• Jak zbudować rakietę kosmiczną
      • Jak zbudować rakietę kosmiczną

      • 24.06.2022 11:09
      • Realizacja 4. zadania „Jak zbudować rakietę kosmiczną”   w projekcie "W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?" Fundacji Uniwersytet Dzieci

      • Wyruszyliśmy w kosmiczną podróż rakietą - poprzez zabawę ruchową i piosenkę pt. „Kosmiczna przygoda”. Pod kierunkiem wych. Aleksandry Szczepańskiej przeprowadziliśmy w klasie eksperyment z utrzymującymi się przedmiotami w powietrzu (wydobywającym się z suszarki) – jakież było zdziwienie i entuzjazm z okrzykami, kiedy piłeczka pingpongowa utrzymała swoją pozycję i nie spadła, a piórko wystartowało, niczym rakieta w górę lekko skręcając.

        Drugoklasiści, a w szczególności chłopcy (stanowiący w zespole większość) z zaciekawieniem i komentarzami oglądali miniwykład filmowy o pierwszej rakiecie kosmicznej. Filmowy wystrzał promu kosmicznego poprzedziły dwa doświadczenia: balon startujący po sznurku w linii prostej (z odliczaniem do startu..10,9..0!) oraz balon swobodnie wypuszczony w powietrze. To wszystko skłoniło nas do rozmowy i zdobywania wiedzy nt. budowy rakiety, jej wagi, kierunku i szybkości lotu oraz postawienia pytania: W jaki sposób ciężki prom kosmiczny  utrzymuje się w powietrzu? Chłopcy dzielili się swoją własną wiedzą w omawianym na zajęciach obszarze. III zasadę dynamiki Newtona, która opisuje lot rakiety kosmicznej zobrazowaliśmy doświadczalnie poprzez swobodnie wypuszczone balony, wcześniej wypełnione powietrzem, bez zawiązywania (okrzyki radości było słychać na szkolnym korytarzu). Uczniowie dowiedzieli się podczas zajęć, dlaczego rakieta po starcie w linii prostej, dość szybko zaczyna skręcać. Propozycja skonstruowania prototypu rakiety została przyjęta z zachwytem. Tym razem jednak uczniowie otrzymali zadanie do wspólnej pracy z rodzicami. Po zapoznaniu się z instrukcją zadania technicznego oraz zdjęciami i filmem obrazującym przeprowadzenie testu aerodynamicznego uczniowie przystąpili do projektu rakiety w 3 os. grupach pod okiem dorosłych domowników; nagrali krótkie filmiki, które wspólnie obejrzeliśmy w klasie. Technik, inżynier i menedżer projektu z każdej grupy relacjonował swoje zadanie i dzielił się refleksjami, a klasa w roli obserwatorów nagradzała brawami… W/w forma wykonania modelu rakiety pozwoliła na eksperymentowanie bez ograniczenia czasowego oraz pozwoliła na integrację dzieci, rodziców poza szkołą.

         

        Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska

        Galeria zdjęć

         

      • Wróć do listy artykułów