• Jak uczyć się na własnych błędach? (w formie zdalnej).
      • Jak uczyć się na własnych błędach? (w formie zdalnej).

      • 30.05.2022 14:09
      • 3. zadanie główne  (w formie zdalnej) projektu „Przedsiębiorczość. Jak realizować pomysł?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
      • Mimo ogromnego, własnego -belferskiego,  zaangażowania w nauczanie zdalne, które to (jeśli zajęcia mają być dla uczniów interesujące i motywujące… kreatywne i efektywne), pochłania sporo czasu, postanowiłam (bo korciło mnie straszliwie), aby jednak zaproponować uczniom (mimo także ich sporej pracy w zdalnym nauczaniu), kontynuację rozpoczętego dzieła, czyli dalszy udział w projekcie  „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł.” Po konsultacji z rodzicami i uczniami - UDAŁO SIĘ – silna 10-tka odpowiedziała na TAK ????

        Zadanie, które postanowiliśmy wykonać , to dowiedzieć się: Jak uczyć się na własnych błędach? (w obecnej sytuacji epidemii – jak znalazł).

        Z wykorzystaniem platformy Class Dojo i z pomocą domowników uczniowie ćwiczyli ważną umiejętność, jaką jest – przyjmowanie krytyki. Pomocne uczniom były pytania, nawiązujące do naukowego spostrzeżenia, że wytrwałość i uważność pomagają dostrzec popełniony błąd po to, aby po raz kolejny go nie powtarzać.  Istotnym elementem było nawiązanie do wynalazców z różnych dziedzin nauki, którzy pracując nad wynalazkiem, popełniają błędy… aż wreszcie wpadają na dobre rozwiązanie. „Silna 10-tka” została zainspirowana do utworzenia hasła mocy oraz do wyrażenia własnych refleksji.

        Na zakończenie uczniowie zostali uwrażliwieni, że: „w dochodzeniu do odkryć, do wiedzy, WAŻNE są: wytrwałość, uważność, oraz wyciąganie wniosków z popełnionych wcześniej błędów”

         

        Oto efekty pracy uczniów/ uczennic kl. 3 b z SP-1 Chojnice:

         

        Oliwia:

        Refleksja: Nauczyłam się, że gdy popełniamy jakiś błąd, to powinniśmy doradzić się kogoś dorosłego (rodzica, nauczyciela), który by nam wytłumaczył, jak postępować, byśmy już nie popełniali tych samych błędów.   Moje hasło mocy:SIŁA JEST W NAS!

         

        Nikodem:

        Refleksja: Nauczyłem się, że popełnione błędy czasami można naprawić. Jest to trudne, ale do wykonania. Najlepiej o tym pamiętać i starać się ich więcej nie popełniać. Znam takie powiedzenie: „uczymy się na błędach”. Moje hasło mocy: JA MOGĘ WSZYSTKO!

         

        Aleksandra:

        Refleksja: Nauczyłam się, jak tworzyć hasła motywujące. Ciekawe dla mnie było rysowanie obrazka, który musiałam zapamiętać. Dzięki tym zajęciom wiem, 
        że każdy może popełniać błędy oraz, że przydają się, aby czegoś się nauczyć. 
        Wiem, że wynalazcy i naukowcy, też popełniają błędy.

        Moje hasło motywujące: NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ! MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ!
         

        Marcelina:

        Refleksja: Człowiek musi popełniać błędy, aby się czegoś nauczyć. Najważniejsze jest jednak to, aby umieć się do nich przyznać i je zrozumieć. Warto wyciągnąć z błędów odpowiednie wnioski i zamienić je w sukces. Może nas to uchronić przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości. Zaskoczyło mnie, jak trudno przyznać się do własnych błędów i ile jest związanych z tym emocji. To były  dla mnie bardzo pouczające zajęcia, gdyż zrozumiałam, że można popełniać błędy oraz żeby nigdy się nie poddawać.

        Moje hasła motywujące: UWIERZ W SIEBIE! DO DZIEŁA! WIARA CZYNI CUDA! JESTEŚ WYJĄTKOWY! DASZ RADĘ! DO BOJU! NIGDY NIE REZYGNUJ! WALCZ O SWOJE MARZENIA! TRENING CZYNI MISTRZA!

        Hasło rodzinne: KOWALSCY NIGDY SIĘ NIE PODDAJĄ, WSZYSTKIM PROBLEMOM CZOŁA STAWIAJĄ!

         

        Tatiana:

        Refleksja: Skupiłam się na zapamiętaniu wszystkich elementów. Podobało mi się ćwiczenie pamięci. Trudno było zapamiętać wszystkie szczegóły. Zaskoczyło mnie to, że popełniłam tylko 1 błąd. Nauczyłam się, że popełniając błąd, też się uczę.

        Moje hasła motywująceGŁOWA DO GÓRY! SPRÓBUJ JESZCZE RAZ!

         

        Szymon:

        Refleksja: Nauczyłem się jak uczyć się na własnych błędach, czyli trzeba wyciągać wnioski z 

        popełnionych wcześniej błędów że mogę poprosić o wsparcie inne osoby.

        Moje hasła mocy:DO BOJU! CHCIEĆ TO MÓC! JEŚLI CHCESZ, TO UDA CI SIĘ !

         

        Lena 1 :

        Refleksja: Zaciekawiło mnie zadanie z rysunkiem; trudno było zapamiętać szczegóły z obrazka w krótkim czasie, a jeszcze trudniej wskazać błąd drugiej osobie. Zaskoczyło mnie to, że ludzie czasami muszą włożyć sporo pracy, aby osiągnąć cel. Nauczyłam się, że popełniony błąd daje wskazówkę, aby go więcej nie popełniać. Poznałam sposób na przyjmowanie krytycznych uwag.

        Moje hasła mocy: UWIERZ W SIEBIE! DASZ RADĘ!

        Lena 2:

        Refleksja: Ciekawość jest dobra, ale swoje pomysły należy najpierw przedstawić dorosłym. Moja ciekawość przyczyniła się do sprawdzenia, co się stanie, gdy wpuszczę bańki mydlane do akwarium…Popełniłam błąd, a towarzyszyły mi: smutek i rozczarowanie. Rybek już nie mam, ale teraz wiem, że było to dla nich szkodliwe. A ja w przyszłości uniknę przykrych konsekwencji.

        Moje hasła mocy:  CO NAS NIE ZABIJE, TO NAS WZMOCNI!

        Małgorzata.:

        Refleksja: Nauczyłam się, że nie da się wszystkiego robić idealnie. Ciekawe było wymyślanie hasła motywującego. Zaskoczyło mnie, że nawet naukowcom nie udaje się wszystko za pierwszym razem.

        Moje hasła mocy: SIŁĘ MAM, SIŁĘ MASZ, NIECH TA MOC ZOSTANIE W NAS!

        Natalia:

        Refleksja: Nauczyłam się, że nie można odkładać odrabiania lekcji na później.

        Moje hasła mocy:  JAK NIE TERAZ, TO NIGDY!

         

        Refleksja nauczycielska:

        Zrealizowane zajęcia, uważam za niezwykle wartościowe doświadczenie, zarówno dla perfekcjonistów, jak również dla tych, którzy nie potrafią przyjmować krytycznych uwag oraz dla tych, którzy zbyt pochopnie przechodzą do realizacji swych pomysłów i tych, którzy nie wierzą, że też mogą…

        Z dziecięcych refleksji wynika, że było warto.

        Opracowanie: realizująca projekt UD Aleksandra Szczepańska

      • Wróć do listy artykułów