• Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
      • 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.
      • Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. 3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucji. Wyprzedziła ona m.in. konstytucję francuską. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

• TARGI EDUKACJI I KARIERY

W dniu 17.04.2024 roku odbyły się Targi Edukacji i Kariery, w których uczestniczyli uczniowie klas ósmych pod opieką nauczycieli naszej szkoły. Hala sportowa Centrum Parku w Chojnicach stała się miejscem poszerzenia wiedzy młodych osób z zakresu planowania swojej dalszej ścieżki kształcenia. Nasi uczniowie zapoznali się z ofertą szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 zaprezentowanej przez dyrektor Wydziału Edukacji i Spotu w Starostwie Powiatowym w Chojnicach, panią Irenę Laska. Nasi przyszli absolwenci mogli odwiedzić stoiska szkół z powiatu chojnickiego. Kontakt z przedstawicielami szkoły przybliżył młodzieży charakter oraz program danej placówki w praktyce. Podczas targów pani Alina Urbańska-powiatowy konsultant ds. doradztwa zawodowego przedstawiła zalety korzystania z dobrze znanego naszym uczniom padletu- codziennej pomocy w rekrutacji i planowaniu dalszej edukacji. Ucz

• ,,MUZYCZNY POCIĄG PRZEZ ŚWIAT’’

Dnia 15 kwietnia odbyły się w naszej szkole koncerty Łódzkiego Biura Koncertowego ,,Wirtuoz’’ pt. ,,Muzyczny pociąg przez świat’’. Wystąpiło Trio ,,Orient - Express’’ w składzie: Armen Karapetyan, Pavel Samokhin, Piotr Muszyński. W programie muzycy zaprezentowali utwory muzyki filmowej, piosenki i utwory muzyki gruzińskiej, ormiańskiej, mołdawskiej i serbskiej. Zaprezentowano także taniec w rytmie rumby kaukaskiej z udziałem publiczności. Była okazja poznać brzmienia różnych rodzajów trąbek oraz instrumentów etnicznych: didjeridu i duduk. Był też mini konkurs muzyczny ,,jaka to melodia’’. Szkolna publiczność bawiła się znakomicie i żywo reagowała na występ artystów. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom za włączenie się w organizację ,,żywego‘’ spotkania z muzyką a rodzicom za opłacenie występów dzieci.

• ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21 w kariotypie.

• WYCIECZKA DO GDYNI I GDAŃSKA

26 marca uczniowie klasy VIc, VIIc, VIIIc, wzięli udział w wycieczce do Gdyni i Gdańska. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Tam zdobywa się wiedzę poprzez zabawę. Interaktywne stacje idealnie współgrają z ciekawością świata jaką mają w sobie młodzi ludzie. Experyment jest źródłem wiedzy z różnych dziedzin, takich jak woda, zdrowie, człowiek bądź energia. Experyment stale współpracuje z nauczycielami i szerzy ofertę w swoim centrum dzięki czemu jest tak bardzo atrakcyjny. Młodzież może samodzielnie przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody. Ostatnim punktem programu wycieczki były zajęcia JumpCity w Gdańsku - największego parku trampolin w Trójmieście. Olbrzymi basen z gąbkami, największa trampolina sportowa na północy Polski, ścieżki akrobatyczne, trampoliny z koszami, arena do zbijaka, strefa gladiatorów oraz air

• "WIERSZAMI TUWIMA WIOSNA SIĘ ZACZYNA"

11 kwietnia, w Gminnym Domu Kultury w Silnie, odbył się Powiatowy konkurs recytatorski pt. "Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna." Naszą szkołę reprezentowały trzy uczestniczki. W grupie klas I-II Zuzanna Otta z klasy 2a. W grupie klas III-IV Pola Reszka z klasy 3c i Patrycja Trebik z klasy 3d. Dziewczynki pięknie przedstawiły utwory Juliana Tuwima. Patrycja Trebik otrzymała dyplom za piękną recytację, Zuzanna Otta otrzymała wyróżnienia, a Pola Reszka otrzymała nagrodę i dyplom za zajęcie drugiego miejsca. Gratulujemy młodym artystkom.

• SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

W dniu 26 marca odbyła się kolejna edycja szkolnego turnieju szachowego. Tym razem turniej został przeprowadzony bez podziału na kategorie wiekowe, a więc możliwość rywalizacji mieli uczniowie klas I-VIII.

W turnieju wzięło udział 8 uczniów:

Syntia Zimnicka
            Marcelina Kowalska