• Jakie są moje mocne i słabe strony?

• 30.05.2022 13:56
      • 2. zadanie główne projektu „Przedsiębiorczość. Jak realizować pomysł?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
      • Wych. kl 3b Aleksandra Szczepańska  wprowadziła uczniów do niezwykłej krainy Plantolandii wykorzystując wyjątkową formę przekazu – japońskiego teatru Kamishibai. Gdy pojawiła się motywacja do wspólnych działań w zespole, podjęła się realizacji kolejnego zadania projektowego. Realizacja zajęć „ Jakie są moje mocne i słabe strony” bardzo umocniła zespół klasowy.  Inspiracją do działania była wysłuchana z entuzjazmem piosenka  Arki Noego pt. „Nieidealna”.  Uczniowie dowiedzieli się wzajemnie na swój temat, że są różni i niepowtarzalni, ale jednocześnie mają zdolności lub umiejętności, które ich łączą. Zabawa „Aleja Gwiazd” pochłonęła wszystkich; każdy chciał się poczuć „Gwiazdą”  i tak się stało. Akceptacja grupy, wsparcie, brawa, okrzyki, przybijane piątki podczas parady na „czerwonym dywanie” to wspaniałe uczucie. Dyplom podsumowujący mocne i słabe strony był refleksją nad samym sobą i doskonałym dokumentem na to, że każdy ma w sobie moce i słabości, każdy czuje się w czymś mistrzem, ale jednocześnie daje sobie prawo do tego, aby czegoś nie umieć i jest to naturalne u wszystkich.  Większość uczniów z łatwością wypisała swoje mocne strony, ale kilkoro z nich zaczęło od słabszych i miało trudność z odnalezieniem w sobie mocnych umiejętności czy cech… jednak grupa im je wskazała. Zajęcia były okazją do odnalezienia w sobie mocnych stron i jednocześnie zaakceptowania własnych słabości, co wzmocniło poczucie bezpieczeństwa i zaufania w grupie.

Świadczą o tym poniższe refleksje uczniów:

„Przełamałam swój lęk i już się nie wstydzę, że czegoś nie umiem”

„Poczułem się bezpiecznie i nikt się nie śmiał, że czegoś nie umiem”

„Zobaczyłam, że każdy coś potrafi robić dobrze, a czegoś nie potrafi lub robi to gorzej”

„Ważne dla mnie było, że mogłam powiedzieć, co potrafię dobrze robić, a czego nie”

„Ważne dla mnie było, że mogłem się podzielić z innymi  i wszyscy już wiedzą z czym sobie świetnie radzę, a czego jeszcze nie umiem robić, a chciałbym”

„…ale słabsze strony mogą stać się mocnymi, jak będziemy ćwiczyć lub się starać”

Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska