.
.
Jesteśmy bardzo poruszeni odejściem naszej ukochanej, długoletniej Pani Dyrektor Ludomiły Paczkowskiej. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci...
Wakacyjne życzenia!
Drodzy Uczniowie, na czas wakacji życzymy Wam:
- dni pełnych słońca i radości,
- nowych przyjaźni i ciekawych przygód,
- udanego wypoczynku i efektywnej regeneracji,
- spełnienia zakładanych celów i zamierzeń,
- czasu spędzonego z bliskimi,
- bezpiecznych zabaw i rozwijania pasji,
- zgromadzenia zapasów energii na kolejny rok szkolny.
Bawcie się dobrze i dbajcie o siebie!
Pamiętajcie o wakacyjnym pocztówkowym wyzwaniu ;-)!
Do zobaczenia 2 września!Dyrektor, Wicedyrektorzy, Nauczyciele
i Pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
Pocztówka, widokówka z wakacji
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!
Zapraszamy do podjęcia wyzwania związanego z przesłaniem jak największej ilości pocztówek, widokówek z wakacyjnymi pozdrowieniami z miejsc bliskich i tych odległych z imieniem i nazwiskiem nadawcy.
Podajemy adres szkoły:
Szkoła Podstawowa nr 1
ul. 31 Stycznia 21-23
89-600 Chojnice
Spośród przysłanych kartek we wrześniu wylosujemy nagrody.
Dyżur wakacyjny
FESTYN PARAFII PW. ŚCIĘCIA ŚW. JANA CHRZCICIELA
23 czerwca z inicjatywy parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca, który rozpoczął się od wręczenia ks. proboszczowi Jackowi Dawidowskiemu gratulacji i upominków z okazji 25 rocznicy objęcia tej funkcji w chojnickiej parafii. Jednym z gości festynu był burmistrz Arseniusz Finster. W imieniu społeczności naszej szkoły gratulacje złożyła p. dyrektor Ewa Modrzejewska.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023-2024
- 52
21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. O godz. 10.00 w auli szkoły zebrały się klasy III wraz z wychowawcami, nauczycielami i dyrekcją szkoły, aby uroczyście zakończyć ten etap edukacji. Program artystyczny zaprezentowały klasy: II a i II d pod kier. p. Lucyny Drążkowskiej i p. Klaudii Grabowskiej. O godz. 11:30 nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie klas VIII. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania Hymnu Narodowego. Uczniowie klas VIII złożyli także ślubowanie i odbyło się przekazanie sztandaru szkoły delegacji klas VII. Dyrektor szkoły p. Ewa Modrzejewska wraz wychowawcami wręczyła liczne nagrody, wyróżnienia i dyplomy uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki i sukcesy w różnych dziedzinach. Uroczystość zakończyła się programem artystycznym przygotowanym pod kier. p. Aleksandry Falkowskiej, p. Magdaleny Skrzyńskiej i p. Mirosławy Węsierskiej – Karasiewicz. Piękna dekoracja auli została przygotowana przez p. Jagodę Wenderską, p. Magdalenę Grabowską. Całość uroczystości prowadził p. wicedyrektor Michał Leszczyński. Chwilom tym towarzyszyła radość ale także łzy rozstania.
Motyle na Dzień Ojca – uczniowie kl. 1d
Zespół kl. 1d zainspirowany plastycznie przez wych. Aleksandrę Szczepańską zaprojektował z okazji Dnia Ojca indywidualne laurki z motywem motyla, …jak w 3D i uwzględnieniem symetrii osiowej. Zapraszamy do naszej klasowej galerii w poniższej prezentacji video.
Życzymy pięknego Dnia Taty.
Tekst i fot./film Aleksandra Szczepańska
Zakończenie roku szkolnego
Szanowni Państwo!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w piątek, 21 czerwca 2024 roku:
godzina 8:00 - klasy 1 i 2 oprócz klas zaangażowanych w pożegnanie klas 3; sale lekcyjne;
godzina 8:00 - klasy 4 i 5, aula;
godzina 9:00 - klasy 6 i 7, aula;
godzina 10:00 - klasy 3, aula;
godzina 11:30 - klasy 8, aula.
NAGRODY BURMISTRZA DLA WYBITNIE UZDOLNIONYCH UCZNIÓW
W przeddzień zakończenia roku szkolnego 2023/2024, w chojnickim Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Burmistrza Miasta Chojnice dla wybitnie uzdolnionych uczniów z klas IV-VIII. Nagrodzono 30 uczniów, którzy poza pamiątkowymi dyplomami otrzymali również nagrody o wartości 500 zł. Gratulacje i wyróżnienia wręczali wiceburmistrz Adam Kopczyński, dyrektor Wydziału Edukacji Wychowania i Zdrowia Grzegorz Czarnowski oraz radny i przewodniczący Komisji Edukacji Bogdan Kuffel. W uroczystości wzięli udział także dyrektorzy chojnickich szkół podstawowych oraz rodzice wyróżnionych uczniów. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: w kategorii najlepszy uczeń: Jakub Kartuszyński, Aleksandra Szuca, w kategorii najlepszy absolwent: Zofia Kimel, Jakub Bielawa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Fot. Daniel Frymark
„GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW”
Z wielką radością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła certyfikat udziału
w 1. Edycji Programu Profilaktycznego „GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW” Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Uczniowie poszczególnych klas przez cały rok szkolny uczestniczyli w warsztatach poświęconych tak ważnemu zagadnieniu, jakim jest zdrowie psychiczne. Ewaluacja Programu przeprowadzona wśród wszystkich uczniów ze szkół biorących udział w programie w całym kraju (26 450 ankietowanych uczniów) wykazała, że 74,5% przebadanych uczniów deklaruje, że po zajęciach z programu wie, jak pomóc innej osobie, gdy czuje smutek lub strach, z którymi sobie nie radzi. Z kolei aż 65% uczniom zdarzyło się zauważyć, że ktoś może mieć problem ze swoimi emocjami
i porozmawiać o tym, a 92% rodziców cieszy się, że program jest realizowany w szkołach ich dzieci. Widząc efekty Programu oraz zaangażowanie i ciekawość uczniów podczas zajęć chcemy przystąpić do 2. edycji w nadchodzącym roku szkolnym 2024/2025.Serdecznie dziękuję
Uczniom za aktywność i entuzjazm podczas zajęć.
Nauczycielom prowadzącym warsztaty za zaangażowanie i chęć współpracy w realizacji Programu
w naszej szkole.Koordynator Programu „Godzina dla Młodych Głów”:
Katarzyna Lis
WYCIECZKA KLASY IV D DO SARBSKA
- 12
Aby godnie powitać wakacje, klasa IV d wyruszyła na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę. W wyjeździe uczestniczyły także p. Aleksandra Falkowska i Hanna Adamowicz. Tym razem udaliśmy się do Sarbska, by oglądać na żywo pokazy fok szarych, kotików południowoamerykańskich oraz uchatek kalifornijskich. Wszyscy byliśmy poruszeni występami głównych bohaterów, którzy oczarowywali widzów swoimi umiejętnościami. Od sztuczek zręcznościowych, po arię dźwięków płynącą do naszych uszu. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, nie traciliśmy humoru i korzystaliśmy z różnych atrakcji w parku: Oceanarium Prehistorycznego, Kina 3D, Pirate Show, Familly coastera i Statku Pirackiego. Zwiedziliśmy galeon do góry dnem, a także Muzeum Marynistyczne. Niektóre z tych miejsc tak spodobały się naszym uczniom, że korzystali z nich kilkukrotnie. Po dniu pełnym przygód ruszyliśmy w drogę powrotną.
Agnieszka Szypryt
,,BEZPIECZNE WAKACJE’’ W BRAMIE POMORZA
- 31
Dnia 19 czerwca w galerii handlowej Brama Pomorza w Lipienicach odbyło się wydarzenie pt. ,,Bezpieczne wakacje’’ zorganizowane dla uczniów szkół podstawowych. Na dzieci czekało wiele atrakcji związanych z zagrożeniami wakacyjnymi. Odbyły się bardzo ciekawe prelekcje i zajęcia praktyczne przeprowadzone przez leśników, ratowników wodnych, ratowników medycznych, policji i straży. W programie artystycznym reprezentanci szkół zaprezentowali piosenki wakacyjne oraz tańce. Wśród występujących byli także nasi uczniowie : Inez Kwasigroch, Bianca Adamczyk , Emilia Trapp oraz Marcelina Kowalska. Odbyły się też zawody i gry sprawnościowe. Przy okazji tej imprezy odbyło się też podsumowanie i wręczenie nagród uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym ,,Bezpieczne wakacje’’. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się także nasi uczniowie: III miejsce: Kira Prudka, wyróżnienia: Iga Fojut, Damian Czapiewski. Gratulujemy. Wystawę prac możemy oglądać w galerii Brama Pomorza. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników upominki i nagrody oraz podziękowanie dla szkoły. Imprezę prowadził Bogdan Malach z Gdańska – autor m.in. wierszy i rymowanek dla dzieci. Całą organizacją zajmowała się p. Alina Lużyńska – menager galerii.
Organizatorami wyjazdu i uczestnictwa w imprezie byli: p. Mirosława Węsierska Karasiewicz, p. Małgorzata Bratz Ciemińska i p. Michał Leszczyński.
SZKOLNY FESTYN RODZINNY ,,MAMA, TATA I JA’’
- 95
W miniony piątek odbył się w naszej szkole festyn rodzinny w tym roku pod hasłem ,, Podróż dookoła świata’’. Tego dnia na scenie w Fosie Miejskiej uczniowie, nauczyciele oraz niezastąpiona pielęgniarka szkolna p. Ewa Kwiatkowska ubarwili to wydarzenie swoimi śpiewami, tańcami i przedstawieniami. Obok sceny znajdowały się stanowiska z pyszną grochówką i ciastami, a także książkodzielnia, w której można było nabyć książki w dobrym stanie i świetnej cenie, kwiatkodzielnia, gdzie za symboliczną złotówkę rozdawane były sadzonki kwiatów sadzonych w większości przez uczniów, ale także nauczycieli, rodziców i kwiaciarnie. W fosie były także stanowiska z kreatywnymi zabawami, robotami, łucznictwo, szkoła języka angielskiego Helen Doron, sprzedaż książek wydawnictwa Usborn, a także akcja ,,Słyszeć Bez Granic’’. Swoją wiedzą dzielili się także ratownicy medyczni, strażacy i policjanci, którzy znajdowali się na boisku szkolnym. Również tam młodzież uczestniczyła w rywalizacjach sportowych. Najatrakcyjniejszym miejscem naszego festynu okazała się loteria fantowa, która rozeszła się w mgnieniu oka. Dzięki tej akcji udało się zebrać 5469,40 zł.
Z tego miejsca pragniemy gorąco podziękować wszystkim którzy przyczynili się do realizacji tego wspaniałego dnia. Naszym artystom, konferansjerom, darczyńcom, sponsorom, realizatorom i rodzicom. Dziękujemy klasom za przygotowanie pięknych, tematycznych gazetek.
Koordynatorami tegorocznego festynu były: p. Anna Zarębska, p. Natalia Mleczek, p. Agata Lew Kiedrowska.
Lista sponsorów:
- Chojnice Centrum Kultury
- Samorząd Mieszkańców nr 1 ,,Śródmieście’’
- Mostostal Chojnice spółka z o.o.
- Przychodnia lekarska Lemańczyk
- Pizzeria Wenecka
- Pizzeria Da Grasso
- Fit Cake
- P. Tomasz Kierski – rowery
- P. Mirela Zimnicka
- Cukiernia - Piekarnia Bagietka
- Kwiaciarnia ,,Margaretka’’
- Dom handlowy Resler
- P. Joanna Modrzejewska
- Zakłady Mięsne Skiba
- Nauka Języka Angielskiego Helen Doron
- Centrum Park Chojnice
- Chojniczanka Chojnice
PIKNIK SAMORZĄDOWCA
7 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. Filomatów Chojnicach, samorząd naszej szkoły wziął udział w XXII Pikniku Samorządowca, który odbył się pod hasłem "Dzień bez krawata". Piknik rozpoczął się uroczystym powitaniem i przekazaniem kluczy do bram miasta przez wiceburmistrza Adama Kopczyńskiego. W dalszej części dla zaproszonych gości czekały występy artystyczne, a także gry i zabawy. Wszystko zakończyło się pysznym poczęstunkiem.
Natalia Mleczek
RODZINNE BIEGI PIĄTKOWE
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b dołączyły do klasy Ia aby wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu biegając, truchtając , a czasem idąc. Do naszej aktywności włączyli się także niektórzy rodzice oraz inni członkowie ich rodziny. Dziękuję wszystkim za ten miłe spędzony czas, zaangażowanie i chęci.
Iwona Szczepanik
POŻEGNANIE
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego 0b własnoręcznie ozdobione kubki postanowiły wręczyć nauczycielom zajęć dodatkowych. Dziękujemy za cały rok szkolny, uśmiech, miłe słowo i wsparcie! Dziękujemy-0b.
FESTYN PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNY
- 4
W sobotę 8 czerwca nasza szkoła miała okazję zaprezentować się na Festynie Przyrodniczo - Ekologicznym "Chojnice dla Ziemi" w Parku Tysiąclecia organizowanym przez Zespół Szkół nr 2. Wraz ze Stowarzyszeniem ,,Słyszeć Bez Granic’’ prezentowaliśmy prace uczniów naszej szkoły w ramach kampanii "Hałas to nasz wróg - dbajmy o ciszę". Przygotowane przez nas stanowisko przyrodnicze cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i dorosłych, którzy mogli obejrzeć tajemnicze preparaty pod mikroskopem, dopasować narządy do manekina i specjalnej kamizelki. Popularnością cieszyła się także zabawa z żabkami, interaktywna koszulka oraz gra memory. Niektórzy uczestnicy doczekali się pamiątkowego zdjęcia dzięki drukarce kieszeniowej. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
Natalia Mleczek i Marta Binger
SPOTKANIE Z DR KOBIAŁKĄ
13 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział z spotkaniu z Panami dr Dawidem Kobiałką oraz prokuratorem IPN Tomaszem Jankowskim poświęconemu historii Chojnic z okresu II wojny światowej. Goście opowiedzieli młodzieży o wspólnych badaniach pionu śledczego gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz badaczy związanych z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, które prowadzone były w chojnickiej Dolinie Śmierci. Praca naukowców przyniosła spektakularne efekty. Uczniowie mogli zobaczyć filmy i zdjęcia dokumentujące pracę nad ściganiem zbrodni niemieckich w naszym mieście. Mimo, że w styczniu 1945 r. Niemcy po zabiciu swoich ofiar spalili ich zwłoki, aby uniemożliwić identyfikację, naukowcom udało się ustalić, kim była jedna z osób zamordowanych w tym miejscu. To pochodząca z Grudziądza kurierka Armii Krajowej Irena Szydłowska. Jej tożsamość ustalono dzięki znalezionej przez archeologów obrączce. To było niezwykle poruszające spotkanie, które uświadomiło nam jak ważną rolę w budowaniu własnej tożsamości pełni rola pamięci.
Zapraszamy na szkolny festyn rodzinny
XXV PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ ,,CREDO’’ - Chojnice 2024
W środę, 7 czerwca, w Bazylice chojnickiej, odbył się XXV Przegląd Piosenki Religijnej - CREDO 2024, pamięci św. Jana Pawła II i św. Jana Chrzciciela - patrona Chojnic.
Organizatorami przeglądu byli : Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach, Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie ,,Julian’’ przy SP 1 w Chojnicach. Uroczystego otwarcia przeglądu dokonała p. Ewa Modrzejewska - dyrektor chojnickiej ,,Jedynki’’, która także z okazji jubileuszowej edycji przeglądu wręczyła pamiątkowe ,,Anioły’’ w podziękowaniu za wieloletnią współpracę przy organizacji: ks. Proboszczowi Jackowi Dawidowskiemu oraz p. Radosławowi Krajewiczowi – dyrektorowi Chojnickiego Centrum Kultury. W słowie wstępnym organizator przeglądu p. Michał Leszczyński wspomniał o początkach przeglądu oraz o inicjatorach: p. dyr. Ludomile Paczkowskiej, s. Mironie Turzyńskiej – franciszkance, oraz o pp. Lidii i Leszku Chamier Cieminskich, który zmarł kilka lat temu (w imieniu organizatorów i uczestników tegorocznego przeglądu delegacja udała się z wiązanką kwiatów na grób p. Leszka). Tegoroczne prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: p. Katarzyna Kokowska, p. Przemysław Woźniak i s. Michalina Brożyńska. Konferansjerkę poprowadziła p. Martyna Wacławska - nauczyciel ,,Jedynki’’. W przeglądzie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych ( łącznie ok. 350 osób.) z naszego regionu. Zaprezentowano 56 piosenek. Po każdej kategorii wiekowej uczestnicy przeglądu wraz z opiekunami byli zapraszani na słodki poczęstunek i napoje. W długiej zaś przerwie na obiad i lody do stołówki SP 1, przygotowany przez panie kucharki , a ufundowany przez sponsorów przeglądu. Również i w tym roku za sprawą p. Zenona Graszka do współpracy włączyło się Technikum nr 3 w Chojnicach, których uczniowie kształcący się na kierunkach: fototechnik oraz grafika komputerowa, przygotowali fotoreportaż z przeglądu oraz wykonywali zdjęcia uczestnikom przeglądu. O godz. 18:00 odbyło się uroczyste podsumowanie przeglądu, wręczenie dyplomów i nagród przez p. dyrektor Ewę Modrzejewską, ks. proboszcza Jacka Dawidowskiego oraz p. Lidię Chamier Cieminską. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi puchary, statuetki i słodycze. Z okazji jubileuszowej edycji Przeglądu została także wydana okolicznościowa płyta CD z nagraniami laureatów przeglądu ,,Credo’’ minionych lat. Przyznano również nagrodę za najlepszą piosenkę o św. Janie - patronie Chojnic, którą była statuetka - rzeźba św. Jana wykonana przez p. Henryka Zarembę - chojnickiego artystę rzeźbiarza, oraz nagrodę Grand Prix - witraż św. Jana wykonany przez p. Czesława Skajewskiego, chojnickiego witrażystę. Komitet organizacyjny przeglądu tworzyli: p.Michał Leszczyński (koordynator), p. Lucyna Skórczewska, s. Magdalena Pokrzywińska, p. Natalia Witkowska, Piotr Dyląg. Podziękowania należą się także: p. intendentce, p. kucharkom, p. woźnemu: Sebastianowi i Stefanowi oraz uczniom kl. VII a i VII b. Obszerne fragm. z prezentacji konkursowych można obejrzeć na stronie chojnickiej telewizji internetowej p. Jerzego Erdmana.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania chojnickim parafiom, internetowym portalom chojnickim, Dziennikowi Bałtyckiemu, Radiu Weekend, Diecezjalnemu Radiu Głos z Pelplina za popularyzację przeglądu.Przegląd został zorganizowany i nagrody zostały ufundowane dzięki instytucjom, firmom i osobom prywatnym, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowanie:
Urząd Miejski w Chojnicach, Zakład produkcji materiałów budowlanych – Ginter, Firma ,,TEMIS’’ – Skajewski, Transport Krajowy i Międzynarodowy Gwiździel , Firma ,,Wodnik’’ – Ringwelscy, Firma ,,Windex’’ – Aszyk, Pizzeria ,,Da Grasso’’ , Przychodnia lekarska – Lemańczyk, Stacje Paliw Niciejewscy, p. Marek Szank, p. Edmund Hapka, Zakłady Mięsne Skiba, Hurtownia Spożywczo - chemiczna Ryduchowcy, Szkoła Jazdy Borzych, Piekarnia – cukiernia Brunka , Firma Gemba Auto, Firma ,,Auto Glas’’ Wróblewscy, Hurtownia ,,Presto Stal’’, Hurtownia ,,Stek’’, Firma ,,Auto – Eko’’ – Grabowscy, p. Lidia Chamier Cieminska.
OLIMPIADA
Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych naszej szkoły wzięły udział w Miejsko-Gminnej Olimpiadzie Sportowej dla Przedszkolaków organizowanej przez Przedszkole Nr 3 w Chojnicach. Czekało na nas mnóstwo atrakcji oraz ciekawe rywalizacje sportowe. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa i gratulujemy zwycięzcom!
BAL KLAS VIII
Dnia 6 czerwca w Restauracji Odejewscy w Nieżychowicach odbył się bal klas VIII, który rozpoczął się uroczystym polonezem, przygotowanym pod kier. p. Magdaleny Grabowskiej. Serdeczne podziękowania dla Wychowawców klas VIII: p. Piotra Dyląga, p. Elżbiety Weltrowskiej i p. Magdaleny Czarnowskiej oraz Rodziców za organizację balu.
SUKCESY MATEMATYCZNE UCZNIÓW KANGUR 2024
W tym roku szkolnym w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2024 wzięło udział 56 uczniów naszej szkoły. Oto nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie:
- Wynik bardzo dobry
Jakub Kartuszyński – VII a
- Wyróżnienia
Zuzanna Otta – II a
Jan Kimel – III a
Laura Nowicka – III b
Adrian Dalke– III d
Aleksandra Szuca – VI d
Małgorzata Kortas – VII a
Zofia Kimel – VIII a
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom oraz ich opiekunom i życzymy dalszych sukcesów.
Szkolny koordynator konkursu
Gabriela Peda
WYCIECZKA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO "0A" DO CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W CHOCIŃSKIM MŁYNIE
W piątek 7 czerwca uczniowie oddziału przedszkolnego 0A wraz ze swoimi Paniami wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie.
SPEKTAKL „ KOPCIUSZEK”
- 22
W środę (5 czerwca) w auli naszej szkoły, został zaprezentowany spektakl pt. „ Kopciuszek”. Wzięli w nim udział młodzi aktorzy z koła teatralnego, prowadzonego przez p. Agnieszkę Szypryt oraz uczniowie starszych klas. W przygotowaniach do przedstawienia wsparła nas bardzo p. Aleksandra Falkowska. Wszystkie akcenty związane z baśnią zostały przygotowane przez członków koła. Od malowanych ręcznie popiersi postaci, po większe elementy scenografii. Natomiast rodzice, jak zawsze, wykazali ogromne wsparcie w kreowaniu wizerunku poszczególnych postaci. Całość prezentowała się wyjątkowo i wprowadziła naszych gości w tematykę utworu. Gromkie brawa i zachwyt publiczności wywołał ogromną radość w nas wszystkich i zachęcił do tworzenia nowych, ciekawych projektów na następny rok szkolny. Cieszy nas również fakt, że chęć uczestnictwa w warsztatach teatralnych zgłosiły już kolejne osoby. Praca z młodymi ludźmi stanowi ogromną wartość, a robienie tego poprzez sztukę wyzwala niezwykłe pokłady dobrej energii. Za co serdecznie dziękujemy.
Agnieszka Szypryt
Aleksandra Falkowska
TURNIEJ GRY 1X1
W dniu 3 czerwca dwoje uczniów naszej szkoły wzięło udział w półfinale wojewódzkim gry 1x1, turniej został zorganizowany przez Pomorski Związek Piłki Nożnej. W kategorii dziewcząt z rocznika 2013 Weronika Czepek zajęła II miejsce. W kategorii chłopców z rocznika 2013 Tymon Kaźmierczak zajął I miejsce. Weronika oraz Tymon zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się we wrześniu. Warto wspomnieć, iż Weronika na co dzień uczęszcza na treningi Kolejarza Chojnice, natomiast Tymon jest zawodnikiem Chojniczanki Chojnice. Wielkie brawa oraz gratulacje !
DZIEŃ DZIECKA W 3B
- 6
Dziś nasza klasa świętowała Dzień Dziecka wyjściem na lody i nauką samodzielnych zakupów. Udaliśmy się do pobliskiej lodziarni, gdzie każde dziecko mogło wybrać i zapłacić za swoje lody. Uczniowie z entuzjazmem podeszli do zadania, samodzielnie dokonując zakupów i płacąc własnymi pieniędzmi. Była to dla nich świetna lekcja samodzielności i odpowiedzialności. Wszyscy delektowaliśmy się lodami, dzieląc się wrażeniami i spędzając miło czas razem. To był dzień pełen radości i nauki, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
wych. B. Steinke
DZIEŃ DZIECKA W 1A
- 2
Dnia 03.06.2024r. uczniowie klasy 1a obchodzili w szkole Dzień Dziecka. Pomimo warunków atmosferycznych, nie był to dla nich pochmurny dzień. Spędzili ten dzień aktywnie, bawiąc się w plenerze. Na koniec nie mogło zabraknąć pysznych lodów.
Katarzyna Mucha
Iwona Martyniuk
DZIEŃ DZIECKA
Z okazji Dnia Dziecka, który wypadł w ten weekend dzieci z oddziału przedszkolnego 0b wybrały się na pyszne lody.
„UCZĘ SIĘ BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH POMORZA”
Z wielką radością informujemy, że uczniowie klas I-III z naszej szkoły wzięli udział w Projekcie Edukacyjnym „Uczę się bezpieczeństwa na drogach Pomorza”. Organizatorem konkursu był Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Przedmiotem konkursu było przygotowanie projektu elementu odblaskowego. Konkurs był przeprowadzony w trzech kategoriach klasowych oraz na trzech etapach: etap szkolny, etap na szczeblu Komendy Powiatowej Policji oraz etap na szczeblu Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Komisja konkursowa oceniała prace według następujących kryteriów: oryginalność projektu, kreatywność projektu, zgodność z tematem konkursu oraz staranność wykonania.
Z dumą informujemy, że prace dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach dostały się do najwyższego etapu - etapu na szczeblu Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Nagrody zdobyli: w kategorii klas 2 - Kacper Jażdżewski i Amelia Rudzka z klasy 2b (wych. Natalia Piontkowska), oraz w kategorii klas 3 - Maja Struś i Marharyta Masli z klasy 3b (wych. Beata Steinke).Nagrody dzieciom osobiście wręczył zastępca naczelnika Ruchu Drogowego w Chojnicach Waldemar Witkowski.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i ich opiekunom!
B.Steinke
ZAJĘCIA WARSZTATOWE TRENINGU UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
- 24
W dniach 22.05.2024r. – 27.05.2024r. w ramach współpracy z rodzicami w klasie 1a odbyły się zajęcia warsztatowe w formie TUS, czyli Treningu Umiejętności Społecznych. To forma pracy ukierunkowana na uczenie się przez dzieci efektywnych sposobów funkcjonowania społecznego. Podczas zajęć szczególnie wspierano komunikację (umiejętność słuchania drugiej osoby, reagowania na wypowiedzi innych, zadawanie pytań). Rodzice uczniów wprowadzali dzieci w emocję nad którą pracowaliśmy, przedstawiając przygotowaną historię. Następnie odkrywaliśmy co to za emocja, jakie są jej objawy i jakie niesie za sobą skutki. Uczniowie kl. 1a są świadomi, że każda emocja odgrywa w naszym życiu pewną rolę i będzie im towarzyszyła nawet w życiu dorosłym. Dlatego najważniejsze jest, abyśmy nauczyli się radzić z emocjami, nie krzywdząc przy tym drugiego człowieka. Tak więc poszukiwaliśmy wspólnie najlepszych sposobów na rozładowanie emocji w taki sposób, aby nikogo nie skrzywdzić i nie urazić. Pracowaliśmy nad złością, gniewem, zazdrością i kłótnią, a na koniec cyklu podkreśliliśmy życzliwość, jako cechę pożądaną wśród nas.
Katarzyna Mucha
Iwona Martyniuk
„RODZINA PRZED PLANSZÓWKĄ” – KL. 1A
- 19
Dnia 28.05.2024r. w klasie 1a odbyło się spotkanie pt. „Rodzina przed planszówką”. W gronie rodziny spędziliśmy wspólnie wartościowe chwile grając w gry planszowe. Planszówki to nie tylko świetna zabawa dla całej rodziny, ale również doskonała alternatywa do spędzania wolnego czasu. Gry rozwijają procesy poznawcze, ale również wyobraźnię. Grając, ćwiczymy spostrzegawczość, refleks, planowanie, pamięć, a także logiczne myślenie. Gry wyzwalają w nas wiele emocji. Miesiąc maj, to czas kiedy świętujemy Dzień Rodziny. Najpiękniejszym prezentem, jaki możemy dać drugiemu człowiekowi, jest nasza obecność i wspólnie spędzony czas. Dziękujemy rodzicom za uczestnictwo w tym spotkaniu.
wych. Mucha Katarzyna
PODSUMOWANIE KONKURSU ,,KANGUR’’
- 6
Dnia 27 maja w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursu matematycznego ,,Kangur’’ zorganizowanego przez Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Organizatorami tego wydarzenia był p. Jerzy Paczkowski i p. Małgorzata Kamińska. Nagrody laureatom wręczał wicedyrektor Michał Leszczyński. Naszą szkołę reprezentował Jakub Kartuszyński. Gratulacje. W programie artystycznym zaprezentowali się: Agata Lewińska, Paweł Lemańczyk, duet: Bianka Adamczyk i Inez Kwasigroch. Podziękowania za pomoc w organizacji dla p. Lucyny Łupaczewskiej, p. Lucyny Skórczewskiej i p. Mirosławy Węsierskiej – Karasiewicz. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.
III miejsce w Finale Wojewódzkim Konkursie z pierwszej pomocy przedmedycznej Najwięcej mocy jest w pierwszej pomocy!
- 4
Drużyna w składzie: Maciej Benc (8c), Jakub Bielawa (8a) i Adam Karnowski (7c) wraz z początkiem 2024 roku rozpoczęła przygotowania do III edycji konkursu. W czasie zajęć teoretycznych chłopcy zdobywali podstawowe wiadomości dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych, wzywania służb, a później zdobytą wiedzę wykorzystywali w praktyce działając przy pozorowanych scenkach. Po pomyślnym przejściu etapu, w którym drużyna rozwiązywała quiz chłopcy zakwalifikowali się do etapu finałowego.
W środę 22 maja drużyna razem z opiekunami p. Klaudią Labenz i p Katarzyną Lis udała się do Gdańska na finałowe rozstrzygnięcie zmagań. Drużyna musiała wykazać się wiedzą i umiejętnościami przy udzielaniu pierwszej pomocy przy:
- krwotoku spowodowanym ostrym narzędziem,
- zakrztuszeniu i NZK u niemowlęcia,
- ataku epilepsji.
Chłopcy wykazali się opanowaniem, umiejętnością wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, a także zdolnością działania w zespole! Poświęcili ogrom czasu na przygotowania, które zaowocowało zdobyciem III miejsca! Jesteśmy z Was bardzo dumni! Trzymamy kciuki za kolejne starty!
Konkurs odbywał się pod patronatem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Opiekunem drużyny i odpowiedzialną za przygotowanie chłopców do konkursu była p. Klaudia Labenz
LAURKI I TULIPANY NA DZIEŃ MAMY
Uczniowie oddziału przedszkolnego 0A z okazji Dnia Mamy wykonali własnoręcznie laurki i tulipany, które z wielką radością wręczyli swojej ukochanej i najdroższej Mamie.
Wychowawca: Ewelina Bielińska
Natalia Kurek
DZIEŃ MAMY I TATY
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b wykonały trzy układy taneczne dla swoich rodziców z okazji ich święta. Samodzielnie ozdobili kubki, które zostały wypalone w piekarniku i podarowane jako prezent. Mamy nadzieję, że będą długo służyły. Nasze spotkanie zakończyliśmy przy kawie i cieście upieczonym przez nasze Mamy. Dziękujemy za ten miły dzień!
I.Szczepanik
WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ
Konkurs odbył się z okazji 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w formule testu online 23 maja 2024 r. Liczyła się wiedza, ale też refleks. Przy jednakowej liczbie poprawnych odpowiedzi o kolejności miejsc decydował najlepszy czas. Organizatorem Konkursu było Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” oraz UrządMarszałkowski Województwa Pomorskiego. Wykonawcą konkursu było Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Patronat honorowy nad konkursem objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Pomorski Kurator Oświaty w Gdańsku. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Bielawa z kl. VIII a, Szymon Rekowski z kl. VII b, Jakub Kartuszyński z kl. VII a, Marcel Kroplewski z kl. VIII a. Opiekunem realizacji konkursu była p. Natalia Witkowska.
UDZIAŁ KL. 1A W RODZINNYCH BIEGACH PIĄTKOWYCH.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” - Konfucjusz. Uczniowie kl. 1a z rodzinami wytrwale biorą udział w wiosennej edycji Rodzinnych Biegów Piątkowych organizowanych przez KS Kolejarz Chojnice. Głównym celem jest zachęcanie młodych ludzi do aktywnego spędzania czasu wolnego. Zasady są proste - wystarczy w każdy piątek o godz. 17:00 pojawiać się na stadionie KS Kolejarz przy ulicy Lichnowskiej i zmierzyć z dystansem 4. kilometrów, a więc 10. okrążeniami po bieżni. Każdy dostosowuje tempo do swoich możliwości, a na mecie czeka niespodzianka. Udział bezpłatny. Zachęcamy całą społeczność SP1 do aktywnego spędzania czasu wolnego. Przed nami jeszcze cztery spotkania.
wych. Katarzyna Mucha
List Ministra Zdrowia do Rodziców i Opiekunów
,,ŚWIĘTO MUZYKI 2024’’
Dnia 22 maja w Chojnickim Centrum Kultury odbył się XVIII Integracyjny Festiwal Piosenki „ŚWIĘTO MUZYKI 2024” pod hasłem „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE…”, którego organizatorami byli: Zespół Szkół Specjalnych w Chojnicach i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach „RAZEM”. Naszą szkołę w przeglądzie reprezentował Paweł Lemańczyk z kl. VII a, który zaprezentował piosenkę pt. ,,Nie bój się chcieć’’ za której wykonanie otrzymał I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Serdeczne gratulacje dla Pawła i p. Lucyny Skórczewskiej.
Fot. Marzena Janikowska
WYCIECZKA KLASOWA DO JAGATOWA!
- 9
Chcielibyśmy podzielić się z Wami niezapomnianymi chwilami z naszej ostatniej wycieczki klasowej do Jagatowa z klasami 2b i 3b.
Nasze dzieci miały okazję doświadczyć wielu niesamowitych aktywności. W ramach gry terenowej “Pszczela Przygoda”, składały pszczele ule, korzystając z instrukcji. Podczas zajęć ogrodniczych, każde dziecko miało okazję założyć swój własny ogród. Na torze przeszkód, dzieci uczyły się, jak ważne jest działanie zespołowe. Tworzyły również poidełka dla pszczół, ucząc się tym samym o roli pszczół w ekosystemie. Było też trochę czasu na zabawę na dmuchańcu i zakończyliśmy dzień przy ognisku, dzieląc się opowieściami i piekąc kiełbaski.
Cele naszej wycieczki to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim edukacja przez zabawę, motywacja dzieci do działania, nauka współpracy w grupie, upust kreatywności, aktywne rozwijanie zainteresowań oraz nawiązywanie więzi z przyrodą.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tej wspaniałej wycieczki. Czekamy na kolejne przygody!
B.Steinke
N.Piontkowska
J.Wenderska
K.Nyks
MIEJSKI KONKURS WIEDZY O CHOJNICACH I REGIONIE
- 2
Nasz szkoła reprezentowana przez Jakuba Bielawę oraz Wojciecha Marksa zajęła wysokie II miejsce w międzyszkolnym Miejskim Konkursie Wiedzy o Chojnicach i Regionie. Chłopcy zdobyli w sumie 34.5 punktu w trzech różnych etapach. Etap pierwszy test 17.5 punktu, drugi bieg na orientację z zadaniami historycznymi 13 punktów (maksymalna liczba) oraz punkty za czas wykonania zadania - 4 punkty. W konkursie brało udział 6 zespołów ze wszystkich chojnickich szkół podstawowych. Zawody wygrała drużyna z SP3. Konkurs został zorganizowany przez SP numer 3 w Chojnicach oraz Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach.
WYCIECZKA II D I II E
- 18
W środę 8 maja 2024r. uczniowie kl. 2d i 2e wraz z opiekunami p. K. Grabowską, p. P. Szank i p. J. Wenderską wybrali się na wycieczkę do Osady Borowiackiej Ściernisko. Uczniowie w Magicznej Wiosce Pana Kleksa wykonali ciekawe, chemiczne doświadczenia i eksperymenty. Spotkanie z Panem Kleksem i kolekcjonowanie piegów sprawiło dzieciom ogromną radość.
Biwak kl. VIIb
- 32
W dniu 13. maja klasa VII b wybrała się na trzydniowy biwak na Półwysep Lipa. Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami – p. D. Fojut oraz p. A. Dolina bawili się doskonale. Pogoda była wprost cudowna, posiłki smaczne, domki piękne, zajęcia bardzo ciekawe, więc humory dopisywały przez cały czas. Podczas biwaku uczniowie brali udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez miejscowych animatorów, które dawały im wiele radości i satysfakcji. Wśród nich znalazły się m. in. podchody, gra z GPS, Paintball, mega twister, płachto – siatkówka z balonami z wodą, rury do skakania i wiele innych konkurencji wytrzymałościowo – sportowych. Niektórzy mogli również wykorzystać swój sprzęt wędkarski i relaksować się podczas łowienia ryb na pobliskim jeziorze Wdzydze. We wtorkowy wieczór zostało rozpalone dla nas ognisko, przy którym spędziliśmy miło czas piekąc kiełbaski i słuchając dobrej muzyki. Wieczorami uczniowie odwiedzali się nawzajem lub podziwiali widoki jeziora, lasu, siedząc na plaży przy zachodzie słońca.
Biwak ten pozostanie na długo w naszej pamięci. Spędziliśmy bowiem cudowne chwile razem na łonie natury, biorąc udział w licznych ciekawych konkurencjach. Była to zarazem doskonała okazja ku lepszemu poznaniu się. Biwak jest już za nami, ale piękne wspomnienia pozostaną na zawsze.
wych. Dorota Fojut
Finał Konkursu Biblijnego
W sobotę 27 kwietnia odbył się finał XV Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. W tym roku jego uczestnicy, przygotowując się do niego, czytali fragmenty Księgi Wyjścia. Szczególnie skupili się na temacie „Wyjścia Izraelitów z Egiptu”. Diecezjalny Konkurs Biblijny od wielu lat jest organizowany przez parafię Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach, Collegium Marianum Liceum Katolickie w Pelplinie oraz Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej. W tym roku w konkursie brało udział około 800 uczniów ze szkół podstawowych. Do finału, który odbył się w Collegium Marianum w Pelplinie zakwalifikowało się 69 uczniów. Wśród nich znalazł się również uczeń naszej szkoły Jakub Bielawa przygotowywany przez księdza Karola Misiurskiego. Jakubowi Bielawie gratulujemy osiągnięcia wysokiego wyniku. Zachęcamy już dziś uczniów i młodzież do wzięcia udziału w konkursie za rok.
.
WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY
- 2
W piątek 10 maja 2024r. uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły wraz z opiekunami p. L. Skórczewską, p, G, Czapiewską i p. M. Deliktą wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy na operetkę pt. „Zemsta Nietoperza”. Korzystając z okazji naszej obecności w tym mieście przed spektaklem udaliśmy się na spacer na Stare Miasto i piknik na Wyspie Młyńskiej. Urzekły nas stare kamieniczki Wenecji Bydgoskiej i niezwykłe balansujące rzeźby Jerzego Kędziory. Po zakupie pamiątek w pobliskim sklepie nadszedł długo wyczekiwany moment - udaliśmy się do Opery, a tam – rozbłysły światła reflektorów, orkiestra rozpoczęła swój koncert, a scena zapełniła się różnymi postaciami. Naszą uwagę przykuwały przepiękne stroje aktorów oraz scenografia, które oddawały klimat epoki. Grze aktorskiej towarzyszyła wspaniała oprawa muzyczna, która pomagała zrozumieć uczucia postaci i wprowadzała w odpowiedni nastrój. Przedstawiona historia wielokrotnie nas rozbawiła, momentami zasmuciła, wzruszyła i skłoniła do refleksji. Po przedstawieniu widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Rozemocjonowani, zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Chojnic, gdzie już czekali na nas rodzice. Chociaż operetka nie jest łatwa w odbiorze, wielu z nas bardzo się podobała, a wrażenia pozostaną na długo w naszej pamięci.
M. Delikta
WOJEWÓDZKA GALA WRĘCZENIA ZAŚWIADCZEŃ LAUREATOM KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH.
W dniu 8 maja 2024 r. w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej odbyła się Wojewódzka Gala Wręczenia Zaświadczeń Laureatom Konkursów Przedmiotowych.
Ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach zaświadczenia z rąk Pomorskiego Kuratora Oświaty Grzegorza Krygera odebrali uczniowie:
- Zofia Kimel (kl.8a) laureatka Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego
- Jakub Kartuszyński (kl.7a) laureat Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach zaprasza do udziału w XXV PRZEGLĄDZIE PIOSENKI RELIGIJNEJ ,,CREDO’’ - Chojnice 2024 - pamięci św. Jana Pawła II i św. Jana Chrzciciela - Patrona Chojnic
- Chojnice - 7 czerwca 2024 ( piątek) - godz. 10.30 - Amfiteatr-Fosa Miejska (w razie niepogody Bazylika Mniejsza w Chojnicach).
NIEBIESKI KWIECIEŃ DLA AUTYZMU
- 42
Jak co roku, 2 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzięki temu, kwiecień stał się miesiącem, kiedy podkreślaliśmy znaczenie osób w spektrum w naszym społeczeństwie. Jednak, jako osoby przemawiające w ich imieniu, chcielibyśmy podkreślić, że potrzeba wiedzy w tym temacie powinna przenikać nas przez cały rok. Spróbujmy więc uświadamiać się nawzajem każdego dnia. Dlatego apelujemy, abyśmy wszyscy spróbowali częściej patrzeć na świat ich oczami. Zatrzymajmy się na moment i wczujmy w ich sytuację, dostrzeżmy ich perspektywę.
Osoby w spektrum autyzmu nie chcą być ważne tylko 2 kwietnia. Pragną być zauważeni, traktowani z szacunkiem każdego dnia. Tak jak my wszyscy, marzą o przyjacielu, sukcesach, rozwijaniu swych potencjałów. Dlatego to od nas zależy, czy będziemy chcieli dostrzec ich wyjątkowość i wspólnie poznawać świat.
Otwórzmy nasze oczy, serca i umysły na osoby w spektrum autyzmu i traktujmy się nawzajem tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.
Z tego powodu, 22 kwietnia, klasy edukacji wczesnoszkolnej miały możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanego toru przeszkód. Pozwolił on odczuć naszym uczniom trudności z jakimi borykają się na co dzień osoby ze spektrum autyzmu.Agnieszka Szypryt
Autorzy zdjęć: Agnieszka Szypryt , Aleksandra Szczepańska, Natalia Piontkowska, Kamila Gemba,
JUBILEUSZOWY X FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ ,,EURO – SONG’’ CHOJNICE 2024
- 89
Dnia 8 maja, w przeddzień obchodów ,,Dnia Europy’’ a także w nawiązaniu do 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w Chojnickim Centrum Kultury odbył się jubileuszowy X Festiwal Piosenki Obcojęzycznej ,,EURO - SONG” Chojnice 2024, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach (Koordynatorzy imprezy: nauczyciele SP 1: p. Michał Leszczyński, p. Lucyna Skórczewska, p. Natalia Witkowska, oraz uczennice kl. VII b), a współorganizatorem Chojnickie Centrum Kultury i Stowarzyszenie ,,Julian’’ przy SP 1 w Chojnicach.
Festiwal dofinansowano ze środków Urzędu Miejskiego w Chojnicach oraz Gminnego Zespołu Oświaty w Chojnicach. Festiwal został uroczyście otwarty przez p. Ewę Modrzejewską – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach oraz p. Łukasza Sajnaja - wicedyrektora Chojnickiego Centrum Kultury. W ramach uroczystego otwarcia program artystyczny zaprezentowała klasa I d pod kier. p. Aleksandry Szczepańskiej. Celem festiwalu była prezentacja umiejętności językowych i wokalnych dzieci i młodzieży, popularyzacja i propagowanie nauki języków obcych poprzez formę piosenki, oraz poznawanie kultury innych narodów w duchu przyjaźni i pokoju. W tegorocznych prezentacjach konkursowych, wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, oraz ponadpodstawowych naszego regionu, prezentując piosenki w językach: angielskim, , francuskim a nawet japońskim. Jury tworzyli nauczyciele języków obcych oraz muzycy: p. Mirosława Węsierska – Karasiewicz, p. Przemysław Woźniak, p. Henryk Kukliński i p. Arkadiusz Gierszewski. W czasie przerw organizatorzy przygotowali dla uczestników i opiekunów słodki poczęstunek z piekarni – cukierni Brunka w Chojnicach. Na zakończenie festiwalu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi wykonawcy puchary. Dokumentację fotograficzną festiwalu zrealizowały uczennice Technikum nr 3 w Chojnicach pod okiem p. Zenona Graszka. Konferansjerkę prowadziły uczennice Liceum im. Filomatów w Chojnicach: Kornelia Wozikowska i Wiktoria Kupiecka.
X FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ ,,EURO - SONG‘’
CHOJNICE 2024
Wyniki
kategoria - szkoła podstawowa kl. I – IIISoliści:
I m. Wiktoria Gregus – Szkoła Podstawowa nr 2 – Czersk
II m. Natasza Śpica – Gminny Ośrodek Kultury – Gostycyn
Wyr. Szymon Nowowiejski – Szkoła Podstawowa nr 1 – Więcbork
Hanna Kiełbasa – Chojniczki
Zespoły:
I m. Zespół ,,Netiro’’ – Miejski Dom Kultury - Człuchów
II m. Koło muzyczno – wokalne ,,Siódme Niebo’’– Szkoła Podstawowa nr 7 – Chojnice
Wyr. Duet: Julia Daszkowska i Lena Kunda – Szkoła Podstawowa - Kęsowo
kategoria - szkoła podstawowa - kl. IV – VI
Soliści:
I m. Fabian Pieniuta – Miejski Dom Kultury - Człuchów
Iga Woźniakowska – Niepubliczna Szkoła Podstawowa ,,Piano’’ - Człuchów
II m. Barbara Januszewska – Szkoła Podstawowa – Nowa Cerkiew
Wiktor Sas – Szkoła Podstawowa – PrzechlewoIII m. Julia Kowalska – Szkoła Podstawowa nr 3 – Tuchola
Lena Nowowiejska – Szkoła Podstawowa nr 1 – Więcbork
Wyr. Aleksandra Fierek – Gminne Centrum Kultury – Czersk
Zofia Twardysz – Świetlica Wiejska – Lotyń
Agata Czajka – Ognisko Muzyczne ,,Piano’’ – Człuchów
Zespoły:
I m. Duet: Zuzanna Pacak i Nina Stoltmann – Szkoła Podstawowa nr 2 - Brusy
II m. Koło muzyczno – wokalne – Szkoła Podstawowa nr 7 – Chojnice
Wyr. Zespół wokalny – Szkoła Podstawowa – Silno
Duet: Natalia Sikorska i Marcelina Gibowska – Zespół Szkolno –
Przedszkolny nr 3 - Chojnice
kategoria - szkoła podstawowa - kl. VII – VIII
soliści:
I m. Marta Wojtas – Szkoła Podstawowa nr 2 - Tuchola
II m. Lena Grzonkowska – Szkoła Podstawowa - Ostrowite
III m. Leon Wróbel – Stowarzyszenie – Akademia Rozwoju Talentów – Kościerzyna
Wyr. Alicja Główczewska – Szkoła Podstawowa nr 1 – Czersk
Michalina Muzioł – Gminne Centrum Kultury – Czersk
Zespoły:
I m. Zespół wokalny – Szkoła Podstawowa nr 4 – Kościerzyna
kategoria - szkoła ponadpodstawowa
Soliści:
I m. Karolina Lewińska – II Liceum Ogólnokształcące – Chojnice
Zofia Kosobucka – Katolickie Liceum Ogólnokształcące
II m. Kamil Kosowski – Liceum Ogólnokształcące – Tuchola
Jan Powalski – Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych – Tuchola
III m. Aleksandra Madejak – Powiatowy Zespół Szkół nr 1 - Kościerzyna
Sonia Gierszewska – Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów – Chojnice
Zofia Szuca – Szkoła Muzyczna II Stopnia – Poznań
Wyr. Viktoria Nikolaienko – Centrum Edukacji Muzycznej ,,Legato’’ – Chojnice
Hanna Werner – Technikum nr 3 – Chojnice
Kornelia Bruska – Gminne Centrum Kultury - Czersk
Zespoły:
II m. Duet: Zuzanna Machnikowska i Julia Bałachowska – Prywatna Szkoła Muzyczna ,,Music Schol’’ – Kościerzyna
Nagroda Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach
Duet: Zuzanna Pacak i Nina Stoltmann – Szkoła Podstawowa nr 2 - Brusy
Nagroda Grand Prix
Karolina Lewińska – II Licem Ogólnokształcące - Chojnice
V POMORSKI TURNIEJ WIEDZY O PRAWIE
Nasi uczniowie wśród najlepszej piątki w województwie pomorskim!
Jakub Bielawa z kl. 8a oraz Wojciech Marks z kl. 7a zmagali się z trudnymi casusami prawnymi w V Pomorskim Turnieju Wiedzy O Prawie dla uczniów szkół podstawowych województwa pomorskiego organizowanego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę 26 kwietnia podczas etapu międzyszkolnego, który odbył się w siedzibie Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Jakub i Wojtek otrzymali ciepłe wsparcie ze strony p. Natalii Witkowskiej oraz p. Michała Leszczyńskiego.Gratulujemy zdobycia wysokich wyników!
Wojewódzki pilotażowy projekt edukacyjny „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”
- 2
25 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy 8c naszej szkoły udali się z opiekunami do Gdańska na galę finałową konkursu zorganizowanego przez Wojewódzką Komendę Policji w Gdańsku w ramach pilotażowego projektu edukacyjnego. Konkurs polegał na nagraniu spotu edukacyjnego na temat bezpieczeństwa młodzieży w świecie cyfrowym. Nagraliśmy z uczniami dwa spoty, które trafiły do finału. To wielki sukces. Mimo że uczniowie nie zostali laureatami konkursu, to każdy z uczestników został nagrodzony podczas gali i otrzymał słuchawki bezprzewodowe. Wyjazd uczniów do Gdańska wraz z opiekunami był możliwy dzięki hojności firmy West Service Chojnice oraz przychodni Orsmed, za co serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy również p. Aleksandrze Drobińskiej i p. Magdalenie Zblewskiej z KPP w Chojnicach za zorganizowanie całego wyjazdu.
Serdecznie gratulujemy uczniom, którzy zaangażowali się w projekt:
Kira Orlushyna-8c,
Lukasz Burchat-8c,
Dominik Hofman-8c,
Szymon Majer-8c,
Mateusz Kolasa-8c,
Cláudio Heydebreck-Maganinho-8c,
Opiekunowie: Grażyna Pietrzak
Katarzyna Lis
OFERTA EDUKACYJNA CHOJNICKICH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
- 19
23 kwietnia uczniów klas 8 odwiedzili przedstawiciele chojnickich szkół ponadpodstawowych, aby zaprezentować swoją ofertę edukacyjną na nadchodzący rok szkolny. W spotkaniu (oprócz nauczycieli) brali udział starsi koledzy i koleżanki-uczniowie z danej placówki, którzy opowiadali o możliwościach, plusach danej szkoły, o tym, jaka panuje w niej atmosfera, czego uczą się na co dzień co dzień czy w jakich działaniach biorą udział. Kolejnego dnia, na zaproszenie nauczyciela Technikum nr 3 w Chojnicach - p. Zenona Graszka, uczniowie wszystkich klas 8 wzięli udział w lekcji pokazowej w tej szkole. Poznaliśmy praktyczne umiejętności młodych osób uczących się na profilu technika grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technika fotografii i multimediów. Wszystkim przedstawicielom szkół dziękujemy za poświęcony nam czas i przekazanie cennej wiedzy, która z pewnością pomoże uczniom naszej szkoły w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.
Katarzyna Lis
III B W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
Klasa 3b odwiedziła Bibliotekę Miejską w Chojnicach. To była nie tylko wspaniała lekcja, ale także niezapomniana podróż w świat literatury. Dzieci poznały tajniki korzystania z biblioteki i odkryły bogactwo zbiorów książkowych. Serdecznie dziękujemy pani prowadzącej lekcję biblioteczną za jej cenne wskazówki oraz życzymy wszystkim bibliotekarzom radości z okazji ich święta! Niech nasza przygoda z literaturą trwa dalej!
wych. Beata Steinke
TYDZIEŃ ZDROWIA W SP1
- 39
W dniach 22 -26 kwietnia w naszej szkole odbył się Tydzień Zdrowia. Z tej okazji klasy mogły uczestniczyć w wielu aktywnościach nakierowanych na poprawę zdrowia i promowanie zdrowego odżywania. W ramach akcji mieliśmy okazję nie tylko aktywnie spędzić czas na boisku szkolnym, biorąc udział w sportowych rywalizacjach, ale również potańczyć w rytm muzyki na krótszych przerwach. Pracowaliśmy też na poprawą naszych relacji, poznając się między klasami. Nie zabrakło też fotobudki i śmiesznych min! W środę odbył się dzień zdrowego śniadania, klasy 6a i 6b oraz 5b i 5d uczestniczyły w warsztatach z panią Iwoną Jażdżewską z Sanepidu. Efekty naszych zdrowych posiłków prezentujemy w galerii zdjęć. W czwartek zadbaliśmy o nasze zdrowie psychiczne, relaksując się razem z panią Ewą Kwiatkowską, naszą szkolną pielęgniarką. Mogliśmy też odpocząć na kocykach z książką lub grami planszowymi. Serdecznie dziękujemy wszystkim aktywnym uczestnikom za udział i zaangażowanie! Mamy nadzieję, że czas, który spędziliście w Zdrowym Tygodniu zaprocentuje na przyszłość i razem będziemy tworzyć nowe, zdrowsze jutro!
Gratulujemy najbardziej aktywnym uczestnikom!
I miejsce 5A
II miejsce 6C
III miejsce 7A
Organizatorzy Zespół Nauczycieli biologiczno-chemiczno-geograficzny we współpracy z Psychologiem i Pedagogiem szkolnym.
TURNIEJ SZACHOWY
We wtorek 30 kwietnia odbył się kolejny turniej szachowy. Rozgrywki odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych, klas I-III oraz klas VI - VIII. Uczestnicy w kategorii młodszej: Hassan Barakat, Daniel Polus, Dominik Polus, Antoni Szarmach, Marcel Koziarski, Kacper Milkowski. Uczestnicy w kategorii starszej: Artur Morteanu, Marcelina Kowalska, Adam Karnowski, Konrad Wojsa, Rodion Jakimienko, Kamil Orlikowski, Adrian Michalak. Zwycięzcą turnieju w kategorii starszej został Artur Morteanu, natomiast w kategorii młodszej Daniel Polus. Gratulacje.
Brawa należą się wszystkim uczestnikom.
Adam Błaszczak
KLASA VI D NA KRĘGLACH
6 maja klasa 6d wybrała się na kręgle. Celem wyjścia było propagowanie aktywnych form spędzania czasu, integracja środowiska uczniowskiego i zacieśnianie więzi koleżeńskich. Dzieci rozwijały swoją koordynację wzrokowo - ruchową podczas synchronizacji rozbiegu i rzutu kulą. Uczniowie zjedli wspólnie pizzę, był czas na rozmowy i zabawy.
Marcelina Pestka
Dzień Ziemi i edukacja przyrodnicza w 1d
Międzynarodowy Dzień Ziemi stał się pretekstem do zgłębienia zagadnień przyrodniczych. Zespół klasy 1d wraz z wych. Aleksandrą Szczepańską oraz p. Agnieszką Szypryt, dnia 24 kwietnia b/r, zdobywał wiedzę w Centrum Edukacji Przyrodniczej PNBT w Chocińskim Młynie. Pierwszoklasiści poznali osobliwości Parku Narodowego „Bory Tucholskie” oglądając wystawę interaktywną z przewodnikiem oraz zajrzeli do Zagrody Pokazowej Zwierząt, gdzie poznali życie wybranych zwierząt gospodarskich i dzikich gatunków parku. Zespół wykazał się zaangażowaniem i zainteresowaniem tematyką przyrodniczą. Niektórzy uczniowie dzielili się własną wiedzą i zadawali dociekliwe pytania.
Dziękujemy pracownikom Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie
za poświęcony czas i wartościowe przekazanie wiedzy młodym przyrodnikom.
Tekst i relacja fot./video: Aleksandra Szczepańska
BIAŁO-CZERWONY MAJ
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b poznały symbole narodowe, dowiedziały się jakie święta obchodzimy w Polsce na początku maja. Odśpiewaliśmy cały Hymn i wykonaliśmy prace plastyczne związane z naszym krajem.
KARTKA DLA SZKOŁY W RACIĄŻU
Wspaniała inicjatywa naszej klasy 3b! Dzięki zaangażowaniu uczniów i wsparciu wychowawczyni Beaty Steinke, udało nam się przygotować piękną kartkę z okazji 370-lecia Szkoły Podstawowej w Raciążu! Dzieci własnoręcznie stworzyły kartkę, a następnie razem udaliśmy się na pocztę, aby wysłać serdeczne pozdrowienia dla uczniów z klas I-III.
Sukcesy uczniów z SP nr 1 w XXIII Ogólnopolskiej Lidze Matematycznej
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Ligi Matematycznej została zakończona. Ogromnym sukcesem i tytułem laureatki i laureata mogą pochwalić się:
- Aleksandra Szuca ( kl.6 d ) w kategorii klas IV-VI
- Jakub Kartuszyński ( kl. 7a) w kategorii klas VII – VIII.
Uczęszczają oni do Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chojnicach.
Konkurs jest organizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego i Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zjednoczonej Europy oraz Instytut Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. W tym roku w konkursie uczestniczyło 1074 uczniów i uczennic. W dniu finału tj. 23 kwietnia 2024r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów w auli Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.
Laureatom serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności oraz życzymy dalszych sukcesów!
Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja
PROGRAM ARTYSTYCZNO – PATRIOTYCZNY Z OKAZJI ŚWIĘTA 3 MAJA
- 6
Dnia 25 kwietnia z okazji kolejnej rocznicy święta Konstytucji 3 maja w auli szkoły zaprezentowano program artystyczno – patriotyczny przygotowany przez p. Natalię Witkowską, p. Arkadiusza Gierszewskiego, p. Mirosławę Węsierską Karasiewicz i p. Michała Leszczyńskiego. Dekorację sceny przygotowała p. Agnieszka Szypryt. W programie przybliżono fakty historyczne dotyczące wydarzeń związanych z uchwaleniem konstytucji 3 maja oraz wysłuchano piosenek które wykonał szkolny zespól wokalny, duet: Paweł Schwarzenberg –Czerny i Inez Kwasigroch a także gościnnie wystąpiła nasza absolwentka Sonia Gierszewska, obecnie uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów w Chojnicach. Obsługą techniczną zajął się Robert Szyngwelski.
Spektakl teatralno–kabaretowy pt. „Gang śmieciaków”
- 58
Dnia 24 kwietnia 2024 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym
o tematyce profilaktycznej pt: „GANG ŚMIECIAKÓW”, w wykonaniu Teatru Grupa T z Torunia. Tematyka nawiązywała do promowania postawy ekologicznej i zdrowego stylu życia, sposobów dbania o środowisko- zasada zero waste, a także elementów profilaktyki uzależnień (alkohol, nikotyna, napoje energetyczne i inne używki). Przedstawienie miało charakter kabaretowy oraz interaktywny, dzięki czemu nasi uczniowie mogli włączyć się do przedstawienia, stając się jego częścią. Aktorzy w zabawny sposób zachęcali dzieci do pomagania naturze, aby nasza planeta służyła ludzkości jak najdłużej.
W spektaklu uczestniczyły następujące klasy:
1a - wychowawca Katarzyna Mucha,
1b - wychowawca Karolina Kowalska,
1d - wychowawca Aleksandra Szczepańska,
2a - wychowawca Lucyna Drążkowska,
2b - wychowawca Natalia Piontkowska,
2c - wychowawca Ewa Tyborska-Miętka,
2d - wychowawca Klaudia Grabowska,
2e - wychowawca Paulina Szank,
3b - wychowawca Beata Steinke,
3d - wychowawca Kamila Gemba,
4a - wychowawca Natalia Witkowska,
4b - wychowawca Arkadiusz Gierszewski,
5a - wychowawca Maria Michalak-Kimel,
5b - wychowawca Kamila Remus,
5c - wychowawca Marta Kujawska,
5d - wychowawca Anna Kamińska,
6b - wychowawca Magdalena Skrzyńska,
6c - wychowawca Natalia Mleczek,
6d – wychowawca Marcelina Pestka.
Organizator Sylwia Nica
MARSZ PÓL NADZIEI
Oddział przedszkolny 0b uczestniczył w manifestowaniu swojej jedności z osobami walczącymi z chorobą nowotworową. Przeszliśmy ulicami Chojnic i zakończyliśmy Marsz na Starym Rynku zdobywając nagrody za udział w zabawach.
KOLEJNA PRÓBA POBICIA REKORDU
Oddział przedszkolny 0b wziął udział w próbie pobicia rekordu w jednoczesnym czytaniu. Każde dziecko przyniosło ze sobą ulubioną książkę i 15 min w ciszy czytaliśmy razem z innymi uczestnikami spotkania. Nie wszystkie litery są dzieciom znane więc pomocą służył nauczyciel.
WSPARCIE UCZNIÓW ZE SPEKTRUM AUTYZMU
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b włączyły się w akcję kwiecień miesiącem podkreślającym znaczenie osób w spektrum w naszym społeczeństwie. Zwiększamy swoją świadomość poprzez przybliżenie tematu, uświadomienie, że takie osoby są wśród nas, są takie jak My, że mają marzenia. Uczymy się empatii i zrozumienia.
AKCJA WSPARCIA UCZNIÓW ZE SPEKTRUM AUTYZMU W 0A
W piątek 19 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego 0A wraz ze swoimi Paniami przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, jako znak włączenia się w akcję wsparcia uczniów ze spektrum autyzmu. Tego dnia obejrzeli również film edukacyjny, dzięki któremu dowiedzieli się, że osoby ze spektrum autyzmu w inny sposób niż my doświadczają, czują, myślą, widzą, słyszą i rozmawiają. Dlatego bądźmy tolerancyjni i nie przechodźmy obok nich obojętnie.
Wychowawca: Ewelina Bielińska
Natalia Kurek
AKCJA „ŻONKILE”
- 2
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach z opiekunem p. Natalią Witkowską włączyli się w dwunastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile przy współpracy z Muzeum Polin upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja Żonkile to nie tylko ważna inicjatywa społeczna, ale także piękny gest, który przypomina o sile ludzkiego ducha i o tym, że nigdy nie należy zapominać o tych, którzy walczyli o wolność i godność. Młodzież udała się z wizytą do Urzędu Miasta, gdzie wręczyła wykonane przez siebie papierowe żonkile Burmistrzowi Miasta Chojnice dr Arseniuszowi Finsterowi. Uczniowie rozdawali kwiaty także chojniczanom, wspominając wydarzenia historyczne. #ŁączyNasPamięć.
MARATON BIBLIJNY
- 10
W dniach 15- 20 kwietnia w Czytelni odbywał się Maraton Biblijny, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach z okazji trwającego VI Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. Przy tej okazji można było obejrzeć wystawę prezentującą różne wydania Biblii. W Maratonie Biblijnym brali udział także uczniowie naszej szkoły pod opieką katechetów w ramach lekcji religii.
WARSZTATY MUZYCZNE ,,WSZYSCY JESTEŚMY WAŻNI’’
- 4
Dnia 19 kwietnia w naszej szkole gościliśmy uczniów i opiekunów: p. Tomasza Klamana, p. Lurę Folz i p. Kamilę Windorpską z Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach, którzy poprowadzili warsztaty muzyczne ,,Wszyscy jesteśmy ważni’’. Wszyscy aktywnie i radośnie uczestniczyli we wspólnych śpiewach i zabawach integracyjnych.
Fabryka rytmów i muzyka etniczna dla najmłodszych w SP-1
Z inicjatywy Aleksandry Szczepańskiej (nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej) uczniowie niektórych klas młodszych, mieli okazję bawić się muzyką, rytmem, dźwiękami, wykorzystując instrumenty etniczne, które zaprezentował ich pasjonat i muzyk - Sławomir Głowala.
W kameralnej atmosferze przy dźwiękach: m.in. didgeridoo, kalimby, djemby, rury deszczu, uczniowie mogli przenieść się w świat lasu, letniej łąki, afrykańskich przestworzy: mogli doświadczyć i poszukać w sobie poczucia rytmu, bawiąc się w zespole. Podczas warsztatów rytmiczno - muzycznych można było poznać budowę, nazwę i usłyszeć brzmienie nieznanych dotąd instrumentów. Uczniowie rysowali muzyczne obrazy wykorzystując własną wyobraźnię oraz kreatywnie nadawali nowe nazwy instrumentom. Niecodziennym, odkrywczym i entuzjastycznym doświadczeniem była samodzielna gra na instrumentach. Największą atrakcją okazała się próba gry na afrykańskich bębnach Conga. Wrażliwość muzyczna, poczucie rytmu, kreatywne myślenie, umiejętność regulacji emocji wiedza oraz współpraca, to korzyści dla uczestników w/w przedsięwzięcia.
Uczestnicy warsztatów:
kl. I a – wych. Ilona Szulc,
kl. 1c – wych. Katarzyna Mucha,
kl. 1d – wych. Aleksandra Szczepańska,kl. 2a – wych. Lucyna Drążkowska,
kl. 2c - wych. Ewa Tyborska- Miętka,oddz. 0A – Ewelina Bielińska / Natalia Kurek,
oddz. 0B – Iwona Szczepanik
Tekst i oprac. prezentacji: Aleksandra Szczepańska
TARGI EDUKACJI I KARIERY
- 4
W dniu 17.04.2024 roku odbyły się Targi Edukacji i Kariery, w których uczestniczyli uczniowie klas ósmych pod opieką nauczycieli naszej szkoły. Hala sportowa Centrum Parku w Chojnicach stała się miejscem poszerzenia wiedzy młodych osób z zakresu planowania swojej dalszej ścieżki kształcenia. Nasi uczniowie zapoznali się z ofertą szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 zaprezentowanej przez dyrektor Wydziału Edukacji i Spotu w Starostwie Powiatowym w Chojnicach, panią Irenę Laska. Nasi przyszli absolwenci mogli odwiedzić stoiska szkół z powiatu chojnickiego. Kontakt z przedstawicielami szkoły przybliżył młodzieży charakter oraz program danej placówki w praktyce. Podczas targów pani Alina Urbańska-powiatowy konsultant ds. doradztwa zawodowego przedstawiła zalety korzystania z dobrze znanego naszym uczniom padletu- codziennej pomocy w rekrutacji i planowaniu dalszej edukacji. Uczniowie klas ósmych! Mam nadzieję, że udział w targach ugruntował Waszą wiedzę na temat czekającej Was niebawem decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej.
Doradca zawodowy Katarzyna Lis
,,MUZYCZNY POCIĄG PRZEZ ŚWIAT’’
- 18
Dnia 15 kwietnia odbyły się w naszej szkole koncerty Łódzkiego Biura Koncertowego ,,Wirtuoz’’ pt. ,,Muzyczny pociąg przez świat’’. Wystąpiło Trio ,,Orient - Express’’ w składzie: Armen Karapetyan, Pavel Samokhin, Piotr Muszyński. W programie muzycy zaprezentowali utwory muzyki filmowej, piosenki i utwory muzyki gruzińskiej, ormiańskiej, mołdawskiej i serbskiej. Zaprezentowano także taniec w rytmie rumby kaukaskiej z udziałem publiczności. Była okazja poznać brzmienia różnych rodzajów trąbek oraz instrumentów etnicznych: didjeridu i duduk. Był też mini konkurs muzyczny ,,jaka to melodia’’. Szkolna publiczność bawiła się znakomicie i żywo reagowała na występ artystów. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom za włączenie się w organizację ,,żywego‘’ spotkania z muzyką a rodzicom za opłacenie występów dzieci.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
- 11
Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21 w kariotypie.
Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się one symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji osób z zespołem Downa. Z tej okazji 21 marca cała społeczność szkolna założyła skarpetki nie do pary na znak solidarności i szacunku z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. W tym dniu mogliśmy na przerwach posłuchać muzyki oraz zatańczyć różne piosenki, które poprowadziła pani pielęgniarka Ewa Kwiatkowska. Samorząd Uczniowski wraz z p. Magdaleną Czarnowską, p. Natalią Mleczek i p. Ewą Kwiatkowską serdecznie dziękuje za wspólną zabawę oraz integrację z osobami z Zespołem Downa.
WYCIECZKA DO GDYNI I GDAŃSKA
- 3
26 marca uczniowie klasy VIc, VIIc, VIIIc, wzięli udział w wycieczce do Gdyni i Gdańska. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Tam zdobywa się wiedzę poprzez zabawę. Interaktywne stacje idealnie współgrają z ciekawością świata jaką mają w sobie młodzi ludzie. Experyment jest źródłem wiedzy z różnych dziedzin, takich jak woda, zdrowie, człowiek bądź energia. Experyment stale współpracuje z nauczycielami i szerzy ofertę w swoim centrum dzięki czemu jest tak bardzo atrakcyjny. Młodzież może samodzielnie przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody. Ostatnim punktem programu wycieczki były zajęcia JumpCity w Gdańsku - największego parku trampolin w Trójmieście. Olbrzymi basen z gąbkami, największa trampolina sportowa na północy Polski, ścieżki akrobatyczne, trampoliny z koszami, arena do zbijaka, strefa gladiatorów oraz air track - to atrakcje, które czekały na uczniów w tym miejscu. Po dwugodzinnych zajęciach, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów- dzieci zmęczone, ale szczęśliwe powróciły do domu.
Uczniowie i nauczyciele spisali się na medal: Katarzyna Błaszczak, Magdalena Czarnowska, Natalia Mleczek, Krzysztof Nyks, Arleta Odya.
"WIERSZAMI TUWIMA WIOSNA SIĘ ZACZYNA"
11 kwietnia, w Gminnym Domu Kultury w Silnie, odbył się Powiatowy konkurs recytatorski pt. "Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna." Naszą szkołę reprezentowały trzy uczestniczki. W grupie klas I-II Zuzanna Otta z klasy 2a. W grupie klas III-IV Pola Reszka z klasy 3c i Patrycja Trebik z klasy 3d. Dziewczynki pięknie przedstawiły utwory Juliana Tuwima. Patrycja Trebik otrzymała dyplom za piękną recytację, Zuzanna Otta otrzymała wyróżnienia, a Pola Reszka otrzymała nagrodę i dyplom za zajęcie drugiego miejsca. Gratulujemy młodym artystkom.
Jolanta Kołyszko
SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY
W dniu 26 marca odbyła się kolejna edycja szkolnego turnieju szachowego. Tym razem turniej został przeprowadzony bez podziału na kategorie wiekowe, a więc możliwość rywalizacji mieli uczniowie klas I-VIII.
W turnieju wzięło udział 8 uczniów:Syntia Zimnicka
Marcelina Kowalska
Dominik Polus
Antoni Szarmach
Kacper Milkowski
Marcel Koziarski
Artur MorteaunuZwycięzcą turnieju został Artur Morteanu, który w meczu finałowym nieznacznie pokonał Syntię Zimnicką. Na III miejscu uplasował się Kacper Milkowski.
Brawa należą się wszystkim uczestnikom. Już niebawem odbędzie się kolejny turniej.
Adam Błaszczak
Zespół Szkół Sportowych w Człuchowie
.
Ważny komunikat dla mieszkańców Chojnic, którzy otrzymali laptopa z projektu "Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR"
Urząd Miejski w Chojnicach przypomina o konieczności złożenia oświadczeń o dalszym użytkowaniu sprzętu przez uczestników projektu „Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –Granty PPGR”, którzy otrzymali laptopy za pośrednictwem Gminy Miejskiej Chojnice.
Złożenie oświadczeń jest obowiązkiem wynikającym z zawartych przez 578 uczestników projektu umów przekazania. W myśl umów uczestnicy projektu są zobowiązani do zachowania efektów projektu (posiadania i użytkowania sprzętu) przez okres 2 lat od jego zakończenia. W przypadku niedotrzymania wymaganego okresu trwałości, uczestnicy zobowiązani będą do zwrotu wartości przedmiotu umowy wraz z odsetkami.
Czas na złożenie pierwszego z dwóch oświadczeń przez osoby, które otrzymały sprzęt w ramach projektu przypada w okresie od 1 do 27 kwietnia 2024 r.
Dokładne informacje oraz wzór oświadczenia dostępne są na stronie:
https://miastochojnice.pl/wazny-komunikat-dla-mieszkancow-ktorzy-otrzymali-laptopa-z-projektu-wsparcie-dzieci-z-rodzin-pegeerowskich-w-rozwoju-cyfrowym-granty-ppgr/
,, DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE’’
- 1
27 marca w Chojnickim Centrum Kultury odbyła się kolejna edycja konkursu Dzieciństwo wierszem malowane. Zdolności recytatorskie zaprezentowali uczniowie chojnickich szkół podstawowych. Wśród nich byli też nasi uczniowie: Arkadia Świątek Brzezińska, Amelia Kierska, Nikodem Folz oraz Kinga Jączyńska, która otrzymała wyróżnienie jury. Poziom konkursu był wysoki i nie udało się zdobyć 1- go miejsca, ale i tak wszyscy jesteśmy wygranymi. Pierwsze wystąpienia na dużej scenie już za nami. Teraz pozostaje nie zniechęcać się i stawiać sobie kolejne poprzeczki w udoskonalaniu swoich umiejętności recytatorskich. W przyszłym roku znów mamy szansę na wyższe noty.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!Agnieszka Szypryt
INAUGURACJA AKADEMII TITIUSA
Dnia 29 marca odbyła się inauguracja Akademii Titiusa - projektu, którego celem jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy z zakresu historii, biologii, fizyki, chemii, geografii, filozofii i języków obcych. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 29 uczniów. Akademia Titiusa to projekt skierowany do młodych mieszkańców Chojnic, dzięki któremu młodzież będzie miała okazję nauczyć się rzeczy, o których nie uczą w szkole i posiąść umiejętności, których również ani w szkole, ani w domu nie posiądą. Jan Daniel Titius patronuje Akademii, dlatego, że jest to najwybitniejszy chojniczanin. Jego nazwiskiem nazwano krater na Księżycu, asteroidę. Jest słynnym odkrywcą, przyrodnikiem, astronomem, filozofem, teologiem. Pomysłodawcą Akademii jest zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach p.Przemysław Zientkowski. Wykłady i ćwiczenia w Akademii Titiusa będą odbywały się w kwietniu i w maju. W czasie uroczystości uczniowie odebrali indeksy wręczone przez p. Grzegorza Czarnowskiego – dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Chojnicach, dzięki którym zyskają np. dodatkowe punkty w staraniach o stypendium burmistrza. Wśród uczestników, którzy otrzymali indeksy znaleźli się także uczniowie naszej szkoły: Arkadia Świątek Brzezińska z kl. V c, Nikodem Behrendt z kl. V d i Szymon Rekowski z kl. VII b.
Gratulujemy.
X FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „EURO-SONG” – CHOJNICE 2024
Organizator - Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach
Współorganizatorzy – Chojnickie Centrum Kultury
Stowarzyszenie ,,Julian’’ przy SP 1 w Chojnicach
8 maja 2024 - godz.10.00 - Chojnickie Centrum Kultury
Wsparcie finansowe: Urząd Miejski w Chojnicach, Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach
WYCIECZKA DYDAKTYCZNA DO KOMENDY PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W CHOJNICACH
- 9
W dniu 26 marca, klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach miała zaszczyt uczestniczyć w niezwykłej wycieczce dydaktycznej do Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Celem naszej wizyty było poznanie pracy niezwykłych bohaterów – strażaków.
Podczas wizyty mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć, ale również w praktyce uczestniczyć w działaniach ratowniczych. Przewodnicy ze straży pożarnej opowiedzieli nam o różnorodnych aspektach ich pracy – od codziennych obowiązków, przez techniki ratownicze, po sposoby działania w sytuacjach kryzysowych. Dowiedzieliśmy się także, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w codziennym życiu i jak możemy im zapobiegać.
Wizyta umożliwiła nam również zapoznanie się z wyposażeniem specjalistycznym, jakim dysponują strażacy. Od wozów strażackich po zaawansowany sprzęt ratunkowy – wszystko to było dla nas fascynującym doświadczeniem.
Dziękujemy całemu zespołowi Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach za serdeczne przyjęcie oraz niezapomniane wrażenia, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Ta wycieczka była nie tylko okazją do nauki, lecz także do głębszego zrozumienia znaczenia i charakteru pracy strażaków, którzy każdego dnia niosą pomoc i ratunek potrzebującym.
wych. Beata Steinke
,,SAMOTNY BO NIEKOCHANY’’
- 15
Dnia 21 marca z okazji powitania wiosny i Światowego Dnia Zespołu Downa w naszej szkole gościliśmy Podopiecznych i Opiekunów Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnicach, którzy zaprezentowali spektakl teatralny pt. ,,Samotny bo niekochany’’ oraz zapoznali uczniów i nauczycieli naszej szkoły z działaniami i pracą placówki. Na zakończenie tego niezwykłego spotkania otrzymaliśmy piękne dekoracje wielkanocne wykonane przez uczestników Warsztatu. P. dyr. Ewa Modrzejewska podziękowała za wizytę i przeprowadzone zajęcia przekazując ,,Podziękowanie’’ i słodkie upominki dla gości.
WIOSNA I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA W "0A"
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A dowiedzieli się w tym tygodniu, że marzanna jest symbolem przeganiania zimy, a gaik jest wprowadzeniem wiosny. Uczniowie rozwiązali również zagadki o wiośnie i wykleili krępą przebiśniegi. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0 A nie zapomnieli także o Światowym Dniu Zespołu Downa, dlatego 21 marca ubrali skarpetki nie do pary i wykonali plakat jako znak solidarności i szacunku z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami.
Wychowawca: Ewelina Bielińska
Natalia Kurek
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
Inność, równość , tolerancja były dzisiaj tematem naszych rozmów. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b nie tylko dowiedziały się czym jest Zespół Downa ale rozmawialiśmy także o tym, że są wśród nas osoby z różnymi odmiennościami i że my także jesteśmy inni.
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZESPOŁU DOWNA W KLASIE 3B!
Dzisiaj uczniowie klasy 3B razem z wychowawczynią Beatą Steinke mieli zaszczyt obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa! Ten szczególny dzień ma na celu podkreślenie znaczenia akceptacji i integracji osób z zespołem Downa w społeczeństwie. To okazja do promowania empatii, zrozumienia i szacunku dla wszystkich. Nasza klasa wzięła udział w różnorodnych działaniach, które pomogły zwiększyć świadomość na temat zespołu Downa i promować ideę akceptacji i równości dla wszystkich naszych kolegów i koleżanek. Dzięki temu dzień był nie tylko inspirujący, ale też pełen ciepła i życzliwości! Ponadto, jako wyraz solidarności z dziećmi z zespołem Downa, wszyscy ubraliśmy dwie różne skarpetki.
KOLOROWE SKARPETKI
- 2
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa, zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. W klasie 1a odbyły się zajęcia, których celem było nie tylko podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także uwrażliwienie na potrzeby osób nim dotkniętych. Aby okazać swoją tolerancję i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21 uczniowie i nauczyciele w tym dniu założyli dwie różne kolorowe skarpetki. Kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania społecznego, ale też niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.
Katarzyna Mucha
Iwona Martyniuk
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – ,,MAM TALENT’’
- 26
Dnia 20 marca w auli szkoły odbyła się szkolna edycja ,,Mam Talent’’ na powitanie wiosny, w którym uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty i umiejętności: wokalne, taneczne, gimnastyczne i sprawnościowe. Na szkolnej scenie prezentowali się : klasa I d, Lena Gawrońska i Zuzanna Turzyńska – kl. IV d, Paulina Szulc – kl. IV a, zespół wokalny kl. IV a w składzie: Kalina Kowalik, Julia Stopa, Paulina Szulc, Wiktoria Kokoszewska, Marcelina Kowalska – kl. VII b, Dorota Chodyna – kl. I d, Trio z kl. III c w składzie: Emilia Wilbik, Lena Kuldanek, Natalia Machalewska, Oliwia Mietelska – kl. III c, Zofia Gierczycka – kl. I c, Kaja Fierek – kl. III c, Sabina Bona – kl. VI c, Natalia Husarek i Milena Nikel – kl. III a, Pola Reszka – kl. III c, Antonina Ceitel – kl. III d, duet: Arkadia Świątek Brzezińska i Kornelia Reszczyńska – kl. V c, Paweł Lemańczyk i Wojciech Marks - kl. VII a, Malwina Wolszleger – kl. II d, Jan Piontkowski – kl. I b, Inez Kwasigroch i Bianca Adamczyk - kl. IV b, Agata Skrzypek - kl. I a, Kornelia Bronk – kl. I a, Filip Bąk – kl. I a, Róża Stanisławska – kl. I a, Nikola Szmalc – kl. I a, Gracjan Chełmowski – kl. I a. Impreza nie miła charakteru konkursu. Na zakończenie wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyli organizatorzy : p. Magdalena Czarnowska i p. Michał Leszczyński. Konferansjerkami były ucz. kl. VII b: Marcelina Kowalska i Małgorzata Gibowska. Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolnego ,,Mam talent’’, wychowawcom i nauczycielom oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu występów.
WYCIECZKA UCZNIÓW 0A DO EKSPERYMENTARIUM
Dnia 20 marca uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A wybrali się wraz ze swoimi Paniami na pieszą wycieczkę do eksperymentarium. Na miejscu czekała na nas Pani przewodnik, która oprowadziła nas po eksperymentarium i zapoznała m.in z odgłosami zwierząt, rodzajami pisma i jego rozwojem w XVI, XVII, XVIII i XIX wieku oraz kotłem czarownicy, w którym najciekawszą rośliną okazał się tasznik pospolity, stosowany w czasie drugiej wojny światowej jako lek przeciwkrwotoczny dla żołnierzy. Tego dnia nie zabrakło również wspólnej zabawy w eksperymentarium i pamiątkowych zdjęć w strojach z dawnych lat.
KONKURS RECYTATORSKI
Alek Ambroziak oraz Blanka Śliwicka z oddziału przedszkolnego 0b wzięli udział w konkursie recytatorskim "Dzieciństwo wierszem malowane" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Chojnicach. Gratulujemy!
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
- 22
Dnia 15 marca, uczniowie obchodzili Dzień Świętego Patryka. Przygotowania trwały cały tydzień podczas zajęć języka angielskiego. Uczniowie klas 1-3 poznali wiele ciekawostek o Irlandii. Ponadto, wykonując karty pracy poznali słownictwo związane z Dniem Świętego Patryka. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach plastyczno-technicznych, do których piękne tło tworzyła irlandzka muzyka. W klasach 4-8 uczniowie wykonywali karty pracy, krzyżówki, grali w różnorodne gry, oglądali filmy i ciekawostki nt. Św. Patryka. Podczas zajęć tworzone były również przepisy na potrawy kulinarne, zabarwione kolorem zielonym. Ten szczególny dzień uświetnił obecny w ubiorze kolor zielony, mobilna fotobudka oraz plakaty i ozdoby w salach lekcyjnych.
M. Pestka
P. Szank
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Nadeszła długo wyczekiwana przez dzieci wiosna. Wszystko budzi się ze snu, "zielenieje świat". Na przywitanie wiosny dzieci z oddziału przedszkolnego 0b przyszły ubrane w kolorze zielonym. Zatańczyły z zielonymi paskami krepiny przy muzyce Antoniego Vivaldi " Wiosna".
,,Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ ZA PAN BRAT’’
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Jakub Windorpski – VII a, Wojciech Marks – VII a oraz Joachim Węckowski – VII a, wzięła udział w powiatowym konkursie z języka polskiego ,,Z poprawną polszczyzną za pan brat’’. Który odbył się w Szkole Podstawowej nr 7 w Chojnicach 14 marca 2024r. Uczniowie wykazali się wiedzą i umiejętnościami językowymi, co zaowocowało zajęciem I miejsca i pokonaniem konkurentów z innych chojnickich szkół. Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy sukcesu.
G. Czapiewska
"KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI’’
- 19
Dnia 15. marca uczniowie klasy 1a wraz z uczniami Szkoły Specjalnej pod opieką p. Laury Folz wzięli udział w warsztatach integracyjnych pt. "KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI". Celem zajęć było zintegrowanie uczniów, poszerzanie wiedzy o niepełnosprawności, a przede wszystkich tolerancja wobec osób niepełnosprawnych. Uczniowie poprzez radosną zabawę stworzyli sieć, dzięki której zauważyli, że między nimi jest tak samo dużo różnic, jak i podobieństw. Dzieci znalazły "wspólny język", radośnie bawiąc się na placu zabaw. W sposób naturalny podejmowały się aktywności z kolegą/koleżanką z niepełnosprawnością intelektualną – pokazując tym samym, że mimo różnorodności wszyscy są równi.
Laura Folz
Katarzyna Mucha
Iwona Martyniuk
KONKURS ,,DZIECIŃSTWO WIERSZEM MALOWANE’’
12 marca w naszej szkole odbyły się eliminacje do miejskiego konkursu ,,Dzieciństwo wierszem malowane’’. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV – VIII. Prezentacje były oceniane przez jury w składzie: p. Aleksandra Małecka i p. Grażyna Czapiewska. Po wnikliwej analizie wyłoniono reprezentantów miejskiego etapu konkursu. Zostali nimi: Amelia Kierska, Kinga Jączyńska, Arkadia Swiątek Brzezińska oraz Nikodem Folz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych recytacji i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.
Koordynator konkursu: G. Czapiewska
Rekrutacja dzieci do klasy pierwszej
Rekrutacja dzieci do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
na rok szkolny 2024/2025
Archiwum Aktualności