• Jak z butelek powstają bluzy polarowe?

• 09.05.2023 11:42
      • Jak z butelek powstają bluzy polarowe? – 3. zadanie projektu "Ekologia. Jak chronić środowisko?" Fundacji Uniwersytet Dzieci
      • Dzień Ziemi stał się okazją do realizacji kolejnego zadania w tytułowym projekcie.

Wych. kl. 3d Aleksandra Szczepańska skłoniła uczniów do dyskusji nt,: Dlaczego warto segregować śmieci? film z udziałem dr. inż. Sławomira Kasińskiego z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska UWM w Olsztynie o wpływie śmieci na zmiany klimatyczne umożliwił odpowiedzi na szereg pytań:

Ile śmieci produkuje człowiek?
        W jaki sposób śmieci wpływają na środowisko?
        W jaki sposób ty możesz pomóc środowisku?
        Dlaczego warto segregować śmieci?
        W jaki sposób my możemy ograniczyć zmiany klimatyczne spowodowane śmieciami?
        W jaki sposób możemy chronić zasoby/surowce?

Uczniowie podjęli również zadanie w grupach: dokonania prawidłowej segregacji śmieci do odpowiednich kontenerów. Następnie dyskutowali nt.  przedmiotów zrobionych w drodze recyklingu, które udało im się zauważyć w swoim otoczeniu i przynieść na zajęcia. W  kolejnym zadaniu, poszczególne  zespoły, stworzyły własny wytwór recyklingowy – uczniowie zostali zachęceni  do kreowania własnych pomysłów i rozwiązań na ponowne wykorzystanie zużytych przedmiotów. Po skończonej pracy twórczej każdy zespół prezentował swoje dzieło na wystawie i komentował proces przetworzenia zużytych przedmiotów oraz wskazywał nowe przeznaczenie i wykorzystanie produktu. Dodatkowo wszyscy uczniowie wykonali lornetki z tekturowych rolek, przydatne do wiosennych obserwacji przyrodniczych. Pomysły na drugie życie dla odpadów stały się inspiracją do tworzenia kolejnych dzieł.

Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska