• XXII Przegląd Piosenki Religijnej - ,,CREDO’’ Chojnice 2019

• 13.05.2022 12:43
      • W piątek, 7 czerwca, w Bazylice Mniejszej w Chojnicach, odbył się XXII Przegląd Piosenki Religijnej - CREDO 2019, pamięci św. Jana Pawła II i św. Jana Chrzciciela - patrona Chojnic. Organizatorami przeglądu byli : Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach, Bazylika Mniejsza w Chojnicach, oraz Chojnickie Centrum Kultury. Uroczystego otwarcia przeglądu dokonali : p. Ewa Modrzejewska - dyrektor SP 1 w Chojnicach, ks. prał. Jacek Dawidowski - proboszcz Bazyliki Mniejszej w Chojnicach, oraz p. Łukasz Sajnaj – wicedyrektor Chojnickiego Centrum Kultury.
      • W słowie wstępnym organizator przeglądu p. Michał Leszczyński wspomniał o początkach przeglądu oraz o inicjatorach: s. Mironie Turzyńskiej – franciszkance, obecnie Siostrze Prowincjalnej Franciszkanek oraz p. Leszku Chamier Cieminskiemu, który zmarł w ubiegłym roku. W imieniu organizatorów przeglądu delegacja harcerzy udała się na grób śp. Leszka aby złożyć wiązankę kwiatów. Tegoroczne prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: p. Błażej Połom, p. Katarzyna Schefler, p. Przemysław Woźniak . Konferansjerkę poprowadził p. Bartosz Kurkowski- nauczyciel ,,Jedynki’’. W przeglądzie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i młodzież ponadgimnazjalna ( łącznie ok. 250 osób.), z różnych miejscowości min. Świecia, Bytowa, Tucholi, Starogardu Gdańskiego, Osielska, Grudziądza, Rozłazina, Dobrzyc itp. Po każdej kategorii wiekowej uczestnicy przeglądu wraz z opiekunami byli zapraszani na słodki poczęstunek i napoje. W długiej zaś przerwie na obiad i lody do stołówki SP 1, przygotowany przez panie kucharki , a ufundowany przez sponsorów festiwalu (Skiba, Ryduchowscy, Wodnik ). Również w tym roku za sprawą p. Zenona Graszka do współpracy włączyło się Technikum nr 3 w Chojnicach, których uczniowie tej szkoły kształcący się na kierunkach: fototechnik oraz grafika komputerowa, przygotowali fotoreportaż z przeglądu oraz wykonywali zdjęcia uczestnikom przeglądu. O godz. 17.30 odbyło się uroczyste podsumowanie przeglądu, wręczenie dyplomów i nagród , na którym byli obecni również sponsorzy festiwalu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki festiwalowe, a najlepsi puchary, statuetki i płyty CD z nagraniami laureatów ubiegłego, XXI Credo 2018. Przyznano również nagrodę za najlepszą piosenkę o św. Janie - patronie Chojnic, którą była statuetka - rzeźba św. Jana wykonana przez p. Henryka Zarembę - chojnickiego artystę rzeźbiarza, oraz nagrodę Grand Prix - witraż św. Jana ufundowany przez ks. Jacka Dawidowskiego, a wykonany przez p. Czesława Skajewskiego, chojnickiego witrażystę.
        Komitet organizacyjny przeglądu tworzyli: p. Michał Leszczyński ( koordynator ), p. Renata Borzych, p. Lucyna Skórczewska, p. Magdalena Czarnowska p. Joanna Stoltman. W organizacji pomagali również panowie woźni i uczniowie SP 1.
        Sponsorzy Credo 2019 : Urząd Miejski w Chojnicach, Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach, Salon łazienek – EUROSTANDARD - Klauzo, Firma POLIPOL, Zakłady Mięsne SKIBA, Firma CMT, Firma TEMIS – Skajewski, Hurtownia - Ryduchowscy, Firma WINDEX - Aszyk, piekarnia - cukiernia BAGIETKA, L. W. Niciejewscy , Firma WODNIK - Ringwelscy, E. Hapka, M. Szank, R. Szymańska, TRANSPORT - Gwiździel, Pizzeria DA GRASSO, Restauracja FOSA, AUTO – EKO - Grabowski, Przychodnia lekarska – LEMAŃCZYK, FITNES KLUB – Czupa, Centrum medyczne ORSMED, GEMBA AUTO, Biuro Usług rachunkowych – A. Ohnesorge, ZAGŁOBA Drążkowscy, Firma ,,JA CI POSPRZĄTAM’’ - Matyja, HOME STUDIO FOTOGRAFIKA - Muzolf, DERMA SALON - Trzebiatowski, OŚRODEK SZKOLENIA KIEROWCÓW – Borzych, Niepubliczne Przedszkole Językowe PARROT.
        Organizatorzy dziękują także wszystkim mediom, prasie i portalom lokalnym za fotorelacje z przeglądu. Fragmenty przeglądu można obejrzeć na Chojnice.tv Jerzego Erdmana.

(fot. Uczennice Technikum nr 3 w Chojnicach: P. Gostomczyk, P. Kamińska i K. Wachowska, oraz M. Leszczyński)

XXII CREDO 2019 wyniki