoimi Paniami przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, jako znak włączenia się w akcję wsparcia uczniów ze spektrum autyzmu. Tego dnia obejrzeli również film edukacyjny, dzięki któremu dowiedzieli się, że osoby ze spektrum autyzmu w inny sposób niż my doświadczają, czują, myślą, widzą, słyszą i rozmawiają. Dlatego bądźmy tolerancyjni i nie przechodźmy obok nich obojętnie.

            Wychowawca: Ewelina Bielińska 
                                       Natalia Kurek 

             

          • AKCJA „ŻONKILE”

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach z opiekunem p. Natalią Witkowską włączyli się w dwunastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile przy współpracy z Muzeum Polin upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja Żonkile to nie tylko ważna inicjatywa społeczna, ale także piękny gest, który przypomina o sile ludzkiego ducha i o tym, że nigdy nie należy zapominać o tych, którzy walczyli o wolność i godność.  Młodzież  udała się z wizytą do Urzędu Miasta, gdzie wręczyła wykonane przez siebie papierowe żonkile Burmistrzowi Miasta Chojnice dr Arseniuszowi Finsterowi. Uczniowie rozdawali kwiaty także chojniczanom, wspominając wydarzenia  historyczne. #ŁączyNasPamięć.

          • MARATON BIBLIJNY

          • W dniach 15- 20 kwietnia w Czytelni odbywał się Maraton Biblijny, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach z okazji trwającego VI Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. Przy tej okazji można było obejrzeć wystawę prezentującą różne wydania Biblii. W Maratonie Biblijnym brali udział także uczniowie naszej szkoły pod opieką katechetów w ramach lekcji religii.

          • WARSZTATY MUZYCZNE ,,WSZYSCY JESTEŚMY WAŻNI’’

          • Dnia 19 kwietnia w naszej szkole gościliśmy uczniów i opiekunów: p. Tomasza Klamana, p. Lurę Folz i p. Kamilę Windorpską z Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach, którzy poprowadzili warsztaty muzyczne ,,Wszyscy jesteśmy ważni’’. Wszyscy aktywnie i radośnie uczestniczyli we wspólnych śpiewach i zabawach integracyjnych.

          • Fabryka rytmów i muzyka etniczna dla najmłodszych w SP-1

          •      Z inicjatywy Aleksandry Szczepańskiej (nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej) uczniowie niektórych klas młodszych, mieli okazję bawić się muzyką, rytmem, dźwiękami, wykorzystując instrumenty etniczne, które zaprezentował  ich pasjonat i muzyk - Sławomir Głowala.

                 W kameralnej atmosferze  przy dźwiękach: m.in. didgeridoo, kalimby, djemby, rury deszczu, uczniowie mogli przenieść się w świat lasu, letniej łąki, afrykańskich  przestworzy: mogli doświadczyć i poszukać w sobie poczucia rytmu, bawiąc się w zespole. Podczas warsztatów rytmiczno - muzycznych  można było  poznać budowę, nazwę i usłyszeć brzmienie nieznanych dotąd instrumentów. Uczniowie rysowali muzyczne obrazy wykorzystując własną wyobraźnię oraz kreatywnie nadawali nowe nazwy instrumentom. Niecodziennym, odkrywczym i entuzjastycznym doświadczeniem była samodzielna gra na instrumentach. Największą atrakcją okazała się próba gry na afrykańskich bębnach Conga.  Wrażliwość muzyczna, poczucie rytmu, kreatywne myślenie, umiejętność regulacji emocji wiedza oraz współpraca, to korzyści dla uczestników  w/w przedsięwzięcia.

            Uczestnicy warsztatów:

            kl. I a – wych. Ilona Szulc,

            kl. 1c – wych. Katarzyna Mucha,  
            kl. 1d – wych. Aleksandra Szczepańska,

             

            kl. 2a – wych. Lucyna Drążkowska,
            kl. 2c - wych. Ewa Tyborska- Miętka, 

             

            oddz. 0A – Ewelina Bielińska / Natalia Kurek,

            oddz. 0B – Iwona Szczepanik

             

                                                                                   Tekst i oprac. prezentacji: Aleksandra Szczepańska

          • TARGI EDUKACJI I KARIERY

          • W dniu 17.04.2024 roku odbyły się Targi Edukacji i Kariery, w których uczestniczyli uczniowie klas ósmych pod opieką nauczycieli naszej szkoły. Hala sportowa Centrum Parku w Chojnicach stała się miejscem poszerzenia wiedzy młodych osób z zakresu planowania swojej dalszej ścieżki kształcenia. Nasi uczniowie zapoznali się z ofertą szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 zaprezentowanej przez dyrektor Wydziału Edukacji i Spotu w Starostwie Powiatowym w Chojnicach, panią Irenę Laska. Nasi przyszli absolwenci mogli odwiedzić stoiska szkół z powiatu chojnickiego. Kontakt z przedstawicielami szkoły przybliżył młodzieży charakter oraz program danej placówki w praktyce. Podczas targów pani Alina Urbańska-powiatowy konsultant ds. doradztwa zawodowego przedstawiła zalety korzystania z dobrze znanego naszym uczniom padletu- codziennej pomocy w rekrutacji i planowaniu dalszej edukacji. Uczniowie klas ósmych! Mam nadzieję, że udział w targach ugruntował Waszą wiedzę na temat czekającej Was niebawem decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej.

            Doradca zawodowy Katarzyna Lis

          • ,,MUZYCZNY POCIĄG PRZEZ ŚWIAT’’

          • Dnia 15 kwietnia odbyły się w naszej szkole koncerty Łódzkiego Biura Koncertowego ,,Wirtuoz’’ pt. ,,Muzyczny pociąg przez świat’’. Wystąpiło Trio  ,,Orient  - Express’’ w składzie: Armen Karapetyan, Pavel Samokhin, Piotr Muszyński. W programie muzycy zaprezentowali utwory muzyki filmowej, piosenki i utwory muzyki gruzińskiej, ormiańskiej, mołdawskiej i serbskiej. Zaprezentowano także taniec w rytmie rumby kaukaskiej z udziałem publiczności. Była okazja poznać brzmienia różnych rodzajów trąbek oraz instrumentów etnicznych: didjeridu i duduk. Był też mini konkurs muzyczny ,,jaka to melodia’’. Szkolna publiczność bawiła się znakomicie i żywo reagowała na występ artystów. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom za włączenie się w organizację ,,żywego‘’ spotkania z muzyką a rodzicom za opłacenie występów dzieci.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          • Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21 w kariotypie.

            Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się one symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji osób z zespołem Downa. Z tej okazji 21 marca cała społeczność szkolna założyła skarpetki nie do pary na znak solidarności i szacunku z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. W tym dniu mogliśmy na przerwach posłuchać muzyki oraz zatańczyć różne piosenki, które poprowadziła pani pielęgniarka Ewa Kwiatkowska. Samorząd Uczniowski wraz z p. Magdaleną Czarnowską, p. Natalią Mleczek i p. Ewą Kwiatkowską serdecznie dziękuje za wspólną zabawę oraz integrację z osobami z Zespołem Downa.

          • WYCIECZKA DO GDYNI I GDAŃSKA

          • 26 marca uczniowie klasy VIc, VIIc, VIIIc, wzięli udział w wycieczce do Gdyni i Gdańska. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Tam zdobywa się wiedzę poprzez zabawę. Interaktywne stacje idealnie współgrają z ciekawością świata jaką mają w sobie młodzi ludzie. Experyment jest źródłem wiedzy z różnych dziedzin, takich jak woda, zdrowie, człowiek bądź energia. Experyment stale współpracuje z nauczycielami i szerzy ofertę w swoim centrum dzięki czemu jest tak bardzo atrakcyjny. Młodzież może samodzielnie przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody. Ostatnim punktem programu wycieczki były zajęcia JumpCity w Gdańsku - największego parku trampolin w Trójmieście. Olbrzymi basen z gąbkami, największa trampolina sportowa na północy Polski, ścieżki akrobatyczne, trampoliny z koszami, arena do zbijaka, strefa gladiatorów oraz air track - to atrakcje, które czekały na uczniów w tym miejscu. Po dwugodzinnych zajęciach, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów- dzieci zmęczone, ale szczęśliwe powróciły do domu.

            Uczniowie i nauczyciele spisali się na medal: Katarzyna Błaszczak, Magdalena Czarnowska, Natalia Mleczek, Krzysztof Nyks, Arleta Odya.

          • "WIERSZAMI TUWIMA WIOSNA SIĘ ZACZYNA"

          • 11 kwietnia, w Gminnym Domu Kultury w Silnie, odbył się Powiatowy konkurs recytatorski pt. "Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna."  Naszą szkołę reprezentowały trzy uczestniczki. W grupie klas I-II Zuzanna Otta z klasy 2a. W grupie klas III-IV Pola Reszka z klasy 3c i Patrycja Trebik z klasy 3d. Dziewczynki pięknie przedstawiły utwory Juliana Tuwima. Patrycja Trebik otrzymała dyplom za piękną recytację, Zuzanna Otta otrzymała wyróżnienia, a Pola Reszka otrzymała nagrodę i dyplom za zajęcie drugiego miejsca. Gratulujemy młodym artystkom.

            Jolanta Kołyszko

          • SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

          • W dniu 26 marca odbyła się kolejna edycja szkolnego turnieju szachowego. Tym razem turniej został przeprowadzony bez podziału na kategorie wiekowe, a więc możliwość rywalizacji mieli uczniowie klas I-VIII.

            W turnieju wzięło udział 8 uczniów:

            Syntia Zimnicka
            Marcelina Kowalska
            Dominik Polus
            Antoni Szarmach
            Kacper Milkowski
            Marcel Koziarski
            Artur Morteaunu

            Zwycięzcą turnieju został Artur Morteanu, który w meczu finałowym nieznacznie pokonał Syntię Zimnicką. Na III miejscu uplasował się Kacper Milkowski.

            Brawa należą się wszystkim uczestnikom. Już niebawem odbędzie się kolejny turniej.

            Adam Błaszczak

          • .

          • Ważny komunikat dla mieszkańców Chojnic, którzy otrzymali laptopa z projektu "Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR"

             

            Urząd Miejski w Chojnicach przypomina o konieczności złożenia oświadczeń o dalszym użytkowaniu sprzętu przez uczestników projektu „Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –Granty PPGR”, którzy otrzymali laptopy za pośrednictwem Gminy Miejskiej Chojnice.

            Złożenie oświadczeń jest obowiązkiem wynikającym z zawartych przez 578 uczestników projektu umów przekazania. W myśl umów uczestnicy projektu są zobowiązani do zachowania efektów projektu (posiadania i użytkowania sprzętu) przez okres 2 lat od jego zakończenia. W przypadku niedotrzymania wymaganego okresu trwałości, uczestnicy zobowiązani będą do zwrotu wartości przedmiotu umowy wraz z odsetkami.

            Czas na złożenie pierwszego z dwóch oświadczeń przez osoby, które otrzymały sprzęt w ramach projektu przypada w okresie od 1 do 27 kwietnia 2024 r.

            Dokładne informacje oraz wzór oświadczenia dostępne są na stronie:

            https://miastochojnice.pl/wazny-komunikat-dla-mieszkancow-ktorzy-otrzymali-laptopa-z-projektu-wsparcie-dzieci-z-rodzin-pegeerowskich-w-rozwoju-cyfrowym-granty-ppgr/