- Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
- Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
- Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
- Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
- Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
- Nie rozmawiaj z obcymi.
- Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
- Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
- Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
- Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
- Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
- Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
- Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
- Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze, hulajnodze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
- W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
- Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
- Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
- Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
- Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
- Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
- Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
- Nie rozpalaj ogniska w lesie.
- Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
- Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
Aktualności
NAJWAŻNIEJSZE ZASADY, KTÓRYMI POWINNIŚMY SIĘ KIEROWAĆ, ABY BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ WAKACJE:
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2024-2025
- 81
27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. O godz. 9:00 w auli szkoły zebrały się klasy III wraz z wychowawcami, nauczycielami i dyrekcją szkoły, aby uroczyście zakończyć ten etap edukacji. Program artystyczny zaprezentowały klasy: Ie i IIa pod kier. p. Katarzyny Muchy, p. Iwony Szczepanik, p. Martyny Wacławskiej i p. Iwony Martyniuk. O godz. 11:00 nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie klas VIII. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania Hymnu Narodowego oraz powitania gości: p. Hanny Szyszki – Wizytatora Kuratorium Oświaty, p. Karola Buławy – Przewodniczącego Rady Rodziców oraz Delegacji z Niemiec w składzie: p. Andrzej Bojarski, p. Jessica Heidorn oraz p. Rainer Struck- goście z OBS Marklohe. Uczniowie klas VIII złożyli także ślubowanie i odbyło się przekazanie sztandaru szkoły uczniom klas VII. Dyrektor szkoły p. Ewa Modrzejewska wraz wychowawcami i zaproszonymi gośćmi wręczyła liczne nagrody, wyróżnienia i dyplomy uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki i sukcesy w różnych dziedzinach oraz rodzicom listy gratulacyjne. Absolwenci z największymi osiągnięciami dokonali wpisu do Księgi Honorowej szkoły. Zostały także wręczone certyfikaty uczniom , którzy brali udział w projekcie Erasmus przez p. dyr. Andrzeja Bojarskiego z Niemiec. Na program artystyczny złożyły się piosenki oraz wspomnienia klasowe w formie prezentacji multimedialnej. Uroczystość została przygotowana przez wychowawców klas VIII oraz nauczycieli: p. Lucynę Skórczewską, p. Aleksandrę Małecką, p. Magdalenę Skrzyńską, p. Mirosławę Węsierską – Karasiewicz, p. Beatę Klunder, p. Jagodę Wenderską, p. Magdalenę Grabowską. Podziękowania należą się też uczniom klasy: VII c, VII d, V b. Całość uroczystości prowadził p. wicedyrektor Michał Leszczyński. Chwilom tym towarzyszyła radość ale także łzy rozstania.
Fot. Sebastian Jutrzenka Trzebiatowski
TYDZIEŃ Z ERASMUSEM + W JEDYNCE
- 39
Ostatni tydzień nauki przed upragnionymi wakacjami upłynął pod europejską flagą i obfitował w szereg wydarzeń związanych z zakończeniem projektu „Szkoła przyszłości- szkoła różnorodności”. Uroczyste zakończenie projektu rozpoczęło wydarzenie „KINOWIANKI” , którego pomysłodawczynią jest p. Natalia Witkowska. Wydarzenie to związane było z projekcją filmów przez kino plenerowe na szkolnym boisku, warsztatami florystycznymi, podczas których wyplatane były wianki świętojańskie. Uczestnicy mogli sprawdzić swoich sił w quizach o tradycjach krajów europejskich. Pojawiły się również stoiska z tradycyjnymi przysmakami i ciekawostkami z krajów UE, które odwiedzili uczniowie i nauczyciele. Wydarzenie zostało uświetnione wykładem na temat historii kin chojnickich wygłoszony przez Pana Jerzego Kłodzińskiego, który przez wiele lat popularyzował i prowadził wraz z żoną Barbarą kino letnie w Charzykowach. Tydzień z Erasmusem + mogliśmy wspólnie przeżyć z naszymi przyjaciółmi z Niemiec. Naszą szkołę odwiedzili p. Andrzej Bojarski, p. Jessica Heidorn oraz p. Rainer Struck- goście z OBS Marklohe. Wizyta ta była kontynuacją współpracy podjętej pomiędzy nauczycielami, związanej w wymianą doświadczeń edukacyjnych. Koordynatorką projektu była p. Aneta Tomasz – Majoch.
Oprac. Natalia Witkowska
Autor zdjęć : Maciej Bryza- Maciejowe Fotki.
Bajeczni Adwokaci w SP-1 – STOP HEJT!
„STOP HEJT” - dzień poprzedzający zakończenie roku szkolnego (26 czerwca 2025r.) przebiegał, dla kilku klas naszej szkoły, pod tym niezwykle ważnym hasłem. Uczniowie klas: 1a,1e, 2d, 3c i Oddz. „0” uczestniczyli w realizacji III edycji projektu edukacyjnego pn.”Bajeczni Adwokaci”, zorg. przez Naczelną Radę Adwokacką pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Fundacji UNAWEZA.
Cele projektu:
1.Upowszechnianie wiedzy o zawodzie adwokata (preorientacja zawodowa).
2.Propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
3.Uświadamianie uczniów o niebezpieczeństwach w Internecie i radzeniu sobie z hejtem.
Czwartkowy poranek przebiegał na spotkaniach w/w klas z p. adw. Moniką Woźniak – Sutowską (mamą ucznia kl.2d). Uczestnicy spotkań mieli niepowtarzalną okazję, w przyjaznej atmosferze, zgłębić wiedzę nt. zawodu adwokata, a jednocześnie posłuchać fr. książki pt. „Leśne sprawy aplikantów adwokackich” autorstwa Ewy Ruszkiewicz, dotyczącego obszar hejtu.
… były: liczne pytania, dyskusje i rzeczowe, kompetentne odpowiedzi;
… wdziewając z należytym szacunkiem, adwokacki strój – togę z zielonym żabotem, wszyscy mogliśmy przez chwilę poczuć wyjątkowość i powagę zawodu adwokata (emocjonujący moment);adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, podkreśla: „-Edukacja prawna jest kluczowa dla budowania społeczeństwa obywatelskiego, kształtowania prawidłowych postaw i budowania szacunku do prawa. Jest filarem nowoczesnego społeczeństwa, świadomego swoich potrzeb i praw. To inwestycja, która zwraca się całemu społeczeństwu. Edukacja prawna pozwala bowiem dzieciom na sprawne funkcjonowanie w dorosłym życiu i jest pomocna w unikaniu zagrożeń i problemów.”
Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w w/w projekcie.
Według raportu NASK z 2021r. 95,6%młodzieży doświadczyło różnych form hejtu i agresji.
75,4% dorosłych uważa, że ich dzieci nie doświadczyły hejtu.
Koordynacja projektu na terenie szkoły:
Aleksandra Szczepańska przy współpracy z p. adw. Moniką Woźniak – Sutowską i Dyr SP-1 Ewą Modrzejewską
Fot. zasoby wychowawców klas [Aleksandra Szczepańska, Ewa Tyborska-Miętka, Iwona Szczepanik, Marta Jonak]
Archiwum Aktualności