• Jak wspólnie zapracować na sukces?
      • Jak wspólnie zapracować na sukces?

      • 31.05.2022 08:58
      • 5. zadanie główne  (w formie zdalnej) projektu „Przedsiębiorczość. Jak realizować pomysł?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
      • N-lka Aleksandra Szczepańska z grupą uczniów kl.3b przystąpiła do kolejnego zadania projektu „Przedsiębiorczość” (w formie zdalnej). Tym razem rozważaniom został poddany temat: Jak wspólnie zapracować na sukces? Uczniowie zastanawiali się: co ciekawego ostatnio zrobili z przyjaciółmi lub kolegami i koleżankami z klasy bądź z podwórka, czego sami nie daliby rady zrobić? Przypominali sobie zespołową zabawę na wf w podawanie piłki górą lub dołem…i jak drużyna walczyła o sukces? Uczniowie kl. 3 b często w szkole wykonują zadania, zabawy, prace domowe, czy projekty do wykonania w grupie. Celem takich zadań jest wykształcenie w nich umiejętności współpracy. To pojęcie jest im doskonale znane. 

        Przypominając  sobie zadanie budowania wieży z pianki i makaronu spaghetti, uczniowie zastanawiali się: Jak czuli się, współpracując w grupach? Jak wyglądała praca, czy udało się wykonać zadanie i dlaczego, co zdecydowało o wyborze  strategii postępowania itd.  Po takim przygotowaniu, grupa obejrzała film FUD nt. rodzajów ról grupowych. Co robi koordynator grupy? Czym zajmuje się pomysłodawca, a czym realizator? Kim jest strażnik norm i czasumotywator i krytyk? Podjęli próbę umiejscowienia siebie w jednej roli lub kilku podczas zespołowych działań. Na podstawie bajki „Madagaskar 2” doświadczali, w których fragmentach występowała współpraca oraz wyszukiwali najbardziej charakterystycznych bohaterów, próbując dopasować im role grupowe.

        Efekty pracy uczniów są niesamowite. Już samo podejście do zadania to sukces współpracy nauczyciela-ucznia-rodzica (każdy pełni określoną rolę). Uczniowie doskonale dopasowali role do siebie i filmowych bohaterów.

        Przykłady wykonanego zadania w załączonych zdjęciach oraz poniżej:

        Marcelina:

        W zadaniach grupowych zazwyczaj pełnię rolę realizatora. Staram się być zaangażowana, pomagam grupie i bardzo dokładnie wykonuję powierzone mi zadania.

         Nikodem:

        Podczas pracy w grupie przyjmuję różne role. Sprawdzam się jako pomysłodawca, bo dzielę się swoimi pomysłami, ale też jako strażnik norm i czasu, ponieważ zwracam uwagę na to, gdy ktoś nie przestrzega ustalonych zasad. Myślę, że sprawdziłbym się w każdej roli.

         Oliwia

        Każdy z nas może odnaleźć się w wielu rolach, zależnie od tego z kim będziemy pracować i jakie to będzie zadanie. Rola w grupie jest zależna od tego, kto jest w czymś lepszy, w czym pewniej się czuje. Ja lubię wykonywać zadania, które ktoś mi wyznaczy, np. zadania manualne, bo w nich czuję się dobrze.

         Tatiana

        Pracując w grupie zazwyczaj pełnię role realizatora. Wdrażam pomysły, zatem także rolę pomysłodawcy. Czerpię z tego wiedzę, radość i satysfakcję. Rola ta najbardziej mi odpowiada.

         Szymon

        Moje role w grupie to: obserwator i realizator. Obserwator, ponieważ nie wiem, co robić i wtedy obserwuję, co robią inni. Realizator, bo jak już znajdę zadanie dla siebie, to je wykonuję.

         Lena Z.

        W grupie najchętniej lubię pilnować, aby wszystko było wykonane starannie i w odpowiednim czasie. Dlatego najczęściej wykonuję zadania należące do strażnika norm i czasu.

         Aleksandra

        Pracując w grupie, często pełnię rolę pomysłodawcy, bo szukam ciekawych rozwiązań i pomysłów na wykonanie zadania. Czasami jestem też koordynatorem, bo lubię przydzielać zadania innym osobom w grupie. To zależy, jaka jest sytuacja i zadanie do wykonania.

         Małgorzata

        Uważam, że w grupie jestem pomysłodawcą, ponieważ bardzo lubię dzielić się pomysłami przy wykonaniu zadania.

         I tak wspólnie zapracowaliśmy na sukces tego zadania: nauczyciel w roli koordynatora i pomysłodawcy, ale też strażnika norm i czasu,  uczniowie – realizatorzy, rodzice – w kilku rolach: strażników norm i czasu, motywatorów i krytyków. Zatem każdy był potrzebny…

        Tekst: Aleksandra Szczepańska

      • Wróć do listy artykułów