Przed egzaminem ósmoklasisty

Należy przygotować:

• sale egzaminacyjne, w tym sprzęt odtwarzający (sprawdzić działanie odtwarzacza CD (m. in. czy odtwarzacz nie jest skonfigurowany na odtwarzanie ścieżek nagrań w trybie losowym) i nagłośnienia (z udziałem zdających) oraz zapasowe odtwarzacze i baterie na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej)

(UWAGA: Do arkusza OJ*P-700 nie jest dołączana płyta CD.)

• kartki z numerami stolików
        • losy z numerami stolików
        • miejsca dla uczniów z dostosowaniami
        • listy zdających do umieszczenia na drzwiach
        • druki protokołów do wypełnienia (z uwzględnieniem zbiorczych protokołów przekazania/odbioru dokumentacji egzaminacyjnej przygotowanych przez OKE)
        • zapasowe przybory
        • zegar i tablicę/planszę do zapisu godzin rozpoczęcia i zakończenia egzaminu.

Do sali egzaminacyjnej można wnieść przybory wymienione
        w komunikacie dyrektora CKE o przyborach, tj. pióro lub długopis
        z czarnym tuszem/atramentem oraz tylko w przypadku egzaminu
        z matematyki – linijkę.

Można też wnieść małą butelkę wody. Butelka ta powinna stać na podłodze przy nodze stolika.

Czynności zespołu nadzorując

Przewodniczący zespołu nadzorującego odbiera materiały egzaminacyjne wraz z przedstawicielem uczniów z danej sali.

Po rozdaniu arkuszy uczniom PZN informuje uczniów o:

• obowiązku zapoznania się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej oraz drugiej stronie arkusza
        • sprawdzeniu kompletności arkusza (zeszyt zadań egzaminacyjnych
          i karta odpowiedzi) oraz czy wszystkie zadania są czytelnie wydrukowane
        • sprawdzeniu poprawności numeru PESEL na naklejkach
        • zasadach kodowania arkusza.

Przewodniczący ZN informuje uczniów o:

• zasadach zachowania się podczas egzaminu
        • dodatkowych 5 minutach przeznaczonych na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązanie zadań
        • zasadach oddawania arkuszy egzaminacyjnych po zakończeniu pracy.

Na 10 minut przed zakończeniem egzaminu PZN przypomina
        o przeniesieniu odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi.

Zespół nadzorujący koduje zeszyt zadań i kartę odpowiedzi uczniów pracujących z arkuszem dostosowanym oraz uczniów
        z niepełnosprawnością ruchową, czasową niepełnosprawnością rąk, uczniów z afazją oraz uczniów ze specyficznymi trudnościami
        w uczeniu się.

Członek zespołu nadzorującego, odbierając pracę, sprawdza:

• kompletność materiałów
        • przeniesienie odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi (karta odpowiedzi musi pozostać nieoderwana od arkusza).

Zadania zespołu nadzorującego przy pakowaniu arkuszy egzaminacyjnych

Zespół nadzorujący:

1. Sprawdza kompletność arkusza, odbierając pracę od zdającego.
        2. Sprawdza poprawność zakodowania arkusza, w tym karty odpowiedzi (poprawność wpisanego numeru PESEL i użycie właściwej naklejki z kodem ucznia).
        3. Koduje dostosowania na pierwszej stronie arkusza i na karcie odpowiedzi
        •  zamalowuje kratkę „dostosowanie zasad oceniania”, gdy takie uprawnienie przyznała rada pedagogiczna
        •  zamalowuje kratkę „nieprzenoszenie odpowiedzi na kartę”, gdy takie uprawnienie przyznała rada pedagogiczna.
        1. Sprawdza, czy odpowiedzi do zadań zamkniętych zostały przeniesione w przypadku, gdy uczeń miał taki obowiązek. Jeżeli uczeń, który miał obowiązek przeniesienia odpowiedzi na kartę, nie przeniósł ich lub przeniósł tylko częściowo, zespół nadzorujący sporządza odpowiednią adnotację obok danych ucznia na naklejce na kopercie. Dyrektor szkoły może wnioskować do dyrektora OKE o wykonanie tej czynności przez egzaminatora.
        2. Uzupełnia na naklejce na bezpiecznej kopercie informacje dotyczące zdających (np. wykreślenie osób, których prac nie będzie w kopercie, adnotacja „ nieprzeniesione zaznaczenia do ZZ”, itp.).
        3.  Układa prace w kolejności zgodnej z listą (naklejka z OKE), która powinna być umieszczona na bezpiecznej kopercie.
        4. Przelicza prace i zapisuje faktyczną liczbę prac na naklejce, którą przykleja na bezpiecznej kopercie.
        5. Wkłada prace do bezpiecznej koperty i zakleja tę kopertę.

UWAGA: Każdy typ arkusza należy spakować do osobnej koperty.

Komunikat CKE o dostosowaniach 2022
        Egzamin ósmoklasisty - prezentacja.pptx