• Jaką rolę odgrywają drzewa w mieście?

• 22.11.2022 10:08
      • 1. zadanie projektu "Ekologia. Jak chronić środowisko?" Fundacji Uniwersytet Dzieci

• Przy realizacji 1. zadania w projekcie, wych. kl. 3d Aleksandra Szczepańska zainspirowała uczniów do przeprowadzenia eksperymentów i wyciagnięcia wniosków na temat: w jaki sposób oddychają drzewa. Trzecioklasiści dowiedzieli się, że produktami oddychania są dwutlenek węgla, woda i energia. Odkryli, iż para wodna, to gazowy stan skupienia wody. Uświadomili sobie, że drzewa wydzielają wodę do atmosfery przez aparaty szparkowe w liściach i łodydze. Uczniowie potwierdzili własne hipotezy wokół tematu: jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew. Analizując film o rzeczywistych zagrożeniach dla człowieka dowiedzieli się, że jeśli drzewa znikną, to m.in. wzrośnie stężenie dwutlenku węgla, czego następstwem jest przyspieszenie efektu cieplarnianego, a wiele roślin, zwierząt i grzybów straci swoje siedlisko życia; bez drzew wzrośnie temperatura na kuli ziemskiej, nie będzie już zielono i pięknie. Zespół klasowy wspólnie zastanawiał się, jak drzewa i krzewy chronią przed zanieczyszczeniami miasta, w których powietrze jest przesycone pyłem, kurzem i spalinami. W grupach przeprowadził doświadczenie: o sposobie pobierania wody i substancji odżywczych z gleby.

W podsumowującym etapie zajęć, uczniowie wcielili się w architektów krajobrazu i zaprojektowali zieleń na wskazanych terenach, ujętych na planach. Idealnym zakończeniem rozważań o drzewach była okazja do wzięcia udziału w akcji miejskiej sadzenia drzew na placach zabaw w naszym mieście.

Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska