Dziś w naszej klasie panowała prawdziwie wiosenna atmosfera. Pierwszoklasiści z wielkim entuzjazmem wysiewali rzeżuchę, ucząc się przy tym odpowiedzialności i cierpliwości. To doskonała okazja, by w praktyczny sposób pokazać dzieciom, jak z małych nasion wyrastają rośliny, oraz zachęcić je do obserwowania zmian w przyrodzie. Takie zajęcia to nie tylko nauka, ale i radość z odkrywania świata. Przed nami codzienna pielęgnacja i obserwacja wzrostu – a już niedługo świeża rzeżucha będzie cieszyć nasze oczy i podniebienia.
wych. Beata Steinke
Wiosenne wysiewanie rzeżuchy w kasie 1B
PRZEGLĄD PIOSENEK CZESŁAWA NIEMENA
PRZEGLĄD PIOSENEK CZESŁAWA NIEMENA
w ramach ,,Chojnickich spotkań z Niemenem’’
25 kwietnia 2025 ( piątek) - godz.10.00
Aula Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach
Współorganizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 1 w ChojnicachStowarzyszenie ,,Julian’’ przy SP 1 w Chojnicach
Wsparcie finansowe: Stypendium Burmistrza Miasta ChojniceDo udziału w przeglądzie zapraszamy solistów, duety, zespoły wokalne i
wokalno - instrumentalne w następujących kategoriach wiekowych:
- szkoła podstawowa - kl. VI - VIII
- młodzież szkół ponadpodstawowych
Uczestnicy przygotowują 1 piosenkę z repertuaru Czesława Niemena
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 22 kwietnia 2025 r. na adres organizatora:
Stowarzyszenie ,,Julian’’ – Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach ,
ul. 31 Stycznia 21/23 , 89-600 Chojnice
z dopiskiem: ,,Przegląd piosenek Czesława Niemena’’, lub drogą elektroniczną na adres koordynatora festiwalu:
Michał Leszczyński – e-mail : michallesz@wp.pl
Dokładny regulamin i karta zgłoszenia do pobrania na szkolnej stronie: https://sp1chojnice.edupage.org/ w zakładce: Rodzice i uczniowie / konkursy pozaszkolne.
Rekrutacja dzieci do klasy pierwszej
Rekrutacja dzieci do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
na rok szkolny 2025/2026
KONKURS RECYTATORSKI "DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE"
- 4
W dniu 26 marca uczennice z oddziału przedszkolnego 0A i 0B ze Szkoły Podstawowej nr 1 wzięły udział w konkursie recytatorskim "Dzieciństwo wierszem malowane", organizowanym przez Przedszkole nr 3 w Chojnicach. Pomimo wysokiego poziomu konkursu Maja Olejniczak zajęła 3 miejsce, a Adrianna Tracz i Eliza Kruczkowska zostały wyróżnione. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a organizatorom konkursu dziękujemy za zaproszenie i słodki poczęstunek.
Wychowawcy:
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
Marta Jonak
„DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE” – etap miejski
- 4
27 marca w Chojnickim Centrum Kultury odbył się miejski etap konkursu recytatorskiego pt. „Dzieciństwo wierszem malowane”, którego stałym organizatorem jest Zespół Szkolno – Przedszolny nr 3 w Chojnicach. Naszą szkołę reprezentowała żeńska grupa uczennic, wyłonionych wcześniej w etapie szkolnym. Były to: Michalina Deja (4a), Pola Reszka (4c), Aleksandra Peplińska (4d) oraz Kinga Jączyńska (7c). Jury w składzie: Wioletta Karpiak (Miejska Biblioteka Publiczna), Grzegorz Szlanga (ChCK), Piotr Rutkowski (ChCK) wysłuchało uczestników wyłaniając zwycięzców. Wśród laureatów znalazła się Pola Reszka, zajmując II miejsce w kategorii klas 4-6. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie się do wystąpień. Kolejny konkurs już za rok, więc już dzisiaj zapraszamy do poszukiwań ciekawych wierszy i aranżacji poezji w wyjątkowy sposób. Czasu mamy sporo, dlatego każdy może stać się mistrzem słowa mówionego.
Agnieszka Szypryt
Okulista, optyk, optometrysta - preorientacja zawodowa w 2d
- 9
W ramach preorientacji zawodowej zespół kl. 2d pod kierunkiem wych. Aleksandry Szczepańskiej, udał się do Salonu Optycznego OptykAR w Chojnicach, aby zgłębić tajniki pracy okulisty, optyka, optometrysty. Uczniowie poszukiwali również odpowiedzi na pytania: Czy wzrok jest dla nas ważny? Jak należy o niego dbać? Po przeprowadzeniu badań wzroku był czas na dobór soczewek i opraw okularowych... (wybór - ogromny, a nasze osobiste preferencje stylowe okazały się wymagające...)
Pięknie dziękujemy, Pani Agnieszce Rach - Adamczyk, za sporą dawkę wiedzy, profesjonalizm i umożliwienie klasie odbycia niecodziennych zajęć bezpośrednio w Salonie Optycznym OptykAR.
Zespół kl.2d wraz z wychowawczyniąTekst i fot. Aleksandra Szczepańska
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
- 10
Dnia 17 marca 2023r., obchodziliśmy w naszej szkole dzień Świętego Patryka. Podczas lekcji języka angielskiego, uczniowie zapoznali się z postacią Świętego Patryka, a także ze zwyczajami związanymi z tym bardzo popularnym, obchodzonym na całym świecie świętem. Kult św. Patryka do dzisiaj jest bardzo żywy w samej Irlandii, a trójlistna koniczyna jest jej symbolem. Święty Patryk posługując się tą rośliną tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. Dzień Św. Patryka był również wspaniałą okazją, aby zaznajomić się z kulturą, muzyką i historią niezwykłego kraju, jakim jest Irlandia. Aby uświetnić ten dzień uczniowie ubrali się na zielono, ponieważ zieleń to narodowy kolor Irlandii, który nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący wspomnianą koniczynę. Dodatkowo uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowe plakaty, które przez kilka kolejnych dni zdobiły nasze korytarze i były źródłem wiedzy o Irlandii dla innych uczniów. Uczniowie oglądali filmy i wykonywali prace plastyczne, a także wypełniali tematyczne karty pracy.
Marcelina Pestka
Paulina Szank
Klaudia Grabowska
POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW
- 4
W piątek, 21 marca w hali sportowo – widowiskowej w Brusach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej chłopców. W zawodach wzięły udział cztery drużyny, które walczyły o tytuł najlepszej ekipy w powiecie: SP 1 Chojnice, SP 1 Czersk, SP Kłodawa oraz SP 2 Brusy. Nasza ekipa wygrała wszystkie mecze i zajęła w turnieju I miejsce, tym samym nasza drużyna będzie reprezentować nasz powiat w półfinale wojewódzkim w Starogardzie Gdańskim. Reprezentację naszej szkoły tworzą: Kasjan Kwiatkowski, Kacper Polus, Jakub Turzyński, Dawid Woliński, Tomasz Wiśniewski, Jakub Piątek. Uczniowie trenują pod kierunkiem p. Huberta Szwankowskiego i p. Tomasza Skrzyńskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Podróż dookoła świata w "0 A"
Uczniowie oddziału przedszkolnego 0A dowiedzieli się w minionym tygodniu czym jest tolerancja i wybrali się w podróż dookoła świata, podczas której poznali zabytki Chin oraz zwierzęta mieszkające w Kenii, Australii, Arktyce i Antarktydzie. Na pamiątkę swych podróży po świecie wykonali papierowe słonie i czapeczki Chińskie.
Wychowawcy: Natalia Kurek i Natalia Gudzio
POWITANIE WIOSNY
Uczniowie z klas 1-3 z okazji nadejワcia wiosny oglᄍdali przedstawienia przygotowane przez dzieci z zerwek oraz uczniw klasy 1 c. Na scenie razem z paniᄍ wiosnᄍ pojawiaᄈy si↑ jej symbole, tj. bociany, jaskᄈki, aby, pszczoᄈy, biedronki czy motyle. Opowiadaᄈy one o zmianach, jakie wiosna wprowadza w przyrodzie. Uczniowie zaprezentowali take wiosenne piosenki oraz tace - powitanie wiosny byᄈo radosne i kolorowe.
TANECZNIE NA BOISKU SZKOLNYM
W pierwszy dzień wiosny, w czasie długich przerw uczniowie naszej szkoły brali udział w tańcach i zabawach zorganizowanych przez samorząd szkolny a poprowadzonych przez p. Martynę Wacławską.
21.03. - Światowy Dzień Zespołu Downa
To okazja, aby uwrażliwić uczniów na temat różnorodności i zrozumienia. Uczniowie kl. 2a wzięli udział w zajęciach: akceptacja i szacunek wobec osób, które różnią się od nas. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym charakteryzuje się Zespół Downa, a także jak możemy wspierać osoby z tą niepełnosprawnością. Przeprowadziliśmy rozmowy o empatii, tolerancji i równości, które są kluczowe w budowaniu pełnej miłości społeczności. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa, założyliśmy skarpetki niepasujące do siebie – symbol różnorodności, który przypomina, że różnice są czymś, co nas łączy, a nie dzieli. To mały gest, który pomógł nam jeszcze bardziej poczuć więź i jedność w dążeniu do akceptacji. Na zakończenie uczniowie przygotowali kolorowe skarpetki, ozdabiając gablotkę na szkolnym korytarzu.
K. Mucha
I. Martyniuk
WIOSENNIE W KL. 2A
- 4
W związku z nadejściem wiosny uczniowie kl. 2a poszerzyli swoją wiedzę z edukacji przyrodniczej, realizując podstawę programową. Kontynuacją zajęć był spacer do parku, w celu poszukiwania oznak wiosny. Usłyszeliśmy śpiew ptaków, podziwialiśmy krokusy i pąki na drzewach. Ucz. Nikola Sz. przygotowała wiersz, który zaprezentowała w plenerze. Nie zabrakło również śpiewu o tematyce wiosennej i tańca podczas przerw na boisku szkolnym.
K. Mucha
I. Martyniuk
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – ,,MAM TALENT’’
- 21
Dnia 21 marca w auli szkoły odbyła się szkolna edycja ,,Mam Talent’’ na powitanie wiosny, w którym uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty i umiejętności: wokalne, instrumentalne, taneczne, gimnastyczne i sprawnościowe. Na szkolnej scenie prezentowali się : Anna i Alicja Narloch z kl. III c, Julia Suchacka z kl. III e, Diana Suchacka z kl. IV b, Agata Borchardt z kl. IV b, Nela Fojut i Zosia Szwankowska z kl. III c, Inga Bała z kl. III c, Olivia Keplin i Lena Moga z kl. III d, Jan Piontkowski z kl. II b, Natalia Husarek i Milena Nikel z kl. IV a, Zofia Grabowska i Anna Szwankowska z kl. III c, Pola Reszka i Roksana Laskowska z kl. IV c, Aleksandra Mitoraj z kl. IV d, Kacper Milkowski z kl. IV d, Antonina Ceitel z kl. IV d, Lena Bruggemann z kl. IV d, Floriana Gierszewska z kl. IV d, Zosia Kłodzińska z kl. III c, Amelia Szulta z kl. VII d i Milena Szulta z kl. V d, Zespół kl. V b, Antoni Wardin z kl. V d, Arkadia Świątek Brzezińska z kl. VI c, Kornelia Reszczyńska z kl. VI c, Kalina Kowalik i Paulina Szulc z kl. V a, Nikola Obodzińska. Impreza nie miała charakteru konkursu. Na zakończenie wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyli organizatorzy : p. Magdalena Czarnowska i p. Michał Leszczyński. Konferansjerkami były ucz. kl. VIII b: Marcelina Kowalska i Małgorzata Gibowska. Sprzęt techniczny obsługiwał Cezary Danielewski z kl. VII d. Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolnego ,,Mam talent’’, wychowawcom i nauczycielom oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu występów.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA W KLASIE 1B
21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa – dzień solidarności, akceptacji i zrozumienia. Klasa 1b, chcąc wyrazić swoje wsparcie dla osób z trisomią 21, założyła symboliczne, kolorowe skarpetki nie do pary – znak różnorodności i wyjątkowości. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny, który pomógł im lepiej zrozumieć, czym jest zespół Downa i jak ważna jest empatia oraz otwartość na drugiego człowieka. Następnie dzieci wykonały symboliczne bransoletki z dwiema skarpetkami w kształcie chromosomów, aby podkreślić wyjątkowość tej okazji. To był dzień pełen refleksji, rozmów i wartościowych doświadczeń. Wierzymy, że takie inicjatywy kształtują młode pokolenie w duchu szacunku, otwartości i akceptacji dla każdego człowieka.
wych. Beata Steinke
,,MUZYCZNY ŚWIAT DIXIELANDU’’
- 6
Dnia 19 marca odbyły się w naszej szkole koncerty Łódzkiego Biura Koncertowego ,,Wirtuoz’’ pt. ,,Muzyczny świat dixielandu’’. Wystąpiło Trio ,,Dixi z Piotrkowskiej’’ w składzie: Bartek Lewandowski, Pavel Samokhin, Kuba Matusiak. Muzycy zaprezentowali brzmienia instrumentów dętych i wykonali popularne utwory instrumentalne. Był też mini konkurs muzyczny ,,jaka to melodia’’. Szkolna publiczność bawiła się znakomicie i żywo reagowała na występ artystów. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom za włączenie się w organizację ,,żywego‘’ spotkania z muzyką a rodzicom za opłacenie udziału dzieci w koncercie.
,,DRZWI OTWARTE’’ SZKOŁY
- 58
W dniu 12 marca 2025r. odbyły się „Drzwi otwarte” szkoły, w których uczniowie przyszłych klas pierwszych i oddziałów „0” wraz z rodzicami mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, którą przedstawiła p. dyrektor Ewa Modrzejewska. Dzieci z oddziałów „0” pod kierunkiem p. Natalii Kurek, Natalii Gudzio, Marty Jonak, Weroniki Kubiak-Szopinskiej zaprezentowali przedstawienie wiosenne dla przybyłych gości.
Następnie na szkolnej scenie zaprezentowali się uczniowie w tańcach przygotowanych pod kierunkiem p. Tetiany Klymentowskiej.
Dzieci wraz z rodzicami mogły zwiedzić szkołę i wziąć udział w przygotowanych zajęciach min.:
- j. angielski - p. Klaudia Grabowska, p. Magdalena Bielawa;
- kulinarne - p. Magdalena Kacprzak i s. Serafina Ligocka;
- pierwsza pomoc - p. Klaudia Labenz;
- zajęcia logopedyczne – p. Sylwia Nica
- masaż neurotaktylny – p. Weronika Synak
- doświadczenia chemiczne – p. Marta Binger, p. Natalia Mleczek
- odciski z gliny– p. Piotr Dyląg
- gra na ukulele – p. Martyna Wacławska, p. Jagoda Wenderska, p. Dorota Czarnowska.
Za oprowadzanie grup odpowiedzialne były: p. Karolina Kowalska, p. Iwona Szczepanik, p. Katarzyna Mucha, p. Paulina Szank, p. Kamila Lemańczyk, p. Natalia Piontkowska.Fotorelację zrealizował p. Sebastian Jutrzenka Trzebiatowski.
Nad całością czuwały koordynatorki: p. Anna Dolina i p. Kamila Gemba.
Wszystkim zaangażowanym nauczycielom oraz uczniom bardzo serdecznie dziękujemy.
„DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE”
17 marca odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego „Dzieciństwo wierszem malowane”. Uczniowie podzieleni zostali na dwie kategorie wiekowe: klasy 4-6 oraz 7-8. Recytacje uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: p. Grażyna Czapiewska, p. Aleksandra Falkowska, p. Beata Klunder, oraz p. Lucyna Skórczewska.
Nagrodzeni uczniowie:
Miejsce I: Pola Reszka (4c) oraz Kinga Jączyńska (7c),
Miejsce II: Michalina Deja (4a),
Miejsce III: Aleksandra Peplińska (4a)
Wyróżnienia:
Amelia Hajdasz (4d), Nikodem Folz (5d).
Wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia podczas wystąpień na deskach Chojnickiego Centrum Kultury (25 marca).
Agnieszka Szypryt
JAK WYKORZYSTAĆ SPINACZE DO BIELIZNY
To, że klamerki służą do wieszania mokrego prania do linki już wiemy. Jednak nie każdy wie, że może powstać z nich świetna zabawa. Dzieci z klasy Ie wycięły, pokolorowały oraz przykleiły na klamerki wybrane przez siebie obrazki. Wykonały nie tylko pracę plastyczną ale stworzyły zabawki, którymi wszyscy chętnie bawiły się cały dzień.
Iwona Szczepanik, Martyna Wacławska
Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn
- 2
W marcu swoje święta mają kobiety i mężczyźni. Choć na co dzień w grupie 0 b dzieci doceniają koleżanki i kolegów, to 8 i 10 marca, starali się uhonorować ich jeszcze bardziej. Małe kobiety i mali mężczyźni obdarowali się wzajemnie miłymi życzeniami, uściskami, własnoręcznie zrobionymi upominkami oraz słodkościami.
DZIEŃ MĘŻCZYZN
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn zakorzeniony w Polsce 10 marca wiąże się z katolickim wspomnieniem 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów, którzy w 320 r. zginęli za wiarę. Ten dzień obchodzili również chłopcy w klasie Ie. Wszystkim mężczyznom życzymy spełnienia, wewnętrznego spokoju oraz wszystkiego co najlepsze, bo mężczyźni też są ważni !
DZIEŃ KOBIET
- 6
Z okazji Dnia Kobiet, który co roku wypada 8 marca dziewczynki oraz Panie otrzymały od chłopców po kwiatku. Bardzo dziękujemy! Klasa Ie życzy wszystkim kobietom dostrzegania piękna w życiu, wewnętrznego spokoju, miłości od bliskich i rozwoju. Wszystkiego najlepszego Panie!
WALENTYNKI w kl. 2a.
- 6
Przed feriami zimowymi uczniowie kl. 2a uczestniczyli w zajęciach z okazji Walentynek. Celem zajęć była przede wszystkim zabawa, integracja klasy, okazywanie uczuć i pozytywne wzmocnienia. Miłość nie tylko od święta, każdy dzień jest dobry, aby powiedzieć "Kocham Cię". Mówiąc dziecku "Kocham Cię" zwiększamy w nim pewność siebie, odwagę i poczucie bezpieczeństwa :-) To doskonały czas, aby wspólnie przypomnieć o łączącej nas miłości.
K. Mucha
I. Martyniuk
ZAJĘCIA Z TERAPII RĘKI W 0A
- 6
Terapia ręki to proces, który skupia się na poprawie zdolności manualnych, takich jak chwytanie, manipulowanie przedmiotami, pisanie czy rysowanie. Celem są ćwiczenia precyzyjnych ruchów dłoni i paluszków, bardzo często spotykamy się z terminem motoryka mała. W naszej „zerówce” cotygodniowe zajęcia z terapii ręki prowadzi pani Sylwia Nica.
Archiwum Aktualności