• Ekologia. Jak chronić środowisko?

• 14.09.2022 11:44
      • Wych. kl. 3d Aleksandra Szczepańska, wspólnie z uczniami, przystąpiła do długoterminowego projektu pod nazwą: " Ekologia. Jak chronić środowisko?" Fundacji Uniwersytet Dzieci.
      • Zadanie startowe: Jak wspólnie zapracować na sukces? było motywującym wyzwaniem do pierwszych w b/r szkolnym działań w grupach i pozwoliło, po przerwie wakacyjnej,  ponownie ośmielić uczniów. Trzecioklasiści z dwuletnim doświadczeniem, entuzjastycznie przystąpili do trenowania umiejętności pracy zespołowej i osiągania kompromisu podczas projektowania i budowy „jajkodromu”; doskonale odnajdując się w swoich rolach. Każda grupa otrzymała materiały do zadania i 20min. czas na jego wykonanie. Testowanie wytrzymałości surowego jajka w „jajkodromie” rozbudziło ciekawość, wątpliwości, wreszcie radość z rezultatu.  Uczniowie wyciągali wnioski, dzielili się refleksjami i potrafili określić: czym jest współpraca. Dowiedzieli się, jakie są role grupowe oraz od czego zależy w której roli lub rolach się spełniają; zrozumieli, że role w grupie: koordynatora, pomysłodawcy, realizatora, strażnika norm i czasu, motywatora czy krytyka - wszystkie są ważne i sprzyjają dobrej współpracy, która to prowadzi do sukcesu. Uczniowie przedstawili własne przemyślenia o tym, czy i dlaczego warto współpracować. W podsumowaniu przystąpili  do dyskusji o tym, czy współpraca się opłaca i jakie mamy z niej korzyści. Zespół kl. 3d udowodnił, że wie, co sprzyja dobrej współpracy i osiąganiu sukcesu. Uczniowie pogłębili świadomość, iż współpraca jest umiejętnością, podobnie, jak pisanie i czytanie oraz są przekonani, że warto podejmować aktywność zespołową, aby nauczyć się współdziałać.
        Brawo, OK-trzecia d! To był wspaniały start!

Tekst, relacja film.-fot. Aleksandra Szczepańska

Film 1.mp4