Rekrutacja dzieci do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
na rok szkolny 2025/2026
Rekrutacja dzieci do oddziałów przedszkolnych
Rekrutacja dzieci do klasy pierwszej
Rekrutacja dzieci do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
na rok szkolny 2025/2026
.
Z okazji ferii zimowych, życzymy Wam bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Jednak uważajcie by nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek. Dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących.
Odpoczywajcie, nabierajcie sił i motywacji do dalszej nauki w nowym semestrze.
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY PT. ŚWIAT ZWIERZĄT EGZOTYCZNYCH
- 6
13 i 14 lutego 2025r. miało miejsce w naszej szkole wyjątkowe wydarzenie – „Żywa lekcja przyrody”, podczas której nasi uczniowie mogli obejrzeć z bliska żywe gady (kameleony, agamy, gekony), owady (modliszki, patyczaki, straszyki, liśćce, karaczany, chrząszcze) i pajęczaki (pająki, skorpiony).
Nietypowe spotkanie z przyrodą, a dokładniej z egzotycznymi zwierzętami okazało się bardzo interesujące. Poza zdobytą nową wiedzą na temat budowy tych żywych organizmów, sposobu odżywiania i tego, gdzie występują, dzieci mogły pooglądać, a nawet niektóre z zwierzątek potrzymać w rękach - oczywiście pod okiem ich właściciela pana Jarosława Rejmera z Torunia.
Żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do nowych zainteresowań wśród uczniów naszej szkoły.
Marta Binger, Natalia Mleczek
WIECZORNICĄ UCZCILIŚMY PAMIĘĆ PATRONA SZKOŁY
- 38
Dnia 12 lutego w auli szkoły odbyła się uroczysta Wieczornica pamięci Juliana Rydzkowskiego, która rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru szkoły i odśpiewania Hymnu szkoły. Program rozpoczął się od recytacji wiersza ,,Katechizm młodego Polaka’’ w wykonaniu nauczycielki Martyny Wacławskiej i córki. Licznie zgromadzonych gości powitała także dyrektor szkoły p. Ewa Modrzejewska. Na program artystyczny złożyły się piosenki, tańce, utwory instrumentalne, recytacje oraz ciekawe informacje z życia i działalności Juliana Rydzkowskiego zaprezentowane przez uczniów szkoły. Swoimi ciekawymi wspomnieniami związanymi z Julianem Rydzkowskim podzielił się p. Kazimierz Lemańczyk – artysta chojnicki, projektant i wykonawca obrazu i loga Patrona szkoły. Wieczornica tradycyjnie zakończyła się występem wokalnym zaproszonych absolwentów. W tym roku piosenki zaprezentowała absolwentka szkoły Sonia Gierszewska oraz Martyna Wacławska obecnie także nauczycielka ,,Jedynki’’. Była też okazja obejrzenia publikacji i pamiątek związanych z Patronem szkoły. Przy okazji wieczornicy była możliwość wsparcia leczenia absolwenta naszej szkoły Damiana Baszyńskiego. Dziewczęta z samorządu szkolnego oraz Bractwa Rycerskiego zbierały datki na rzecz Damiana. Po wieczornicy była też okazja postrzelać z łuku pod kier. P. Piotra Dyląga. W ramach Dni Patrona w szkole odbywały się liczne konkursy dotyczące Juliana Rydzkowskiego i miasta Chojnice. Klasy i korytarze szkolne zdobiły okolicznościowe gazetki i dekoracje. Odbywały się także wycieczki klas do chojnickiego muzeum. Serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli i uczniów, którzy włączyli się w organizację Dni Patrona i Wieczornicy. Szczególne podziękowania dla: p. Beaty Klunder – koordynatora, p. Mirosławy Węsierskiej – Karasiewicz, p. Jagody Wenderskiej , p. Michała Leszczyńskiego, p. Piotra Dyląga. 13 lutego, w dzień urodzin Juliana Rydzkowskiego p. dyr. Ewa Modrzejewska udała się na grób Patrona aby złożyć wiązankę kwiatów od społeczności szkolnej.
Fot. Sebastian Jutrzenka Trzebiatowski
Przyroda na żywo
- 18
Zachwyciliśmy się żywą lekcją przyrody. Zobaczyliśmy ptasznika olbrzymiego, gekona paskowanego i lamparciego, kameleona jemeńskiego, patyczaka rogatego, straszyka austrylijskiego i nowogwinejskiego, , liściec olbrzymi, wije, karczana madagarskiego, kruszyca afrykańskiego, modliszkę oraz skorpiona cesarskiego. Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji. Na długo zostanie nam w pamięci ta lekcja.
I.Szczepanik
WALENTYNKI
- 10
Każdego dnia w drobnych gestach wyrażamy swoją miłość. Wystarczy uśmiech, przytulas, buziak i sprawiamy ogromną radość innym. Dzisiaj uczniowie klasy Ie wykonaliśmy drobny upominek, który podarują ukochanym osobom. Z okazji Walentynek życzymy wszystkim dużo gestów, które sprawią, że poczujemy się kochani.
KONKURS BIBLIJNY
- 1
13 lutego 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbył się konkurs biblijny etap rejonowy, w którym wzięło udział 87 uczestników. Wydarzenie miało na celu pogłębienie wiedzy biblijnej oraz zachęcenie uczniów do refleksji nad treściami Pisma Świętego. Konkurs składał się z pytań sprawdzających znajomość wybranych fragmentów Biblii, a także ich interpretację. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i przygotowaniem, co zaowocowało wysokim poziomem rywalizacji. Najlepsi uczestnicy zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego. Wydarzenie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a organizatorzy wyrazili nadzieję na kontynuację tej inicjatywy w kolejnych latach. Koordynatorami konkursu byli katecheci naszej szkoły: s. Serafina Ligocka i ks. Karol Misiurski.
WIZYTA W MUZEUM
- 2
Dzieci z grupy 0a w czwartek 13 lutego odwiedziły Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego - Patrona naszej szkoły w dniu wspomnienia jego urodzin. Uczniowie obejrzeli ciekawe eksponaty, między innymi również wystawę czasową pt. „Szkolnictwo na ziemi chojnickiej pod koniec XIX wieku i w czasach Drugiej Rzeczypospolitej”. Żywa lekcja historii od najmłodszych lat to cenne doświadczenie i nauka, której się nie zapomina.
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
TYDZIEŃ ZAJĘĆ O TEATRZE W 0A
- 1
„Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz”.
Dzieci poznają kolejne rodzaje teatrów i z przyjemnością uczestniczą aktywnie w zajęciach, które rozwijają kreatywność. Teatr cieni, pantomima, pacynki i wiele innych elementów teatralnych prowadzi uczniów po kręgu tematycznym tego tygodnia.
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
TURNIEJ SZACHOWY Z OKAZJI DNI PATRONA SZKOŁY
- 3
W czwartek 13 lutego, w ramach obchodów Dni Patrona naszej szkoły, odbył się Szkolny Turniej Szachowy. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ do wspólnej gry zgłosiło się 16 uczniów i uczennic z klas IV-VIII.
Cieszy również fakt, iż z turnieju na turniej poziom gry naszych uczniów wzrasta.Warto również wspomnieć, iż każdy z uczestników wygrał przynajmniej jedną partię.
Po ciekawej oraz wyrównanej grze tak prezentuje się klasyfikacja końcowa:
1. Kacper Milkowski
2. Adam Karnowski
3. Adrian Dalke
4. Kamil Orlikowski
5. Syntia Zimnicka
6. Daniel Polus
7. Adrian Larek
8. Piotr Kowalski
9. Ksawery Patyk, Antek Szarmach
11. Karolina Morteanu, Marcel Koziarski
13. Marcelina Kowalska, Dominik Polus, Konrad Wojsa
Brawa należą się wszystkim uczestnikom.
Adam Błaszczak
ALEKSANDRA SZUCA I JAKUB KARTUSZYŃSKI LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU Z MATEMATYKI
Dnia 31 stycznia 2025 r. odbył się w Gdyni Finał Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki. Brało w nim udział 41 uczniów z województwa pomorskiego. Wyłoniono 21 laureatów, wśród których znalazło się dwóch uczniów naszej szkoły. Z radością informujemy, że są nimi Aleksandra Szuca - uczennica klasy 7d oraz Jakub Kartuszyński – uczeń klasy 8a . Należy podkreślić, że Kuba jest już dwukrotnym laureatem tego konkursu. Pierwszy tytuł zdobył w klasie siódmej. Uczniowie są wyjątkowo uzdolnieni matematycznie, przy tym bardzo pracowici, zmotywowani i wytrwali. Oboje objęci zostali Indywidualnym programem nauczania matematyki, dzięki czemu mogą rozwijać swoje uzdolnienia i zainteresowania .Zdobycie tytułu laureata tegoż konkursu zapewnia uczniom zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z matematyki.
Gratulujemy Oli i Jakubowi talentu i pracowitości, niezbędnych w osiąganiu tak wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
Gratulacje należą się również p. Gabrieli Peda , która przygotowała uczniów do konkursu.
Słowa podziękowania i gratulacje składamy także Rodzicom Oli i Kuby za ogromne wsparcie oraz motywujące słowa zachęty.
Szkoła dawniej, współcześnie i w przyszłości – klasowa debata.
Uczniowie kl. 2d, pod kier. wych. Aleksandry Szczepańskiej, debatowali na temat:
W jakiej szkole chciałbyś/chciałabyś się uczyć?
W grupach przedstawiali argumenty i kontrargumenty na postawione pytanie kluczowe. Działaniami inspirującymi ową debatę były m.in.: przeczytanie i omówienie tekstu literackiego pt. „Z tarczą czy bez tarczy?” autorstwa Wojciecha Widłaka, w którym bohater „przenosi się w czasie”, zajęcia muzealne i zwiedzanie wystawy „W przedwojennej szkole” (ekspozycja w Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach), podczas której to właśnie kl. 2 d „przeniosła się w czasie” oraz rozmowy o tym, jaka jest moja szkoła, a także materiały filmowe, zdjęcia i informacje o szkole jutra, czyli o szkole przyszłości. Uczniowie zastanawiali się i porównywali, co zostało i przetrwało z dawnej szkoły do czasów współczesnych , a jakie nastąpiły zmiany (…). Drugoklasiści dzielili się własnymi marzeniami o tym, jaka powinna być współczesna szkoła. Uzasadniali własne wybory, co do szkoły przyszłości. Zafascynowani byli nowoczesnymi szkołami na świecie, poznając np. szkołę na wodzie (Lagos, Nigeria), szkołę w kształcie wielkiego sześcianu ze szkła (Kopenhaga, Dania), szkołę, w której uczniowie uczą się tego, co naprawdę lubią ( Rhode Island, USA), szkołę Steva Jobsa (Amsterdam, Holandia), szkołę promującą empatię i kreatywność (Nowy Jork, USA), najbardziej zieloną szkołę na świecie (Francja), a także szkołę bez stresu (Espoo, Finlandia) czy szkołę w Dolinie Krzemowej (San Francisco, USA), gdzie głównym celem jest rozwijanie umiejętności związanych z technologią cyfrową. Najwięcej pozytywnych opinii w kl. 2d zebrała Zielona Szkoła na wyspie Bali w Indonezji. Ten szkolny kampus jest miejscem, w którym dzieci od przedszkola po liceum mają możliwość rozwoju blisko natury, w harmonii z otoczeniem. Jej twórcy w swoim nietypowym podejściu do edukacji stawiają przede wszystkim na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.
Na zakończenie debaty uczniowie, jako marzyciele – architekci przedstawili własne plany, projekty szkoły, w której chcieliby zdobywać edukację.
Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska
KONKURS WIEDZY O HISTORII CHOJNIC
- 9
Konkurs staje się tradycją. Julian Rydzkowski był propagatorem wiedzy o naszym mieście i regionie. Kontynuując jego dzieło nauczyciele Piotr Dyląg i Tomasz Majorczyk zorganizowali kolejną edycję Konkursu Wiedzy o Historii Chojnic.
Do zabawy przystąpiło pięć drużyn. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą historyczną, ale także topografią miasta, znajomością chojnickich organizacji i wydarzeń miejskich. Najwięcej trudności sprawiło określanie miejsc, których już nie ma lub zmieniły swój wygląd – czyli widoki Chojnic utrwalone na starych fotografiach i pocztówkach.
Najlepsze miejsca zajęli:
I miejsce – reprezentacja klasy VIII a: Kartuszyński Jakub, Marks Wojciech, Morteanu Artur
II miejsce – reprezentacja klasy VII a: Czapiewski Damian, Łukaszewicz Kacper, Modrzejewski Kacper
III miejsce – reprezentacja klasy VI d: Behrendt Nikodem, Wajsiel Hubert
Spektakl ,,Szczęściarz’’
- 4
W piątek, 7 lutego na zaproszenie Koła Teatralnego, do naszej szkoły przybyli wyjątkowi goście. Byli to podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz przedszkolaki z Przedszkola Integracyjno-Terapeutycznego Pani Wiaderko z Chojnic. Szkolni aktorzy wystąpili przed nimi ze swoim spektaklem pt. Szczęściarz, a muzycznie wsparła nas uczennica Arkadia Świątek Brzezińska. Wszyscy zostali niezwykle ciepło przyjęci, obdarowani gromkimi brawami, a każdy otrzymał w podzięce po pięknej róży. Ważnym gościem, była także p. dyr. Ewa Modrzejewska, która obdarzyła nas wszystkich ciepłem i budującym przemówieniem. W miłej atmosferze przedstawiciele WTZ podarowali nam wspaniałe, własnoręcznie wykonane bukiety, a nauczyciele z przedszkola wręczyli podziękowania. Jesteśmy dumni, że możemy być powodem do radości i uśmiechu dla tylu osób. Zawsze chętnie Was ugościmy.
To była wspaniała lekcja nauki dzielenia się dobrem.
Agnieszka Szypryt
ZACZAROWANA ZAGRODA - oczami uczniów klasy 2a
- 7
Powiało chłodem w klasie 2a... Wszystko za sprawą wyprawy na Antarktydę. "Zaczarowana zagroda" to niezwykle ciekawa lektura, która opowiada o badaniach polarników nad pingwinami, szczególnie ich wędrówkami. Uczniowie klasy 2a zagłębili się w każdy jej szczegół. Dzięki takiemu zainteresowaniu, wspólnymi siłami wykonali zaczarowaną zagrodę. Praca zespołowa przyniosła niezwykłe efekty, które można podziwiać w naszej Sali.
K. Mucha
I. Martyniuk
ZAWODY PIŁKI SIATKOWEJ
W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze zaprezentowali się w Igrzyskach Dzieci w piłce siatkowej chłopców. Na etapie miejskim, który odbył się 17 stycznia, nasza drużyna pokonała reprezentację Szkoły Podstawowej nr 8, czego efektem był awans do kolejnego etapu. 23 stycznia w Kosobudach nasi zawodnicy zmierzyli się w Powiatowych Igrzyskach Dzieci z kolegami z Rytla, Pawłowa oraz Kosobud. Po zaciętej grze nasza reprezentacja uplasowała się na II miejscu. Brawa dla całej ekipy za świetną grę. Gratulacje dla kolegów z Rytla, powodzenia w półfinale wojewódzkim.
Naszą szkołę reprezentowali:
1. Piotr Kowalski
2. Patryk Gregus
3. Antoni Raczyński
4. Tymon Kaźmierczak
5. Szymon Dąbrowski
6. Tomasz Mucha
7. Paweł Gibowski
8. Aleksander Dolina
9. Jan Gostomczyk
10. Igor Pik
11. Adrian Zirra
Adam Błaszczak
WIECZORNICA PAMIĘCI JULIANA RYDZKOWSKIEGO
Dnia 12 lutego (środa) o godz. 17:00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbędzie się okolicznościowa Wieczornica pamięci Juliana Rydzkowskiego – Patrona szkoły jako podsumowanie ,,Dni Patrona’’. Przy okazji Wieczornicy gorąco zachęcamy do wsparcia leczenia naszego absolwenta Damiana Baszyńskiego w formie datków, które będzie można wrzucić do puszek. W programie wieczornicy: piosenki, tańce, wiersze, utwory instrumentalne w wykonaniu uczniów szkoły, ciekawe informacje dotyczące życia i działalności Juliana Rydzkowskiego, oraz wystawa publikacji i pamiątek związanych z Patronem szkoły. Na zakończenie wieczoru usłyszymy piosenki w wykonaniu absolwentki szkoły Soni Gierszewskiej oraz nauczycielki ,,Jedynki’’ Martyny Wacławskiej. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach serdecznie zapraszają Rodziców, Sympatyków szkoły, Absolwentów i Mieszkańców miasta.
WRĘCZENIE NAGRÓD ZWYCIĘZCOM TURNIEJU ŁUCZNICZEGO
- 1
Dnia 5 lutego w sali Ratusza odbyło uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju Łuczniczego z okazji 105 rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny, którego organizatorem była nasza szkoła. Puchary i nagrody wręczał burmistrz miasta p. Arseniusz Finster w obecności dyrektora Wydziału Edukacji p. Grzegorza Czarnowskiego, przewodniczącego Komisji Edukacji i Kultury p. Bogdana Kuffla, organizatora zawodów p. Piotra Dyląga oraz wicedyrektora SP 1 p. Michała Leszczyńskiego.
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Łukasz Cemka reprezentujący SP5
II miejsce – Szymon Zalewski - Skiba reprezentant SP3
III miejsce – Eryk Drywa reprezentant SP3
KONCERT MUZYKI INSTRUMENTALNEJ PAMIĘCI PATRONA SZKOŁY
- 12
Dnia 4 lutego w auli szkoły odbył się koncert muzyki instrumentalnej pamięci Juliana Rydzkowskiego – Patrona szkoły. W koncercie prezentowali się uczniowie naszej szkoły, którzy uczą się gry na instrumentach klasycznych: Wojciech Marks (fortepian) z kl. VIII a, Arkadia Świątek Brzezińska (fortepian) z kl. VI c, Miłosz Cyrybał (fortepian) z kl. VII d, Orest Cysewski (trąbka) z kl. VI c, Agata Lewińska (fortepian) z kl. VII c, Paulina Szulc (gitara) z kl. V a. W koncercie brali udział także zaproszeni goście: rodzeństwo Zofia (wiolonczela), Marceli (fortepian) i Jan Wenda (trąbka), którzy mieszkają w Wałdowie i są uczniami szkoły Muzycznej w Chojnicach. Wszyscy młodzi muzycy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Organizatorem koncertu był p. Michał Leszczyński.
PLEBISCYT EDUKACYJNY DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO
29 stycznia w sali kameralnej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala podsumowująca Plebiscyt Edukacyjny zorganizowany przez Redakcję Dziennika Bałtyckiego. Wydarzenie to zgromadziło nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz przedstawicieli placówek edukacyjnych z całego województwa pomorskiego. Wśród laureatów znalazła się nauczycielka naszej szkoły p. Katarzyna Mucha , która zajęła I miejsce w kat. nauczyciel klas 0 – III powiatu chojnickiego. Serdecznie gratulujemy.
Fot. Przemysław Świderski
Tajemnice powietrza
- 16
Dzieci z klasy Ie zastanawiali się czy może nas otaczać coś, czego nie widzimy? Ustalaliśmy czy powietrze jest widoczne, czy ma kolor, zapach, czy można je dotknąć. Sprawdzaliśmy czy można zgnieść zakręconą butelkę oraz bez nakrętki. Wyciągaliśmy wnioski. Udowodniliśmy, że powietrze ma swoją wagę i że jest potrzebne. Doświadczyliśmy, że bez powietrza możemy wytrzymać jedynie kilka minut. Dowiedzieliśmy się, ze powietrze jest gazem. Przy okazji przypomnieliśmy sobie o tym, że butelkę przed wywaleniem należy zgnieść.
ŻYWA LEKCJA HISTORII – POWSTANIE 44 BITWA O POLSKĘ
30 stycznia gościliśmy w szkole przedstawicieli firmy Rekonstrukto. Zorganizowali oni zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom sytuacji w jakiej znaleźli się Polacy i Polska w czasach II wojny światowej. Wprowadzanie dzieci w interakcje powodowało bardziej osobiste przeżywanie poruszanej tematyki. Niewątpliwym atutem zajęć była możliwość odgrywania scenek i robienia zdjęć z przywiezionymi przez grupę rekwizytami.
PROGRAM PATRIOTYCZNO – HISTORYCZNY Z OKAZJI 105. ROCZNICY POWROTU CHOJNIC DO OJCZYZNY
- 14
Dnia 31 stycznia z okazji obchodów 105. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy, klasy IV – VIII wzięły udział w programie historyczno - patriotycznym dotyczącym faktów związanych z wydarzeniami powrotu Chojnic do Ojczyzny przygotowanymi i zaprezentowanymi przez p. Natalię Witkowską i p. Arkadiusza Gierszewskiego. Na program złożyły się także piosenki w wykonaniu: Pawła Schwarcenberg – Czernego, Cezarego Potrackiego oraz absolwentki naszej szkoły Soni Gierszewskiej. Tańce zaprezentowały uczennice kl. VIII a i VIII b a także dziewczęta kl. V c przygotowane przez p. Mirosławę Węsierską Karasiewicz. Wiersze patriotyczne recytowała Arkadia Światek Brzezińska z kl.VI c. Organizatorzy zadbali także o ciekawe rekwizyty i dekorację sceny.
105. ROCZNICA POWROTU CHOJNIC DO OJCZYZNY
- 7
31 stycznia w naszym mieście odbyły się uroczystości związane z obchodami 105. Rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny. W uroczystości brała również udział delegacja nauczycieli naszej szkoły oraz poczet sztandarowy złożony z uczniów klas VIII b. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą powrót Chojnic do Macierzy przy Bramie Człuchowskiej. W krótkim programie patriotycznym brała udział nauczycielka naszej szkoły Martyna Wacławska wraz z córką recytując ,,Katechizm Polskiego Dziecka’’. O godz. 12:00 w Bazylice Mniejszej odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny i Miasta Chojnice.
NIEPODLEGŁOŚCIOWY TURNIEJ ŁUCZNICZY
- 1
31 stycznia nasza Szkoła była organizatorem Turnieju Łuczniczego o Puchar Burmistrza Miasta Chojnice Arseniusza Finstera. W ten sposób uczciliśmy 105 rocznicę powrotu Chojnic do ojczyzny. Idea turnieju narodziła się w 2020 roku, czyli 100-lecia powrotu Chojnic w granice Polski. W bieżącym roku, po raz kolejny, pan burmistrz wyraził chęć kontunuowania tamtej tradycji. W zawodach wzięło udział 25 łuczników reprezentujących wszystkie miejskie szkoły podstawowe. Reprezentanci szkół rywalizowali w pięciu konkurencjach. Strzelanie do tarczy dziesięciopolowej – tarcza, której koncentryczne kręgi punktowane są od 1 do 10. Następnie celem stała się czarna tarcza z żółtym środkiem, której pięć kręgów punktowane jest po dwa punkty. Potem strzelanie do konturu kusznika – punktowane jest każde trafienie w kontur. Kolejna konkurencja to strzelanie na skupienie. Polega na umieszczeniu trzech kolejnych strzał jak najbliżej siebie. Strzały otacza się sznurkiem z zaznaczoną skalą punktów. Zawody kończyła tarcza w formie bałwanka. W tym wypadku można był zdobyć najwięcej punktów trafiając w rękawiczki. Wiązało się to jednak z dużym ryzykiem. Uczestnicy otrzymali okolicznościowe plakietki oraz wejściówki na chojnicki basen. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na wręczenie pucharów do ratusza. Organizatorem zawodów był p. Piotr Dyląg.
Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce – Łukasz Cemka reprezentujący SP5
II miejsce – Szymon Zalewski - Skiba reprezentant SP3
III miejsce – Eryk Drywa reprezentant SP3
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Uczniowie klas ósmych Jedynki w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu zwiedzili wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. "Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz". Wystawa powstała w oparciu o materiały źródłowe i ikonograficzne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poświęcona jest przedstawieniu najistotniejszych zagadnień historii obozu, a także genezy ruchu nazistowskiego oraz specyficznemu obliczu okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Główne akcenty położone zostały na: przyczyny założenia obozu i polityczne tło jego funkcjonowania; przebieg zagłady Żydów; różnorodne formy eksterminacji, warunki w jakich przebywali i pracowali więźniowie; formy oporu i pomocy udzielanej więźniom z zewnątrz. Uczniom towarzyszyły refleksje, które po powrocie do szkoły wspólnie omówili podczas dyskusji z na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Podsumowaniem warsztatów było stwierdzenie, iż nie można zrozumieć współczesnego świata bez dogłębnego poznania historii.
Natalia Witkowska
LEKCJA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ W 0A I 0B
- 10
W piątek 31 stycznia gościliśmy mamę naszej uczennicy, Panią ratownik medyczną, Darię Bienert. Dzięki uprzejmości Pani ratownik, zerówkowicze mieli możliwość zapoznać się podczas lekcji z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiedzieli się, że: najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i poszkodowanego, należy sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i udrożnić drogi oddechowe, a następnie sprawdzić czy poszkodowany oddycha, wybrać numer alarmowy 112 lub 999 i przejść do resuscytacji- 30 uciśnięć i 2 wdechy, w przypadku, gdy poszkodowany nie oddycha. To była niezwykle ciekawa lekcja, dzięki której uczniowie będą pamiętać, co zrobić w sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy. Dziękujemy Pani Darii Bienert za poświęcony czas i przekazanie tak cennych informacji.
Wychowawcy:
Marta Jonak
Weronika Kubiak-Szopinska
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
MUZYCZNY TYDZIEŃ W 0A
Uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A poznali instrumenty dęte, perkusyjne i smyczkowe, rozwiązywali zagadki dźwiękowe pt. "Instrumenty muzyczne" i zagrali na interaktywnym pianinie utwór pt. "Wlazł kotek na płotek". Nie zabrakło także pracy plastycznej, utrwalającej poznaną głoskę r, pt. "Muzyczna rybka", która została stworzona z papierowych talerzyków pomalowanych farbami przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej. Celem naszych zajęć było rozwijanie zdolności, wrażliwości, wyobraźni i twórczego myślenia oraz usprawnienie palców i dłoni, co jest niezwykle ważne przy nauce pisania.
Wychowawcy:
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
Archiwum Aktualności