Psycholog - mgr Katarzyna Lis

Godziny pracy psychologa szkolnego:

poniedziałek 8.45 - 11.50
      wtorek 8.45 - 13.50
      środa 8.45 - 13.40
      czwartek 9.40 - 14.35
      piątek 8.00 - 13.50

Czym zajmuje się psycholog szkolny?

Głównym adresatem wszelkich działań szkolnego psychologa jest UCZEŃ. To właśnie Jego dobro jest dla mnie najważniejsze.

Zatem, Drogi Uczniu SP nr 1, możesz się do mnie zgłosić właściwie z każdym problemem, zarówno takim ze sfery szkolnej, jak i z życia prywatnego, z którym nie wiesz jak sobie poradzić lub po prostu potrzebujesz wsparcia emocjonalnego. Możesz przyjść, gdy Ci smutno i nie wiesz, jak postąpić lub gdy masz powód do radości i chcesz po prostu o nim opowiedzieć 😊.

Serdecznie zapraszam Rodziców i Opiekunów naszych uczniów do współpracy i szukania pomocy w sytuacji, w której zachowanie dziecka Państwa niepokoi, gdy pojawiły się problemy w nauce, w sferze emocjonalnej lub relacjach rówieśniczych. Na moje wsparcie mogą liczyć także uczniowie i rodzice w sytuacjach kryzysowych. Jestem do Państwa dyspozycji w gabinecie nr 47.

Zadania psychologa:

• Indywidualna pomoc i opieka psychologiczna.
      1. Prowadzenie działań diagnostycznych dotyczących uczniów, w tym diagnozowanie potencjalnych możliwości oraz wspieranie mocnych stron ucznia.
      2. Prowadzenie zajęć wspierających i psychoedukacyjnych dla uczniów – zgodnie z potrzebami.
      3. Doraźna pomoc w eliminowaniu napięć psychicznych  i kryzysów emocjonalnych (wynikających z trudności szkolnych, rówieśniczych lub spowodowanych sytuacją rodzinną).
      4. Porady  indywidualne oraz rozmowy wspierające dla uczniów, którzy mają problemy na tle konfliktów rodzinnych lub w relacjach z rówieśnikami.
      5. Przeciwdziałanie niedostosowaniu społecznemu młodzieży.
      6. Rozpoznawanie i interwencja w sytuacjach związanych z przemocą w rodzinie.

• Działania ogólnowychowawcze.
      1. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu wspierania rozwoju ucznia, określenia odpowiednich form udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
      2. Wspomaganie pracy wychowawców poprzez konsultacje, porady oraz warsztaty dla uczniów.
      3. Prowadzenie odpowiednich form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, prowadzenie zajęć o charakterze terapeutycznym, profilaktycznym, interwencyjnym.
      4. Rozpoznawanie przyczyn trudności w nauce i źródeł niepowodzeń szkolnych uczniów.
      5. Kierowanie uczniów na badania psychologiczno-pedagogiczne do poradni.
      6. Wspieranie wychowawców klas oraz zespołów wychowawczych w zakresie realizowania zaleceń ujętych w opiniach i orzeczeniach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz w działaniach wynikających z programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
      7. Udzielanie porad rodzicom mającym trudności w wychowaniu dzieci.
      8. Prowadzenie zajęć i lekcji wychowawczych (zgodnie z potrzebami).
      9. Dokonywanie okresowej analizy i oceny sytuacji wychowawczej w szkole – ankieta.

• Profilaktyka.
      1. Rozpoznawanie warunków życia i nauki uczniów sprawiających trudności.
      2. Udzielanie pomocy wychowawcom, nauczycielom i rodzicom w pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze.
      3. Zapobieganie zaburzeniom zachowania, emocjonalnym i psychicznym;
      4. Przeciwdziałanie demoralizacji i profilaktyka uzależnień.
      5. Przeciwdziałanie przemocy (psychicznej, fizycznej, wirtualnej) oraz zaniedbaniu środowiskowemu.