• Jak się uczyć koncentracji uwagi?

• 09.09.2024 11:28
      • 1. zadanie startowe projektu „Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?” Fundacji Uniwersytet Dzieci

• Wych. kl. 2d, Aleksandra Szczepańska, wspólnie z uczniami przystąpiła do długoterminowego projektu pod nazwą: "Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?”?" Fundacji Uniwersytet Dzieci.  Zaangażowanie w w/w projekt pozwoli na skuteczną realizację wybranych obszarów wyznaczonych przez MEN w ramach realizacji polityki oświatowej państwa na rok szk. 2024/2025; są to: wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych, w tym bezpiecznego korzystania z technologii  oraz dbanie o dobrostan psychiczny uczniów.

Zespół kl. 2d  rozpoczął pracę projektową angażując się w realizację zadań startowych, które miały wartościowy wpływ dla grupy. Były to swoiste treningi:  koncentracji uwagi oraz nazywania i wyrażania emocji, a te umiejętności są szczególnie potrzebne podczas wykonywania zadań i pracy zespołowej.

W trakcie realizacji pierwszego zadania „Jak się uczyć koncentracji uwagi?” (90 min.) uczniowie zrozumieli, że koncentracja jest umiejętnością poznawczo – mentalną, czyli taką, która pozwala skierować myśli na jedno zadanie, zarówno przy wykonywaniu codziennych czynności, jak i przy rozwiązywaniu trudnego zadania. W trakcie działań z grupą uczniowie rozwijali świadomość tego, co przeszkadza, a co ułatwia skierowanie myśli na wykonanie zadania. Drugoklasiści budowali kompetencje rozumienia różnych stanów emocjonalnych, jako przemijających oraz uczyli się świadomego kierowania własnych myśli i uwagi na rozwiązanie danego zadania. Trening koncentracji uwagi uczniów angażował kolejno zmysły: wzroku, słuchu, dotyku. Dzięki wykonanym zadaniom w małych grupach i w dużym zespole drugoklasiści uświadomili sobie, jakie czynniki zewnętrzne oraz jakie umiejętności ułatwiają, a jakie przeszkadzają w wykonaniu zadania łatwego czy trudnego. Uczniowskie refleksje i wnioski wypływały na bieżąco. Odpowiednie oświetlenie, ułożenie kartki na stabilnym podłożu, poprawnie działający zmysł wzroku, cisza, skupienie, spostrzegawczość,  podpowiedź kolegi lub nauczyciela, to czynniki ułatwiające. Natomiast m.in. niewygodna pozycja, zbyt duża ilość szczegółów na obrazku, rozmowy kolegów, ograniczenie możliwości kontroli wzrokowej, hałas, dodatkowe dźwięki z otoczenia, pośpiech czy zbyt mały kawałek plasteliny, utrudniają pracę i jej wykonanie.

Korzyści dla zespołu:

Drugoklasiści wiedzą, że warto skupić się na swoich uczuciach, myślach i wyobrażeniach, odpowiednio je przeanalizować i złapać dystans, wyeliminować czynniki przeszkadzające lub utrudniające, aby uwierzyć, że poradzą sobie z zadaniem. Wiedzą, że warto zadbać o to, co może pomóc w koncentracji, że warto się upewnić przed podjęciem zadania, czy zasoby potrzebne do jego wykonania są uczniom znane i dostępne (np. potrzebne materiały, przestrzeń czy pomoc osoby dorosłej).

Uczniowie wypracowali instrukcję, jak wygrać z niełatwym zadaniem:

1. Co czuję?
        2. Jak wyobrażam sobie zadanie?
        3. O czym myślę?
        4. Co mi pomaga?

Drodzy dorośli, pomóżmy dzieciom radzić sobie z lękiem przed porażką i pomóżmy im uwierzyć we własne możliwości… im więcej myśli przebiega przez głowę dziecka, tym trudniej mu się skoncentrować.

Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska