• Ile pomysłów mieści się w głowie?
      • Ile pomysłów mieści się w głowie?

      • 27.05.2022 12:34
      • 2. zadanie startowe projektu „Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?” Fundacji Uniwersytet Dzieci /forma zdalna/
      • Wych. kl. 1d Aleksandra Szczepańska wspólnie z uczniami kl. 1d zrealizowała kolejne zadanie długoterminowego projektu Fundacji Uniwersytet Dzieci pod nazwą  „Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?” . Tym razem zajęcia zostały zorganizowane i zrealizowane w formie zdalnej.

         ” Ile pomysłów mieści się w głowie?”  - to zagadnienie, jakim zajmowali się pierwszoklasiści. Uczniowie podczas zajęć online zainspirowani filmem wyruszyli w podróż na Planetę Twórczego Myślenia. W trakcie pobytu na twórczej planecie, (podczas ćwiczenia ruchowo – wyobrażeniowego) rozwijali giętkość i oryginalność myślenia. Na planecie dzieci widziały:

        Julian:

         „fioletową roślinę z paszczą, z której po otwarciu wydobywają się dźwięki przyjemne i nieprzyjemne (zależnie od humoru)”;  „różowe i bąbelkowe jeziora, jak oranżada”; „wiatr, roznoszący kolorowy pył”; „ hipnotyzującą muzykę,  wyzwalającą u każdego śmiech”; „nie ma tu żadnych sprzętów elektrycznych i elektronicznych”;

        Nikodem F.:

        „rzekę, przypominającą różowy, gesty kisiel”; „dywanowego psa o sześciu łapach i głowie z tyłu, a ogonem z przodu”; „dziwne robaki z ogromnymi głowami i małymi brzuchami”; „fioletowe drzewo, na którym rosną banknoty”; „muzykę w kształcie litery „S” (mającą twarz, oczy i uszy), skaczącą po robaczkach; „wiatr strącający banknoty z drzewa i rozrzucający muzykę”; „nie ma tu krzeseł, domów, lamp, ludzi”…

         

        Aby móc odróżnić Planetę Twórczego Myślenia od innych planet, uczniowie, przystąpili do kreatywnego rozwiązywania dwóch problemów. Wykonali wieżę NAJ… , do przygotowania której wykorzystali materiały nietypowe. Ponazywali swoje wieże: „Najbardziej Krzywa”(Nikodem B.) , „Najbardziej Kosmiczna” (Olaf Sp. i Piotr), „Najbardziej Wełniana” (Nikodem F.), „Najbardziej Balonowa” (Julian), „Najbardziej EKO” (Tymon), „Najsmaczniejsza”(Pola), „Najokrąglejsza”(Pola) , „Najbardziej Urodzinowa”(Pola), „Najbardziej Korczasta” (Paweł), „Najbardziej Tekturowa” (Borys), „Najbardziej Artystyczna” (Maja B.).

        Na twórczej planecie uczniowie znaleźli kufer z wieloma przedmiotami używanymi przez jej mieszkańców. Tu nic nie jest jednak tym, czym się wydaje! Każdy przedmiot służy do czegoś innego niż na Ziemi. Drugim zadaniem było rozszyfrowanie do czego dany przedmiot służy na tej oryginalnej planecie. Oto pomysły:

        płyta CD – jako ładowarka do rakiety, frisbee, lusterko, talerz, podkładka pod kubek;

        termometr - do mieszania cukru w herbacie;

        widelec – do strącania banknotów z drzewa;

        wieszak – do zawieszania jedzenia;

        słuchawki - do wyciszania wszystkiego dookoła;

        pędzel - jako szczoteczka do zębów;

        rękawiczka - kombinezon dla stworka zamieszkującego planetę;
        okulary - ślizg do zjeżdżania z górki dla stworka;

        chusteczka higieniczna – jako latający dywan lub  jako firanka w małym domku kosmitów.

        Na stacji końcowej tej nietypowej podróży, uczniowie dowiedzieli się, że dzięki twórczemu myśleniu można łatwiej rozwiązywać różne problemy, podawali przykłady.

        W trakcie spotkania online, podsumowującego pracę, uczniowie zaprezentowali swoje wieże ”naj…”; których zdjęcia zostały również załączone w relacji z zadania i są zamieszczone poniżej.

        Gratulacje za kreatywne pomysły, zaangażowanie i pozytywną motywację do działania.

         

        Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska

        Galeria zdjęć

      • Wróć do listy artykułów