• Jak skutecznie działać w zespole?

• 30.05.2022 13:51
      • 1 zadanie główne projektu „Przedsiębiorczość. Jak realizować pomysł?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
      • Zespół klasy 3 b (wych. Aleksandra Szczepańska) rozpoczął II etap projektu  „Przedsiębiorczość. Jak realizować pomysł?”, czyli zrealizował pierwsze zadanie główne.  Rezultatem działań było stworzenie  „Kodeksu skutecznej współpracy”.  Jednak zanim ów kodeks powstał grupa musiała wykonać szereg działań. Otóż: zaczęła od postawienia pytań: Co to znaczy zgrany zespół? Co może Wam pomóc stać się zgranym zespołem? Klasa generowała skojarzenia związane ze współpracą  podczas zabawy „Spadająca  miotła”. Kolejne ćwiczenie „Punkty styczności”  miało na celu trening wspólnego działania w zespołach 3-osobowych, natomiast celem zadania „Po równoważni do celu” było stworzenie przez klasę olimpijskiej drużyny, która wykona zadanie gimnastyczne na równoważni - działając w parach. I wreszcie „Marshmallow Challenge”czylizabawa wymagająca eksperymentowania i współpracy grupowej. Polegała na zbudowaniu z określonych materiałów (20 nitek spaghetti, pianki, sznurka i taśmy malarskiej)  jak najwyższej struktury, która utrzyma dużą piankę Marshmallow. Czas wykonania zadania był ograniczony. Uczniowie przeprowadzali aktywność według instrukcji. Rezultaty w grupach były rozmaite.Wrażeń napełnionych emocjami  było wiele. Na zakończenie uczniowie wyrażali własne refleksje: co pomagało, a co przeszkadzało w skutecznej współpracy, a także o czym warto pamiętać, chcąc skutecznie współpracować z innymi. Zapisane  wnioski w formie plakatu pt. „Kodeks skutecznej współpracy w zespole” zostały wyeksponowane w sali zajęć. Uczniowie i uczennice kl. 3 b wiedzą, jak postępować, aby być zgraną i współdziałającą grupą.

Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska