• Jak zaplanować wycieczkę?
      • Jak zaplanować wycieczkę?

      • 31.05.2022 08:44
      • 4. zadanie główne  (w formie zdalnej) projektu „Przedsiębiorczość. Jak realizować pomysł?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
      • N-lka Aleksandra Szczepańska zmotywowała grupę uczniów kl.3b do kolejnego wyzwania, jakim było zadanie projektu „Przedsiębiorczość” , czyli podjęcie próby wyjścia w przyszłość i nauka ważnej umiejętności, jaką jest planowanie. Tym razem uczniowie zastanawiali się nad zagadnieniem: „Jak zaplanować wycieczkę, wydarzenie?”. W zakresie realizacji owego przedsięwzięcia dla uczniów, były: na start – zdalna krzyżówka, następnie prezentacja z różnymi rodzajami planów, film UD pt. „Jak plan pomaga spełniać marzenia?” aż wreszcie wykonanie zdań głównych. Tutaj uczniowie wykazali się umiejętnością wstępnego zaplanowania wybranego przez siebie wydarzenia.

         

        Sporządzali plany złożone z 6 elementów. Arkusz planu wykorzystywał  koncepcję formułowania celów w dziedzinie planowania (tzw. SMART), czyli sprecyzowany, mierzalny, atrakcyjny, realistyczny, terminowy (w zał. – przykłady). W kolejnym etapie młodzi planiści przystąpili do tworzenia szczegółowego harmonogramu działań (w zał. – przykłady), w którym zapisywali czasowo rozplanowanie aktywności, składające się na planowane wydarzenie. Zaplanowane wydarzenia, to: spacer po Parku Tysiąclecia, wyjazd do Szymbarku, wyjazd do Zatoru i zabawy w parku rozrywki „Energylandia”, wycieczka rowerowa, pobyt w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”,  nocleg w indiańskim tipi i jazda konno, a nawet obserwacja spadających gwiazd czy wyjazd z rodziną na ryby. Podsumowaniem pracy z zadaniem były wartościowe refleksje uczniów.

         

        Oto kilka z nich:

        Nikodem:

        Jak sobie o czymś pomarzę i chcę to mieć, to sobie w głowie układam plan, jak przekonać do tego rodziców. Czyli, tak - planowanie pomaga spełniać marzenia. Zaplanować można wszystko i to nie jest takie trudne, ale trudniejsze jest wykonanie planu.

        Tatiana:

        1.Warto planować, bo łatwiej osiągnąć cel.

        2. Najmniej trudności sprawiło mi pisanie harmonogramu.

        3. Trudnością było pisanie planu.

        4. Planowanie pozwala spełnić marzenia, ponieważ będę bardziej zorganizowana.

        Szymon:

        Planowanie pomaga spełnić marzenia. Łatwe było obmyślanie planu, a trudne zrozumienie, że inne osoby mają być za coś odpowiedzialne w moim planie. Bardzo podobały mi się zajęcia z planowaniem.

        Lena Z.

        Uważam, że planowanie pomaga spełnić marzenia. Musimy tylko  dokładnie wiedzieć czego chcemy. Cel musi być skonkretyzowany i zapisany. Podczas planowania trudno mi było ustalić termin wyjazdu. Natomiast łatwe było zaplanowanie, co tego dnia będziemy robić. Konie są moją pasją i od dłuższego czasu marzyłam, żeby jeździć konno. Warto mieć w życiu cele i marzenia –  najważniejsze, aby je planować.

        Natalia

        Planowanie jest bardzo trudne i wymaga dużo czasu, potrzebowałam pomocy dorosłego.  Trzeba mieć dużo cierpliwości. Planowanie pomogło mi wykonać cele i zadania.

        Wiktor

        Planowanie pomaga spełniać marzenia. Dzięki planowaniu realizuję cele i wiem, co może mi nie wyjść. Łatwy w planowaniu był cel, czas i miejsce wydarzenia. Trudny był dla mnie podział obowiązków.

        Aleksandra

        Moim zdaniem planowanie pomaga spełnić marzenia, bo planując wiemy, co zrobić, by osiągnąć cel. Podoba mi się planowanie, ponieważ to ciekawa zabawa, dzięki której mam pomysł na wakacje. Planowanie było dla mnie łatwe, bo lubię takie zadania.

        Małgorzata

        Łatwe dla mnie było wymyślanie planu wyjazdu, a trudne sporządzenie harmonogramu.

        Marcelina

        Planowanie pobudza naszą wyobraźnię i zmusza do kreatywnego myślenia. Dzięki temu w głowie pojawiają się różne pomysły i rodzą się nowe marzenia. Planowanie jest bardzo przydatne i ułatwia nam życie. Trudne było ułożenie harmonogramu dnia i dopasowanie ilości przystanków do długości trasy. Łatwe było wymyślanie kolejnych punktów wycieczki, ustalenie dnia podróży i wybranie uczestników.

         

        Refleksja nauczyciela:

         Zadanie z pozoru mogło wydawać się trudniejsze, ale dzięki niemu uczniowie nauczyli się istotnych kompetencji na przyszłość. Pokonywanie trudności, to rozwój.

         

        Tekst: Aleksandra Szczepańska

         

         

      • Wróć do listy artykułów