• Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
      • 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.
      • Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. 3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucji. Wyprzedziła ona m.in. konstytucję francuską. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

• ,,SAMOTNY BO NIEKOCHANY’’

Dnia 21 marca z okazji powitania wiosny i Światowego Dnia Zespołu Downa w naszej szkole gościliśmy Podopiecznych i Opiekunów Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnicach, którzy zaprezentowali spektakl teatralny pt. ,,Samotny bo niekochany’’ oraz zapoznali uczniów i nauczycieli naszej szkoły z działaniami i pracą placówki. Na zakończenie tego niezwykłego spotkania otrzymaliśmy piękne dekoracje wielkanocne wykonane przez uczestników Warsztatu. P. dyr. Ewa Modrzejewska podziękowała za wizytę i przeprowadzone zajęcia przekazując ,,Podziękowanie’’ i słodkie upominki dla gości.

• WIOSNA I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA W "0A"

Dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A dowiedzieli się w tym tygodniu, że marzanna jest symbolem przeganiania zimy, a gaik jest wprowadzeniem wiosny. Uczniowie rozwiązali również zagadki o wiośnie i wykleili krępą przebiśniegi. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A nie zapomnieli także o Światowym Dniu Zespołu Downa, dlatego 21 marca ubrali skarpetki nie do pary i wykonali plakat jako znak solidarności i szacunku z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami.

• ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Inność, równość , tolerancja były dzisiaj tematem naszych rozmów. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b nie tylko dowiedziały się czym jest Zespół Downa ale rozmawialiśmy także o tym, że są wśród nas osoby z różnymi odmiennościami i że my także jesteśmy inni.

• ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
          • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZESPOŁU DOWNA W KLASIE 3B!

Dzisiaj uczniowie klasy 3B razem z wychowawczynią Beatą Steinke mieli zaszczyt obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa! Ten szczególny dzień ma na celu podkreślenie znaczenia akceptacji i integracji osób z zespołem Downa w społeczeństwie. To okazja do promowania empatii, zrozumienia i szacunku dla wszystkich. Nasza klasa wzięła udział w różnorodnych działaniach, które pomogły zwiększyć świadomość na temat zespołu Downa i promować ideę akceptacji i równości dla wszystkich naszych kolegów i koleżanek. Dzięki temu dzień był nie tylko inspirujący, ale też pełen ciepła i życzliwości! Ponadto, jako wyraz solidarności z dziećmi z zespołem Downa, wszyscy ubraliśmy dwie różne skarpetki.

• KOLOROWE SKARPETKI

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa, zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. W klasie 1a odbyły się zajęcia, których celem było nie tylko podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także uwrażliwienie na potrzeby osób nim dotkniętych. Aby okazać swoją tolerancję i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21 uczniowie i nauczyciele w tym dniu założyli dwie różne kolorowe skarpetki. Kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania społecznego, ale też niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.

• PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – ,,MAM TALENT’’

Dnia 20 marca w auli szkoły odbyła się szkolna edycja ,,Mam Talent’’ na powitanie wiosny, w którym uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty i umiejętności: wokalne, taneczne, gimnastyczne i sprawnościowe. Na szkolnej scenie prezentowali się : klasa I d, Lena Gawrońska i Zuzanna Turzyńska – kl. IV d, Paulina Szulc – kl. IV a, zespół wokalny kl. IV a w składzie: Kalina Kowalik, Julia Stopa, Paulina Szulc, Wiktoria Kokoszewska, Marcelina Kowalska – kl. VII b, Dorota Chodyna – kl. I d, Trio z kl. III c w składzie: Emilia Wilbik, Lena Kuldanek, Natalia Machalewska, Oliwia Mietelska – kl. III c, Zofia Gierczycka – kl. I c, Kaja Fierek – kl. III c, Sabina Bona – kl. VI c, Natalia Husarek i Milena Nikel – kl. III a, Pola Reszka – kl. III c, Antonina Ceitel – kl. III d, duet: Arkadia Świątek Brzezińska i Kornelia Reszczyńska – kl. V c, Paweł Lemańczyk i Wojciech Marks - kl. VII a, Malwi

Niedziela 05.05.2024
    • Tygodniowe menu