• Jak przygotować się do śpiewania?

• 27.05.2022 12:48
      • 2. zadanie główne projektu „Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
      • Wych. kl. 1d Aleksandra Szczepańska wspólnie z zespołem zrealizowała kolejne zdanie projektu Fundacji Uniwersytet Dzieci pod nazwą  „Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?”

Tym razem zespół doświadczył kolejnych etapów, przygotowujących do zbiorowego śpiewania.

Po obejrzeniu filmu pt. „Jak dyrygent kieruje ruchem” pierwszoklasiści potrafili odpowiedzieć na pytania: Co robi dyrygent? Jakie daje wskazówki chórzystom? Jakie głosy możemy usłyszeć w chórze? Ciekawym doświadczeniem była możliwość wysłuchania kolejno brzmienia: sopranów, altów, tenorów i basów, jak i współbrzmienia tych głosów. Grupa chętnie włączała się do wszystkich rozśpiewek, słuchając dyrygenta i naśladując chórzystów. Ćwiczenia przygotowujące ciało do śpiewania wywołały zdziwienie. Uczniowie sprawdzali, co dzieje się z ich ciałem podczas śpiewania – wyczuwali wibracje, poruszający się brzuch, wibrowanie w klatce piersiowej, głowie, policzkach czy nosie. Radośnie wykonywali ćwiczenia w naśladowaniu odgłosów różnych zwierząt z wiejskiego podwórka. Dopełnieniem zadowolenia i zaspokojeniem ciekawości uczniów był kanon, jaki został wykonany na dwa głosy, najpierw wspólnie z chórzystami, a następnie samodzielnie przez pierwszoklasistów pod „batutą” nauczyciela. Nie było to łatwym zadaniem, ale najważniejsza jest przyjemność śpiewania, a nie koniecznie doskonałe wykonanie. Po takiej partii ćwiczeń ruchowo – oddechowych i rozśpiewujących, klasa zaprezentowała ostatnio poznaną piosenkę. Padło stwierdzenie: „teraz mam dużo energii”.

Realiz. i opracow.: Aleksandra Szczepańska