• XXI Przegląd Piosenki Religijnej - CREDO 2018

• 13.05.2022 12:12
      • W piątek, 8 czerwca, w amfiteatrze Fosa Miejska w Chojnicach, odbył się XXI Przegląd Piosenki Religijnej - CREDO 2018, pamięci św. Jana Pawła II i św. Jana Chrzciciela - patrona Chojnic, a w tym roku  nawiązujący też do jubileuszu 25 lecia Bazyliki Mniejszej w Chojnicach.
      • Organizatorami przeglądu byli : Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach, Bazylika Mniejsza w Chojnicach, oraz Chojnickie Centrum Kultury. O godz. 10.00 uroczystego otwarcia dokonali :  ks. prał. Jacek Dawidowski - proboszcz Bazyliki Mniejszej w Chojnicach, p. Łukasz Sajnaj – wicedyrektor Chojnickiego Centrum Kultury oraz p. Grzegorz Czarnowski - dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Chojnicach. Tegoroczne prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: p. Błażej Połom, p. Katarzyna Schefler, p. Przemysław Woźniak, oraz ks. Mateusz Draszanowski . Konferansjerkę poprowadził p. Bartek Kurkowski . Wszystkie prezentowane piosenki były rejestrowane przez studio nagrań,, Hapiś Sound’’ p. K. Kloskowskiego z Charzyków. W przeglądzie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i młodzież ponadgimnazjalna ( łącznie ok. 250 osób.), z różnych miejscowości min. Rumii, Bytowa, Tucholi, Starogardu Gdańskiego, Żukowa, Kielna, Nowego Miasta Lubawskiego, Piły, Tczewa itp. Naszą szkołę reprezentowała w konkursie Celina Lesma, która zdobyła wyróżnienie.  Po każdej kategorii wiekowej uczestnicy przeglądu wraz z opiekunami byli zapraszani na słodki poczęstunek i napoje. W długiej zaś przerwie na obiad i lody do stołówki SP 1, przygotowany przez Panie kucharki , a ufundowany przez sponsorów festiwalu  (Skiba, Ryduchowscy, Ringwelscy ). Również w tym roku za sprawą p. Zenona Graszka do współpracy włączyło się Technikum nr 3 w Chojnicach, których uczniowie tej szkoły kształcący się na kierunkach: fototechnik oraz grafika komputerowa, przygotowali fotoreportaż . W przerwie między kategoriami wystąpiła z piosenkami Schola ,,Armia Pana ‘’ z Żukowa pod kier. p. Barbary Dawidowskiej. O godz. 17.00 odbyło się uroczyste podsumowanie przeglądu, wręczenie dyplomów i nagród , oraz koncert laureatów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki festiwalowe, a najlepsi puchary, statuetki i płyty CD z nagraniami laureatów ubiegłego, XX Credo 2017.   Przyznano również nagrodę za najlepszą piosenkę o św. Janie - patronie Chojnic, którą była statuetka - rzeźba św. Jana wykonana przez p. Henryka Zarembę - chojnickiego artystę rzeźbiarza, oraz nagrodę Grand Prix - witraż św. Jana  ufundowany przez ks. Jacka Dawidowskiego, a wykonany przez p. Czesława Skajewskiego, chojnickiego witrażystę.

Komitet organizacyjny przeglądu tworzyli: p. Michał Leszczyński ( koordynator ) , s. Bernarda Charchut,  p. Renata Borzych, p. Iwona Martyniuk, p. Lucyna Skórczewska, p. Joanna Stoltman, p. Jagoda Wenderska i p. Dorota Czarnowska, p. Ewa Jóźwiak. W organizacji pomagali również Panowie woźni  i uczniowie kl. VII b SP 1.

Sponsorzy Credo 2018 : Urząd Miejski w Chojnicach, Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach, Eurostandard, Polipol, Skiba, CMT, Temis, Ryduchowscy, Windex, piekarnia ,,Bagietka”, L. W Niciejewscy, , Wodnik, E. Hapka, M. Szank, Gwiździel, Polipol, Pizzeria Da Grasso, Restauracja ,,Fosa’’, Auto – Eko Grabowski, Auto – Glas Wróblewski, Przychodnia lekarska Lemańczyk, Sklepik z pamiątkami – Bloch.

Organizatorzy dziękują także wszystkim mediom, prasie i portalom lokalnym za fotorelacje z przeglądu. Obszerne fragmenty można obejrzeć  na Chojnice.tv p. Jerzego Erdmana. Szczególne podziękowania dla diecezjalnego radia Głos z Pelplina i dyrektora radia ks. dr Ireneusza Smaglińskiego i ks. wicedyrektora Zbigniewa Gełdona za relację z przeglądu.

XXI Przeglad Piosenki Religijnej CREDO 2018 - wyniki