• Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
      • 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.
      • Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. 3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucji. Wyprzedziła ona m.in. konstytucję francuską. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

• .

Ważny komunikat dla mieszkańców Chojnic, którzy otrzymali laptopa z projektu "Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR"

Urząd Miejski w Chojnicach przypomina o konieczności złożenia oświadczeń o dalszym użytkowaniu sprzętu przez uczestników projektu „Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –Granty PPGR”, którzy otrzymali laptopy za pośrednictwem Gminy Miejskiej Chojnice.

• ,, DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE’’

27 marca w Chojnickim Centrum Kultury odbyła się kolejna edycja konkursu Dzieciństwo wierszem malowane. Zdolności recytatorskie zaprezentowali uczniowie chojnickich szkół podstawowych. Wśród nich byli też nasi uczniowie: Arkadia Świątek Brzezińska, Amelia Kierska, Nikodem Folz oraz Kinga Jączyńska, która otrzymała wyróżnienie jury. Poziom konkursu był wysoki i nie udało się zdobyć 1- go miejsca, ale i tak wszyscy jesteśmy wygranymi. Pierwsze wystąpienia na dużej scenie już za nami. Teraz pozostaje nie zniechęcać się i stawiać sobie kolejne poprzeczki w udoskonalaniu swoich umiejętności recytatorskich. W przyszłym roku znów mamy szansę na wyższe noty.
            Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

• INAUGURACJA AKADEMII TITIUSA

Dnia 29 marca odbyła się inauguracja Akademii Titiusa - projektu, którego celem jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy z zakresu historii, biologii, fizyki, chemii, geografii, filozofii i języków obcych. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 29 uczniów. Akademia Titiusa to projekt skierowany do młodych mieszkańców Chojnic, dzięki któremu młodzież będzie miała okazję nauczyć się rzeczy, o których nie uczą w szkole i posiąść umiejętności, których również ani w szkole, ani w domu nie posiądą. Jan Daniel Titius patronuje Akademii, dlatego, że jest to najwybitniejszy chojniczanin. Jego nazwiskiem nazwano krater na Księżycu, asteroidę. Jest słynnym odkrywcą, przyrodnikiem, astronomem, filozofem, teologiem. Pomysłodawcą Akademii jest zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach p.Przemysław Zientkowski. Wykłady i ćwiczenia w Akademii Titiusa będą odbywały się w kw

• WYCIECZKA DYDAKTYCZNA DO KOMENDY PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W CHOJNICACH

W dniu 26 marca, klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach miała zaszczyt uczestniczyć w niezwykłej wycieczce dydaktycznej do Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Celem naszej wizyty było poznanie pracy niezwykłych bohaterów – strażaków.
            Podczas wizyty mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć, ale również w praktyce uczestniczyć w działaniach ratowniczych. Przewodnicy ze straży pożarnej opowiedzieli nam o różnorodnych aspektach ich pracy – od codziennych obowiązków, przez techniki ratownicze, po sposoby działania w sytuacjach kryzysowych. Dowiedzieliśmy się także, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w codziennym życiu i jak możemy im zapobiegać.
            Wizyta umożliwiła nam również zapoznanie się z wyposażeniem specjalistycznym, jakim dysponują strażacy. Od wozów strażackich po zaawansowany sprzęt ratunkowy – wszystko to było dla nas fascynującym doświadczeniem.
            Dziękujemy całemu zespołowi

Niedziela 05.05.2024