Jak mówić „nie”?
- 13.11.2024 07:54
- 2. zadanie startowe projektu „Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
Z inicjatywy n-lki Aleksandry Szczepańskiej, zespół drugoklasistów z SP-1 w Chojnicach zrealizował kolejne zdanie startowe w projekcie „Uczeń w sieci…” Tym razem uczniowie i uczennice poruszali zagadnienie: „Jak mówić nie” – o stawianiu granic osobistych…
Aktywności podjęte w zadaniu bardzo zaangażowały grupę i uświadomiły, czym są, gdzie się znajdują granice osobiste człowieka oraz pomogły zrozumieć, jak chronić i jak nie naruszać granic innych osób. W doświadczeniu „strefa osobista” wzięli udział wszyscy uczniowie i uczennice oraz jako ostatnia – wywołana przez zaciekawioną klasę, nauczycielka-prowadząca; zapoczątkował je ochotnik, a potem odważnych sukcesywnie przybywało (również osoby zwykle nieco wycofane odważyły się wziąć udział w doświadczeniu). Dzieci dostrzegały i nazywały własne emocje: „czułem spokój, czułam się bezpiecznie”, gdy krąg był duży, a gdy się zacieśniał, mówiły: „poczułem niepokój, strach, lęk, zdenerwowanie”. Wyraźnie zauważyły, że każdy miał inną granicę osobistą. U niektórych uczniów pojawiła się potrzeba, aby grupa znalazła się bardzo blisko i właśnie wówczas miały poczucie bezpieczeństwa. Każdy stworzył graficznie własne pole bezpieczeństwa (obrysowując punkt na kartce czerwoną pętlą i podpisując rysunek) – powstała ważna klasowa galeria osobistych granic i potrzeb, do której będzie można wracać w różnych trudnych sytuacjach między dziećmi. Grupowa analiza przypadków trudnych sytuacji pozwoliła odwołać się do doświadczeń uczniów i otworzyła dyskusję nt. niekomfortowych sytuacji, jakie przytrafiły się dzieciom w życiu. Uczniowie wiedzą, że każdemu zdarzają się trudne nieprzyjemne sytuacje, ale ważne jest aby w takich sytuacjach reagować i dawać innym informacje jak się czujemy i czego potrzebujemy. Wyciągnięcie przed siebie ręki i powiedzenie “nie”, bądź “stop” – to znaki, które pozwolą zadbać o własną osobistą granicę.
Realizacja owego zadania przyniosła wiele korzyści osobistych każdemu dziecku, jak i całej grupie; zapewne wpłynie to pozytywnie na wzajemne funkcjonowanie uczniów w zespole i ich relacje oraz przyczyni się do zachowania bezpieczeństwa w Internecie.
Dziękujemy Fundacji UD za ciekawie opracowany scenariusz, umożliwiający realizację wartościowych zajęć.
Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska
Galeria zdjęć
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły