• POŻEGNANIE ŚP. LUDOMIŁY PACZKOWSKIEJ – WIELOLETNIEGO DYREKTORA NASZEJ SZKOŁY

• 25 lipca na cmentarzu komunalnym w Chojnicach odbył się pogrzeb Ludomiły Paczkowskiej, wieloletniego dyrektora naszej szkoły. To za jej kadencji powstała sala gimnastyczna, dokonano wielu inwestycji i modernizacji szkoły, doposażano placówkę w środki dydaktyczne. To z jej inicjatywy szkoła otrzymała  imię Juliana Rydzkowskiego i sztandar. Powstały też klasy integracyjne. Za jej kierownictwa w  budynku szkoły  miejsce znalazła tworząca się Szkoła Muzyczna I stopnia w Chojnicach. Była inicjatorem wielu działań edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych na terenie szkoły i miasta. Dyrektor Ludomiła Paczkowska była również działaczem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, radną miejską, Społecznym Rzecznikiem Praw Dziecka w Chojnicach. Działała także jako wolontariuszka w akcji „Dzieciństwo bez przemocy”. Od 1999 roku była mediatorem na obszarze działania Sądu Okręgowego w Słupsku. W 2020 r. mieszkańcy Chojnic przyznali jej tytuł „Chojniczanki 100 – lecia” w plebiscycie zorganizowanym przez Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Zaangażowana w wiele działań społecznych za które została odznaczona wieloma medalami i nagrodami.

Uroczystość pogrzebową poprowadził ks. proboszcz Jacek Dawidowski. W homilii mówił o śp. Ludomile jako człowieku wielkiej dobroci, życzliwości, okazującej wielkie serce dla drugiego człowieka, nie obnoszącej się ze swoją wiarą. Podziękował Zmarłej za jej „trzecie dziecko”, które „urodziło się” w 1998, czyli za organizowanie od tego roku Przeglądu Piosenki Religijnej ,,CREDO’’, który nadal istnieje i się rozwija.  W liturgię pogrzebową włączyli się także nauczyciele ,,Jedynki’’. Czytanie mszalne proklamowała p. Renata Borzych, a psalm śpiewała p. Martyna Wacławska. W czasie uroczystości w kaplicy i na cmentarzu był obecny też poczet sztandarowy szkoły, który tworzyli: p. Arkadiusz Gierszewski, p. Oleg Granowski i p. Robert Drewek  oraz delegacja szkoły pod kier. p. dyr. Ewy Modrzejewskiej. W ostatniej drodze towarzyszyła Zmarłej rodzina, przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele, koleżanki i koledzy nauczyciele, absolwenci i uczniowie szkoły, delegacje oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.  Mowy pożegnalne przy grobie wygłosili: burmistrz miasta   p. Arseniusz Finster, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 p. Ewa Modrzejewska oraz działaczki Sabatu Szefowych – p. Maria Kordykiewicz i p. Justyna Rząska. Zgodnie z prośbą rodziny, zamiast kwiatów składano datki na rzecz hospicjum „Aniołowo”.

• .

• Jesteśmy bardzo poruszeni odejściem naszej ukochanej, długoletniej Pani Dyrektor Ludomiły Paczkowskiej. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci...