Na znak solidarności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami uczniowie z klasy II b wykonali błękitne motyle. Tułów motyli wykonany jest z niebieskiej krepy, a motyle skrzydła to odciski dłoni dzieci.
wych. Beata Steinke
Na znak solidarności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami uczniowie z klasy II b wykonali błękitne motyle. Tułów motyli wykonany jest z niebieskiej krepy, a motyle skrzydła to odciski dłoni dzieci.
wych. Beata Steinke
Dzieci z 0a wykonały efektowne prace plastyczne w klimacie nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Wielkanocne jajka zdobią szatnie, a kolorowe koszyczki naszą klasę.
Z okazji Światowego Dnia Autyzmu 6-latki z 0a przyszły ubrane w kolorze niebieskim solidaryzując się z osobami z autyzmem.
Dnia 23 marca, klasa Ie wybrała się na Warsztaty Wielkanocne. Zajęcia odbyły się w Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. Dzieci wykonały oklejanki - ozdobiły jajka kolorowymi papierami i wstążkami. Każda praca była niezwykle starannie wykonana, a zajęcia były dobrą okazją do zintegrowania zespołu klasowego.
Paulina Szank
W poniedziałek 27 marca 2023 roku zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu ,,Najlepsi z najlepszych”. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej aktywnej i wyróżniającej się MDP w Polsce. Zadaniem konkursowym było przedstawienie działalności z roku 2022. W zmaganiach tegorocznej edycji brało udział aż 77 drużyn z całego kraju, a drużyną najbardziej aktywną i wyróżniającą się została właśnie drużyna z Charzyków!
Bardzo cieszy nas sukces młodzieży, ponieważ w szeregach najlepszej MDP są uczniowie naszej szkoły: Kornelia Reszczyńska 4c, Aleksandra Lis 6b, Maciej Benc 7c, Eryk Kowalczyk 8c oraz liczni absolwenci.
Opiekunem drużyny, a zarazem nauczycielem w naszej szkole jest p. Klaudia Labenz, która została wybrana najlepszym, wzorowym opiekunem MDP.
Jury doceniło kreatywność w przygotowaniu dokumentacji, rozmaitość podjętych działań oraz wielkie zaangażowanie młodzieży w stworzeniu pracy konkursowej potwierdzającej aktywność w 2022 roku.
W poniedziałkowe popołudnie, 27 marca, odbyły się warsztaty wielkanocne, przygotowane dla uczniów klasy 1d i ich rodziców. Celem spotkania było poznanie tradycji wielkanocnych oraz zacieśnianie więzi emocjonalnych między dziećmi a rodzicami. Spotkanie dało możliwość współpracy i współdziałania oraz stworzyło warunki do rozwijania twórczości i wyobraźni. Wspólna zabawa i praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.
Wszystkim obecnym na warsztatach Rodzicom i dzieciom dziękuję za wspólnie spędzony czas.
Klaudia Grabowska
Grupa uczniów kl. 3d podczas zajęć „Programowanie na start” (pod kier. Aleksandry Szczepańskiej) odkrywała mistrza lekkiej robotyki – Ozobota. Ten maleńkich rozmiarów, inteligentny robot pozwolił zabrać uczniów w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów, z wykorzystaniem zestawu mazaków, białej kartki oraz własnych umiejętności programistycznych, trzecioklasiści zaprojektowali trasę dla Ozobota. Organizując aktywności w formie pracy zespołowej uczniowie mogli rozwiązywać wspólnie sytuacje problemowe – dzielić się przemyśleniami, pomysłami, dokonywać wyborów, sprawdzać efekty swoich działań i wyciągać wnioski, dobrze się przy tym bawiąc. Co ważne, idea stojąca za Ozobotem jest zgodna z ideą nowoczesnej edukacji STEAM. czyli edukacji interdyscyplinarnej skupiającej się na tzw. naukach przyszłości: przyrodzie (Science), technologii (Technology), inżynierii (Engineering), sztuce (Arts) i matematyce (Mathematics). Programując z wykorzystaniem Ozobota zajęcia edukacyjne stają się dla uczniów atrakcyjniejsze i bardziej angażujące.
LINK do filmowej prezentacji z zajęć:
Tekst / relacja filmowa: Aleksandra Szczepańska
W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Dotknij, poczuj, zobacz" klasa 1b wykonała po raz kolejny doświadczenia. Tym razem był to Piasek Sensoryczny oraz Ciecz Nienewtonowska.
Wych. Natalia Piontkowska
17 marca, na lekcjach języka angielskiego obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. Z tej okazji już od tygodnia uczniowie przygotowywali się do tego święta, dekorowali swoje sale w symbole irlandzkie, poznawali tradycje i zwyczaje związane z tym dniem. Uczniowie klas 1-3 również mieli swój udział w „zielonym dniu”, mianowicie wysłuchali ciekawostek o Irlandii, kolorowali Leprechauna –skrzata, trójlistne koniczynki oraz oglądali bajkę o Świętym Patryku w wersji angielskiej. W klasach 4-8 uczniowie grali w różnorodne gry (kółko i krzyżyk, bingo, dobble), oglądali filmy i ciekawostki nt. Św. Patryka. Podczas lekcji j. angielskiego wykonali irlandzkie lapbooki. Całość obchodów dnia Świętego Patryka uświetniła mobilna fotobudka oraz irlandzka muzyka i tańce na boisku szkolnym.
Klaudia Grabowska
Z okazji 30 lat „Kangura Matematycznego” w rejonie słupskim, w dniach 13-17.03.2023 r. nauczyciela matematyki zorganizowali w naszej szkole cykl zajęć pt.: „Matematyka uczy
i bawi”.
Uczniowie klas IV-VIII w czasie tych kilku dni rozwijali swoje umiejętności matematyczne w nieco inny sposób. Tworzyli krzyżówki matematyczne, układali domina, bawili się układanką logiczną „Tangram”, tworzyli figury przestrzenne i kompozycje z wielokątów.
Podczas zajęć uczniowie wykazali się znaczną aktywnością, pracowali chętnie i z dużym zaangażowaniem. Przekonali się, że matematyka to też świetna zabawa.
16.03.2023 r. odbyła się kolejna edycja „Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny”. W naszej szkole w konkursie wzięło udział 69 uczniów.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Nasi mali rybacy z 0 a mieli udany połów. Każdemu udało się złowić "literkową" rybkę i odgadnąć jej imię. Chętnych nie brakowało więc zabawa trwała cały dzień.
W pierwszy dzień wiosny, po obiedzie przedszkolaki z 0a wybrały się na boisko szkolne by wspólnie z innymi zatańczyć zumbę poprowadzoną przez pielęgniarkę Panią Ewę Kwiatkowską. Elementy tańca i fitnessu dodały energii i były dobrą zabawą dla wszystkich uczestników .
Iwona Szczepanik
22 marca z okazji powitania wiosny odbyła się szkolna edycja ,,Mam talent’’, w której uczniowie mieli okazję zaprezentować na szkolnej scenie swoje talenty, umiejętności i sprawności w śpiewie, tańcu, grze na instrumentach, układach choreograficznych i gimnastycznych itp. W kat. klas I – III wystąpili: klasa III d, Aleksandra Rożek – Witek – kl. I d, Elina Brzykcy – kl. I d, Amelia Łęgowska – kl. I d, Paulina Borchard – kl. I e, Paulina Szulc – kl. III a, Rafał Fierek – kl. III a, Magdalena Więcek – kl. I b. W kat. klas IV – VIII wystąpili: Marcelina Kowalska –kl. VI b, Agata Lewińska – kl. V c, Sabina Bona – kl. V c, Małgorzata Gibowska – kl. VI b, Natalia Perszewska – kl. VI b, Oliwia Lewińska – kl. VII c, Mariaa Chernova kl. VI c, Aleksandrina Popovsehi – Kl. VI c, Kornelia Reszczyńska – kl. IV c, Arkadia Świątek Brzezińska – kl. IV c. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Konferansjerką była Aleksandra Otta z kl. VIII e. Imprezę przygotowali: p. Michał Leszczyński i p. Magdalena Czarnowska. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim występującym oraz wychowawcom , nauczycielom i rodzicom za pomoc w przygotowaniu uczniów do prezentacji.
Przy tej okazji zostały też wręczone nagrody w Konkursie wiedzy o historii Chojnic zorganizowanego przez p. Piotra Dyląga w ramach Dni Patrona szkoły. Nagrody wręczyła p. dyr. Ewa Modrzejewska. Oto wyniki: I miejsce klasa VIII e: Martyna Narloch, Maja Podolska i Julia Rakowska, II miejsce klasa VII c: Maciej Benc, Łukasz Burchart i Mateusz Kolasa, III miejsce klasa VI a: Jakub Kartuszyński, Wojciech Marks, Joachim Węckowski. Wszystkim gratulujemy wiedzy o naszym mieście.
Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21 w kariotypie.
Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się one symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji osób z zespołem Downa. Z tej okazji 21 marca cała społeczność szkolna założyła skarpetki nie do pary na znak solidarności i szacunku z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. W tym dniu mogliśmy również na przerwach posłuchać muzyki, wypuścić kolorowe baloniki oraz zatańczyć zumbę, którą poprowadziła pani Ewa Kwiatkowska. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Magdaleną Czarnowską, p. Pauliną Bałą i p. Klaudią Labenz serdecznie dziękuje za wspólną zabawę oraz integrację z osobami z Zespołem Downa.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY w naszej szkole był kolorowy, radosny z wieloma atrakcjami. Uczniowie klas 2d i 2c wraz z wychowawcami przygotowali przedstawienie pt. "Zielona wiosna". Rówieśnicy przysłuchiwali się z uśmiechem na twarzy i podziękowali za niezwykłą niespodziankę gromkimi brawami.
Link do filmu- https://youtu.be/diaqSNU_80U
Serdecznie dziękuję Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie
Magdalena Lella
20 marca odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego „Dzieciństwo Wierszem Malowane". Uczniowie klas 1-3 przygotowali utwory znanych polskich autorów. Frekwencja jak zwykle dopisała, a wybranie laureatów wśród blisko 30 uczestników było nie lada wyzwaniem. Jury (p. Grażyna Czapiewska, p. Lucyna Skórczewska i p. Jagoda Wenderska) wyłoniło 4 finalistów, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas etapu miejskiego.
1 miejsce - Tymoteusz Malarski kl. 1d
2 miejsce - Izabela Skorowska kl. 3b
3 miejsce - Emilia Trapp kl. 3b
Wyróżnienie - Kalina Brzezińska kl. 2a
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Klaudia Grabowska
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa czyli Dnia Kolorowej Skarpetki grupa oddziału przedszkolnego wykonała plakat oraz uwieczniła zdjęciami stopy z kolorowymi skarpetkami.
Iwona Szczepanik
W ramach zajęć dzieci klasy 2d zdobyły wiadomości dotyczące Kosmosu i Układu Słonecznego. Dzieci poznały nazwy planet, dowiedziały się różnych ciekawostek, porównywały ich wielkość, poznawały kolejność ich ułożenia na orbitach.
Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań przedszkolaków otaczającym wszechświatem jak również wzbogacenie słownika czynnego na ten temat. Kolejnym etapem lekcji było przygotowanie pracy przestrzennej - modelu UKŁADU SŁONECZNEGO. Dzieci chętnie zabrały się do pracy. Efekty można było podziwiać podczas DRZWI OTWARTYCH oraz na korytarzu szkolnym na ostatnim piętrze. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz książkę w omawianej tematyce.
Wszystkim serdecznie gratuluję.
Rodzicom dziękuję za zaangażowanie.
wych. M. Lella
Link do fotorelacji:
Z okazji Dnia Mężczyzny dziewczynki z O "a" złożyły życzenia oraz przyniosły słodycze, żeby poczęstować nimi swoich kolegów. W tym dniu cała klasa wraz z Paniami składa wszystkim Panom najserdeczniejsze życzenia.
Dnia 2 marca w auli szkoły odbyła się II edycja turnieju szachowego. Tym razem do rywalizacji przystąpiło 16 uczestników.
Lista uczestników:
1. Antoni Szarmach
2. Daniel Polus
3. Artur Morteanu
4. Syntia Zimnicka
5. Adriana Michalak
6. Radion Jakimienko
7. Małgorzata Gibowska
8. Gracjan Czepek
9. Karolina Morteanu
10. Kacper Kiedrowski
11. Kamil Orlikowski
12. Marcelina Kowalska
13. Adam Karnowski
14. Ksawery Patyk
15. Bartosz Zimnicki
16. Julia Miter
I miejsce - Artur Morteanu
II miejsce - Ksawery Patyk
III miejsce - Rodion Jakimienko
IV miejsce - Syntia Zimnicka
Organizatorzy turnieju : Katarzyna Błaszczak, Adam Błaszczak
Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn to nie tylko okazja do wręczania upominków. To doskonała okazja, aby małe kobiety i mali mężczyźni poczuli się docenieni, wyjątkowi i ważni - tak świętowały ten dzień dzieci z oddziału przedszkolnego 0B.
Katarzyna Mucha
Dnia 1 marca odbyły się "Drzwi Otwarte" w naszej szkole Dyrektor szkoły - mgr Ewa Modrzejewska przywitała przybyłych gości, przedstawiła plan dotyczący rekrutacji oraz zapoznała z ofertą dydaktyczną i opiekuńczą placówki. Uczniowie klas IIa, IIIb, IIIc zaprezentowali program artystyczny. Po przedstawieniu przyszli pierwszoklasiści zostali zaproszeni do udziału w zajęciach pokazowych: świetlicowych, jogi, kodowania, przyrodniczych, językowych, logopedycznych, sportowych, okulary 3D. W trakcie zwiedzania można było ocenić jaka jest baza dydaktyczna szkoły, wspierająca wszechstronny rozwój szkoły. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, pracownikom szkoły oraz naszym obecnym uczniom za otwartość i życzliwość w zaprezentowaniu naszej szkoły.
Koordynatorzy: Kamila Gemba, Anna Dolina, Magdalena Lella
Dzień Kobiet w 0a był pełen niespodzianek. Nasze małe kobietki otrzymały kwiaty , słodycze oraz życzenia od naszych małych mężczyzn. Wszystkim Paniom w tym dniu przedszkolaki grupy A życzą udanego Dnia Kobiet!
Iwona Szczepanik
Tradycyjnie , w lutym obchodzimy w szkole rocznicę urodzin naszego patrona Juliana Rydzkowskiego. W związku z tym uczniowie klas trzecich wzięli udział w KONKURSIE WIEDZY O PATRONIE NASZEJ SZKOŁY JULIANIE RYDZKOWSKIM.
Każda klasa wytypowała 2 reprezentantów.
W konkursie wzięli udział:
Julia Cysewska i Julia Długosz-Szyca z klasy IIIa
Emilia Trapp i Bianca Adamczyk z klasy IIIb
Paweł Schwarzenberg- Czerny i Marcin Mazur z klasy IIIc
Antoni Wardin i Tymon Kaźmierczak z klasy IIId
Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zadania konkursowe. Rozwiązywali test i krzyżówkę, układali słynną sentencję naszego patrona oraz puzzle. Świetnie się przy tym bawili.
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu:
1 miejsce zdobyła klasa IIId
2 miejsce zdobyła klasa IIIc
3 miejsce uzyskała klasa IIIa
Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy, pamiątkowe kubki i inne gadżety oraz słodycze. Dziękujemy uczniom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
Organizatorzy: Anna Dolina, Kamila Gemba oraz Aleksandra Redzimska
3 marca 2023 roku klasa V d z wych. Beatą Klunder, Grażyną Czapiewską, Mirosławą Węsierską - Karasiewicz przygotowała montaż słowno- muzyczny na podsumowanie działań w ramach Dni Patrona, którym od 1996 roku jest Julian Rydzkowski. Na początek klasa VI b zatańczyła poloneza. Następnie przypomniano jego sylwetkę, wykorzystując wspomnienia chojniczan o tej barwnej postaci. Szkolny zespól wokalny pod kierownictwem pana Michała Leszczyńskiego zaśpiewał piosenki o Chojnicach, a zdolni uczniowie zaprezentowali swe muzyczne talenty, prezentując utwory na fortepianie: Wojciech Gzubicki z kl. III d, Arkadia Świątek Brzezińska z kl. IV c, Agata Lewińska z kl. V c – uczniowie Szkoły Muzycznej w Chojnicach.
Na zakończenie podsumowano konkurs plastyczny "Moje miasto, moja szkoła, mój patron", który przygotowały panie: Małgorzata Bratz- Ciemińska, Małgorzata Delikta, Barbara Pawlak. Oto wyniki: w kat. klas IV – V: I m. Nadia Barszcz – IV d, Carolina Morteanu – IV d, II m. Lidia Chodyna – V d, Zuzanna Patz – V c, III m. Julia Żak IV c, Kinga Kiedrowicz – IV d. W kat. klas VI – VII: I m. Wiktoria Rudzka – VI a, II m. Mateusz Kolasa – VII c, III m. Izabela Brzezińska – VIa, wyróż. – Maja Kaszubowska – VI a.
Wcześniej w ramach naszego szkolnego święta odbył się konkurs wiedzy o patronie dla klas III, który przygotowały panie: Anna Dolina,Kamila Gemba, Aleksandra Redzimska. Szkolny konkurs o Chojnicach i regionie dla klas IV- VIII przygotował pan Piotr Dyląg. Klasy I- VIII przygotowały klasowe gazetki i odbyły wycieczki do Muzeum Historyczno - Etnograficznego, którego kustoszem był Julian Rydzkowski.
Dnia 4 marca w auli naszej szkoły odbyła się uroczystość przekazania przez obecnego komendanta Szczepu Przemysława Singera po 16 latach 42 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Wicka Frelichowskiego nowej Drużynowej. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w Kościele Gimnazjalnym pod przewodnictwem ks. Tomasza Mizyka – jednego z założycieli drużyny. Następnie w auli szkoły odbyło się świeczkowisko z przekazaniem Drużyny oraz poczęstunek. W czasie uroczystości przyznano wyróżnienia i pamiątkowe medale. Nasza szkoła również otrzymała wyróżnienie za współpracę oraz pamiątkowy MEDAL ZA ZASŁUGI DLA HARCERSTWA KUJAWSKO – POMORSKIEGO, który odebrał p. wicedyrektor Michał Leszczyński.
Podczas Dni Patrona szkoły klasa II b wybrała się na lekcję muzealną: ,,ŚLADAMI TWÓRCÓW CHOJNICKIEGO MUZEUM: O JULIANIE RYDZKOWSKIM I ALBINIE MAKOWSKIM SŁÓW KILKA’’. Lekcja była bardzo interesująca, dzieci poznały wiele ciekawostek z życia pana Juliana. Dowiedziały się gdzie mieszkał, jakim był ciekawym człowiekiem, czym się zajmował. Uczniowie zwiedzili również wystawy znajdujące się obecnie w muzeum.
wych. Beata Steinke
Dnia 3 marca klasa VIa odwiedziła Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku narodowego ,,Bory Tucholskie’’ w Chocimskim Młynie. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w przygotowanych zajęciach. Zwiedzili muzeum przyrodnicze w parku, uczestniczyli w warsztatach wyrobu papieru oraz zwiedzili Zagrodę Pokazową Zwierząt. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i opiekunów: p. Ewy Jóźwiak i p. Lucyny Skórczewskiej. W oczekiwaniu na przyjazd autobusu uczestnicy wycieczki wesoło spędzili czas grając w kalambury.
28 lutego dziewczęta z SP 1 Chojnice zajęły II m-ce w półfinale wojewódzkim w mini piłce siatkowej w Starogardzie Gdańskim. Uległy jedynie drużynie grającej w pomorskiej lidze piłki siatkowej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Starogardzie Gdańskim. Skład: Blanka Kaźmierczak, Natasza Żmija, Anastazja Cygan, Weronika Bohowicz, Julia Kotarska, Julia Wochna, Agnieszka Piechutowska, Zuzanna Dudojc
Trener Tomasz Skrzyński
2 marca chłopcy z SP 1 Chojnice zajęli II m-ce w półfinale wojewódzkim w mini piłce siatkowej w Starogardzie Gdańskim. Przegrali jedynie z zawodnikami grającymi w pomorskiej lidze ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Starogardzie Gdańskim. Skład: Kacper Polus, Kasjan Kwiatkowski, Jędrzej Parchimowicz, Dawid Woliński, Jakub Turzyński, Paweł Kalinowski, Robert Szynwelski, Tomasz Wiśniewski, Miłosz Wardin, Dominik Piszczek
Trener Tomasz Skrzyński
W związku z trwającymi Dniami Patrona, klasa I e odwiedziła Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Bramie Człuchowskiej. Pani Przewodnik przybliżyła dzieciom sylwetkę Juliana Rydzkowskiego. Klasa poznała także interesującą historię naszego regionu.
Wychowawczyni Paulina Szank
Podsumowując zajęcia o Układzie Słonecznym uczniowie klasy 2c stworzyli swoje własne makiety. Znając właściwości, struktury i warunki jakie panują na wybranych planetach łatwiej było im wykonać ich miniatury. Prace i techniki wykonania były bardzo pomysłowe.
Magdalena Kacprzak
Grupa ucz. kl. 3d, uczestników zajęć „Programowanie na start” (pod kier. Aleksandry Szczepańskiej) rozwija swoje umiejętności programistyczne od trzech lat. Aktualnie grupa rozpoczęła pracę z zestawem LEGO SPIKE Essential. Uczniowie entuzjastycznie podjęli się pierwszych kroków w budowaniu kompetencji STEAM, które w płynny i przemyślany sposób łączą naukę, technologię, inżynierię, sztukę, matematykę i kształtowanie zdolności społeczno -emocjonalnych. W trakcie dwóch propedeutycznych zajęć uczniowie poznali istotne zasady pracy z zestawem, przetestowali inteligentny koncentrator, silniki, matrycę świetlną i czujnik koloru oraz w zespole stworzyli pierwszy projekt – model z elementów lego i uruchomili jego działanie z wykorzystaniem aplikacji SPIKE. Uczniowie, zespołowo przeprowadzili burzę mózgów i opracowali kreatywne rozwiązanie metodą prób i błędów. Współpracując z rówieśnikami entuzjastycznie i swobodnie podjęli się nowego wyzwania, aby wznieść się na wyższy poziom samodzielnego, analitycznego myślenia i są przygotowani do bardziej zaawansowanych zajęć.
Tekst i relacja filmowa: Aleksandra Szczepańska
Rekrutacja dzieci do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
na rok szkolny 2023/2024
17 lutego, uczniowie klasy 1d zmienili się nie do poznania. To za sprawą przebrań i balu karnawałowego, który był okazją do klasowej integracji. Fotobudka, wspólne zabawy, konkursy i tworzenie układów tanecznych przysporzyły dzieciom mnóstwo radości.
Wych. Klaudia Grabowska
W piątek, 24 lutego 2023r. minął rok od nikczemnej napaści na wolną Ukrainę. Od tego dnia świat się zmienił. Każdemu było trudno uwierzyć, że pokazywane nam obrazy są rzeczywistością. Nasi Rodacy otworzyli nie tylko serca dla ludności ukraińskiej, ale i domy. Wspieramy przybyszy na miarę swoich możliwości. Chcemy, w tym szczególnym dniu, okazać Ukrainie nasze poparcie, przeciwstawić się wojennej nawałnicy i przemocy. My – dzieci, młodzież, nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chojnicach solidaryzujemy się z sąsiadami zza wschodniej granicy. Tego dnia zaprosiliśmy dzieci i młodzież szkół chojnickich do udziału w happeningu – który odbył się o godzinie 12:00 na Starym Rynku naszego miasta. Uczniowie przybyli z banerami, plakatami o antywojennej treści, w barwach narodowych Ukrainy, emblematami w kolorze niebiesko – żółtym. Przedstawiciele szkół mogli też podzielić się swoimi odczuciami dotyczącymi wojennych relacji słownych i filmowych. Byli też obecni mieszkańcy Chojnic i ukraińscy uchodźcy – mamy i dzieci, które żyją i mieszkają tu razem z nami. Happening rozpoczął się od okolicznościowego wystąpienia p. dyrektor Ewy Modrzejewskiej i od odśpiewania hymnu Ukrainy przez uczniów naszej szkoły z Ukrainy przygotowanych przez p. Virę Yaremchuk. Następnie manifest pokojowy odczytała Zuzanna Włoch – ucz. kl. VIII d przygotowany przez wych. p. Natalię Witkowską. Kolejnym punktem programu był występ Soni Gierszewskiej z kl. VIII c, która wykonała piosenkę pt. ,,Modlitwa o pokój’’, przygotowanej pod kier. p. Michała Leszczyńskiego, a po niej wystąpiły ponownie dzieci z Ukrainy z piosenką w j. ukraińskim. Po prezentacji naszej szkoły, wystąpili przedstawiciele SP 3. Happening zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego ,,Mazurka Dąbrowskiego’’ poprowadzonego przez nasze uczennice: Zuzannę Bała i Amelię Dudzik z kl. VIIa pod kier. p. Mirosławy Węsierskiej – Karasiewicz. Nad całością programu czuwał p. wicedyrektor Michał Leszczyński. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich chojnickich szkół oraz przedszkoli za udział w happeningu. Podziękowania dla wszystkich naszych klas i nauczycieli, którzy włączyli się w tę akcję również w szkole. Dziękujemy także Dyrekcji i Pracownikom Chojnickiego Centrum Kultury za przygotowanie nagłośnienia, a mediom lokalnym za popularyzację naszej akcji.
W czwartek 23 lutego 2023 roku z drużyną chłopców udaliśmy się do SP 8 na etap miejski rozgrywek w piłkę ręczną. W zawodach udział brało 5 drużyn w związku z tym reprezentacje zostały podzielone na 2 grupy. W pierwszej znajdowały się reprezentacje: SP 3, SP 7 i SP 8, a w drugiej grupie znalazły się drużyny z SP 1 i SP 5. Pierwszym rywalem reprezentacji naszej szkoły byli chłopcy z SP 5. Niestety, mimo wielkich starań musieliśmy uznać wyższość rywala. Mecz skończył wynikiem 3:10. W związku z tym kolejnym meczem, jaki rozgrywała drużyna z naszej szkoły był pojedynek z SP 8, a stawką tego spotkania było 3 miejsce. Regulaminowy czas meczu zakończył się, a wynik wskazywał remis 1:1 w związku z tym o wygranej decydowały rzuty karne, w których lepsi okazali się gospodarze (2:4). W ostatecznym rozrachunku rozgrywki zakończyliśmy na IV miejscu, a klasyfikacja końcowa prezentowała się następująco:
Wszystkie spotkania, jakie rozgrywane były w miniony czwartek przebiegały na bardzo wysokim poziomie. Emocje, jakie fundowali zawodnicy kibicom były naprawdę niezwykłe! Nasza reprezentacja poświęciła bardzo wiele czasu i energii na przygotowania do tego turnieju. W tym roku zyskaliśmy cenne doświadczenie, a teraz z wielką niecierpliwością wyczekujemy przyszłorocznych zmagań.
Chłopcy dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły, jesteśmy z Was dumni! Trzymamy kciuki za kolejne rozgrywki!
Gratulujemy wszystkim reprezentacjom oraz trenerom, którzy je przygotowywali do tych zawodów.
Reprezentacja SP 1: Benc Maciej (7c), Fierek Sebastian (8e), Heydebreck – Maganinho Claudio (7c), Hofman Dominik (7c), Karnowski Krzysztof (8e), Kolasa Mateusz (7c), Majer Szymon (7c), Olejniczak Jakub (8a), Przytarski Kacper (8e), Rydygier Aleksander (7b), Rzepiński Bartosz (8d), Sporysz Paweł (8c), Szarafin Oliwier (8a), Turzyński Mikołaj (8e), Zimnicki Bartosz (8e).
Opiekunem drużyny były: p. Magdalena Bielawa i p. Klaudia Labenz
Dnia 24 lutego, z okazji rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, z inicjatywy p. Marcina Wozikowskiego odbyły się zajęcia prowadzone w j. angielskim przez wolontariuszki: p. Justynę Kiermasz i p. Oleksandrę Leszenko z Ukrainy. Uczestnikami zajęć była klasa VIII d.
Klasa I a pod kier. p. Lucyny Drążkowskiej i p. Pauliny Bały, uczciła rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie
W czwartek, 23. lutego w klasie 6b odbył się wieczór filmowy. Uczniowie przyszli do szkoły o innej porze, niż zwykle… Mogli ze sobą zabrać ulubione przekąski, napoje, a przede wszystkim dobry humor. Okazało się jednak, że seans nie był w tym momencie najważniejszy 😊 Wszyscy bowiem spędzili ten czas rozmawiając ze sobą, śmiejąc się, innymi słowy dobrze się bawiąc.
Na pewno jeszcze nie raz to powtórzymy, ponieważ takie spotkania po południu w szkole, w innych okolicznościach, okazują się bardzo dobrym sposobem na integrację zespołu klasowego. Ponadto dają dużo radości i chęci na organizację podobnych przedsięwzięć.
Polecamy 😊
Uczniowie klasy 6 b wraz z Wychowawcą
We wtorek 21 lutego 2023 roku drużyna dziewcząt z klas VII i VIII wraz z opiekunem p. Klaudią Labenz udała się do SP 8 na miejski etap rozgrywek. Meczem inauguracyjnym było spotkanie reprezentacji naszej szkoły z dziewczętami z SP 5. Pojedynek zakończył się dla nas szczęśliwie, skromnym wynikiem 1:0. Kolejnym spotkaniem rozgrywanym przez naszą drużynę był mecz z gospodyniami, czyli SP 8. Emocji w tym spotkaniu podobnie jak w poprzednim nie brakowało! O wyniku spotkania przesądzić musiały rzuty karne, w których to my zwyciężyłyśmy rezultatem 1: 0, a całe spotkanie zakończone zostało wynikiem 3:2! Meczem kończącym rozgrywki było spotkanie dwóch niezwyciężonych dotąd drużyn, czyli SP 1 z SP 3. Obie drużyny prezentowały bardzo wyrównany poziom, jednak szczęście było po stronie reprezentacji SP 3. Rozgrywki zakończyliśmy na II miejscu! Te zawody można zaliczyć do naprawdę udanych reprezentacja SP 1 pokazała, co potrafi! Ogrom pracy, wspólne treningi i heroiczna walka w każdym spotkaniu pokazała jak bardzo jest bliska sercom młodzieży piłka ręczna i sport!
Dziewczyny! Jesteśmy z Was naprawdę dumni!
Klasyfikacja końcowa rozgrywek:
Skład drużyny dziewcząt: Beska Zuzanna 8c, Czapiewska Nikola 8d, Fierek Daria 8d, Gierszewska Sonia 8c, Gulczyńska Agata 8d, Kłodzińska Zuzanna 8c, Libera Antonina 8c, Machalewska Aleksandra 8e, Matyja Wiktoria 8e, Orlushyna Kira 7c, Sych Zuzanna 8d, Szkoła Weronika 8d, Szultka Zuzanna 8c, Szyszka Nadia 8e.
Za przygotowanie dziewcząt i opiekę na zawodach odpowiadała p. Klaudia Labenz
Dnia 17 lutego w klasie I e odbył się pierwszy bal karnawałowy. Dzieci miały okazję wziąć udział w zabawach integrujących grupę. Klasa uczyła się układów choreograficznych i miała okazję do swobodne zabaw i tańców. Tego dnia dzieci przebrane za barwne postacie miały okazję stworzyć wiele prac plastycznych.
Wych. Paulina Szank
W poniedziałek 20 lutego w naszej świetlicy gościliśmy panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.
W czwartek 16 lutego 2023 roku z drużyną chłopców udaliśmy się do SP 8 na etap miejski rozgrywek w piłkę ręczną. Pierwszym rywalem reprezentacji naszej szkoły byli chłopcy z SP7. Niestety, mimo wielkich starań musieliśmy uznać wyższość rywala. Drugim pojedynkiem, jaki przyszło nam stoczyć był mecz z SP 3, gdzie także mimo zostawionego serca na parkiecie musieliśmy przełknąć gorycz porażki. Ostatnią drużyną, z którą toczyliśmy sportowy bój była drużyna gospodarzy, którzy w całym turnieju okazali się niezwyciężeni. My jesteśmy dumni z reprezentacji naszej szkoły, która dzielnie stawiała czoła przeciwnikom i pokazała serce do sportu, jakim jest piłka ręczna.
Widzimy się za rok!
Reprezentacja SP 1: Baczyński Paweł (5b), Bogdan Ksawery (5b), Breza Remigiusz (5a), Dolina Aleksander (4b), Kasprzak Eliasz (5b), Łukaszewicz Kacper (5a), Patyk Ksawery (6c), Rusinek Dawid (5b), Wardyn Jakub (4b), Wysocki Adam (5b) i Zimnicki Antoni (5b). Opiekunem drużyny była p. Klaudia Labenz
15 lutego w Kosobudach odbyły się powiatowe zawody w mini piłce siatkowej dziewcząt. Udział wzięły dziewczęta z Kosobud, Nowej Cerkwi i Chojnic. Mistrzyniami powiatu zostały dziewczęta z SP 1 Chojnice trenowane przez p. Tomasza Skrzyńskiego. Dziewczęta w składzie: Natasza Żmija, Blanka Kaźmierczak, Anastazja Cygan, Weronika Bohowicz, Julia Kotarska, Agnieszka Piechutowska, Julia Wochna i Zuza Dudojc jadą na półfinał wojewódzki do Starogardu Gdańskiego.
17 lutego w Kosobudach, odbyły się powiatowe zawody w mini piłce siatkowej chłopców. I także w tych rozgrywkach niepokonana była Szkoła Podstawowa nr 1 z Chojnic, pokonując drużyny z Kosobud, Czerska, Konarzyn i Nowej Cerkwi. Chłopcy w składzie: Kacper Polus, Kasjan Kwiatkowski, Jakub Piątek, Jędrzej Parchimowicz, Jakub Turzyński, Tomasz Wiśniewski, Paweł Kalinowski, Dawid Woliński i Robert Szynwelski jadą na półfinał wojewódzki do Starogardu Gdańskiego.
W piątkowe przedpołudnie 17 lutego br. odbył się długo oczekiwany przez uczniów klasy Ib bal karnawałowy. Tego dnia klasowa sala zamieniła się w księżniczki, czarownice, superbohaterów, żołnierzy, księdza i inne barwne postacie z bajek. Dzieciom towarzyszyły zabawy, tańce, konkursy i oczywiście słodki poczęstunek.
Wych. Natalia Piontkowska
Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie, Dzieło Biblijne Diecezji Pelplińskiej i Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach są organizatorami XIV Konkursu Biblijnego Diecezji Pelplińskiej.
Tematyką tegorocznego konkursu jest ,,Uczeń Chrystusa na podstawie Ewangelii wg św. Jana’’. W dniu 16 lutego br. , w naszej szkole odbył się rejonowy etap XIV Konkursu Biblijnego, którego koordynatorami byli nasi katecheci. Wzięło w nim udział 102 osoby z 20 szkół podstawowych naszej diecezji. Najlepsi zakwalifikują się do kolejnego etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 29.04.2023 w Liceum katolickim Collegium Marianum w Pelplinie. Ich listę opublikujemy w późniejszym terminie.
Wszystkim serdecznie gratulujemy, a Katechetom dziękujemy za zachęcenie młodzieży do wzięcia udziału w tym konkursie oraz ich przygotowanie.
16 lutego klasa 2c obchodziła ,,Dzień z Bajkami’’. Uczniowi przebrali się za bohaterów bajek i wspólnie dali się ponieść wspaniałej zabawie. Zabawy z balonami, krzesełkami, tańce do ulubionych piosenek oraz poczęstunek sprawiły, że dzień był wyjątkowy. Uczciliśmy także Tłusty Czwartek zajadając się paczkami i faworkami przygotowanymi przez mamy i babcie, za co serdecznie dziękujemy!
wych. M. Kacprzak
Dzień Solidarności z Ukrainą
W piątek, 24 lutego 2023r. mija rok od nikczemnej napaści na wolną Ukrainę. Od tego dnia świat się zmienił. Każdemu było trudno uwierzyć, że pokazywane nam obrazy są rzeczywistością. Nasi Rodacy otworzyli nie tylko serca dla ludności ukraińskiej, ale i domy. Wspieramy przybyszy na miarę swoich możliwości. Chcemy, w tym szczególnym dniu, okazać Ukrainie nasze poparcie, przeciwstawić się wojennej nawałnicy i przemocy.
My – dzieci, młodzież, nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chojnicach solidaryzujemy się z sąsiadami zza wschodniej granicy. Zapraszamy więc młodzież szkolną do happeningu – spotkajmy się 24 lutego o godzinie 12:00 na Starym Rynku naszego miasta z banerami, plakatami o antywojennej treści. Prosimy o ubiór w barwach narodowych Ukrainy, emblematy w kolorze niebiesko – żółtym. Przedstawiciele szkół mogą podzielić się swoimi odczuciami dotyczącymi wojennych relacji słownych i filmowych.
Do uczestnictwa zapraszamy mieszkańców Chojnic i ukraińskich uchodźców – mamy i dzieci, które żyją i mieszkają tu razem z nami!
Drużyna dziewcząt wraz z opiekunem p. Klaudia Labenz udała się 14 lutego 2023 roku do SP8, gdzie odbywał etap miejski rozgrywek w piłkę ręczna dziewcząt.
W pierwszym spotkaniu reprezentacja naszej szkoły zmierzyła się z gospodarzami. O wyniku tego spotkania musiały rozstrzygnąć rzuty karne, ponieważ wynik po regulaminowym czasie spotkania wskazywał 1:1. Niesamowita gra naszej bramkarki (100% skuteczność przy obronie karnych), dwa wykorzystane rzuty karne przesadziły o tym, że wynik tego spotkania okazał się korzystny dla nas (3:1) !
W drugim spotkaniu w trakcie turnieju mierzyły się drużyny z SP3 i SP8. W tym spotkaniu pewnie wygrały dziewczęta z SP3.
Ostatnim rozgrywanym i zarazem decydującym spotkaniem była rozgrywka między SP 1 a SP 3. Mimo zostawionego serca na boisku ulegliśmy koleżankom z SP3 (1:5), które zapewniły sobie awans do etapu powiatowego.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodniczkom i opiekunom drużyn, widzimy się za rok!
Skład drużyny SP1:
Czaplewska Oliwia 6c, Doktorowicz Zofia 5b, Fojuth Agata 5b, Jażdżewska Lena 4b, Kiedrowska Zuzanna 5b, Lange Amelia 5b, Milkowska Oliwia 5b, Pipowska Zuzanna 5b, Puppel Zuzanna 6c, Sawicka Nikola 7a, Wilczyńska Oliwia 5b.
Klasyfikacja końcowa: SP3 , SP1, SP8.
Do zobaczenia na kolejnych rozgrywkach!
Dnia 14 lutego w Walentynki ogłoszono wyniki konkursu na Najciekawszą kartkę Walentynkową z elementem misia, wręczono dyplomy i upominki nagrodzonym i wyróżnionym uczniom naszej szkoły. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, wpłynęło dużo ciekawych, wykonanych różnymi technikami plastycznymi prac. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła uczniów w dwóch kategoriach.
Klasy 1-3
I m Lena Gawrońska 3 d, Kornelia Gappa 2 b
II m Alicja Behrendt 2 a, Lena Kuldanek 2 c, Lena Milkowska 2
III m Lena Moga 1 d, Nikodem Baranowska 3 d, Liliana Pruszak 1 c
Wyróżnienie: Kacper Jażdżejewski 1 b, Amelia Hajdasz 2 d, Lena Sitkiewicz 3 d, Kalina Kowalik 3 a
Klasy 4-8
I m Antonina Sporysz 8 b
II m Amelia Glaza 4 c
III m Majka Jażdżejewski 5 c
Wyróżnienie: Julia Rakowska 8 e, Maja Glaza 8 e, Nikodem Behrendt 4 d
Dnia 15 lutego 2023 r. dzieci z klasy II b wraz z wych. p. Beatą Steinke bawiły się na balu klasowym. Były tańce, pyszne i zdrowe przekąski. Zabawy z chustą Klanza, konkursy oraz wiele radości. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały karnawałowe maski.
Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcją i bardzo lubiana przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im wielu przeżyć, radości i zadowolenia. 13 lutego 2023r. w klasie II d odbył się bal karnawałowy. Tego dnia w szkole pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, biedronkę, rycerzy, policjantów, Batmana… nie sposób zliczyć wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami oraz konkursami . Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku, dzieci zajadały się babeczkami i pysznymi chruścikami. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę . Do domu wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.
link do filmu - poniżej
W czwartek 9 lutego dzieci z klasy I a (wych. p. L. Drążkowska i p. P. Bała) zaprosiły babcie i dziadków. Przygotowały przedstawienie ,,Czerwony Kapturek’’ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po przedstawieniu dzieci zaprosiły gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i wychowawców.
Dnia 9 lutego 2023 roku uczniowie klasy I B wraz z wychowawcą Natalią Piontkowską i p. Klaudią Labenz wybrali się na pobliską górkę, aby jeszcze wykorzystać walory pięknej zimy. Dzieci zabrały ze sobą sanki oraz jabłuszka i urządziły sobie wielkie saneczkowe zjazdy. Widać było, że dzieci są bardzo zadowolone z zimowej zabawy, ponieważ po powrocie do szkoły długo dzieliły się swoimi wrażeniami i pytaniami: „Jutro też pójdziemy?”.
Wych.: Natalia Piontkowska, Klaudia Labenz
7 lutego 2023 roku uczniowie klasy I B wraz z wychowawca Natalią Piontkowską wybrali się do pobliskiej pizzerii „Da Grasso” na warsztaty robienia pizzy. Wyjście zostało zorganizowane z okazji zbliżającego się Święta Pizzy. Dzieci wybierając ulubione dodatki tworzyły własne pizzę, po czym przyszedł czas na wspólną konsumpcje. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili do szkoły w doskonałych humorach i bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia.
Wych. Natalia Piontkowska
Korzystając z zimowej aury klasa 2c wybrała się na zabawy na śniegu. Ruch to zdrowie, a w takich okolicznościach również wielka przyjemność.
8 lutego 2023 roku Szkoła Podstawowa była gospodarzem Miejskich Igrzysk w mini piłce siatkowej dziewcząt. W turnieju wzięły udział 3 drużyny z chojnickich szkół podstawowych. Dziewczęta z "Jedynki" trenowane przez Huberta Szwankowskiego i Tomasza Skrzyńskiego, bez straty seta awansowały do dalszego etapu rozgrywek - jadą na zawody powiatowe do Kosobud.
klasyfikacja turnieju:
I m-ce Szkoła Podstawowa nr 1
II m-ce Szkoła Podstawowa nr 7
III m-ce Szkoła Podstawowa nr 8
9 lutego 2023 roku również w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się Miejskie Igrzyska w mini piłce siatkowej chłopców. Tym razem obsada była liczniejsza i w turnieju rywalizowały cztery szkoły z Chojnic. Podobnie jak dziewczęta z chojnickiej "Jedynki", także chłopcy nie dali szans rywalom i bez straty seta wywalczyli awans do zawodów na szczeblu powiatu.
Trenerzy - Hubert Szwankowski i Tomasz Skrzyński
klasyfikacja turnieju:
I m-ce Szkoła Podstawowa nr 1
II m-ce Szkoła Podstawowa nr 8
III m-ce Szkoła Podstawowa nr 3
IV m-ce Szkoła Podstawowa nr 7
Dnia 8 lutego w auli szkoły odbył się koncert duetu smyczkowego: Krzysztof Orzechowski (wiolonczela, prowadzenie i śpiew) i Wojciech Marcinowski (skrzypce, altówka) organizowanego przez Łódzkie Biuro Koncertowe ,,Wirtuoz’’ z Łodzi. W ramach koncertu zapoznano uczniów z grupą instrumentów strunowych – smyczkowych i zaprezentowano brzmienie tych instrumentów. Artyści prezentowali popularne utwory wybranych krajów europejskich. Dzieci miały też okazję brać udział w zagadkach i quizach muzycznych oraz wspólnie pośpiewać.
(fot. M. Leszczyński)
Dnia 9 stycznia 2023 r. odbył się długo wyczekiwany V Powiatowy Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych w języku angielskim w Wiejskim Domu Kultury w Silnie. Na scenie wśród 75 uczestników z placówek oświatowych z miasta i gminy Chojnice oraz powiatu chojnickiego była także reprezentantka naszej szkoły Sonia Gierszewska z kl. VIIIc. Jury w składzie: M. Stankiewicz, J. Maślak, R. Piekarski wyłoniło laureatów w ustalonych kategoriach wiekowych, a Soni przyznało wyróżnienie. Uczestniczkę przygotowali: p. M. Wacławska, p. M. Delikta i p. M. Leszczyński.
Dnia 1 lutego w Muzeum - Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach odbył się wernisaż wystawy „Każdy krok zostawia ślad’’ na której zaprezentowano obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. O ekspozycji oprowadzała dyrektorka tej placówki p. Beata Ceynowa. I warto było posłuchać jej bardzo interesującej opowieści o butach datowanych od wieku XII w. aż po czasy współczesne, często wydobyte z latryn, szamb, mokradeł w Gdańsku, cierpliwie odtworzone przez rekonstruktorów. W wystawie uczestniczyli: p. dyr. Ewa Modrzejewska, p. wicedyrektor Michał Leszczyński oraz klasa VIII d pod opieką p. Anny Kamińskiej i p. Wojciecha Lewińskiego.
Jednym z najmłodszych wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był uczeń naszej szkoły Alan Ambroziak z kl. I a.
Dnia 31 stycznia w naszym mieście odbyły się uroczystości patriotyczne związane z obchodami 103. rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny. O godz. 10:15 nastąpiła zbiórka delegacji, pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na placu przy Bramie Człuchowskiej. O godz. 10:30 delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą powrót Chojnic do Państwa Polskiego. O godz. 11:00 odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i miasta w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela. W uroczystościach brała udział również delegacja nauczycielska oraz poczet sztandarowy naszej szkoły.
Fot. M. Leszczyński
Program:
10:15 Zbiórka delegacji, pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na placu przy Bramie Człuchowskiej.
10:30 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powrót Chojnic do Państwa Polskiego.
11:00 Msza Święta w intencji Ojczyzny i Miasta w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela.
Nadszedł czas zasłużonych ferii zimowych. Życzę wszystkim bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć.
Jednocześnie proszę, by nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek. Dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących, nie podejmujcie działań zagrażających życiu i zdrowiu.
Odpocznijcie, nabierzcie sił i motywacji do dalszej nauki w nowym semestrze. Komputery, laptopy i telefony komórkowe może też potrzebują odpoczynku !? :)
Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi dziękuję za dobrze wypełniane obowiązki także życząc miłego odpoczynku.
dyrektor szkoły Ewa Modrzejewska
Z okazji nadchodzącego święta babci i dziadka uczniowie klasy 2d przygotowali niespodziankę w postaci filmiku. Przygotowaliśmy laurki i portrety babć i dziadków. Ciężko pracowaliśmy przy wykonywaniu upominków z pyssly.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia i radości.
Magdalena Lella
Danuta Niedzielska
Link do filmu
Wychowankowie świetlicy po przerwie świątecznej zapoznali się z akcją Kartka dla Natalki. Opiekunowie chorej dziewczynki zwrócili się z prośbą o wykonanie kartek urodzinowych dla 6 latki tym samym spełniając marzenie dziewczynki. Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do pracy, wykonując na zajęciach w świetlicy szkolnej, rewalidacji i terapii pedagogicznej za pomocą różnych technik plastycznych kartek urodzinowych, wkładając w zadanie dużo serca. 12 stycznia kartki i upominek przekazaliśmy do przedszkola Bajka do którego uczęszcza dziewczynka.
Iwona Sakowska
Robert Drewek
INTEGRACYJNE WYJŚCIE KLASY 2D
Dzięki działaniom integracyjnym możliwe jest zarówno lepsze poznanie siebie nawzajem, jak i osoby wychowawcy, co ułatwia funkcjonowanie w szkole. Integracja sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery, która z kolei zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Zgrana klasa to „bezpieczna baza” do wspólnego przeżywania sukcesów i porażek bez ryzyka ośmieszenia czy wykluczenia. Klasa zżyta ze sobą chętnie podejmuje się realizacji nowych, coraz trudniejszych zadań. Ponadto uczestnicy zajęć integracyjnych nabywają i rozwijają umiejętności z zakresu asertywności, komunikacji czy rozwiązywania konfliktów. Dzięki temu kształtuje się u dzieci postawa prospołeczna, za którą idzie poczucie odpowiedzialności za innych i częstsze udzielanie pomocy. Bycie razem ma dla nas ogromne znaczenie. Często staramy się organizować czas dla siebie. W dniu 12 stycznia byliśmy w kinie KingSajz na filmie "Dziwny Świat ".
Zdjęcia - link poniżej
Magdalena Lella- wychowawca
Danuta Niedzielska
Dnia 9 stycznia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego „Narysuj mi bajkę…”. Konkurs zorganizowały wychowawczynie klas pierwszych: mgr Klaudia Grabowska, mgr Natalia Piontkowska i mgr Paulina Szank. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów klas pierwszych i rozwijanie kreatywności. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej na podstawie wybranej książki (bajki lub baśni) o tematyce świątecznej/grudniowej.
Jury w składzie: mgr Dorota Czarnowska,mgr Jagoda Wenderska, mgr Klaudia Grabowska, mgr Natalia Piontkowska, mgr Paulina Szank przyznało następujące miejsca:
I miejsce: Seweryn Skiba I b,
II miejsce: Oliwer Skiba I b,
III miejsce: Sara Szarmach I e, Malwina Wolszleger I d.
Ocenie podlegał ogólny wyraz artystyczny, związek z tematyką konkursu, estetyka wykonania i samodzielność pracy.
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych oraz zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.
TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, WIĘC:
1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!
2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
4. Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
5. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
6. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
7. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
8. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
9. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
10. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
11. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!
12. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
13. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się!
14. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej!
15. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne!
16. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!
17. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!
18. W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!
19. Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!
20. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!
ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:
POLICJA – 997
STRAŻ POŻARNA –998
POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO – 112
W dniu 04.01.2023 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu logopedycznego
„Głoski ukryte w świątecznych obrazkach”.
Konkurs przeznaczony był dla wszystkich chętnych uczniów klas I-III.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy logopedycznej, doskonalenie wymowy trudnych głosek,
pobudzanie wyobraźni i aktywności twórczej dzieci.
Członkowie komisji oceniali pomysł, różnorodność technik i materiałów wykorzystanych w pracy,
estetykę pracy, samodzielność wykonania i zgodność z zasadami konkursu.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, za trud włożony w wykonanie prac,
a zwycięzcom gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów.
Logopedzi: Ewelina Wardyn i Sylwia Nica
Drugiego stycznia dzieci z klasy 2d przygotowały świątecznie stół. Dziewczynki zadbały o dekoracje i układały potrawy i słodki poczęstunek. Uroczyste spotkanie rozpoczęliśmy życzeniami od nauczycieli. Następnie uczniowie podzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Rodzice zadbali o słodkie drobiazgi dla dzieci.
Fotorelacja - link poniżej.
Magdalena Lella i Danuta Niedzielska
Kochani Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy!
Życzę Wam wiary, która odmieni nasze serca.
Nadziei, że jutro będzie lepsze.
Miłości, która przetrwa najgorsze momenty w życiu.
Zdrowia, którego wszyscy potrzebujemy.
Prawdziwego szczęścia dającego siły na cały 2023 rok!
Ewa Modrzejewska
dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicac
W świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów naszej szkoły Najpiękniejsza kartka z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i wpłynęło dużo ciekawych, kreatywnych wykonanych różnymi technikami plastycznymi prac.
Nagrodzeni uczniowie:
I m Przemysław Wróbel 2a
II m Kornelia Gappa 2 b, Lena Kuldanek 2 c, Antonina Ceitel 2 d, Jan Nosiński 0 a
III m Lena Moga 1 d, Bartosz Werner 0 b, Liliana Litwin 0 b, Brajan Bronka 2c, Kira Aksamitieva 3 a, Franciszek Zabrocki 1c
Wyróżnienia: Jesica Piendak 0 b, Tobiasz Gnaczyński O a, Wiktor Pozorski 1 a,
Jagoda Żalikowska 1 a
W tym roku przyznano także nagrodę specjalną dla Antoniny Sporysz z klasy 8 b w dwóch kategoriach Kartka i ozdoba świąteczna. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.
Iwona Sakowska
Robert Drewek
W czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy konkurs wiedzy Tradycje i obyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klas V- VIII napisali test wiedzy. Napisanie testu poprzedziły zajęcia zarówno w świetlicy szkolnej, jak i na lekcjach religii o obyczajach i tradycjach świątecznych w naszych domach, w Polsce i na świecie.
Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie:
I m Maja Kaszubowska, Jakub Kartuszyński
II m Syntia Zimnicka,
III m Lidia Chodyna, Amelia Szulta, Wojciech Marks, Zuzanna Janikowska, Sara Gostomczyk
Wyróżnienia: Izabela Brzezińska, Blanka Gierszewska, Amelia Kierska
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursach.
Iwona Sakowska
Barbara Pawlak
Dnia 22 grudnia klasy IV – VIII brały udział w przedstawieniu jasełkowym przygotowanym przez uczniów klasy V b pod kier. p. Barbary Pawlak, p. Magdaleny Skrzyńskiej, p. Mirosławy Węsierskiej - Karasiewicz i p. Małgorzaty Bratz – Ciemińskiej. W jasełkach brał też udział Orest Cysewski z klasy IV c grający na trąbce. Na zakończenie spotkania w auli, każda klasa otrzymała ozdobę świąteczną. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami udali się do sal lekcyjnych na klasowe spotkanie wigilijne.
(fot. M. Leszczyński)
Dnia 21 grudnia w auli odbył się ,,Szkolny koncert kolęd i piosenek świątecznych’’, w którym brał udział klasy: I a, II c, II a, 0 a , III d, III b, III a, III c, IV a, Zespół dzieci z Ukrainy, V d, V c, VI a, VI d, V b. klasy prezentowały tradycyjne kolędy ale także pastorałki i współczesne piosenki świąteczne. Program prowadziła Aleksandra Otta z kl. VIII e. Pamiątkowe dyplomy wręczyła p. wicedyrektor Ewa Jóźwiak oraz Michał Leszczyński – organizator koncertu.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia korytarze szkolne i sale lekcyjne zostały udekorowane pięknymi świątecznymi elementami i ozdobami.
We wtorek, 20 grudnia 2022r. uczniowie klas czwartych, w ramach szerzenia idei wolontariatu, przedstawiali dla podopiecznych Hospicjum Stacjonarnego Aniołowo tradycyjne Jasełka z inicjatywy p. Kamili Remus i p. Martyny Wacławskiej. Oprócz wzruszającego przedstawienia, dzieci przygotowały dla pacjentów hospicjum również przygotowane własnoręcznie kartki świąteczne. Atmosfera spotkania była cudowna, Dzieci bardzo pięknie podeszły do idei wolontariatu w tak szczególnym czasie. Miały też okazję przekonać się wbrew wszelkim stereotypom, że HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE.
W podziękowaniu dla Dzieci, pacjenci Hospicjum przygotowali słodki poczęstunek. Wzruszenie widoczne było na ich twarzach i w ich oczach.
W imieniu wychowawców klas czwartych naszej szkoły jesteśmy wdzięczni za tak miłe przyjęcie. Jednocześnie mamy nadzieję na dalszą współpracę z Hospicjum.
Jasełka te zostały zaprezentowane jeszcze raz tego samego dnia w ramach wigilii nauczycielskiej w auli szkoły.
Okres przed świętami Bożego Narodzenia to czas magiczny i prawdziwie piękny.
Grudzień zaś to zawsze bardzo pracowity miesiąc dla świetliczaków. Nie inaczej było w tym roku. Tradycyjnie w świetlicy pojawił się kalendarz adwentowy. Tym razem był to kominek ze skarpetami, w których świetliczaki codziennie odnajdywały kolejną bombkę z dniem tygodnia, list oraz zadania do wykonania w danym dniu. Przez cały miesiąc uczniowie ciężko pracowali przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia. Każdego dnia czytali opowiadanie wigilijne i rozmawiali na temat jego treści, poznawali tradycje i zwyczaje świąteczne panujące w Polsce oraz w innych krajach, śpiewali świąteczne piosenki i kolędy, przygotowali świąteczny wystrój sali, zrobili łańcuch i ozdoby choinkowe, ubrali choinkę, rozwiązali wiele krzyżówek, rebusów i labiryntów świątecznych oraz pokolorowali mnóstwo kolorowanek. Przede wszystkim zaś spędzili wspólnie czas w miłej i radosnej atmosferze.
Fotorelacja: http://tiny.cc/m5k2vz
Jagoda Wenderska
Dorota Czarnowska
19 grudnia uczestnicy kółka teatralnego z klas edukacji wczesnoszkolnej pod kierunkiem p. Agnieszki Szypryt, wystawili świąteczne przedstawienie pt. Elfy. Dzieci wcieliły się w role pomocników Świętego Mikołaja, którzy humorystycznymi scenkami rozbawili publiczność. Tło spektaklu ozdobiła scenografia zaprojektowana i wykonana przez samych aktorów. W przygotowaniu wspaniałych strojów pomogli rodzice dzieci. Uczestnictwo w tworzeniu i zaprezentowaniu przedstawienia przyniosło uczniom wiele radości i zachęciło do dalszych działań w kółku.
Zdjęcia uzyskane dzięki uprzejmości wych. klasy III d, p. Aleksandrze Szczepańskiej.
Długo oczekiwany przez nas wyjazd do Oberschule Marklohe nareszcie nastąpił w dniach 04-10.12.2022 r. Od września przygotowywaliśmy się do spotkania z naszymi niemieckimi kolegami z kl. 10 (tak, tak- tu wcale nie wkradł się błąd). Nasza projektowa 20 gromadziła się w piątkowe popołudnia w s. 26. Dzięki wiedzy przekazywanej przez p. Anetę Tomasz-Majoch, p. Natalię Witkowską, p. Arkadiusza Gierszewskiego na temat kultury Niemiec, sztuki street artu, literatury, filmu i muzyki naszych sąsiadów, doskonaliliśmy nasze umiejętności językowe przy herbacie i ciastkach "mieczach" (przepraszamy p. Natalię za to, że nie rozpoznaliśmy w jej cukierniczym dziele bierlińskiej wieży telewizyjnej). Nad naszymi emocjami, relacjami przez cały czas czuwała i wspierała nas p. Katarzyna Lis - porywała nas chwilami ułańska fantazja. Dziękujemy p. Kasi za możliwość sprawdzenia wytrzymałości jajek podczas lotu na szkolnym holu. Podczas spotkań przypominaliśmy głośną, włoską rodzinę, szczególnie wtedy, kiedy wspólnie projektowaliśmy logo projektu, które z dumą nosiliśmy na naszych bluzach.
Adwent to radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Z tym okresem łączą się piękne symbole i zwyczaje. Jednym z nich jest kalendarz adwentowy, który ma wyjątkową historię. To dodatkowy element, który pomaga przygotować siebie i rodzinę do świąt. Wychowawcy świetlicy zorganizowali konkurs “Kalendarz Adwentowy”. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje zdolności plastyczne oraz w sposób twórczy i kreatywny spędzić czas. Pomysłowość i zaangażowanie uczniów były ogromne. W konkursie wzięło udział 38 prac. Wszystkie kalendarze okazały się bardzo oryginalne i estetycznie wykonane. Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Bratz – Ciemińska, Mirosława Węsierska - Karasiewicz oraz Justyna Kozakiewicz nagrodziła następujących uczniów:
Laureaci: Marta Gulczyńska IIa, Kornelia Gappa IIb, Hanna Cofał IIc, Kaja Fierek IIc, Zuzanna Otta Ia, Marta Mazur Ie,
Wyróżnienia:
Alan Ambroziak Ia, Dominika Dąbrowska Ia, Jagoda Żalikowska Ia, Kacper Jażdżewski Ib, Wojciech Solecki Ib, Marcel Ziółkowski Ib, Anna Szwankowska Ic, Zofia Szwankowska Ic, Inga Bała Ic, Emilia Laska – Has Ic, Alan Niklas Ic, Lilianna Pruszak Ic, Lena Moga Id, Paulina Borchardt Ie, Sofija Kamińska Ie, Natalia Husarek IIa, Maja Solecka IIa, Maja Struś IIb, Amelia Wardin IIb, Lena Kuldanek IIc, Emilia Wilbik IIc, Liliana Mietelska IIc, Oliwia Mietelska IIc, Lena Bruggemann IId, Amelia Hajdasz IId, Antonina Ceitel IId, Aleksandra Mitoraj IId,
Julia Szultka IIIa, Izabela Skorowska IIIb, Magdalena Czyżewska IIIc, Lena Sitkiewicz IIId, Antoni Wardin IIId.
Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy: Jagoda Wenderska, Dorota Czarnowska
Dnia 15 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty polegające na wykonywaniu ekologicznych ozdób świątecznych pod kierunkiem doświadczonej instruktorki p. Pauliny Nadolskiej – Stanisławskiej. W zajęciach tych brała udział klasa VIII d. W wyniku warsztatów powstały bardzo ciekawe ozdoby i dekoracje świąteczne.
Dnia 9 grudnia na starym rynku, w ramach ,,Jarmarku Bożonarodzeniowego’’ organizowanego przez Promocję Regionu Chojnickiego, nasza szkoła zaprezentowała program świąteczny w którym wystąpiły klasy i uczniowie: Zespół wokalny klas IV – V (p. M. Leszczyński), klasa III b (p. K. Kowalska), Sara Gostomczyk - klasa VI c (p. M. Węsierska – Karasiewicz), klasa II b (p. B. Steinke), klasa IV c (p. D. Fojut), Trio z klasy VII a: Amelia Dudzik, Sandra Myszka, Zuzanna Bała (p. M. Węsierska – Karasiewicz), klasa II a (p. J. Kołyszko i p. A. Dolina), klasa IV a (p. M. Wacławska), Zespół uczniów z Ukrainy (p. Vira Yaremchuk), klasa II d ( p. M. Lella i p. D. Niedzielska). Serdeczne podziękowania również dla Rodziców za okazaną pomoc i obecność.
(fot. M. Leszczyński)
W dniu 8 grudnia uczniowie klasy 2d wybrali się na spotkanie z Mikołajem. wszystkie dzieci bardzo pilnie pracowały i zasłużyły na nagrodę. Wizytę rozpoczęliśmy warsztatami w mydlarni, gdzie wraz z Elfami Pomocnikami przygotowaliśmy pachnące świętami mydełkami. Był też czas na zimowe szaleństwo, a i ruch zadbały zabawne renifery. Słuchaliśmy historii o Mikołaju i pisaliśmy listy z podziękowaniami - życzeniami dla Mikołaja. Ostatnim punktem było wyczekiwane spotkanie z Mikołajem.
Dziękujemy za gorące przyjęcie.
Fotorelacja- Link poniżej.
W ramach Międzynarodowego projektu pt. "Dotknij, poczuj, zobacz" klasa 1b wykonała kolejne doświadczenia. W miesiącu październiku - ścieżka sensoryczna, natomiast w listopadzie - samorosnący balon oraz tęcza. Każde kolejne, nowe doświadczenie jest dla dzieci wspaniałą zabawą.
Wych. Natalia Piontkowska
W Mikołajki klasa 1b wybrała się na wycieczkę Mikołajkowa do Pracowni Świętego Mikołaja, gdzie spędziły czas z Mikołajem. Dzieci z pomocą Elfów miały okazję wyrabiać własne mydełka, zapoznać się z historią o Świętym Mikołaju, bawić się na świeżym powietrzu oraz zajadać kiełbaski z ogniska. Na świeżym powietrzu nie zabrakło oczywiście śpiewów i pląsów.
Wych. Natalia Piontkowska
Powered by aSc EduPage