• mgr Lucyna Skórczewska

mgr Iwona Stanek

mgr Sylwia Nica

mgr Ewelina Bazalin

Logopedia to nauka zajmująca się kształtowaniem prawidłowej mowy, zapobieganiem powstawaniu wad wymowy, likwidowaniem błędów i korekcją wad, a także nauczaniem mowy w przypadku jej braku lub utraty.
        W naszej szkole z każdym uczniem w klasie pierwszej zostaje przeprowadzona rozmowa, aby wychwycić tych, którzy wykazują nieprawidłowości w mowie. Następnie każde dziecko z zaburzeniem mowy zostaje zdiagnozowane przy pomocy kwestionariusza badania mowy.

Diagnoza logopedyczna obejmuje:
        - badanie artykulacji głosek w izolacji,
        - realizację głosek w wyrazach,
        - badanie słuchu fonetycznego,
        - poziom analizy głoskowej i sylabowej,
        - sprawność motoryki narządów mowy.

Kolejnym etapem są ćwiczenia logopedyczne, które obejmują:
        - ćwiczenia oddechowe,
        - ćwiczenia narządów artykulacyjnych: języka, warg, podniebienia miękkiego, żuchwy,
        - ćwiczenia emisyjno-głosowe,
        - wywołanie głoski w izolacji,
        - utrwalenie głoski na materiale językowym w logotomach, wyrazach i zdaniach,
        - automatyzacja poprawnej wymowy w mowie spontanicznej,
        - ćwiczenia ortofoniczne,
        - ćwiczenia stymulujące ogólny rozwój dziecka,
        - kształtowanie twórczej aktywności słownej.

Aby osiągnąć zamierzony cel na zajęciach stosujemy zasady stopniowania trudności, indywidualizacji i systematyczności. Ponadto konieczna jest współpraca z rodzicami uczniów, nauczycielami, a niekiedy z lekarzami (ortodonta, laryngolog, chirurg).