„Słowa mówią nam to, czego nie pokazują obrazy, zaś obrazy pokazują to, czego słowa nie mówią…”
[Perry Nodelman]
Ślad żelazka to kłopot… Co mogę z nim zrobić?
BAL KARNAWAŁOWY
Tegoroczny bal karnawałowy za nami. 13 i 14 stycznia dzieci z oddziałów 0-3 świetnie bawiły się podczas popołudniowych imprez. Odwiedził nas wielki Stitch, który chętnie pląsał z dziećmi na parkiecie. Panie z Kreatywne Animacje & Eventy zadbały o to, aby każda minuta balu była pełna zabawy i emocji. Kolorowe fluorescencyjne opaski świetnie świeciły w półmroku auli. Dzieci brały udział w integracyjnych zabawach, nie zabrakło ulubionych przebojów :) Zabawy z balonami, limbo, mnóstwo baniek mydlanych a na koniec odrobina magii - ogniste bańki, które płonęły na dłoni. Takie bale zdecydowanie należą do bardzo przyjemnych chwil spędzanych w szkole.
Serdecznie podziękowania za piękny wystrój auli dla Pani Jagody Wenderskiej oraz Pani Doroty Lissewskiej.
Bal Karnawałowy
- 29
Szkoła to nie tylko nauka - to wycieczki, zabawa, przyjaźnie... Do "kolekcji" naszych wspomnień doszedł Bal Karnawałowy. Ach co to był za bal! Przebrania, tańce, zawody w których zwycięzcami byli wszyscy, a nawet ognie na dłoniach. Wspaniałą zabawa!
I.Szczepanik
KLASOWE LABORATORIUM W KLASIE IE
Przyszła zima, pojawił się śnieg i lód. W warunkach klasowych obserwowaliśmy jaki jest lód. Czy jest lżejszy od wody? Wyjęliśmy kostkę lodu ze szklanki bez użycia rąk. Obserwowaliśmy zjawisko ponownego zamarzania lodu, który "uwięził" nitkę. Doświadczyliśmy jaki jest zimny, przezroczysty i kruchy. Patrzeliśmy jak topnieje.
Jak korzystać ze zdjęć znalezionych w sieci?
zadanie projektu „Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?
- 3. zadanie projektu „Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
Grupowa mobilność uczniów w ramach programu Erasmus+ wyniki
Lp. nazwisko i imię
- Lietz Magdalena
- Gibowska Małgorzata
- Morteanu Artur
- Kartuszyński Jakub
- Kowalska Marcelina
- Marks Wojciech
- Zimnicka Syntia
- Kaszubowska Maja
SZKOLNE JASEŁKA
Dnia 20 grudnia odbyły się wigilie klasowe oraz przedstawienia jasełkowe przygotowane przez klasę III e i III d pod kier. p. Pauliny Szank i p. Klaudii Grabowskiej. Serdeczne podziękowanie za pomoc w przygotowaniu i prezentacji jasełek dla: s. Magdaleny Pokrzywińskiej i s. Serafiny Ligockiej a także p. Eweliny Bielińskiej i p. Magdaleny Kacprzak. Na fortepianie akompaniował uczeń kl. VII d Miłosz Cyrybał.
WIGILIA KLASOWA 2a
- 7
Wigilia to wyjątkowy czas. W atmosferze wzajemnej życzliwości, przy dźwiękach kolęd oraz wspólnym posiłku poczuliśmy magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. W świąteczną atmosferę wprowadziły nas życzenia składane podczas łamania się opłatkiem. Uczniowie życzyli sobie nawzajem zdrowia, radości, prezentów, obecności Boga oraz, aby panie potrafiły dobrze uczyć dzieci w szkole i były dumne ze swojej rodziny. Na wszystkich twarzach gościł uśmiech i zadowolenie. Wzięliśmy udział w quizie bożonarodzeniowym, świątecznej loterii oraz zabawie gorący prezent. Zgadywaliśmy tytuł kolędy, nucąc jej fragment. Po uroczystości w naszej sali, udaliśmy się na szkolne jasełka, przygotowane przez starszych kolegów. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również wzmacniają bliskie serdeczne relacje.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji Wigilii, odświętny ubiór oraz przekazywane dzieciom wartości.
Katarzyna Mucha
Iwona Martyniuk
ŚWIĄTECZNY CZAS
- 11
Klasa Ie wreszcie doczekała się tak wyczekiwanej przez uczniów przerwy świątecznej. W ostatnim czasie uczniowie wystąpili na Jarmarku Bożonarodzeniowym na Starym Rynku w Chojnicach. Pokazali również swój układ taneczny że śnieżynkami na auli w swojej szkole. Dodatkowo uczniowie biorący udział w konkursach otrzymali dyplomy oraz nagrody. W ostatnim dniu zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy na wigilii klasowej. Pragniemy wszystkim życzyć Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2025!
ŚWIATEŁKO POKOJU
20 grudnia do naszej szkoły przybyła Grupa Harcerzy ze światełkiem pokoju i pięknymi życzeniami świątecznymi. Bardzo dziękujemy.
SZKOLNY KONCERT KOLĘD I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH
- 36
W okresie przedświątecznym, 19 grudnia w auli szkoły odbył się już tradycyjnie ,,Szkolny koncert kolęd i piosenek świątecznych’’ w którym wzięły udział całe klasy, kilkuosobowe zespoły klasowe, oraz reprezentanci klas. Na szkolnej scenie kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne (także w językach obcych) prezentowali uczniowie klas: 0A, 0B, Ie, IId, Ia, Ic, Id, IIb, IIIa, IIa, IIId, IIIe, IIIb, IVa, VIIIa, VId, Vc, VIa, VI c, Vb, VIIIb, Va, IIIc, IVd, VIId, IVc, VIb, IVb. Koncert zakończyła kolęda pt. ,,Cicha noc’’ w języku polskim i ukraińskim w wykonaniu uczniów naszej szkoły pochodzących z Ukrainy przygotowanych przez p. Tetianę Klymentowską oraz zespół wokalny klas VI – VII. Występujące klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy zaprojektowane przez p. Rafała Kubiaka. Serdeczne podziękowania dla wszystkich wychowawców i nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do występu w koncercie. Organizatorem był p. Michał Leszczyński. Za pomoc dziękujemy także p. Sebastianowi Jutrzence Trzebiatowskiemu.
WYSTĘPY KOLĘDOWE W RATUSZU
- 4
Dnia 18 grudnia w ratuszu odbyło się spotkanie świąteczne emerytowanych pracowników Urzędu Miejskiego w Chojnicach wraz z Burmistrzem p. Arseniuszem Finsterem, Wiceburmistrzem p. Adamem Kopczyńskim i Dyrektorem Generalnym urzędu p. Robertem Wajlonisem. Było nam niezmiernie miło wystąpić z piosenkami świątecznymi przed tak szacownym gronem. Występ został przygotowany pod kierunkiem p. Mirosławy Węsierskiej - Karasiewicz i p. Michała Leszczyńskiego. Podziękowania za pomoc także dla p. Sebastiana Jutrzenki Trzebiatowskiego.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MIGRANTA
Dnia 18 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Migranta w naszej szkole odbyły prelekcje w których brały udział klasy : VIII a i VIII b. Prelegentką była p. Arusia Baghinian z Armenii, ale wychowana i wykształcona w Polsce, choć studia ukończyła w Erewaniu. Jest z wykształcenia aktorką i córką bardzo znanych aktorów ormiańskich. Obecnie pracuje jako tłumaczka dla Ambasady Armenii, a ostatnio towarzyszyła Pierwszej Damie podczas wizyty Prezydenta w tym kraju. W bardzo interesujący sposób opowiadała o swoim kraju oraz doświadczeniu migracji. Organizatorem spotkania był p. Marcin Wozikowski. Dziękujemy za te ciekawe inicjatywy.
WARSZTATY Z MALOWANIA NA SZKLE
- 5
Klasa IV d wzięła udział w warsztatach z malowania na szkle. Tematyka dotyczyła Bożego Narodzenia. Zajęcia zostały zorganizowane przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach. Dzieci najpierw szkicowały na papierze, a następnie farbami malowały świąteczne motywy na szkle. Uczestnicy warsztatów wykazali się kreatywnością, a wykonane prace będą piękną ozdobą w domu na zbliżające się święta.
Danuta Niedzielska - Tyde
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE
Ostatni tydzień przed świętami obfituje w tematyczne atrakcje i aktywności z tym związane. 17 grudnia w grupach 0a i 0b miało miejsce popołudniowe świąteczne spotkanie z rodzicami. Dzieci wystąpiły w „mikołajkowym” przedstawieniu, nie zabrakło również piosenek i tańca, a po programie artystycznym czekał na wszystkich słodki poczęstunek. Dodatkowo popołudnie uatrakcyjniła w świątecznej aranżacji sesja zdjęciowa. Na koniec rodzice otrzymali wcześniej zrobione przez dzieci upominki.
M. Jonak
N. Kurek
W. Kubiak-Szopinska
N. Gudzio
ŚWIĄTECZNE PIERNIKOWANIE W KLASIE 1B!
- 9
Dziś nasza sala zamieniła się w prawdziwą cukiernię! Uczniowie klasy 1b pod czujnym okiem pani Beaty Steinke puścili wodze fantazji i stworzyli prawdziwe dzieła sztuki na piernikowych bazach. Cukrowe wzory, kolorowe posypki i dużo radości – tak wyglądały nasze świąteczne warsztaty dekorowania pierników.
Nie zabrakło uśmiechów, kreatywnych pomysłów i… polukrowanych palców! Efekt? Magiczne pierniki, które na pewno zasmakują wszystkim domownikom.
Takie chwile budują świąteczną atmosferę i uczą współpracy, cierpliwości oraz kreatywności. Brawo, pierwszaki!
Zajrzyjcie do galerii zdjęć i podziwiajcie efekty pracy naszych małych artystów!
TURNIEJ SZACHOWY
W dniu 18 grudnia odbył się Świąteczny Turniej Szachowy. W turnieju wzięło udział 7 uczniów z klas IV-VIII. Turniej został rozegrany zgodnie z zasadami Polskiego Związku Szachowego. Uczestnicy turnieju pokazali duże umiejętności, a gra toczyła się w miłej atmosferze. W turnieju wzięli udział: Adam Karnowski, Kamil Orlikowski, Ksawery Patyk, Roman Troka, Adrian Dalke, Kacper Dalke oraz Kacper Milkowski. Ostatecznie zwyciężył Adam Karnowski, na drugim miejscu uplasował się Adrian Dalke. Kolejne miejsca zajęli Kacper Milkowski oraz Ksawery Patyk.
Brawa należą się wszystkim uczestnikom.
Adam Błaszczak
Warsztaty świąteczne w klasie Ie
- 34
Czas przedświąteczny to czas wielu przyjemnych chwil. Uczniowie klasy Ie z radością wyczekiwali warsztatów z rodzicami i dzielili się pomysłami wykonania swoich bombek. I chociaż to ich bliscy wykonywali najwięcej pracy, to wybór ozdób sprawiał dzieciom radość. W miłej atmosferze czas szybko upłynął. Zadowolone dzieci zabrały swoje bombki by zdobiły ich domowe choinki. Dziękuję wszystkim za przybycie i udane warsztaty. W szczególności tym, którzy pomagali uporządkować salę po zajęciach. Dziękuję.
KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY
Dnia 16 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego „Narysuj mi bajkę…”. Uczestnicy konkursu przybyli do auli szkoły na jego podsumowanie. Dyplomy wraz z pamiątkami zostały rozdane przez wicedyrektora szkoły, p. Michała Leszczyńskiego. Komisja w składzie: p. Jagoda Wenderska, p. Dorota Czarnowska, p. Lucyna Skórczewska, przyznała następujące miejsca:
I miejsce Zofia Grabowska,
II miejsce Inga Bała,
III miejsce Paulina Borchardt.
Wyróżnienia: Michalina Drobińska, Antoni Bienert i Natalia Stefaniak.
Trzecia edycja konkursu cieszyła się dużą popularnością. Prace uczestników można podziwiać na wystawie obok sekretariatu.
K. Grabowska, N. Piontkowska, P. Szank
PIECZENIE PIERNICZKÓW w kl. III e
- 13
11 grudnia uczniowie klasy IIIe przystąpili do klasowego wypiekania pierniczków. Szkolną pracownię kulinarną wypełnił zapach przypraw korzennych. Dzieci z pomocą pań, a następnie samodzielnie pracowały z ciastem. Wybranymi foremkami wykrawały liczne kształty pierników. Grupa ozdobiła swoje małe dzieła sztuki przeróżnymi kolorami lukru. Był to czas rozwijania nowych umiejętności, a przede wszystkim dobrej zabawy.
P. Szank, K. Lemańczyk
KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ I KOLĘDY W J. ANGIELSKIM
12 grudnia uczennice naszej szkoły brały udział w konkursie piosenki świątecznej i kolędy w j. angielskim, który odbył się w Szkole Podstawowej w Silnie. W kat. kl. IV – VI Inez Kwasigroch z kl. V b zdobyła wyróżnienie, a w kat. kl. VII – VIII duet: Małgorzata Gibowska i Sofia Lialina – wyróżnienie specjalne. Uczennice do konkursu przygotowała p. Małgorzata Delikta. Podziękowanie również dla p. Mirosławy Węsierskiej – Karasiewicz. Gratulacje.
DZIEŃ ŚW. ŁUCJI W JEDYNCE
Dzień Świętej Łucji” to symboliczne święto zimowego przesilenia w dniu 13 grudnia . Jak co roku w Jedynce odbył się pochód orszaku uczniów z kl. 5 a z p. Natalią Witkowską i p. Weroniką Synak w białych strojach, prowadzony przez Św. Łucję niosącą światło. Na długo nim zaczęto obchodzić dzień św. Łucji w Europie noc z 12 na 13 grudnia uznawana była za najdłuższą i najciemniejszą w roku. Według podań ludowych była to noc niebezpieczna. Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tę przerażającą ciemność. Zwyczaj obchodzenia dnia św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez Europejczyków tradycją. Obchody święta w naszej szkole rozpoczęły się wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedził uczniów klas 1 a, 1 d oraz pracowników szkoły. Podczas wizyty uczniowie z kl. 5a przedstawili historię święta, zaśpiewali piosenkę oraz rozdawali przepyszne ciasteczka korzenne. Dzięki temu reszta dnia minęła w radosnej atmosferze.
NA SCENIE ,,JARMARKU ŚWIĄTECZNEGO’’
- 5
W dniach 13 – 15 na rynku chojnickim odbywał się ,, Jarmark świąteczny’’ organizowany przez Promocję Regionu Chojnickiego. 13 grudnia na scenie prezentowali się uczniowie naszej szkoły wykonując piosenki świąteczne i kolędy przygotowane pod kier. p. Iwony Szczepanik, p. Beaty Steinke, p. Lucyny Drążkowskiej, p. Mirosławy Węsierskiej - Karasiewicz, p. Tetiany Klymentowskiej i p. Michała Leszczyńskiego. W naszym programie świątecznym wystąpili: Zespół wokalny kl. IV – VII, klasa III a, Zespół wokalny kl. IV c, Klasa I e, Inez Kwasigroch z kl. V b, Klasa I b. Zespół klasy V b. Sofia Lialina z kl. VIII b oraz Zespół uczniów polskich i ukraińskich, którzy wykonali kolędę ,,Cicha noc’’ w dwóch językach. Na zakończenie świątecznego programu w imieniu dyrekcji szkoły i całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach złożyliśmy zgromadzonej publiczności serdeczne życzenia świąteczne. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom za udział, a Promocji Regionu Chojnickiego za słodkie upominki.
FABRYKA ELFIKA – MAGICZNY CZAS DLA KLASY 1B
- 11
Klasa 1b pod opieką wychowawczyni Beaty Steinke miała okazję przenieść się do krainy świątecznej magii podczas warsztatów „Fabryka Elfika” w Chojnicach.
Dzieci z zaangażowaniem tworzyły ozdoby świąteczne, rozwijając kreatywność i ciesząc się twórczą pracą. W klimatycznej sali pełnej radosnych elfów nie zabrakło także zabaw ruchowych, śmiechu i wspaniałej atmosfery.
Warsztaty plastyczne 0B
W minionym tygodniu dzieci z oddziału 0B uczestniczyli w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach. Tematem warsztatów była gwiazda kolędnicza. Zerówkowicze samodzielnie wykonali swoje gwiazdy, a także poznały tradycję kolędowania. Warsztaty to tylko część plastycznej działalności, jaką udało się nam ostatnio wykonać. Dzieci zajęte były dekorowaniem sali wykonanymi przez siebie kolorowymi łańcuchami z papieru oraz przygotowywaniem świątecznych upominków dla najbliższych.
Warsztaty w muzeum
Uczniowie z grupy 0a uczestniczyli w warsztatach plastycznych „Gwiazda kolędnicza” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach. W trakcie zajęć została przybliżona tradycja kolędowania a dzieci poznały symbole z tym związane. Uczniowie sami wykonali tradycyjne gwiazdy, które w staropolskim zwyczaju prowadzą kolędników.
Wyjątkowy spektakl Koła Teatralnego pt. ,,Szczęściarz’’
- 13
10 grudnia aktorzy Koła Teatralnego przedstawili przedszkolakom i uczniom naszej szkoły spektakl pt. Szczęściarz. Powstał on na podstawie książki Marty Dębowskiej, pod tym samym tytułem. Ukazane zostały w nim przygody pajacyka, który stara się odnaleźć prawdziwych przyjaciół. Ta pełna wzruszeń i humoru historia, za sprawą fantastycznych bohaterów, pokazuje drogę do pokonywania własnych lęków. Głównymi przesłaniami występu było dostrzeżenie dobra jakie w sobie nosimy oraz dzielenie się nim z innymi. Aktorzy z ogromną pieczołowitością i zaangażowaniem przygotowywali odpowiednią scenografię oraz kostiumy. Muzycznie wspomógł nas również Wojciech Marks z klasy 8a, który urozmaicił przedstawienie grą na fortepianie. Spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem oraz z dużym zainteresowaniem ze strony publiczności. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim Rodzicom, w tym p. Marcie Jonak za wsparcie przy powstawaniu całego projektu oraz p. Grzegorzowi Rymon - Lipińskiemu za udostepnienie pięknej choinki.
Razem możemy więcej. Dziękujemy!
Agnieszka Szypryt oraz członkowie Koła Teatralnego
Kalendarze Adwentowe
- 4
Adwent to radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Z tym okresem łączą się piękne symbole i zwyczaje. Jednym z nich jest kalendarz adwentowy, który ma wyjątkową historię. To dodatkowy element, który pomaga przygotować siebie i rodzinę do świąt.
To już 4 raz kiedy uczniowie klas I-IV samodzielnie lub z pomocą najbliższych przygotowali Kalendarze Adwentowe według swojego projektu. Pomysłowość i zaangażowanie były duże. Komisja konkursowa w składzie: Lucyna Skórczewska i Michał Leszczyński nagrodziła następujących uczniów:
I miejsce: Kornelia Gappa IVb
II miejsce: Nikola Szmalc IIa
Amelia Bagatela IVc
III miejsce: Lilianna Pruszak IIIc
Wyróżnienia:
Paula Szymczyk Ia, Oliwier Uznański Ia, Maja Drewczyńska IIa, Emilia Hofman IIb, Zofia Gierczycka IIc, Franciszek Góra IId,
Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie
gratulujemy!
Wystawę prac można oglądać w świetlicy szkolnej – bud. A.
Organizatorzy: Ewa Boczko, Dorota Czarnowska, Jagoda Wenderska
Plastyczny konkurs biblijny pt. "Św. Piotr- życie i misja"
W naszej szkole został zorganizowany plastyczny konkurs biblijny pt. "Św. Piotr- życie i misja" dla dzieci z klas 1-3 miały, które miały do wykonania kolaż na podstawie wybranej fragmentu biblijnego. Gazetkę i wystawę prac można oglądać na pierwszym piętrze przy głównym wejściu. W konkursie teoretycznym wzięli udział uczniowie z klas IV-VIII. Składamy serdeczne podziękowanie za ufundowanie nagród ks. Jackowi Dawidowskiemu - Proboszczowi parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. Nagrody będą wręczone wraz z dyplomami w przyszłym tygodniu. Prace były oceniane przez zespół katechetyczny i nauczyciel plastyki p. Ewa Boczko.
Klasa 1
1 miejsce Weronika Mietelska 1c i Paulina Mietelska 1c
2 miejsce Paula Szymczyk 1a
3 miejsce Melania Deja 1a
Wyróżnienie Maksymilian Packi 1e
Wyróżnienie Julia Kuldanek 1CKlasy 2-3
1 miejsce Antoni Bienert 2c
2 miejsce Sara Ostrowska 3c
3 miejsce Inga Bała 3c
Wyróżnienie Nadia Milkowska 2d
Wyróżnienie Kornelia Bronka 2a
Klasy 4-6
1 miejsce Jan Kimel
2 miejsce Feliks Drzazgowski
3 miejsce Nikodem Behrendt
Klasy 7-8
1 miejsce Sławomir Otta
2 miejsce Amelia Szulta
3 miejsce Wojciech Marks
Gratulujemy!
S. Serafina Sylwia Ligocka
WIOSKA MIKOŁAJA
- 33
W tym magicznym przedświątecznym czasie dwie klasy Ic i Ie pojechały do wioski Mikołaja. Już na samym początku przywitał nas elf i zaprowadził na pyszne kakao. Dzieci zabrały się do pracy. Każdy napisał list do Świętego Mikołaja ostemplowany osobiście przez elfa, który następnie dzieci włożyły do skrzynki na listy. Mikołajowa fabryka pierników czekała już ze swoimi wyrobami na piękne dekoracje w wykonaniu gości. Obie klasy otrzymały zadanie ozdobienia pięknych choinek, a elfy pomagały w zawieszaniu bombek na wysokich gałązkach. Posypano choinki magicznym pyłem aby lampki na nich świeciły w kolorach wymyślonych przez dzieci. Nadszedł i czas na odpoczynek przy świątecznej bajce i popcornie. Jednak do Sali zakradł się Grinch, który nienawidzi Świąt. Chcąc ukraść prezenty i pozbawić dzieci radości pod ich wpływem zmienił swoje zamiary i bawił się z nimi znakomicie. Nie zabrakło też Mikołaja i prezentów oraz zdjęć w których psocił się Grinch. Każdy otrzymał prezent, a w zamian były tańce i piosenki w których udział brał także nasz zielony przyjaciel. Przed wyjazdem zwiedzaliśmy Ranczo w którym zwierzęta dawały buziaki za pyszne przekąski.
Magdalena Kacprzak
Iwona Szczepanik
MONODRAM „RUNAWAY”
Dnia 27 listopada uczniowie klas 7c, 7d, 8a i 8c mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu, podczas którego poruszone zostały bardzo ważne tematy jakimi są relacje z rodzicami i rówieśnikami. Pani Alicja Stankiewicz w monodramie „Runaway” pokazała uczniom jak trudne mogą być relacje z innymi ludźmi, szczególnie z rodzicami. Amelia - główna bohaterka, jak wiele osób w jej wieku przeżywa młodzieńczy bunt. Czuje się niedoceniona i niezrozumiana, chciałaby poznawać świat według własnych reguł. Spektakl dopełniła rozmowa, podczas której uczniowie mieli możliwość wyrażenia swoich refleksji i przedyskutowania ich z Panem Bartłomiejem Miernikiem, pedagogiem prowadzącym zajęcia. Podczas rozmowy poruszono ważne kwestie: podstawowe potrzeby człowieka takie jak potrzeba miłości czy bliskość drugiej osoby szczególnie w sytuacji, kiedy problemy nas przerastają. Rozmowa była pomostem między dwoma pokoleniami i zachętą, by otwarcie wyrażać swoje uczucia, a także zapewnieniem, że mimo różnic pokoleniowych – można się dogadać.
M. Delikta
Mikołajki w kl. 2a
- 9
MIKOŁAJKI w kl. 2d – bilet do kina i nie tylko…
Dla zespołu kl. 2 d (wych. Aleksandra Szczepańska) grudniowy, szkolny, mikołajkowy dzień był niezwykle udany, pełen emocji i wyjątkowych wrażeń… Dziecięcym zachwytom nie było końca. Niespodzianka od Mikołaja to m.in. bilet do kina (który wszystkich ogromnie zaskoczył), świąteczne skarpety (które cieszyły się powodzeniem i uczniowie chcieli je zaraz przymierzać – widać, Mikołaj miał doskonały pomysł) i słodycze (które dzieci uwielbiają). Animowany, muzyczny film, pt. „Vaiana 2” w Chojnickim Centrum Kultury, klasa 2d, oglądała z ogromnym zaciekawieniem i w skupieniu (pierwszy i drugi rząd na widowni – to miejsca królewskie i rewelacyjna widoczność), stanowił o: współpracy, odwadze, przełamywaniu słabości i barier, wrażliwości i wzajemnej pomocy (…). Po seansie… – zaskakujące spotkanie z Mikołajem, który miał dla wszystkich słodki poczęstunek. Finalizacją mikołajkowego dnia był wyjazd do chojnickiego Centrum Park, gdzie czas basenowy spędziliśmy na zabawach w wodzie.
Dziękujemy, Mikołaju za ogrom wrażeń.
Zespół kl. 2d wraz z wych. Aleksandrą Szczepańską
06. grudnia 2024r.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji video (w Zał.)
Tekst i video/fot. Aleksandra Szczepańska
CHOJNICKI JARMARK ŚWIĄTECZNY
W dniach 13 – 15 grudnia na chojnickim rynku będzie odbywał się XVI Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez Promocję Regionu Chojnickiego. W ramach tego jarmarku będą odbywały się występy świąteczne szkół. Nasza szkoła będzie prezentować program z kolędami i piosenkami świątecznymi dnia 13 grudnia (piątek) o godz. 14:00. Wszystkich serdecznie zapraszamy.
CHOJNICKIE MIKOŁAJKI
W piątek, 6 grudnia odbyło się pełne świątecznej atmosfery uroczyste powitanie Mikołaja, który przybył na chojnicki rynek. Świąteczny klimat spotęgowali uczniowie naszej szkoły z klas: I a, I c, I d pod kier. wychowawców: p. Anny Doliny, p. Kamili Gemby, p. Magdaleny Kacprzak , p. Eweliny Wardyn, p. Eweliny Bielińskiej oraz uczniowie przygotowani przez p. Mirosławę Węsierską - Karasiewicz, którzy wykonywali kolędy i pastorałki. Wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera, a centrum miasta zamieniło się w pełną radości krainę świętego Mikołaja. Dziękujemy dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom za udział w tegorocznych chojnickich mikołajkach.
ODWIEDZINY MIKOŁAJA W SZKOLE
- 16
6 grudnia do naszej szkoły przybył Mikołaj, który zawitał do każdej klasy obdarowując słodyczami. W podziękowaniu Mikołajowi każda klasa musiała zaprezentować kolędę lub pastorałkę. Organizatorem słodyczy był nasz rodzic p. Ireneusz Kiełb – przewodniczący Samorządu Mieszkańców nr 1 w Chojnicach. Organizatorami akcji mikołajkowej był samorząd szkolny pod kier. p. Magdaleny Czarnowskiej. Dziękujemy też Mikołajowi za odwiedziny. Serdeczne podziękowania dla fundatorów słodyczy: p. Ireneusza Kiełb, firmy TransMar, Szkoły Nauki Jazdy ,,Bassa’’, firmy Animacje, rewelacje, Salonu masażu i kosmetyki ,,Roma’’. Drodzy Sponsorzy sprawiliście wiele radości naszym uczniom. Dziękujemy.
ZAWODY SZACHOWE
- 4
W dniu 21 listopada odbył się Konkurs Szachowy. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zadań szachowych w formie testu. Do rywalizacji przystąpiło 11 uczniów z klas IV-VIII. Ostatecznie I miejsce zdobył Adam Karnowski, II miejsce Artur Morteanu, natomiast III miejsce ex aequo Marcelina Kowalska, Syntia Zimnicka, Kacper Milkowski oraz Karolina Morteanu. Gratulacje dla wszystkich uczestników. W dniu 28 listopada ponownie odwiedził nas trener szachowy Pan Jacek Windorpski. Uczniowie naszej szkoły mieli, po raz kolejny, okazję zagrać z Panem Jackiem oraz pobrać cenną lekcję od Mistrza Szachowego.
Adam Błaszczak
O tak, lubimy Mikołajki!
Uczniowie oddziału przedszkolnego 0A i 0B z okazji Mikołajek przygotowali dla swoich starszych kolegów i koleżanek przedstawienie pt. "W krainie Świętego Mikołaja", a następnie wykonali Mikołaje z papierowych talerzyków. Tego dnia nie zabrakło także wspólnego wyjścia do kina na Vaiane 2, w którym na dzieci czekał Święty Mikołaj z cukierkami. Po powrocie dzieci rozwiązały quiz o Świętym Mikołaju i wykonały kilka ćwiczeń z elfem Świętego Mikołaja, a na osłodę tego wspaniałego dnia, pełnego atrakcji zjadły pyszne czekoladowe lizaki.
PRZEDSTAWIENIE MIKOŁAJKOWE W WYKONANIU ZERÓWEK
"6 grudnia, jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek wytrwale i każde dziecko prezent dostanie."
O dniu, w którym Św. Mikołaj nas odwiedza pamiętały dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły. Przygotowały przedstawienie dla koleżanek i kolegów z klas pierwszych, w którym zaprezentowały losy Świętego Mikołaja, uwięzionego i zaczarowanego przez Babę Jagę. Główny bohater musiał spełnić dobre uczynki, by odzyskać swą postać i zdążyć obdarować wszystkie dzieci upominkami.
Zerówkowicze zaśpiewali piosenkę "A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna" oraz zatańczyli do utworu "Jingle Bells Rock".M.Jonak
W. Kubiak-Szopinska
N.Kurek
N.Gudzio
NIEZWYKŁE MIKOŁAJKI W 0A
Uczniowie oddziału przedszkolnego 0A i 0B z okazji Mikołajek przygotowali dla swoich starszych kolegów i koleżanek przedstawienie pt. "W krainie Świętego Mikołaja", a następnie wykonali Mikołaje z papierowych talerzyków. Tego dnia nie zabrakło także wspólnego wyjścia do kina na Vaiane 2, w którym na dzieci czekał Święty Mikołaj z cukierkami. Po powrocie dzieci rozwiązały quiz o Świętym Mikołaju i wykonały kilka ćwiczeń z elfem Świętego Mikołaja, a na osłodę tego wspaniałego dnia, pełnego atrakcji zjadły pyszne czekoladowe lizaki.
MIKOŁAJKI KLASOWE
- 23
Dzień Świętego Mikołaja spędziliśmy tradycyjnie szukając podarunków. Święty zostawił je wchodząc rano przez otwarte okno dzieciom z klasy Ie. Sprawił im tym wiele radości. Tylko dlaczego niektórzy byli tacy zaskoczeni? Czy nie wszystkie dzieci swoim zachowaniem zasłużyły na prezent? Ależ wszystkie!!! Mikołaj wie, że każdy z nas popełnia błędy. Kocha dzieci i chce aby były uśmiechnięte i szczęśliwe. I dokonał tego. W ciągu dnia znalazł czas i przyszedł osobiście dać jeszcze każdemu dziecku lizaka, a My zatańczyliśmy dla niego świąteczny taniec. Wczoraj też zostawił w bibliotece dla każdego książeczkę. Ale dużo prezentów! Dziękujemy Mikołaju!
W KRAINIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
- 2
Uczniowie klasy Ie wzięli udział w pięknym przedstawieniu zatytułowanym ,,W krainie Świętego Mikołaja" w wykonaniu dzieci z klas 0 a i 0b. Dzieci były pięknie przebrane , a aula ozdabiały ładne świąteczne dekoracje. Bardzo dziękujemy za piękny występ, odważne mówienie swoich ról oraz miłe dla ucha piosenki. Dziękujemy " zeróweczkom" za występ i zaproszenie.
KOLEJNY ETAP MODERNIZACJI NASZEJ SZKOŁY ZREALIZOWANY
- 2
Władze miasta w tym roku zrealizowały pierwszy etap wymiany nowych okien w naszej szkole. W pierwszym etapie wymieniono okna części wschodniej i zachodniej budynku. Okna trzyszybowe, z drewna klejonego, uchylne, z nowoczesnymi okuciami, wykonane zgodne z zaleceniami konserwatora zabytków.
ZAJĘCIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
- 17
Klasa Ie została zaproszona na zajęcia biblioteczne. " Nie lubię książek. Koniec kropka" , to książka którą Pani przeczytała dzieciom. Dzieci odpowiadały na pytanie jak dbać o książki oraz czego nie można robić z książkami. Uczniowie po raz pierwszy wypożyczyli książkę w bibliotece szkolnej.
I.Szczepanik
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
Ćwiczenia z cyfrą 8
Uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A, aby utrwalić poznaną cyfrę 8 wykonali ćwiczenie, polegające na chodzeniu ze szklanką wody, stopa za stopą po konturze cyfry 8. Zaprojektowali również bałwanki z własnoręcznie wyciętych kół, które przypominają kształt cyfry 8. Dzięki tym ćwiczeniom uczniowie nie tylko lepiej zapamiętali zapis graficzny cyfry 8, ale również usprawnili koordynację wzrokowo-ruchową, poprawili koncentrację uwagi i usprawnili motorykę małą.
Wychowawcy: Natalia Kurek, Natalia Gudzio
Sukcesy naszych uczniów w konkursie poezji w języku angielskim “POETIC NOVEMBER”
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w międzyszkolnym konkursie poezji w języku angielskim prezentując swoje prace w kategorii limeryk. Limeryk to nonsensowny, groteskowy wierszyk o prostej budowie – pięć wersów o ustalonej liczbie sylab akcentowanych – układ rymów aabba. Utwór ten, który pod względem treści jest rymowaną anegdotą, ma też zwykle stały układ narracji. Zadanie nie było łatwe, ale bazując na doświadczeniach z poprzedniej edycji uczniowie klasy 8a podjęli się trudu napisania własnego limeryka. W konkursie drugie miejsce zajął Jakub Kartuszyński a trzecie Wiktoria Naczk. Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka języka angielskiego Małgorzata Delikta.
ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
Dn. 29.11.2024r. odbyła się zbiórka żywności organizowana przez Bank Żywności. To czas, kiedy serca wolontariuszy również z naszej szkoły otwierają się na potrzeby innych. W tegorocznej zbiórce pomagali uczniowie z klasy 2a oraz uczeń kl. 6c pod opieką p. Katarzyny Muchy. Oprócz wolontariatu, to doskonała akcja pomagająca rozwijać kompetencje społeczne, nawiązywać i budować relacje z innymi ludźmi, zabierać publicznie głos, pomagać innych oraz radzić sobie w nowych sytuacjach.
UDZIAŁ UCZNIÓW KL IE W ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI
- 7
Płynące z wewnętrznej motywacji czyny doprowadziły nas do kolejnych działań na rzecz pomocy innym. Uczniowie klasy Ie poświęcili własny czas i energię biorąc udział w Zbiórce Żywności. Wolontariat sam w sobie jest wartościowym doświadczeniem edukacyjnym. Uczy nas komunikacji, współpracy, planowania i zarządzania czasem ale przede wszystkim empatii. To nasza odpowiedzialność obywatelska.
Iwona Szczepanik
Angielski na wesoło w klasach 0-3
- 10
Arleta Odya
Andrzejki- magiczny dzień wróżb w klasie 1a
- 25
28 listopada klasa 1a wybrała się do biblioteki. Tam czekała na uczniów "czarownica" (p. Joanna Stoltman). Uczniowie zostali wprowadzeni w świat wróżb przez czarownicę, która zadbała o nastrój tajemniczości. Wróżby zaczęły się od skupienia mocy i wszystkich życzeń w czarodziejskiej kuli. Uczniowie mieli okazję poznać swój przyszły zawód, a także poznać imię swojego wybranka lub wybranki. Dowiedzieć się, która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż i który chłopiec pierwszy się ożeni. Każda wróżba wzbudzała w dzieciach ogromną ciekawość. Wróżbom towarzyszyło mnóstwo śmiechu i wszyscy wspaniale się bawili.
Za dzień pełen atrakcji dziękujemy Pani Joannie Stoltman i Pani Marcie Januszewskiej.
Anna Dolina, Kamila Gemba
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 2024
- 3
Światowy Dzień Pluszowego Misia jest świętem ustanowionym 25 listopada 2002 roku, upamiętniającym stulecie stworzenia pierwszej takiej zabawki. Historia pluszowego misia jest związana z postacią Theodore’a Roosevelta prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 1902 roku, podczas polowania na niedźwiedzie, Roosevelt nie ustrzelił żadnego zwierzęcia, co stało się inspiracją do stworzenia pluszowej zabawki.
W naszej szkole 25 listopada również świętowaliśmy to wydarzenie. Uczniowie kl. 1e oraz kl. 2a przygotowali przedstawienie pt. "Zapomniane Misie".
Iwona Szczepanik
Katarzyna Mucha
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W 0B
25 listopada to Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji zerówkowicze zabrali do szkoły swoje ukochane niedźwiadki. Dzieci opisywały wygląd swoich maskotek, a także mówiły o przeżyciach z nimi związanych (m. in. jak misie pomagają, kiedy jest smutno), były też tańce i zabawy ruchowe z użyciem pluszowych przyjaciół. Przedszkolacy wykonali również misiowe opaski. Tego dnia dzieci obejrzały także przedstawienie pt. "Zapomniane misie" w wykonaniu starszych kolegów.
Marta Jonak
Weronika Kubiak-Szopińska
Inżynierowie jutra …
Uczestnicy zajęć „Programowanie na start” (pod kier. Aleksandry Szczepańskiej) rozwijają swoje umiejętności programistyczne, ucząc się kodowania, programowania, robotyki. Grupa uczniów kl. 2d pracuje od roku z zestawem LEGO SPIKE Essential, programuje wizualnie w Scratch`u, koduje na macie oraz wykorzystuje inne ciekawe rozwiązania nowych technologii. Uczniowie entuzjastycznie podejmują działania w kierunku rozwijania kompetencji STEAM, łącząc w płynny i przemyślany sposób naukę, technologię, inżynierię, sztukę, matematykę i kształtowanie zdolności społeczno -emocjonalnych.
Dzielimy się tym, co już potrafimy.
Zapraszamy do obejrzenia dwóch video-prezentacji [w Zał.].
*Dziękujemy P. Natalii Witkowskiej za użyczanie tabletów na nasze zajęcia.
Zespół klasy 2d
Autorka programu i realizatorka warsztatów:
Aleksandra Szczepańska (n-lka edukacji wczesnoszkolnej).
KLASA IV D NA LEKCJI W MUZEUM
- 1
Klasa IV d wzięła udział w lekcji muzealnej pt. „Szkolnictwo na ziemi chojnickiej pod koniec XIX wieku i w czasach II RP”. Zajęcia zostały zorganizowane na najwyższym piętrze Bramy Człuchowskiej. Pomieszczenie zostało przygotowane tak, by przypominało salę lekcyjną z dawnych lat. Dzieci mogły poczuć klimat przedwojennej szkoły. Zajęcia prowadziła pani Anna Urbańska, pracowniczka muzeum. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat szkolnictwa w Chojnicach. Obejrzeli też mnóstwo przyborów i akcesoriów szkolnych z dawnych lat.
Danuta Tyde-Niedzielska
Warsztaty "mydlane cuda" 0b
Warsztaty były dobrą okazją dla dzieci do poznania historii mydła i jego właściwości. Zajęcia wyostrzyły nasz zmysł dotyku, a zwłaszcza zmysł węchu. Zerówkowicze uczestniczyli w wyborze kształtu, koloru i zapachu mydełek, które następnie wykonali. Każde zabrało do domku swoje mydlane cuda i dyplom Mistrza Mydlarstwa.
W. Kubiak - Szopinska
M. Jonak
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
- 2
16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się akcja społeczna pt. Tolerancja widziana oczami uczniów. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem wykonali prace plastyczne pt. "Szanuję, akceptuję i toleruję ludzi bez względu na różnice", tym samym tworząc piękną wystawę. Kolorowe rysunki, pokazały, że tolerancja to nie tylko wartość, ale i sposób na codzienne życie. Akcja społeczna to działanie, które ma na celu podnieść poziom wiedzy, zmienić myślenie czy zachowanie wobec konkretnego problemu społecznego. To wyjątkowe święto jest doskonałą okazją, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić, jak możemy budować świat pełen otwartości i wzajemnej życzliwości. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich kreatywność i wrażliwość, nauczycielom i rodzicom za wsparcie i zaangażowanie w organizację wystawy. Tolerancja zaczyna się od małych gestów – uśmiechu, miłego słowa czy po prostu otwarcia się na drugiego człowieka. Razem możemy tworzyć świat pełen akceptacji.
Laura Folz
Katarzyna Mucha
POLICJANCI W KLASIE I B
- 10
Dzisiejszy dzień dostarczył uczniom klasy 1b wielu niezapomnianych wrażeń. Szkołę odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, którzy przygotowali dla dzieci wyjątkowe spotkanie, podczas którego przybliżyli specyfikę swojego zawodu. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, na czym polega codzienna praca policjanta, zobaczyć z bliska policyjny mundur oraz dowiedzieć się, jak ważne są jego poszczególne elementy. Policjanci przypomnieli również najważniejsze zasady ruchu drogowego, podkreślając, jak dbać o bezpieczeństwo na drodze. Nie zabrakło praktycznych atrakcji. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem oglądali policyjny radiowóz, mieli okazję przymierzyć czapki policyjne, a nawet usiąść za kierownicą pojazdu. Wielkim przeżyciem była także demonstracja sygnałów świetlnych i dźwiękowych radiowozu, która wywołała wiele emocji. Serdecznie dziękujemy mł. asp. Aleksandrze Drobińskiej, mł. asp. Romanowi Woźniczce oraz st. post. Łukaszowi Folleherowi za ich zaangażowanie, cenne wskazówki i interesującą lekcję bezpieczeństwa.
wych. Beata Steinke
DZIEŃ MISIA O A
Sesja zdjęciowa z okazji Dnia Pluszowego Misia w Oa.
Fot. Natalia Gudzio
Kuratoryjny Konkurs z Języka Polskiego - lista uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego
Rejonowa Komisja Kuratoryjnego Konkursu z Języka Polskiego dla uczniów klas IV-VIII po dokonaniu weryfikacji prac ustaliła listę uczestników II etapu konkursu w roku szkolnym 2024/2025.
Przypominam, iż etap rejonowy odbędzie się 8 stycznia 2025 roku o godzinie 14:00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach. Uczniowie powinni przybyć co najmniej pół godziny wcześniej z ważnym dokumentem tożsamości.
Z wyrazami szacunku
Maria Michalak-Kimel
Rejonowa Komisja Konkursu Języka Polskiego - rejon 10
"Pokonaliśmy nawałnicę, pokonamy powódź"
Akcja była skierowana do uczniów klas I – III i polegała na przygotowaniu przez dzieci "kropelek nadziei", które będą rozdawane w trakcie koncertu jako podziękowanie za datek. Zebrana każda złotówka to kropla we wspólnym działaniu. W imieniu organizatorów pragniemy serdecznie podziękować klasom, które wykonały przepiękne kartki ,,Kropelki nadziei’’. Dołączamy zaproszenie organizatorów na podsumowanie tej akcji i koncert.
Nauczyciele Jedynki w ramach programu Erasmus + na Malcie
Przedstawicielki Grona Pedagogicznego SP1 w składzie: Pani Dyrektor Ewa Modrzejewska, p. Magdalena Bielawa, p. Katarzyna Błaszczak, p. Dorota Fojut, p. Justyna Kozakiewicz, p. Karolina Kowalska, p. Gabriela Peda, p. Natalia Witkowska wzięły udział w szkoleniu dla nauczycieli w ramach Erasmus + na Malcie przeprowadzonego przez trenera Davida Lebourg z L.E.A.R.N. Institute. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych kadra skupiła się na metodach pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, rozwiązaniach wprowadzenia inkluzji w zespole klasowym z uwzględnieniem specyfiki środowiska, w którym znajduje się szkoła. Grono dostrzegło konieczność zadbania o podwyższanie kompetencji nauczycieli oraz dbanie o samopoczucie uczniów, zwracając uwagę na potrzebę regulowania emocji własnych oraz uczniów. W trakcie wyprawy na Maltę, kursantki miały możliwość zapoznania się z atrakcjami przyrodniczymi, historycznymi, bogactwem tradycji i kultury maltańskiej. Istotnym elementem pobytu była wymiana doświadczeń i poszukiwania inspiracji do dalszej pracy w zespole szkolnym.
,,KAWIARENKA PIOSENKI POLSKIEJ’’
4 listopada uczniowie naszej szkoły: Pola Reszka z kl. IV c i Paweł Schwarzenberg – Czerny z kl. V c wzięli udział w powiatowym konkursie ,,Kawiarenki Piosenki Polskiej’’. Oboje zostali laureatami. Gratulacje dla naszych uczniów i p. Mirosławy Węsierskiej - Karasiewicz.
Plakat na Dzień Tolerancji
- 7
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji uczniowie klasy Ie wykonali wspólnie plakat. Przypomnieliśmy sobie o wartościach takich jak szacunek, akceptacja oraz różnorodność nie tylko kultur ale każdego człowieka. Poruszyliśmy problem dyskryminacji i przejawów nietolerancji.
Wizyta w muzeum
- 7
Dnia 6 listopada klasa IIIe wybrała się z wizytą do pobliskiego Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Uczniowie poznali historię miasta i regionu. Najciekawszym punktem wizyty w muzeum było zwiedzanie pomieszczenia ze zrekonstruowaną salą lekcyjną. Dzieci miały możliwość przenieść się w realia szkoły z dawnych lat. Odwiedziny sąsiedniego muzeum były niezwykle uczącą lekcją historii.
Paulina Szank
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w klasie I a
- 12
SZKOŁA DO HYMNU KL. 2D A. Szczepańska
Uczniowie i Uczennice kl.2d (wych. Aleksandra Szczepańska) uczestniczyli w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.
W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Załączamy klasowe wykonanie " Mazurka Dąbrowskiego" – warto posłuchać (...)
ŚWIĄTECZNIE I PATRIOTYCZNIE W NASZEJ SZKOLE
- 13
Z okazji obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole w salach lekcyjnych i na korytarzach szkolnych przygotowano piękne, patriotyczne gazetki i dekoracje. Uczniowie przybyli do szkoły w strojach wizytowych, apelowych z elementami i symbolami biało - czerwonymi. Uroczyście obchodzono to święto w społecznościach klasowych pogłębiając wiedzę historyczną związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Delegacja Nauczycieli oraz Poczet Sztandarowy uczestniczył w powiatowych uroczystościach w naszym mieście dnia 11 listopada.
Fot. portale: chojnice24, chojnicecom, czaschojnic
PATRIOTYCZNY PROGRAM ARTYSTYCZNY DLA KLAS IV – VIII
- 13
Z okazji Święta Niepodległości dnia 8 listopada klasy IV–VIII brały udział w patriotycznym programie artystycznym przygotowanym i zaprezentowanym przez klasę VI a pod kierunkiem p. Natalii Witkowskiej oraz p. Weroniki Synak. Piosenki wykonali również uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia wokalne prowadzone przez p. Mirosławę Węsierską Karasiewicz i p. Michała Leszczyńskiego. Piękną scenografię przygotowała p. Agnieszka Szypryt i p. Natalia Witkowska.
UROCZYSTA AKADEMIA PATRIOTYCZNA DLA KLAS 0 -III
- 5
11 listopada obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w uroczystej akademii, przygotowanej przez klasę 1b wych. Beata Steinke oraz klasę 3b wych. Natalia Piontkowska .
Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który składał się z patriotycznych pieśni oraz scenek symbolicznych, przypominających o historii naszego kraju i znaczeniu polskich symboli narodowych. Podczas akademii zabrzmiały m.in. piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz „Płynie Wisła, płynie”, a wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali hymn narodowy – „Mazurka Dąbrowskiego”. Atmosfera wydarzenia była pełna wzruszenia i patriotyzmu, a zaangażowanie dzieci i nauczycieli sprawiło, że uroczystość miała wyjątkowy charakter.
Składamy serdeczne podziękowania p. Agnieszce Szypryt oraz p. Jagodzie Wenderskiej za pomoc w przygotowaniu dekoracji.
„SZKOŁA DO HYMNU”
- 8
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, dnia 8 listopada nasza szkoła włączyła się w ogólnopolska akcję ,,Szkoła do hymnu’’ organizowanej przez Ministerstwo Oświaty. Tego dnia o godz. 11:11 w salach lekcyjnych odśpiewaliśmy ,,Mazurek Dąbrowskiego’’. Dziękujemy Wszystkim klasom za włączenie się w tę patriotyczną akcję i przesłanie fotorelacji.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w 0B
Uczniowie oddziału przedszkolnego 0B, z okazji Święta Niepodległości, uroczyście zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego", obejrzeli występ artystyczny opowiadający o losach naszej ojczyzny (w wykonaniu starszych kolegów), a także zatańczyli z biało-czerwonymi wstążkami do patriotycznej piosenki pt. "Niepodległości Dzień". Dzieci pamiętały o galowym stroju, który dopełniły kotyliony w naszych narodowych barwach.
Weronika Kubiak – Szopinska
Marta Jonak
Obchody Święta Niepodległości w klasie 2a
- 1
Dn. 08.11.2024r. uczniowie klasy 2a uroczyście obchodzili zbliżające się Święto Niepodległości. Tego dnia uczniowie podczas zajęć wykonali kotyliony w barwach biało-czerwonych, wysłuchali i omawiali lekturę szkolną pt. "Asiunia", która opowiada historię 5-letniej dziewczynki podczas Powstania Warszawskiego. Na koniec dnia klasa przystąpiła do akcji "Szkoła do hymnu" i o godz. 11:11 z dumą i szacunkiem odśpiewała hymn Polski.
Katarzyna Mucha
Iwona Martyniuk
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W 0A
Uczniowie oddziału przedszkolnego 0A dowiedzieli się w tym tygodniu, że godło, flaga i hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego" to symbole narodowe naszego kraju. Dzieci zapoznali się również z legendą o godle Polski i wykonali pracę plastyczną pt." Orzeł biały". Zwieńczeniem tego tygodnia było zaśpiewanie o godzinie 11:11 hymnu Polski, z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, obchodzonego co roku 11 listopada. Dzień ten jest uznawany przez Polaków za jeden z najważniejszych świąt narodowych w Polsce, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów i powrocie naszego kraju na mapę Europy.
Wychowawcy: Natalia Kurek
Natalia Gudzio
Jak mówić „nie”?
2. zadanie startowe projektu „Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Ku czci Niepodległej”
Dnia 6 listopada 2024r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Ku czci Niepodległej” zorganizowany przez p. Jagodę Wenderską, Danutę Tyde - Niedzielską oraz Dorotę Czarnowską. Celem konkursu było:
- popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej,
- kształtowanie postaw patriotycznych,
- upowszechnianie kultury żywego słowa,
- budzenie i rozwijanie zdolności recytatorskich.
Prezentacje uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie:
- p. Grażyna Czapiewska,
- p. Lucyna Skórczewska,
- p. Agnieszka Szypryt.
Jury przyznało następujące nagrody:
I miejsce
Arkadia Świątek Brzezińska kl. VIc
II miejsce
Kacper Milkowski kl. IVd
III miejsce
Michalina Deja kl. IVa
Amelia Kierska kl. VIa
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu recytatorskiego za udział oraz wkład emocjonalny i artystyczny w wykonanie utworów, nauczycielom języka polskiego za przygotowanie uczniów do konkursu oraz członkom komisji za obecność i wsparcie.
TURNIEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
- 7
8 listopada 2024 w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach został rozegrany turniej z okazji Święta Niepodległości. Udział w nim wzięły zaprzyjaźnione szkoły: SP1 Brusy, SP Kosobudy, SP Nowa Cerkiew. O godz. 11:11, włączając się w akcję ,,Szkoła do hymnu'' uczestnicy odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego''. Po fantastycznej grze, pełnej emocji i pozytywnej energii wyłoniono zwycięzców.
I miejsce - SP1 Chojnice
II miejsce - SP Kosobudy
III miejsce - SP 1 Brusy
IV miejsce - SP Nowa Cerkiew
Drużyny zostały uhonorowane pucharami i dyplomami oraz słodkościami, których fundatorem była KALIMERA firma Tomasza Skrzyńskiego ucząca pływać dzieci, młodzież i dorosłych.
Zwycięska drużyna:
Blanka Kaźmierczak
Natasza Żmija
Anastazja Cygan
Julia Kotarska
Aleksandrina Popovschi
Weronika Bohowicz
Agnieszka Piechutowska
Zuzanna Dudojc
Julia Wochna
11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Spektakl pt. "Polak Mały"
28 października uczniowie klas 0-2 wybrali się do Chojnickiego Centrum Kultury na spektakl pt. "Polak Mały". Aktorzy wrocławskiego teatru "Artenes" w przystępny sposób zaprezentowali dzieciom polskie legendy, tj. "O Lechu, Czechu i Rusie"; "O Lajkoniku", "O warszawskiej syrence" oraz "O smoku wawelskim". Przedstawienie było urozmaicone poprzez muzykę, piosenki, stale zmieniające się dekoracje oraz bogate stroje aktorów. Spektakl był doskonałym punktem wyjścia do rozmów z uczniami na temat polskości i zbliżającego się Święta Niepodległości.
ANGIELSKI NA WESOŁO
- 4
W ostatni dzień października w krajach anglosaskich obchodzone jest święto Halloween, jako wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Związane jest ono ze zwyczajem sięgającym dawnej tradycji Celtów, którzy wierzyli, że 31 października duchy zmarłych odwiedzają żyjących. W naszej szkole uczniowie również zapoznali się z kulturą innych krajów. Dzięki temu uczą się bycia otwartymi i tolerancyjnymi na inne święta i kultury, nie zapominając jednak o tym, że w Polsce 1 listopada obchodzimy Święto Wszystkich Świętych i wspominamy zmarłych.
Arleta Odya
Wizyta w Państwowej Staży Pożarnej w Chojnicach
Dnia 23 października 2024r. Państwową Straż Pożarną w Chojnicach odwiedziła klas IVb z wychowawcą Magdaleną Czarnowską oraz IVc z wychowawcą Elżbietą Weltrowską. Podczas wizyty dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfikacją zawodu strażaka oraz ze sprzętem jakim dysponuje PSP w Chojnicach. Dzieci odwiedziły również stanowisko kierowania gdzie mogły przyswoić wiedzę na temat przyjmowania, kwalifikowania oraz w razie potrzeby przekazywania zgłoszeń alarmowych, a także zapoznały się z wspomaganiem i koordynacją działań ratowniczych. Uczniom klasy IVb i IVc przedstawiono również zasady bezpiecznego zachowania podczas pożaru, możliwości bezpiecznej ewakuacji z zagrożonego budynku oraz jak prawidłowo wykonać zgłoszenie na numer alarmowy. Serdecznie dziękujemy za cenne wskazówki Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach.
Magdalena Czarnowska
Elżbieta Weltrowska
Zaproszenia
SPOTKANIE Z PIEŚNIĄ I PIOSENKĄ PATRIOTYCZNĄ
- W związku z licznymi pytaniami i zainteresowaniem, pragniemy z przykrością poinformować, iż w tym roku nie odbędzie się kolejna edycja ,,Spotkania z pieśnią i piosenką patriotyczną’’, którego inicjatorem i organizatorem jest nasza szkoła. W związku z rosnącymi kosztami artykułów i usług związanych z organizacją przeglądu, brak funduszy nie pozwala na realizację tego zadania. Mamy nadzieję, że za rok przegląd wróci na deski Chojnickiego Centrum Kultury, aby dzieci i młodzież naszego regionu mogły pochwalić się swoimi talentami wokalnymi w pięknym i niezwykle bogatym repertuarze piosenek patriotycznych, które jednocześnie są ciekawą formą edukacji naszej historii.
"Ratujemy Zabytkowe Nagrobki"
Dnia 30 października dwoje uczniów z kl. 2a pod opieką p. Katarzyny Muchy uczestniczyło w akcji "Ratujemy Zabytkowe Nagrobki". W tym roku zbiórka przeznaczona była na renowacje zabytkowych nagrobków z XIX wieku, które znajdują się na cmentarzu parafialnym.
PODSUMOWANIE AKCJI ,,KARTKA WAKACYJNA’’
Dnia 31 października odbyło się podsumowanie akcji i otwarcie wystawy ,,Kartka wakacyjna’’. Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły , którzy nadesłali do szkoły kartkę i pozdrowienia z wakacji. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze i pamiątkowe dyplomy.
W drodze losowania nagrody książkowe otrzymali: Iga Blaumann, Martyna i Szymon Kołsut oraz Adrian i Kacper Dalke. Inicjatorem konkursu była p. dyr. Ewa Modrzejewska a organizatorami podsumowania byli: p. Jagoda Wenderska, p. Dorota Czarnowska i p. Michał Leszczyński. Wystawę pięknych kartek można oglądać w holu szkoły przy sekretariacie szkoły. Osoby, które nie były obecne na wręczeniu dyplomów proszone są o zgłoszenie się do świetlicy szkolnej – budynek A. Wszystkim dziękujemy i zapraszamy do udziału w akcji w kolejne wakacje.
WYJAZD SZKOLENIOWY DO SPLITU
W dniach od 21 do 25 października nauczyciele naszej szkoły Arkadiusz Gierszewski oraz Adam Błaszczak przebywali na kursie w Chorwackim Splicie. Wyjazd odbył się w ramach programu Erasmus +. Nasi nauczyciele mieli przyjemność wspólnej nauki z nauczycielami z Holandii, Austrii, Bułgarii, Francji oraz Włoch. Tematem kursu było wykorzystanie metody CLIL podczas lekcji wychowania fizycznego. Dodatkowo p. Arek i p. Adam wzięli udział w obserwacji treningów Akademii Piłkarskiej Hajduka Split, a także obserwacji meczu 1 ligi piłki nożnej pomiędzy Hajdukiem Split, a Lokomotivem Zagrzeb oraz meczu 1 ligi koszykówki pomiędzy KK Split, a GKK Sibenka.
Dzień Dyni w 0b
Klasę, dzieki strojom dzieci, zdominował pomarańczowy kolor. Z okazji Dnia Dyni dzieci uczestniczyły w różnych zabawach: przy muzyce, praca techniczna z "balonowa dynią", gra w spostrzegawczość "wytęż wzrok" a także odkrywały tajemnicze cienie ukryte w sylwetach dyni przy użyciu latarki. Zerówkowicze poznali ciekawostki na temat dyni i obejrzeli różne rodzaje dyń przyniesione przez kolegów z klasy.
W minionym tygodniu tworzyliśmy również prace o tematyce lasu.
PAMIĘĆ O ZMARŁYCH
Dnia 30 października z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych oraz Dnia zmarłych, delegacja uczniowska pod opieką p. Michała Leszczyńskiego udała się na cmentarz komunalny gdzie znajduje się grób Patrona szkoły Juliana Rydzkowskiego oraz do pomnika pomordowanych nauczycieli aby zapalić znicze i oddać hołd zmarłym.
EKO-ART 2024
Zuzanna Otta z klasy III A oraz Nela Jażdżewska z klasy II C reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym konkursie recytatorskim EKO-ART, który odbył się w Chojnickim Centrum Kultury dnia 22 października 2024 r.
Zuzanna zdobyła wyróżnienie I stopnia natomiast Nela II stopnia. Organizatorzy zadbali, aby atmosfera była bardzo przyjazna dla wszystkich uczestników konkursu za co serdecznie dziękujemy.
DZIEŃ KUNDELKA / DOGOTERAPIA
- 3
25 października to dzień, który wpisał się w kalendarz świąt nietypowych jako Dzień Kundelka. Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej u nas swojego nieformalnego święta doczekały się również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to wszak Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Uczniowie klasy 2a zorganizowali zbiórkę dla schroniska oraz pogłębili swoją wiedzę biorąc udział w zajęciach terapeutycznych z zakresu dogoterapii, a przy tym świetnie się bawili. Dogoterapia, to sposób dodatkowego wsparcia w leczeniu chorób ciała i umysłu. Wykorzystuje się w niej kontakt między psem, a osobą chorą. Dowiedziono, że odpowiednio przeszkolone psy mogą znacząco poprawić samopoczucie zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dogoterapia nie jest sposobem leczenia, ale metodą wzmacniającą efektywność podjętych działań leczniczych, takich jak rehabilitacja czy terapia psychologiczna. Psy pomagają dorosłym i dzieciom w terapii logopedycznej, psychoterapii, rehabilitacji ruchowej czy nauce.
Mucha Katarzyna
Martyniuk Iwona
4 KWESTA " RATUJMY ZABYTKOWE NAGROBKI"
Już jako "zerówkowicze" chętnie pomagaliśmy. Tym razem jako pierwszoklasiści wzięliśmy udział w akcji " Ratujmy zabytkowe nagrobki". Usłyszeliśmy dużo miłych słów od osób, które wsparły zbiórkę. Dziękujemy za każdy "grosz" i miłe słowo.
Iwona Szczepanik
Owocowe koreczki
- 14
Dzieci z klasy I e samodzielnie przygotowały koreczki owocowe. Umyte owoce uczniowie samodzielnie pokroili na deseczkach i nadziali na wykałaczki. Pyszne, zdrowe, owocowe koreczki były zjadane ze smakiem i znikały w szybkim tempie z talerzyków. Owoce nazwaliśmy, podzieliliśmy na sylaby i rozmawialiśmy o witaminach. To była pyszna lekcja.
MITY GRECKIE W KL. V D
- 8
W piątek, 25 października, uczniowie klasy 5 d zorganizowali wyjątkową ucztę. Poruszeni tematyką mitów greckich, zgłębianą podczas lekcji j. polskiego, mieli okazję wczuć się w klimat starożytnej kultury. Uczestnicy brali również udział w quizach dotyczących owych zagadnień. Oczywiście nie zabrakło atrybutów, związanych z bóstwami greckimi. Pomysłodawczynią tak ciekawego sposobu podsumowania wiadomości była p. Aleksandra Falkowska. Z pewnością przyswojona dawka wiedzy zostanie z nami na długo.
Serdecznie dziękujemy
Uczniowie klasy 5 d oraz wych. Agnieszka Szypryt
Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców
- 4
Dnia 7 października w Lasku Miejskim odbyły się Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców.
Miejskie ID w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt - IV miejsce
Czepek W. 5b, Glaza A. 6c, Kawalec K. 6c, Kotarska I. 6b, Reszczyńka K. 6c, Szczęsna K. 6a, Trapp E. 5b
Miejskie ID w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców - I miejsce (Awans do zawodów powiatowych!)
Dolina A. 6b, Kaźmierczak T. 5d, Kowalski P. 5d, Litwin A. 6b, Mucha T. 6c, Zirra A. 6a
Miejskie IMS w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt - IV miejsce
Gólcz T. 8b, Lis A. 8b, Patz Z. 7c, Prudka K. 7c, Puppel Z. 8c,Rudzka W. 8a
Miejskie IMS w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców - V miejsce
Karnowski A. 8a, Kartuszyński J. 8a, Lipiński M. 8a, Marks W. 8a, Patyk K. 8c, Shakhari A. 8b
Opiekunami podczas zawodów byli M. Bielawa i H. Szwankowski.
Dnia 10 października w Konarzynach odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Dolina A. 6b, Kaźmierczak T. 5d, Kowalski P. 5d, Litwin A. 6b, Mucha T. 6c, Zirra A. 6a z ogromnym zaangażowaniem zdobyła II miejsce! Gratulacje!
Opiekunem podczas zawodów była M. Bielawa.
Zajęcie III miejsca w konkursie plastycznym
Z okazji Dnia Papieskiego uczeń klasy I e Maksymilian Packi wziął udział w konkursie plastycznym tworząc ciekawą pracę przestrzenną na temat "Jan Paweł II przyjaciel chorych i starszych" i zajął III miejsce. Gratulujemy raz jeszcze !!!
SZKOLENIA ERASMUS
W dniach 13-18 października panie uczące w naszej szkole geografii i biologii wzięły udział w szkoleniu Erasmus+ we Włoszech na temat TICO is... teaching, innovation communication and outdoor education czyli nauczanie to innowacja komunikacja i nauczanie na zewnątrz. W pięknych okolicznościach przyrody mogły zdobyć nowe umiejętności, które wykorzystają w dalszej pracy. Cennymi wskazówkami podzielą się również z gronem pedagogicznym.W dniach 13-18 października panie uczące w naszej szkole geografii i biologii wzięły udział w szkoleniu Erasmus+ we Włoszech na temat TICO is... teaching, innovation communication and outdoor education czyli nauczanie to innowacja komunikacja i nauczanie na zewnątrz. W pięknych okolicznościach przyrody mogły zdobyć nowe umiejętności, które wykorzystają w dalszej pracy. Cennymi wskazówkami podzielą się również z gronem pedagogicznym.
KONKURSY O ŚW. JANIE PAWLE II
Z okazji XXIV Dnia Papieskiego w naszej szkole zostały zorganizowane konkursy o św. Janie Pawle II oraz przeprowadzone lekcje przybliżające życie papieża. Dzieci z klas 1-3 miały do wykonania figurkę przestrzenną na temat: “Jan Paweł II przyjaciel chorych i starszych”. Uczniowie z klas 4-6 wykonywały dowolną techniką kolaż na ten sam temat. Najstarsi uczniowie poznawali biografię papieża i rozwiązywali test. Poniżej lista zwycięzców. Gazetkę i wystawę prac można oglądać na pierwszym piętrze przy głównym wejściu.
Składamy serdeczne podziękowanie za ufundowanie nagród ks. Jackowi Dawidowskiemu - Proboszczowi parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach.
Plastyczny I-III klasy
I miejsce: Rozalia Kniter 1a; Inga Bała 3c
II miejsce Melania Deja 1a; Aurelia Gustke 1c
III miejsce Maksymilian Packi 1e
wyróżnienia: Paula Szymczak 1a; Oskar Breza 1c
Plastyczny IV-VI
I miejsce: Nikola Gustke 5a
II miejsce Kira Aksamytieva 5a
Teoretyczny VII-VIII
I miejsce: Amelia Szulta 7d, Marcelina Kowalska 8b
II miejsce: Joachim Węckowski 8a, Julia Karasiewicz 8b
III miejsce: Nikodem Chełmowski 6d
wyróżnienia: Szymon Rekowski 8b, Jakub Drobiński 7d
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom.
Zespół katechetyczny.
SPOTKANIE Z MISJONARZEM Z TANZANII
W poniedziałek, 21 października, w naszej szkole odbyło się spotkanie z misjonarzem z Tanzanii, księdzem Maciejem Oparką, który podzielił się swoim doświadczeniem i opowiedział o życiu oraz pracy na misjach. Uczniowie mieli okazję poznać wyzwania, z jakimi borykają się mieszkańcy Afryki Wschodniej, a także dowiedzieć się więcej o kulturze i codziennym życiu w Tanzanii.
Podczas spotkania misjonarz przybliżył nam działalność misyjną, zwracając uwagę na jej kluczowe aspekty – pomoc humanitarną, edukację oraz wspieranie lokalnych społeczności. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali o jego przygodach oraz o tym, jak wygląda praca na terenach mniej rozwiniętych. W trakcie prezentacji wyświetlono także zdjęcia i filmy z Tanzanii, które ukazały piękno kraju, ale też jego trudną rzeczywistość.
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję zadać pytania, na które nasz gość chętnie odpowiadał, dzieląc się osobistymi refleksjami oraz zachęcając do zaangażowania się w pomoc innym. Było to inspirujące i wzbogacające doświadczenie, które na długo zostanie w naszej pamięci.
Serdecznie dziękujemy za wizytę i liczymy na kolejne spotkania z ciekawymi gośćmi!
Ks. Karol Misiurski
Archiwum Aktualności