• Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
      • 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.
      • Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. 3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucji. Wyprzedziła ona m.in. konstytucję francuską. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

• UCZNIOWIE 0A NA WIŚLANYM SZLAKU

Uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A dowiedzieli się w tym tygodniu, że Wisła to najdłuższa rzeka Polski, uchodząca do Morza Bałtyckiego. Poznali również wiele ciekawych zabytków miast położonych nad Wisłą, m.in. Warszawy (stolicy Polski), Krakowa, Torunia i Gdańska. Dzieci z 0A wysłuchali także legendy o Smoku Wawelskim, Bazyliszku i Piernikach Toruńskich oraz wykonali Smoka Wawelskiego z maty po jajkach i Pierniki Toruńskie z masy solnej. To był tydzień pełen ciekawych historii i pięknych prac w wykonaniu dzieci.

• PODSUMOWANIE NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO

Dnia 5 marca, w sali obrad ratusza, miała miejsce uroczystość wręczenia nagród Niepodległościowego Turnieju Łuczniczego o Puchar Burmistrza Miasta Chojnice. Zwycięzcy zostali uhonorowani przez patrona turnieju burmistrza Arseniusza Finstera. Za zorganizowanie tego turnieju była odpowiedzialna nasza szkoła. Idea takiego konkursu narodziła się w 2020 roku, czyli 100-lecia powrotu Chojnic w granice Polski. W bieżącym roku pan burmistrz wyraził chęć powrotu do tamtej tradycji. Turniej w 104 rocznicę odzyskania niepodległości rozegrano 26 stycznia 2024. Wzięło w nim udział 25 łuczników reprezentujących wszystkie miejskie szkoły podstawowe. Reprezentanci szkół rywalizowali w pięciu konkurencjach. Strzelanie do tarczy dziesięciopolowej – tarcza, której koncentryczne kręgi punktowane są od 1 do 10. Strzelanie do konturu kusznika – punktowane jest każde trafienie w kontur. Kolejna konkurencja

• LEKCJA TECHNIKI W 2 E

Na początku marca klasa 2 e zapoznała się z ciekawostkami o teatrze. Tematyka zajęć zachęciła grupę do stworzenia własnych kukiełek teatralnych. Pomysły były różnorodne - uczniowie wykazali się inwencją twórczą.

Paulina Szank

• XV KONKURS BIBLIJNY – ETAP REJONOWY

Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach i Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie, Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej są organizatorami XV Konkursu Biblijnego Diecezji Pelplińskiej. Tematyką tegorocznego konkursu jest „Wyjście Izraelitów z Egiptu” na podstawie księgi Wyjścia. W dniu 29 lutego br. odbył się rejonowy etap XV Konkursu Biblijnego. Wzięły w nim udział 84 osoby z 20 szkół podstawowych naszego powiatu Chojnickiego i nie tylko. Najlepsi zakwalifikują się do kolejnego etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 27.04.2024 w Liceum katolickim Collegium Marianum w Pelplinie. Z naszej szkoły do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Jakub Bielawa. Gratulujemy.

• KONKURS WIEDZY O HISTORII CHOJNIC

W dniu 28 lutego 2024 odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Historii Chojnic. Do rywalizacji przystąpiło siedem zespołów. Konkurs był częścią obchodów Dni Patrona szkoły – Juliana Rydzkowskiego. Konkurs przeprowadzili nauczyciele Piotr Dyląg i Tomasz Majorczyk.

Uczniowie musieli wykazać się zarówno wiedzą z przeszłości miasta jak i jego funkcjonowania współcześnie. Najwięcej trudności sprawiło zadanie polegające na rozpoznawaniu budynków na starych fotografiach, określenie, czy jeszcze istnieją i gdzie się znajdują lub znajdowały. Łatwiejsze okazało się podpisanie fotografii przedstawiających wydarzenia 2023 roku.

Niedziela 05.05.2024
    • Tygodniowe menu