Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja".
życzy Dyrekcja szkoły
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja".
życzy Dyrekcja szkoły
W oczekiwaniu na Wielkanoc klasa 1e wraz z panią Iwoną Szczepanik wprowadziła wiosenny klimat do swojej sali. Uczniowie posiali rzeżuchę, ucząc się przy tym cierpliwości i odpowiedzialności za rośliny. Każda doniczka zyskała własny, kolorowy domek – dzieci samodzielnie wykonały ozdoby, które dodały całości świątecznego uroku. Dzięki temu sala lekcyjna zamieniła się w zieloną, wielkanocną krainę, a codzienne obserwowanie wzrastającej rzeżuchy sprawiło wszystkim wiele radości.
M. Wacławska
Z okazji rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego klasa 1e z panią Iwoną Szczepanik przygotowała wyjątkowy projekt. Uczniowie własnoręcznie wykonali korony, nawiązujące do symboliki władzy królewskiej, a następnie udali się do Chojnickiego Centrum Kultury, gdzie mieli okazję zwiedzić wystawę poświęconą temu ważnemu wydarzeniu historycznemu. Była to doskonała okazja do nauki przez działanie i bezpośredniego kontaktu z historią Polski.
M. Wacławska
W dniach 7-9 kwietnia uczniowie klasy 6c wraz z uczniami z innych klas pod opieką nauczycieli p. G. Czapiewskiej, p. A. Kaminskiej i p. M. Kujawskiej, udali się na wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzenie rozpoczęliśmy od pięknych widoków na całe miasto z wieży widokowej Archikatedry Św. Jana Chrzciciela, następnie Wrocławski Rynek, Ratusz oraz Zabytkowa Hala Targowa.
Jedną z najciekawszych atrakcji okazała się wizyta w ZOO, najstarszym ogrodzie zoologicznym w Polsce. Tego dnia zwiedziliśmy również zabytek z listy UNESCO, Halę Stulecia oraz Kolejkowo, w którym znajduje się największa w Polsce makieta kolejowa oraz najważniejsze budynki Wrocławia w pomniejszeniu.
Zwiedzanie zakończyliśmy w Muzeum Narodowym Panoramy Racławickiej. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.
M. Kujawska
Dnia 11.04.2025 r. uczniowie klasy 8a: Wiktoria Naczk i Joachim Węckowski godnie reprezentowali Szkołę Podstawową nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w międzyszkolnym konkursie języka angielskiego Easter Escape Room zorganizowanym przez nauczycieli j. angielskiego Technikum nr 3 im. Bohaterów Szarży pod Krojantami w Chojnicach. W konkursie uczestniczyło sześć, dwuosobowych drużyn ze szkół miejskich i gminnych. Wszyscy zmierzyli z się z sześcioma zagadkami leksykalno – gramatycznymi w obrębie słownictwa i struktur językowych związanych z tematyką „Easter”. Każda drużyna pracowała w swoim tempie, zamysłem konkursu było to, aby w jak najkrótszym czasie rozwiązać wszystkie zagadki oraz hasła, które dawały dostęp do kolejnego zadania.
Anna Bajerowska
W dniach 9 i 10 kwietnia w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. Patryk Jutrzenka-Trzebiatowski – absolwent naszej szkoły. Był to wyjątkowy czas refleksji, modlitwy i duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Ks. Patryk, z wielkim zaangażowaniem i otwartością, dzielił się z uczniami słowem Bożym, zachęcając do budowania relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Jego przesłanie, pełne wiary i nadziei, na długo pozostanie w pamięci uczestników. Dziękujemy księdzu Patrykowi za obecność, inspirujące słowa i świadectwo wiary!
Ks. Karol Misiurski
Aleksandra Szczepańska i Klaudia Grabowska (nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej) zorganizowały 08 kwietnia 2025r. w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, XIX edycję konkursu wiedzy przyrodniczo – ekologicznej klas II. Czyste powietrze, woda i Ziemia, to przyszłość naszego pokolenia” - takie hasło przyświecało uczestnikom konkursu, który jednocześnie stanowił eliminacje do zmagań międzyszkolnych, W konkursie brały udział 2-osobowe zespoły uczniów, które to przyjęły nazwy ptaków: IIa - „Sowy”, IIb - „Żurawie”, IIc - „Dzięcioły”, IId -„Czaple”. W atmosferze lasu, przy odgłosach ptasich treli, drugoklasiści wykazali się wiedzą przyrodniczą i wysoką świadomością ekologiczną. Jury w składzie: jako ekspert Marta Binger (n-l biologii/chemii), Joanna Stoltman (n-l edukacji wczesnoszkolnej i bibliotekarz) oraz wicedyrektor Justyna Kozakiewicz (n-l matematyki) oceniało efekty pracy poszczególnych zespołów. Zwycięska drużyna – „Czaple”, czyli uczniowie klasy II d :
Jaśmina Michorzewska i Mateusz Piekarski będą reprezentować szkołę w II etapie konkursu na szczeblu miejskim.
Organizatorki składają ogromne podziękowanie fundatorom nagród, którymi byli Starostwo Powiatowe w Chojnicach i Park Narodowy „Bory Tucholskie” z siedzibą w Charzykowach.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, reprezentantom klas drugich:
kl. II a – Agacie Skrzypek i Filipowi Bąkowi [„Sowy” IV miejsce]
kl. II b – Amelii Loch i Michałowi Romlewskiemu [„Żurawie” III miejsce]
kl. II c - Zofii Gierczyckiej i Gai Sobisz [„Dzięcioły” II miejsce]
kl. II d – Jaśminie Michorzewskiej i Mateuszowi Piekarskiemu [„Czaple” I miejsce]
Tekst / prezent. fot. Aleksandra Szczepańska
Wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach wyróżnia się Jakub Kartuszyński – uczeń klasy 8a, młody pasjonat matematyki, który w ostatnich latach odnosi sukcesy w konkursach kuratoryjnych. Jego determinacja, talent i ciężka praca sprawiły, że stał się jednym z czołowych uczniów w regionie.
Jakub od kilku lat bierze udział w prestiżowych konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku i w Lidze Matematycznej. Już w klasie siódmej zdobył tytuł laureata konkursu matematycznego, co było ogromnym osiągnięciem. W kolejnych latach kontynuował swoją pasję, zdobywając kolejne wyróżnienia. Jakub nie tylko bierze udział w konkursach, ale także inspiruje innych uczniów do rozwijania swoich zainteresowań. Jego nauczyciele podkreślają, że jest osobą niezwykle ambitną, która nie boi się wyzwań i zawsze dąży do perfekcji.
Jego osiągnięcia są dowodem na to, że ciężka praca i pasja mogą prowadzić do wielkich sukcesów. Jakub Kartuszyński to przykład młodego człowieka, który dzięki swojej determinacji i zamiłowaniu do matematyki zdobywa kolejne laury i inspiruje innych do nauki.
Oto kilka jego osiągnięć:
- dwukrotny laureat wojewódzkiego konkursu matematycznego w klasie siódmej i ósmej
- laureat wojewódzkiego konkursu z chemii
- finalista wojewódzkiego konkursu z fizyki i języka polskiego
- wielokrotny wynik bardzo dobry w międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur
- I miejsce wraz z W. Marksem w XXI powiatowym konkursie matematyczno-przyrodniczym „Czar Par”
- liczne sukcesy sportowe w lekkoatletyce
We wtorek 8 kwietnia 2025 r w auli Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku odbył się finał XXIV edycji ogólnopolskiego konkursu „Liga Matematyczna im. Zdzisława Matuskiego”. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w naszym regionie. To wydarzenie co roku przyciąga wielu uzdolnionych uczniów, chcących zmierzyć się z trudnymi problemami matematycznymi. W tym roku szkolnym do zmagań przystąpiło 1177 uczniów ze szkół podstawowych, do finału przeszło 173. Miło nam poinformować, że Jakub Kartuszyński – uczeń klasy 8a, został laureatem tego konkursu. Tytuł finalisty otrzymali: Jan Kimel (4a), Orest Cysewski (6c), Aleksandra Szuca (7d), Małgorzata Kortas (8a), Artur Morteanu (8a).
Jesteśmy dumni z naszych uczniów, gratulujemy wspaniałych sukcesów i dziękujemy za Wasz wolny czas poświęcony „Królowej Nauk”.
Gabriela Peda
Hanna Adamowicz
27 marca w naszej szkole odbył się międzyszkolny etap konkursu recytatorskiego pod hasłem „Wierszami Tuwima wiosna się zaczyna”. Młodzi recytatorzy z ogromnym zaangażowaniem i talentem prezentowali twórczość Juliana Tuwima, wprowadzając nas w atmosferę budzącej się do życia wiosny.
Konkurs został zorganizowany przez panie: Natalię Piontkowską, Beatę Steinke, Ilonę Szulc, Iwonę Martyniuk oraz Lucynę Drążkowską.
Występy uczestników oceniało jury w składzie:
Dorota Czarnowska, Joanna Stoltman, Lucyna Skórczewska.
Z radością ogłaszamy laureatki konkursu:
I miejsce – Inga Bala
II miejsce – Melania Deja
III miejsce – Nela Fojut
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Wraz z nadejściem wiosny, przez trzy kwietniowe poranki, w naszej szkole, rozbrzmiewała muzyka etniczna. To Sławomir Głowala ze swoją „fabryką rytmów” prowadził warsztaty rytmiczno – muzyczne dla uczniów wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów „0” . W kameralnej atmosferze przy dźwiękach: m.in. didgeridoo, kalimby, djemby, rury deszczu oraz cabasy, ksylofonu, udu, czy vibraslapu, shekera - grzechoty z tykwy, uczestnicy mogli przenieść się do afrykańskich przestworzy…, jednocześnie odbywając podróż rytmicznym pociągiem. Wrażeniowe słuchanie muzyki miało swoje odzwierciedlenie w dziecięcych rysunkach, a oryginalne pomysły przy tworzeniu wyjątkowych nazw dla wybranych instrumentów, zaskakiwały i rozbawiały uczestników, np. „plumkajka”, czy „kamyczkograjka”. Oprócz brzmienia instrumentów etnicznych, uczniowie, poznali ich budowę i proces powstawania. Emocjonującym przeżyciem i atrakcją była samodzielna gra na instrumentach. Warsztaty przyczyniły się do pogłębienia wrażliwości muzycznej, rozwijały poczucie rytmu i pobudzały do kreatywnego myślenia oraz pozwoliły dotrzeć do wewnętrznego świata dziecka i zrozumieć, że rytm i muzyka są wszędzie, nawet w nas samych…
Sławomir Głowala - muzyk, rzeźbiarz, budowniczy bębnów afrykańskich, pasjonat instrumentów etnicznych, poszukiwacz dźwięków w różnych zakątkach świata.
Organizator przedsięwzięcia - Aleksandra Szczepańska (n-l ed. wczesnoszkolnej)
przy współpracy z Dyr SP-1.
Tekst i prezentacja fot./film. A. Szczepańska
Nauczyciele na ‚job shadowing’ w Finlandii
W naszej szkole z inicjatywy p. Natalii Witkowskiej ogłoszony został konkurs polegający na przygotowaniu filmu promocyjnego o naszym mieście z okazji 750 – lecia Chojnic. Na zaproszenie odpowiedziało wielu uczniów przygotowując krótką formę filmową ukazującą najwspanialsze miejsca Chojnic. Prace wyróżniały się bardzo wysokim poziomem realizacji, autorzy filmów zaskoczyli swoją kreatywnością i poczuciem humoru, np. zatrudniając w charakterze aktorki Daisy ( klasowego żółwia 5a).
Prace konkursowe zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych :
kl. IV- VI
I m-ce Piotr Kowalski z kl. 5d
II m-ce Zespół kl. 5a z Daisy
III m-ce Zespół kl. 6c
kl. VII-VIII
I m- ce Julia Karasiewicz i Lena Trepka z kl. 8b
II m-ce Jakub Kartuszyński z kl. 8a
III m-ce Tatiana Gólcz z kl. 8b
Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Z rąk Pani Dyrektor Ewy Modrzejewskiej oraz Pana Arkadiusza Gierszewskiego i Pani Natalii Witkowskiej.
Gratulujemy!
Dnia 01.04.2025r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 3 w Chojnicach. Konkurs obejmował test teoretyczny z przepisów ruchu drogowego, jazdę rowerem po torze oraz sprawdzenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasi uczniowie zaprezentowali się w dwóch kategoriach wiekowych:
Gr.I:
1. Nikola Obodzińska klasa 5a,
2. Julia Tracz klasa 5a,
3. Rafał Fierek klasa 5a,
4. Filip Jeżewski klasa 5a
Gr. II:
1. Agata Rydygier klasa 6a,
2. Karolina Szczęsna klasa 6a,
3. Aleksander Berndt klasa 7c.
W etapie międzyszkolnym grupa I zdobyła II miejsce, grupa II - miejsce IV, w klasyfikacji indywidualnej Rafał Fierek zajął II miejsce. Serdecznie gratulujemy reprezentantom naszej szkoły oraz p. Weronice Synak, która przygotowała uczniów do konkursu.
Dnia 04.04.25r. odbyła się zbiórka żywności organizowana przez Bank Żywności. To, czas kiedy serca wolontariuszy również z naszej szkoły otwierają się na potrzeby innych. W tegorocznej zbiórce pomagali uczniowie oraz opiekunowie p. Martyna Wacławska, p. Agnieszka Szypryt, p. Vira Yaremchuk, p. Katarzyna Mucha i p. Weronika Synak. Oprócz wolontariatu, to doskonała akcja pomagająca rozwijać kompetencje społeczne, nawiązywać i budować relacje z innymi ludźmi, zabierać publicznie głos, pomagać innym oraz radzić sobie w nowych sytuacjach. Serdecznie dziękujemy Nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w przeprowadzenie akcji.
Koordynator
Magdalena Czarnowska
Dzieci z grupy zero "b" wzięły udział w warsztatach muzyki etnicznej. Za sprawą dźwięków przedszkolacy przenieśli się do odległych krajów. Poznali wygląd oraz brzmienie m. in. afrykańskich bębnów o nazwie djemba (czyt. dżemba). Usłyszeli również dźwięki australijskiej tuby didgeridoo (czyt. didżeridu), a także rury deszczu, dzięki której afrykańskie plemiona przywołują opady. Najwięcej radości przyniosły dzieciom samodzielne próby gry na tych niezwykłych instrumentach.
Uczniowie kl. 2d, pod kier. z wych. Aleksandry Szczepańskiej, wykonali kolejny krok w kierunku uświadomienia, jak zadbać o bezpieczeństwo w Internecie. Zrealizowali zadanie, nt. Co to znaczy, że hasło jest silne? Działaniem wstępnym, był film, w którym programista zaznajomił uczniów o roli tworzenia haseł w ochronie własnych danych oraz o obszarach, w jakich są one wykorzystywane. Po filmie uczniowie odpowiadali na pytania m.in. Co łączy kłódkę z hasłem? Po co je tworzyć?
Gdzie na co dzień potrzebne jest hasło? Kolejną aktywnością była gra dydaktyczna w zespołach pn. „Odgadnij hasło!” Dzięki grze uczniowie doświadczyli i zrozumieli czym jest silne i słabe hasło, w jaki sposób atakujący mogą je „złamać”, co powoduje łatwość i trudność w „złamaniu” hasła i dlaczego warto mieć różne hasła dla każdego systemu.
Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wojciech Marks – VIII a oraz Jakub Kartuszyński – VIII a wzięła udział w powiatowym konkursie Matematyczno – Przyrodnoczym ,,Czar Par”. Wydarzenie to miało miejsce 3 kwetna 2025r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach. Uczniowie wykazali się wiedzą i umiejętnościami z matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki oraz informatyki, co zaowocowało zajęciem I miejsca i pokonaniem 13 konkurentów z innych szkół. Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy sukcesu.
Z okazji Dnia Europy (9 maja) - dnia 7 maja (środa) o godz. 9:30 – w Chojnickim Centrum Kultury odbędzie się XI Festiwal Piosenki Obcojęzycznej „EURO-SONG” – Chojnice 2025, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach a współorganizatorami: Chojnickie Centrum Kultury, Stowarzyszenie ,,Julian przy SP 1 w Chojnicach.
Pierwszaki założyły w klasie hodowlę rzeżuchy i owsa. Wysiały nasiona do pojemników wypełnionych watą i ziemią. Zajęcia ogrodnicze połączyły naukę z zabawą. Codziennie prowadzona obserwacja pomaga dzieciom zrozumieć proces wzrostu roślin. Teraz uczniowie czekają na efekt końcowy, licząc przy tym, że ich małe uprawy będą dekoracją świątecznych stołów.
Warsztaty z muzyki etnicznej przybliżyły dzieciom ten nietuzinkowy rodzaj brzmień. Instrumenty używane w muzyce etnicznej nadają jej wyjątkowego charakteru. To dzięki nim jej brzmienie jest inne od muzyki gitarowej czy fortepianowej. Nazywane jest nawet głębszym. Praktycznie każdy lud posiadał charakterystyczne dla siebie i swojej muzyki instrumenty, wykonywane z dostępnych im materiałów. Do szczególnie popularnych i znanych również obecnie należą różnego rodzaju bębny, bębenki, drewniane marakasy i grzechotki, flety, ceramiczne okaryny, kastaniety oraz wiele innych. Są to ręcznie wykonane przedmioty, a ich brzmienie jest niezwykłe. Dzieci miały możliwość zagrania na instrumentach i przy muzycznym słuchowisku przenieść się w leśny świat dźwięków.
Za nami pierwsze spotkanie z muzyką charakterystyczną dla określonych kultur. Uczniowie mogli zaobserwować, posłuchać, dotknąć i zagrać na instrumentach pochodzących z różnych zakątków ziemi. Zostaliśmy zapoznani z oryginalnymi nazwami instrumentów i usłyszeliśmy, jak za ich pomocą, można odtworzyć głosy natury. Uczniowie doświadczyli ciekawych muzycznych wrażeń.
W. Kubiak-Szopinska
Drugiego kwietnia klasa I e, pod opieką pań Iwony Szczepanik i Martyny Wacławskiej, wybrała się do Chojnickiego Centrum Kultury, by odkryć tajniki pracy jego pracowników. Podczas tej niezwykłej wizyty uczniowie mieli okazję poznać kulisy funkcjonowania teatru i kina. Dowiedzieli się, kim jest szatniarz i jakie ma obowiązki, a także wcielili się w rolę kasjera, sprawdzając, jak wygląda sprzedaż biletów. Samodzielnie ustawiali scenografię na scenie, ucząc się, jak ważną rolę odgrywa każdy szczegół w tworzeniu widowiska. Nie zabrakło również fascynującego spotkania z realizatorem dźwięku i światła, który opowiedział o swojej pracy, a nawet pozwolił uczniom samodzielnie eksperymentować z efektami scenicznymi. Zwiedzając zakamarki teatru, poznali jego strukturę od podszewki – od garderób po kulisy sceny. Jednym z najbardziej ekscytujących momentów było odkrycie tajemnicy teatralnych kostiumów. Uczniowie dowiedzieli się, kto i w jaki sposób je szyje, a także mieli niepowtarzalną okazję, by je przymierzyć. Na zakończenie mogli poczuć się jak prawdziwi artyści, tańcząc i bawiąc się na deskach teatralnych. To niezwykłe doświadczenie pozwoliło im spojrzeć na świat teatru i kina z zupełnie nowej perspektywy – od kulis, gdzie magia sceny nabiera realnych kształtów.
Klasa Ie wzięła udział w akcji dekorowania drzwi z okazji Światowego Dnia Świadomości autyzmu. Z tej okazji poczęstowano nas cukierkiem. Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie są nam obce. Akceptujemy , wspieramy, pomagamy budować relacje.
1 kwietnia z okazji prima aprilis zerówkowicze wraz ze swoim Paniami spędzili aktywnie czas na świeżym powietrzu. Tego dnia zabawy ruchowe zostały połączone z wprowadzeniem litery "f" w nieszablonowy sposób, dzięki czemu uczniowie mieli okazję poćwiczyć koordynację wzrokowo - ruchową, pamięć wzrokową, umiejętność działania w zespole i koncentrację uwagi.
Wychowawcy: Marta Jonak, Natalia Kurek, Natalia Gudzio
2 kwietnia, także w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach wsparcia oraz poszerzania wiedzy w tym temacie, uczniowie i nauczyciele włączyli się do akcji odpowiednio przygotowując drzwi swoich klas. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie oraz chęć dzielenia się tym co najlepsze, czyli uwagą, otwartością i dobrocią.
Agnieszka Szypryt
Magdalena Czarnowska
Dzieci z klasy Ie uczestniczyły w warsztatach muzyki etnicznej. Nie zabrakło ciekawych pomysłów na nazywanie instrumentów wymyślonymi przez uczestników nazwami. Rysunki wykonane i interpretowane przez dzieci przenosiły wyobraźnię w różne zakątki świata. Zajęcia zakończyliśmy wspólną grą na instrumentach.
I.Szczepanik
Dziś w naszej klasie panowała prawdziwie wiosenna atmosfera. Pierwszoklasiści z wielkim entuzjazmem wysiewali rzeżuchę, ucząc się przy tym odpowiedzialności i cierpliwości. To doskonała okazja, by w praktyczny sposób pokazać dzieciom, jak z małych nasion wyrastają rośliny, oraz zachęcić je do obserwowania zmian w przyrodzie. Takie zajęcia to nie tylko nauka, ale i radość z odkrywania świata. Przed nami codzienna pielęgnacja i obserwacja wzrostu – a już niedługo świeża rzeżucha będzie cieszyć nasze oczy i podniebienia.
wych. Beata Steinke
PRZEGLĄD PIOSENEK CZESŁAWA NIEMENA
w ramach ,,Chojnickich spotkań z Niemenem’’
25 kwietnia 2025 ( piątek) - godz.10.00
Aula Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach
Współorganizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach
Stowarzyszenie ,,Julian’’ przy SP 1 w Chojnicach
Wsparcie finansowe: Stypendium Burmistrza Miasta Chojnice
Do udziału w przeglądzie zapraszamy solistów, duety, zespoły wokalne i
wokalno - instrumentalne w następujących kategoriach wiekowych:
- szkoła podstawowa - kl. VI - VIII
- młodzież szkół ponadpodstawowych
Uczestnicy przygotowują 1 piosenkę z repertuaru Czesława Niemena
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 22 kwietnia 2025 r. na adres organizatora:
Stowarzyszenie ,,Julian’’ – Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach ,
ul. 31 Stycznia 21/23 , 89-600 Chojnice
z dopiskiem: ,,Przegląd piosenek Czesława Niemena’’, lub drogą elektroniczną na adres koordynatora festiwalu:
Michał Leszczyński – e-mail : michallesz@wp.pl
Dokładny regulamin i karta zgłoszenia do pobrania na szkolnej stronie: https://sp1chojnice.edupage.org/ w zakładce: Rodzice i uczniowie / konkursy pozaszkolne.
Rekrutacja dzieci do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
na rok szkolny 2025/2026
Rekrutacja dzieci do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
na rok szkolny 2025/2026
W dniu 26 marca uczennice z oddziału przedszkolnego 0A i 0B ze Szkoły Podstawowej nr 1 wzięły udział w konkursie recytatorskim "Dzieciństwo wierszem malowane", organizowanym przez Przedszkole nr 3 w Chojnicach. Pomimo wysokiego poziomu konkursu Maja Olejniczak zajęła 3 miejsce, a Adrianna Tracz i Eliza Kruczkowska zostały wyróżnione. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a organizatorom konkursu dziękujemy za zaproszenie i słodki poczęstunek.
Wychowawcy:
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
Marta Jonak
27 marca w Chojnickim Centrum Kultury odbył się miejski etap konkursu recytatorskiego pt. „Dzieciństwo wierszem malowane”, którego stałym organizatorem jest Zespół Szkolno – Przedszolny nr 3 w Chojnicach. Naszą szkołę reprezentowała żeńska grupa uczennic, wyłonionych wcześniej w etapie szkolnym. Były to: Michalina Deja (4a), Pola Reszka (4c), Aleksandra Peplińska (4d) oraz Kinga Jączyńska (7c). Jury w składzie: Wioletta Karpiak (Miejska Biblioteka Publiczna), Grzegorz Szlanga (ChCK), Piotr Rutkowski (ChCK) wysłuchało uczestników wyłaniając zwycięzców. Wśród laureatów znalazła się Pola Reszka, zajmując II miejsce w kategorii klas 4-6. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie się do wystąpień. Kolejny konkurs już za rok, więc już dzisiaj zapraszamy do poszukiwań ciekawych wierszy i aranżacji poezji w wyjątkowy sposób. Czasu mamy sporo, dlatego każdy może stać się mistrzem słowa mówionego.
Agnieszka Szypryt
W ramach preorientacji zawodowej zespół kl. 2d pod kierunkiem wych. Aleksandry Szczepańskiej, udał się do Salonu Optycznego OptykAR w Chojnicach, aby zgłębić tajniki pracy okulisty, optyka, optometrysty. Uczniowie poszukiwali również odpowiedzi na pytania: Czy wzrok jest dla nas ważny? Jak należy o niego dbać? Po przeprowadzeniu badań wzroku był czas na dobór soczewek i opraw okularowych... (wybór - ogromny, a nasze osobiste preferencje stylowe okazały się wymagające...)
Pięknie dziękujemy, Pani Agnieszce Rach - Adamczyk, za sporą dawkę wiedzy, profesjonalizm i umożliwienie klasie odbycia niecodziennych zajęć bezpośrednio w Salonie Optycznym OptykAR.
Zespół kl.2d wraz z wychowawczynią
Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska
Dnia 17 marca 2023r., obchodziliśmy w naszej szkole dzień Świętego Patryka. Podczas lekcji języka angielskiego, uczniowie zapoznali się z postacią Świętego Patryka, a także ze zwyczajami związanymi z tym bardzo popularnym, obchodzonym na całym świecie świętem. Kult św. Patryka do dzisiaj jest bardzo żywy w samej Irlandii, a trójlistna koniczyna jest jej symbolem. Święty Patryk posługując się tą rośliną tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. Dzień Św. Patryka był również wspaniałą okazją, aby zaznajomić się z kulturą, muzyką i historią niezwykłego kraju, jakim jest Irlandia. Aby uświetnić ten dzień uczniowie ubrali się na zielono, ponieważ zieleń to narodowy kolor Irlandii, który nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący wspomnianą koniczynę. Dodatkowo uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościowe plakaty, które przez kilka kolejnych dni zdobiły nasze korytarze i były źródłem wiedzy o Irlandii dla innych uczniów. Uczniowie oglądali filmy i wykonywali prace plastyczne, a także wypełniali tematyczne karty pracy.
Marcelina Pestka
Paulina Szank
Klaudia Grabowska
W piątek, 21 marca w hali sportowo – widowiskowej w Brusach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej chłopców. W zawodach wzięły udział cztery drużyny, które walczyły o tytuł najlepszej ekipy w powiecie: SP 1 Chojnice, SP 1 Czersk, SP Kłodawa oraz SP 2 Brusy. Nasza ekipa wygrała wszystkie mecze i zajęła w turnieju I miejsce, tym samym nasza drużyna będzie reprezentować nasz powiat w półfinale wojewódzkim w Starogardzie Gdańskim. Reprezentację naszej szkoły tworzą: Kasjan Kwiatkowski, Kacper Polus, Jakub Turzyński, Dawid Woliński, Tomasz Wiśniewski, Jakub Piątek. Uczniowie trenują pod kierunkiem p. Huberta Szwankowskiego i p. Tomasza Skrzyńskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie oddziału przedszkolnego 0A dowiedzieli się w minionym tygodniu czym jest tolerancja i wybrali się w podróż dookoła świata, podczas której poznali zabytki Chin oraz zwierzęta mieszkające w Kenii, Australii, Arktyce i Antarktydzie. Na pamiątkę swych podróży po świecie wykonali papierowe słonie i czapeczki Chińskie.
Wychowawcy: Natalia Kurek i Natalia Gudzio
Uczniowie z klas 1-3 z okazji nadejワcia wiosny oglᄍdali przedstawienia przygotowane przez dzieci z zerwek oraz uczniw klasy 1 c. Na scenie razem z paniᄍ wiosnᄍ pojawiaᄈy si↑ jej symbole, tj. bociany, jaskᄈki, aby, pszczoᄈy, biedronki czy motyle. Opowiadaᄈy one o zmianach, jakie wiosna wprowadza w przyrodzie. Uczniowie zaprezentowali take wiosenne piosenki oraz tace - powitanie wiosny byᄈo radosne i kolorowe.
W pierwszy dzień wiosny, w czasie długich przerw uczniowie naszej szkoły brali udział w tańcach i zabawach zorganizowanych przez samorząd szkolny a poprowadzonych przez p. Martynę Wacławską.
To okazja, aby uwrażliwić uczniów na temat różnorodności i zrozumienia. Uczniowie kl. 2a wzięli udział w zajęciach: akceptacja i szacunek wobec osób, które różnią się od nas. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym charakteryzuje się Zespół Downa, a także jak możemy wspierać osoby z tą niepełnosprawnością. Przeprowadziliśmy rozmowy o empatii, tolerancji i równości, które są kluczowe w budowaniu pełnej miłości społeczności. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa, założyliśmy skarpetki niepasujące do siebie – symbol różnorodności, który przypomina, że różnice są czymś, co nas łączy, a nie dzieli. To mały gest, który pomógł nam jeszcze bardziej poczuć więź i jedność w dążeniu do akceptacji. Na zakończenie uczniowie przygotowali kolorowe skarpetki, ozdabiając gablotkę na szkolnym korytarzu.
K. Mucha
I. Martyniuk
W związku z nadejściem wiosny uczniowie kl. 2a poszerzyli swoją wiedzę z edukacji przyrodniczej, realizując podstawę programową. Kontynuacją zajęć był spacer do parku, w celu poszukiwania oznak wiosny. Usłyszeliśmy śpiew ptaków, podziwialiśmy krokusy i pąki na drzewach. Ucz. Nikola Sz. przygotowała wiersz, który zaprezentowała w plenerze. Nie zabrakło również śpiewu o tematyce wiosennej i tańca podczas przerw na boisku szkolnym.
K. Mucha
I. Martyniuk
Dnia 21 marca w auli szkoły odbyła się szkolna edycja ,,Mam Talent’’ na powitanie wiosny, w którym uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty i umiejętności: wokalne, instrumentalne, taneczne, gimnastyczne i sprawnościowe. Na szkolnej scenie prezentowali się : Anna i Alicja Narloch z kl. III c, Julia Suchacka z kl. III e, Diana Suchacka z kl. IV b, Agata Borchardt z kl. IV b, Nela Fojut i Zosia Szwankowska z kl. III c, Inga Bała z kl. III c, Olivia Keplin i Lena Moga z kl. III d, Jan Piontkowski z kl. II b, Natalia Husarek i Milena Nikel z kl. IV a, Zofia Grabowska i Anna Szwankowska z kl. III c, Pola Reszka i Roksana Laskowska z kl. IV c, Aleksandra Mitoraj z kl. IV d, Kacper Milkowski z kl. IV d, Antonina Ceitel z kl. IV d, Lena Bruggemann z kl. IV d, Floriana Gierszewska z kl. IV d, Zosia Kłodzińska z kl. III c, Amelia Szulta z kl. VII d i Milena Szulta z kl. V d, Zespół kl. V b, Antoni Wardin z kl. V d, Arkadia Świątek Brzezińska z kl. VI c, Kornelia Reszczyńska z kl. VI c, Kalina Kowalik i Paulina Szulc z kl. V a, Nikola Obodzińska. Impreza nie miała charakteru konkursu. Na zakończenie wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyli organizatorzy : p. Magdalena Czarnowska i p. Michał Leszczyński. Konferansjerkami były ucz. kl. VIII b: Marcelina Kowalska i Małgorzata Gibowska. Sprzęt techniczny obsługiwał Cezary Danielewski z kl. VII d. Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolnego ,,Mam talent’’, wychowawcom i nauczycielom oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu występów.
21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa – dzień solidarności, akceptacji i zrozumienia. Klasa 1b, chcąc wyrazić swoje wsparcie dla osób z trisomią 21, założyła symboliczne, kolorowe skarpetki nie do pary – znak różnorodności i wyjątkowości. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny, który pomógł im lepiej zrozumieć, czym jest zespół Downa i jak ważna jest empatia oraz otwartość na drugiego człowieka. Następnie dzieci wykonały symboliczne bransoletki z dwiema skarpetkami w kształcie chromosomów, aby podkreślić wyjątkowość tej okazji. To był dzień pełen refleksji, rozmów i wartościowych doświadczeń. Wierzymy, że takie inicjatywy kształtują młode pokolenie w duchu szacunku, otwartości i akceptacji dla każdego człowieka.
wych. Beata Steinke
Dnia 19 marca odbyły się w naszej szkole koncerty Łódzkiego Biura Koncertowego ,,Wirtuoz’’ pt. ,,Muzyczny świat dixielandu’’. Wystąpiło Trio ,,Dixi z Piotrkowskiej’’ w składzie: Bartek Lewandowski, Pavel Samokhin, Kuba Matusiak. Muzycy zaprezentowali brzmienia instrumentów dętych i wykonali popularne utwory instrumentalne. Był też mini konkurs muzyczny ,,jaka to melodia’’. Szkolna publiczność bawiła się znakomicie i żywo reagowała na występ artystów. Dziękujemy wychowawcom, nauczycielom za włączenie się w organizację ,,żywego‘’ spotkania z muzyką a rodzicom za opłacenie udziału dzieci w koncercie.
W dniu 12 marca 2025r. odbyły się „Drzwi otwarte” szkoły, w których uczniowie przyszłych klas pierwszych i oddziałów „0” wraz z rodzicami mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, którą przedstawiła p. dyrektor Ewa Modrzejewska. Dzieci z oddziałów „0” pod kierunkiem p. Natalii Kurek, Natalii Gudzio, Marty Jonak, Weroniki Kubiak-Szopinskiej zaprezentowali przedstawienie wiosenne dla przybyłych gości.
Następnie na szkolnej scenie zaprezentowali się uczniowie w tańcach przygotowanych pod kierunkiem p. Tetiany Klymentowskiej.
Dzieci wraz z rodzicami mogły zwiedzić szkołę i wziąć udział w przygotowanych zajęciach min.:
- j. angielski - p. Klaudia Grabowska, p. Magdalena Bielawa;
- kulinarne - p. Magdalena Kacprzak i s. Serafina Ligocka;
- pierwsza pomoc - p. Klaudia Labenz;
- zajęcia logopedyczne – p. Sylwia Nica
- masaż neurotaktylny – p. Weronika Synak
- doświadczenia chemiczne – p. Marta Binger, p. Natalia Mleczek
- odciski z gliny– p. Piotr Dyląg
- gra na ukulele – p. Martyna Wacławska, p. Jagoda Wenderska, p. Dorota Czarnowska.
Za oprowadzanie grup odpowiedzialne były: p. Karolina Kowalska, p. Iwona Szczepanik, p. Katarzyna Mucha, p. Paulina Szank, p. Kamila Lemańczyk, p. Natalia Piontkowska.
Fotorelację zrealizował p. Sebastian Jutrzenka Trzebiatowski.
Nad całością czuwały koordynatorki: p. Anna Dolina i p. Kamila Gemba.
Wszystkim zaangażowanym nauczycielom oraz uczniom bardzo serdecznie dziękujemy.
17 marca odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego „Dzieciństwo wierszem malowane”. Uczniowie podzieleni zostali na dwie kategorie wiekowe: klasy 4-6 oraz 7-8. Recytacje uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: p. Grażyna Czapiewska, p. Aleksandra Falkowska, p. Beata Klunder, oraz p. Lucyna Skórczewska.
Nagrodzeni uczniowie:
Miejsce I: Pola Reszka (4c) oraz Kinga Jączyńska (7c),
Miejsce II: Michalina Deja (4a),
Miejsce III: Aleksandra Peplińska (4a)
Wyróżnienia:
Amelia Hajdasz (4d), Nikodem Folz (5d).
Wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia podczas wystąpień na deskach Chojnickiego Centrum Kultury (25 marca).
Agnieszka Szypryt
To, że klamerki służą do wieszania mokrego prania do linki już wiemy. Jednak nie każdy wie, że może powstać z nich świetna zabawa. Dzieci z klasy Ie wycięły, pokolorowały oraz przykleiły na klamerki wybrane przez siebie obrazki. Wykonały nie tylko pracę plastyczną ale stworzyły zabawki, którymi wszyscy chętnie bawiły się cały dzień.
Iwona Szczepanik, Martyna Wacławska
W marcu swoje święta mają kobiety i mężczyźni. Choć na co dzień w grupie 0 b dzieci doceniają koleżanki i kolegów, to 8 i 10 marca, starali się uhonorować ich jeszcze bardziej. Małe kobiety i mali mężczyźni obdarowali się wzajemnie miłymi życzeniami, uściskami, własnoręcznie zrobionymi upominkami oraz słodkościami.
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn zakorzeniony w Polsce 10 marca wiąże się z katolickim wspomnieniem 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów, którzy w 320 r. zginęli za wiarę. Ten dzień obchodzili również chłopcy w klasie Ie. Wszystkim mężczyznom życzymy spełnienia, wewnętrznego spokoju oraz wszystkiego co najlepsze, bo mężczyźni też są ważni !
Z okazji Dnia Kobiet, który co roku wypada 8 marca dziewczynki oraz Panie otrzymały od chłopców po kwiatku. Bardzo dziękujemy! Klasa Ie życzy wszystkim kobietom dostrzegania piękna w życiu, wewnętrznego spokoju, miłości od bliskich i rozwoju. Wszystkiego najlepszego Panie!
Rekrutacja dzieci do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
na rok szkolny 2025/2026
Przed feriami zimowymi uczniowie kl. 2a uczestniczyli w zajęciach z okazji Walentynek. Celem zajęć była przede wszystkim zabawa, integracja klasy, okazywanie uczuć i pozytywne wzmocnienia. Miłość nie tylko od święta, każdy dzień jest dobry, aby powiedzieć "Kocham Cię". Mówiąc dziecku "Kocham Cię" zwiększamy w nim pewność siebie, odwagę i poczucie bezpieczeństwa :-) To doskonały czas, aby wspólnie przypomnieć o łączącej nas miłości.
K. Mucha
I. Martyniuk
Terapia ręki to proces, który skupia się na poprawie zdolności manualnych, takich jak chwytanie, manipulowanie przedmiotami, pisanie czy rysowanie. Celem są ćwiczenia precyzyjnych ruchów dłoni i paluszków, bardzo często spotykamy się z terminem motoryka mała. W naszej „zerówce” cotygodniowe zajęcia z terapii ręki prowadzi pani Sylwia Nica.
Z okazji ferii zimowych, życzymy Wam bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Jednak uważajcie by nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek. Dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących.
Odpoczywajcie, nabierajcie sił i motywacji do dalszej nauki w nowym semestrze.
13 i 14 lutego 2025r. miało miejsce w naszej szkole wyjątkowe wydarzenie – „Żywa lekcja przyrody”, podczas której nasi uczniowie mogli obejrzeć z bliska żywe gady (kameleony, agamy, gekony), owady (modliszki, patyczaki, straszyki, liśćce, karaczany, chrząszcze) i pajęczaki (pająki, skorpiony).
Nietypowe spotkanie z przyrodą, a dokładniej z egzotycznymi zwierzętami okazało się bardzo interesujące. Poza zdobytą nową wiedzą na temat budowy tych żywych organizmów, sposobu odżywiania i tego, gdzie występują, dzieci mogły pooglądać, a nawet niektóre z zwierzątek potrzymać w rękach - oczywiście pod okiem ich właściciela pana Jarosława Rejmera z Torunia.
Żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do nowych zainteresowań wśród uczniów naszej szkoły.
Marta Binger, Natalia Mleczek
Dnia 12 lutego w auli szkoły odbyła się uroczysta Wieczornica pamięci Juliana Rydzkowskiego, która rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru szkoły i odśpiewania Hymnu szkoły. Program rozpoczął się od recytacji wiersza ,,Katechizm młodego Polaka’’ w wykonaniu nauczycielki Martyny Wacławskiej i córki. Licznie zgromadzonych gości powitała także dyrektor szkoły p. Ewa Modrzejewska. Na program artystyczny złożyły się piosenki, tańce, utwory instrumentalne, recytacje oraz ciekawe informacje z życia i działalności Juliana Rydzkowskiego zaprezentowane przez uczniów szkoły. Swoimi ciekawymi wspomnieniami związanymi z Julianem Rydzkowskim podzielił się p. Kazimierz Lemańczyk – artysta chojnicki, projektant i wykonawca obrazu i loga Patrona szkoły. Wieczornica tradycyjnie zakończyła się występem wokalnym zaproszonych absolwentów. W tym roku piosenki zaprezentowała absolwentka szkoły Sonia Gierszewska oraz Martyna Wacławska obecnie także nauczycielka ,,Jedynki’’. Była też okazja obejrzenia publikacji i pamiątek związanych z Patronem szkoły. Przy okazji wieczornicy była możliwość wsparcia leczenia absolwenta naszej szkoły Damiana Baszyńskiego. Dziewczęta z samorządu szkolnego oraz Bractwa Rycerskiego zbierały datki na rzecz Damiana. Po wieczornicy była też okazja postrzelać z łuku pod kier. P. Piotra Dyląga. W ramach Dni Patrona w szkole odbywały się liczne konkursy dotyczące Juliana Rydzkowskiego i miasta Chojnice. Klasy i korytarze szkolne zdobiły okolicznościowe gazetki i dekoracje. Odbywały się także wycieczki klas do chojnickiego muzeum. Serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli i uczniów, którzy włączyli się w organizację Dni Patrona i Wieczornicy. Szczególne podziękowania dla: p. Beaty Klunder – koordynatora, p. Mirosławy Węsierskiej – Karasiewicz, p. Jagody Wenderskiej , p. Michała Leszczyńskiego, p. Piotra Dyląga. 13 lutego, w dzień urodzin Juliana Rydzkowskiego p. dyr. Ewa Modrzejewska udała się na grób Patrona aby złożyć wiązankę kwiatów od społeczności szkolnej.
Fot. Sebastian Jutrzenka Trzebiatowski
Zachwyciliśmy się żywą lekcją przyrody. Zobaczyliśmy ptasznika olbrzymiego, gekona paskowanego i lamparciego, kameleona jemeńskiego, patyczaka rogatego, straszyka austrylijskiego i nowogwinejskiego, , liściec olbrzymi, wije, karczana madagarskiego, kruszyca afrykańskiego, modliszkę oraz skorpiona cesarskiego. Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji. Na długo zostanie nam w pamięci ta lekcja.
I.Szczepanik
Każdego dnia w drobnych gestach wyrażamy swoją miłość. Wystarczy uśmiech, przytulas, buziak i sprawiamy ogromną radość innym. Dzisiaj uczniowie klasy Ie wykonaliśmy drobny upominek, który podarują ukochanym osobom. Z okazji Walentynek życzymy wszystkim dużo gestów, które sprawią, że poczujemy się kochani.
13 lutego 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbył się konkurs biblijny etap rejonowy, w którym wzięło udział 87 uczestników. Wydarzenie miało na celu pogłębienie wiedzy biblijnej oraz zachęcenie uczniów do refleksji nad treściami Pisma Świętego. Konkurs składał się z pytań sprawdzających znajomość wybranych fragmentów Biblii, a także ich interpretację. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i przygotowaniem, co zaowocowało wysokim poziomem rywalizacji. Najlepsi uczestnicy zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego. Wydarzenie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a organizatorzy wyrazili nadzieję na kontynuację tej inicjatywy w kolejnych latach. Koordynatorami konkursu byli katecheci naszej szkoły: s. Serafina Ligocka i ks. Karol Misiurski.
Dzieci z grupy 0a w czwartek 13 lutego odwiedziły Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego - Patrona naszej szkoły w dniu wspomnienia jego urodzin. Uczniowie obejrzeli ciekawe eksponaty, między innymi również wystawę czasową pt. „Szkolnictwo na ziemi chojnickiej pod koniec XIX wieku i w czasach Drugiej Rzeczypospolitej”. Żywa lekcja historii od najmłodszych lat to cenne doświadczenie i nauka, której się nie zapomina.
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
„Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz”.
Dzieci poznają kolejne rodzaje teatrów i z przyjemnością uczestniczą aktywnie w zajęciach, które rozwijają kreatywność. Teatr cieni, pantomima, pacynki i wiele innych elementów teatralnych prowadzi uczniów po kręgu tematycznym tego tygodnia.
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
W czwartek 13 lutego, w ramach obchodów Dni Patrona naszej szkoły, odbył się Szkolny Turniej Szachowy. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ do wspólnej gry zgłosiło się 16 uczniów i uczennic z klas IV-VIII.
Cieszy również fakt, iż z turnieju na turniej poziom gry naszych uczniów wzrasta.
Warto również wspomnieć, iż każdy z uczestników wygrał przynajmniej jedną partię.
Po ciekawej oraz wyrównanej grze tak prezentuje się klasyfikacja końcowa:
1. Kacper Milkowski
2. Adam Karnowski
3. Adrian Dalke
4. Kamil Orlikowski
5. Syntia Zimnicka
6. Daniel Polus
7. Adrian Larek
8. Piotr Kowalski
9. Ksawery Patyk, Antek Szarmach
11. Karolina Morteanu, Marcel Koziarski
13. Marcelina Kowalska, Dominik Polus, Konrad Wojsa
Brawa należą się wszystkim uczestnikom.
Adam Błaszczak
Dnia 31 stycznia 2025 r. odbył się w Gdyni Finał Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki. Brało w nim udział 41 uczniów z województwa pomorskiego. Wyłoniono 21 laureatów, wśród których znalazło się dwóch uczniów naszej szkoły. Z radością informujemy, że są nimi Aleksandra Szuca - uczennica klasy 7d oraz Jakub Kartuszyński – uczeń klasy 8a . Należy podkreślić, że Kuba jest już dwukrotnym laureatem tego konkursu. Pierwszy tytuł zdobył w klasie siódmej. Uczniowie są wyjątkowo uzdolnieni matematycznie, przy tym bardzo pracowici, zmotywowani i wytrwali. Oboje objęci zostali Indywidualnym programem nauczania matematyki, dzięki czemu mogą rozwijać swoje uzdolnienia i zainteresowania .Zdobycie tytułu laureata tegoż konkursu zapewnia uczniom zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z matematyki.
Gratulujemy Oli i Jakubowi talentu i pracowitości, niezbędnych w osiąganiu tak wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
Gratulacje należą się również p. Gabrieli Peda , która przygotowała uczniów do konkursu.
Słowa podziękowania i gratulacje składamy także Rodzicom Oli i Kuby za ogromne wsparcie oraz motywujące słowa zachęty.
Uczniowie kl. 2d, pod kier. wych. Aleksandry Szczepańskiej, debatowali na temat:
W jakiej szkole chciałbyś/chciałabyś się uczyć?
W grupach przedstawiali argumenty i kontrargumenty na postawione pytanie kluczowe. Działaniami inspirującymi ową debatę były m.in.: przeczytanie i omówienie tekstu literackiego pt. „Z tarczą czy bez tarczy?” autorstwa Wojciecha Widłaka, w którym bohater „przenosi się w czasie”, zajęcia muzealne i zwiedzanie wystawy „W przedwojennej szkole” (ekspozycja w Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Chojnicach), podczas której to właśnie kl. 2 d „przeniosła się w czasie” oraz rozmowy o tym, jaka jest moja szkoła, a także materiały filmowe, zdjęcia i informacje o szkole jutra, czyli o szkole przyszłości. Uczniowie zastanawiali się i porównywali, co zostało i przetrwało z dawnej szkoły do czasów współczesnych , a jakie nastąpiły zmiany (…). Drugoklasiści dzielili się własnymi marzeniami o tym, jaka powinna być współczesna szkoła. Uzasadniali własne wybory, co do szkoły przyszłości. Zafascynowani byli nowoczesnymi szkołami na świecie, poznając np. szkołę na wodzie (Lagos, Nigeria), szkołę w kształcie wielkiego sześcianu ze szkła (Kopenhaga, Dania), szkołę, w której uczniowie uczą się tego, co naprawdę lubią ( Rhode Island, USA), szkołę Steva Jobsa (Amsterdam, Holandia), szkołę promującą empatię i kreatywność (Nowy Jork, USA), najbardziej zieloną szkołę na świecie (Francja), a także szkołę bez stresu (Espoo, Finlandia) czy szkołę w Dolinie Krzemowej (San Francisco, USA), gdzie głównym celem jest rozwijanie umiejętności związanych z technologią cyfrową. Najwięcej pozytywnych opinii w kl. 2d zebrała Zielona Szkoła na wyspie Bali w Indonezji. Ten szkolny kampus jest miejscem, w którym dzieci od przedszkola po liceum mają możliwość rozwoju blisko natury, w harmonii z otoczeniem. Jej twórcy w swoim nietypowym podejściu do edukacji stawiają przede wszystkim na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.
Na zakończenie debaty uczniowie, jako marzyciele – architekci przedstawili własne plany, projekty szkoły, w której chcieliby zdobywać edukację.
Tekst i fot. Aleksandra Szczepańska
Konkurs staje się tradycją. Julian Rydzkowski był propagatorem wiedzy o naszym mieście i regionie. Kontynuując jego dzieło nauczyciele Piotr Dyląg i Tomasz Majorczyk zorganizowali kolejną edycję Konkursu Wiedzy o Historii Chojnic.
Do zabawy przystąpiło pięć drużyn. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą historyczną, ale także topografią miasta, znajomością chojnickich organizacji i wydarzeń miejskich. Najwięcej trudności sprawiło określanie miejsc, których już nie ma lub zmieniły swój wygląd – czyli widoki Chojnic utrwalone na starych fotografiach i pocztówkach.
Najlepsze miejsca zajęli:
I miejsce – reprezentacja klasy VIII a: Kartuszyński Jakub, Marks Wojciech, Morteanu Artur
II miejsce – reprezentacja klasy VII a: Czapiewski Damian, Łukaszewicz Kacper, Modrzejewski Kacper
III miejsce – reprezentacja klasy VI d: Behrendt Nikodem, Wajsiel Hubert
W piątek, 7 lutego na zaproszenie Koła Teatralnego, do naszej szkoły przybyli wyjątkowi goście. Byli to podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz przedszkolaki z Przedszkola Integracyjno-Terapeutycznego Pani Wiaderko z Chojnic. Szkolni aktorzy wystąpili przed nimi ze swoim spektaklem pt. Szczęściarz, a muzycznie wsparła nas uczennica Arkadia Świątek Brzezińska. Wszyscy zostali niezwykle ciepło przyjęci, obdarowani gromkimi brawami, a każdy otrzymał w podzięce po pięknej róży. Ważnym gościem, była także p. dyr. Ewa Modrzejewska, która obdarzyła nas wszystkich ciepłem i budującym przemówieniem. W miłej atmosferze przedstawiciele WTZ podarowali nam wspaniałe, własnoręcznie wykonane bukiety, a nauczyciele z przedszkola wręczyli podziękowania. Jesteśmy dumni, że możemy być powodem do radości i uśmiechu dla tylu osób. Zawsze chętnie Was ugościmy.
To była wspaniała lekcja nauki dzielenia się dobrem.
Agnieszka Szypryt
Powiało chłodem w klasie 2a... Wszystko za sprawą wyprawy na Antarktydę. "Zaczarowana zagroda" to niezwykle ciekawa lektura, która opowiada o badaniach polarników nad pingwinami, szczególnie ich wędrówkami. Uczniowie klasy 2a zagłębili się w każdy jej szczegół. Dzięki takiemu zainteresowaniu, wspólnymi siłami wykonali zaczarowaną zagrodę. Praca zespołowa przyniosła niezwykłe efekty, które można podziwiać w naszej Sali.
K. Mucha
I. Martyniuk
W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze zaprezentowali się w Igrzyskach Dzieci w piłce siatkowej chłopców. Na etapie miejskim, który odbył się 17 stycznia, nasza drużyna pokonała reprezentację Szkoły Podstawowej nr 8, czego efektem był awans do kolejnego etapu. 23 stycznia w Kosobudach nasi zawodnicy zmierzyli się w Powiatowych Igrzyskach Dzieci z kolegami z Rytla, Pawłowa oraz Kosobud. Po zaciętej grze nasza reprezentacja uplasowała się na II miejscu. Brawa dla całej ekipy za świetną grę. Gratulacje dla kolegów z Rytla, powodzenia w półfinale wojewódzkim.
Naszą szkołę reprezentowali:
1. Piotr Kowalski
2. Patryk Gregus
3. Antoni Raczyński
4. Tymon Kaźmierczak
5. Szymon Dąbrowski
6. Tomasz Mucha
7. Paweł Gibowski
8. Aleksander Dolina
9. Jan Gostomczyk
10. Igor Pik
11. Adrian Zirra
Adam Błaszczak
Dnia 12 lutego (środa) o godz. 17:00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbędzie się okolicznościowa Wieczornica pamięci Juliana Rydzkowskiego – Patrona szkoły jako podsumowanie ,,Dni Patrona’’. Przy okazji Wieczornicy gorąco zachęcamy do wsparcia leczenia naszego absolwenta Damiana Baszyńskiego w formie datków, które będzie można wrzucić do puszek. W programie wieczornicy: piosenki, tańce, wiersze, utwory instrumentalne w wykonaniu uczniów szkoły, ciekawe informacje dotyczące życia i działalności Juliana Rydzkowskiego, oraz wystawa publikacji i pamiątek związanych z Patronem szkoły. Na zakończenie wieczoru usłyszymy piosenki w wykonaniu absolwentki szkoły Soni Gierszewskiej oraz nauczycielki ,,Jedynki’’ Martyny Wacławskiej. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach serdecznie zapraszają Rodziców, Sympatyków szkoły, Absolwentów i Mieszkańców miasta.
Dnia 5 lutego w sali Ratusza odbyło uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju Łuczniczego z okazji 105 rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny, którego organizatorem była nasza szkoła. Puchary i nagrody wręczał burmistrz miasta p. Arseniusz Finster w obecności dyrektora Wydziału Edukacji p. Grzegorza Czarnowskiego, przewodniczącego Komisji Edukacji i Kultury p. Bogdana Kuffla, organizatora zawodów p. Piotra Dyląga oraz wicedyrektora SP 1 p. Michała Leszczyńskiego.
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Łukasz Cemka reprezentujący SP5
II miejsce – Szymon Zalewski - Skiba reprezentant SP3
III miejsce – Eryk Drywa reprezentant SP3
Dnia 4 lutego w auli szkoły odbył się koncert muzyki instrumentalnej pamięci Juliana Rydzkowskiego – Patrona szkoły. W koncercie prezentowali się uczniowie naszej szkoły, którzy uczą się gry na instrumentach klasycznych: Wojciech Marks (fortepian) z kl. VIII a, Arkadia Świątek Brzezińska (fortepian) z kl. VI c, Miłosz Cyrybał (fortepian) z kl. VII d, Orest Cysewski (trąbka) z kl. VI c, Agata Lewińska (fortepian) z kl. VII c, Paulina Szulc (gitara) z kl. V a. W koncercie brali udział także zaproszeni goście: rodzeństwo Zofia (wiolonczela), Marceli (fortepian) i Jan Wenda (trąbka), którzy mieszkają w Wałdowie i są uczniami szkoły Muzycznej w Chojnicach. Wszyscy młodzi muzycy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Organizatorem koncertu był p. Michał Leszczyński.
29 stycznia w sali kameralnej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala podsumowująca Plebiscyt Edukacyjny zorganizowany przez Redakcję Dziennika Bałtyckiego. Wydarzenie to zgromadziło nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz przedstawicieli placówek edukacyjnych z całego województwa pomorskiego. Wśród laureatów znalazła się nauczycielka naszej szkoły p. Katarzyna Mucha , która zajęła I miejsce w kat. nauczyciel klas 0 – III powiatu chojnickiego. Serdecznie gratulujemy.
Fot. Przemysław Świderski
Dzieci z klasy Ie zastanawiali się czy może nas otaczać coś, czego nie widzimy? Ustalaliśmy czy powietrze jest widoczne, czy ma kolor, zapach, czy można je dotknąć. Sprawdzaliśmy czy można zgnieść zakręconą butelkę oraz bez nakrętki. Wyciągaliśmy wnioski. Udowodniliśmy, że powietrze ma swoją wagę i że jest potrzebne. Doświadczyliśmy, że bez powietrza możemy wytrzymać jedynie kilka minut. Dowiedzieliśmy się, ze powietrze jest gazem. Przy okazji przypomnieliśmy sobie o tym, że butelkę przed wywaleniem należy zgnieść.
30 stycznia gościliśmy w szkole przedstawicieli firmy Rekonstrukto. Zorganizowali oni zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom sytuacji w jakiej znaleźli się Polacy i Polska w czasach II wojny światowej. Wprowadzanie dzieci w interakcje powodowało bardziej osobiste przeżywanie poruszanej tematyki. Niewątpliwym atutem zajęć była możliwość odgrywania scenek i robienia zdjęć z przywiezionymi przez grupę rekwizytami.
Dnia 31 stycznia z okazji obchodów 105. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy, klasy IV – VIII wzięły udział w programie historyczno - patriotycznym dotyczącym faktów związanych z wydarzeniami powrotu Chojnic do Ojczyzny przygotowanymi i zaprezentowanymi przez p. Natalię Witkowską i p. Arkadiusza Gierszewskiego. Na program złożyły się także piosenki w wykonaniu: Pawła Schwarcenberg – Czernego, Cezarego Potrackiego oraz absolwentki naszej szkoły Soni Gierszewskiej. Tańce zaprezentowały uczennice kl. VIII a i VIII b a także dziewczęta kl. V c przygotowane przez p. Mirosławę Węsierską Karasiewicz. Wiersze patriotyczne recytowała Arkadia Światek Brzezińska z kl.VI c. Organizatorzy zadbali także o ciekawe rekwizyty i dekorację sceny.
31 stycznia w naszym mieście odbyły się uroczystości związane z obchodami 105. Rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny. W uroczystości brała również udział delegacja nauczycieli naszej szkoły oraz poczet sztandarowy złożony z uczniów klas VIII b. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą powrót Chojnic do Macierzy przy Bramie Człuchowskiej. W krótkim programie patriotycznym brała udział nauczycielka naszej szkoły Martyna Wacławska wraz z córką recytując ,,Katechizm Polskiego Dziecka’’. O godz. 12:00 w Bazylice Mniejszej odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny i Miasta Chojnice.
31 stycznia nasza Szkoła była organizatorem Turnieju Łuczniczego o Puchar Burmistrza Miasta Chojnice Arseniusza Finstera. W ten sposób uczciliśmy 105 rocznicę powrotu Chojnic do ojczyzny. Idea turnieju narodziła się w 2020 roku, czyli 100-lecia powrotu Chojnic w granice Polski. W bieżącym roku, po raz kolejny, pan burmistrz wyraził chęć kontunuowania tamtej tradycji. W zawodach wzięło udział 25 łuczników reprezentujących wszystkie miejskie szkoły podstawowe. Reprezentanci szkół rywalizowali w pięciu konkurencjach. Strzelanie do tarczy dziesięciopolowej – tarcza, której koncentryczne kręgi punktowane są od 1 do 10. Następnie celem stała się czarna tarcza z żółtym środkiem, której pięć kręgów punktowane jest po dwa punkty. Potem strzelanie do konturu kusznika – punktowane jest każde trafienie w kontur. Kolejna konkurencja to strzelanie na skupienie. Polega na umieszczeniu trzech kolejnych strzał jak najbliżej siebie. Strzały otacza się sznurkiem z zaznaczoną skalą punktów. Zawody kończyła tarcza w formie bałwanka. W tym wypadku można był zdobyć najwięcej punktów trafiając w rękawiczki. Wiązało się to jednak z dużym ryzykiem. Uczestnicy otrzymali okolicznościowe plakietki oraz wejściówki na chojnicki basen. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na wręczenie pucharów do ratusza. Organizatorem zawodów był p. Piotr Dyląg.
Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce – Łukasz Cemka reprezentujący SP5
II miejsce – Szymon Zalewski - Skiba reprezentant SP3
III miejsce – Eryk Drywa reprezentant SP3
Uczniowie klas ósmych Jedynki w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu zwiedzili wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. "Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz". Wystawa powstała w oparciu o materiały źródłowe i ikonograficzne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poświęcona jest przedstawieniu najistotniejszych zagadnień historii obozu, a także genezy ruchu nazistowskiego oraz specyficznemu obliczu okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Główne akcenty położone zostały na: przyczyny założenia obozu i polityczne tło jego funkcjonowania; przebieg zagłady Żydów; różnorodne formy eksterminacji, warunki w jakich przebywali i pracowali więźniowie; formy oporu i pomocy udzielanej więźniom z zewnątrz. Uczniom towarzyszyły refleksje, które po powrocie do szkoły wspólnie omówili podczas dyskusji z na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Podsumowaniem warsztatów było stwierdzenie, iż nie można zrozumieć współczesnego świata bez dogłębnego poznania historii.
Natalia Witkowska
W piątek 31 stycznia gościliśmy mamę naszej uczennicy, Panią ratownik medyczną, Darię Bienert. Dzięki uprzejmości Pani ratownik, zerówkowicze mieli możliwość zapoznać się podczas lekcji z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiedzieli się, że: najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i poszkodowanego, należy sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i udrożnić drogi oddechowe, a następnie sprawdzić czy poszkodowany oddycha, wybrać numer alarmowy 112 lub 999 i przejść do resuscytacji- 30 uciśnięć i 2 wdechy, w przypadku, gdy poszkodowany nie oddycha. To była niezwykle ciekawa lekcja, dzięki której uczniowie będą pamiętać, co zrobić w sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy. Dziękujemy Pani Darii Bienert za poświęcony czas i przekazanie tak cennych informacji.
Wychowawcy:
Marta Jonak
Weronika Kubiak-Szopinska
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
Uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A poznali instrumenty dęte, perkusyjne i smyczkowe, rozwiązywali zagadki dźwiękowe pt. "Instrumenty muzyczne" i zagrali na interaktywnym pianinie utwór pt. "Wlazł kotek na płotek". Nie zabrakło także pracy plastycznej, utrwalającej poznaną głoskę r, pt. "Muzyczna rybka", która została stworzona z papierowych talerzyków pomalowanych farbami przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej. Celem naszych zajęć było rozwijanie zdolności, wrażliwości, wyobraźni i twórczego myślenia oraz usprawnienie palców i dłoni, co jest niezwykle ważne przy nauce pisania.
Wychowawcy:
Natalia Kurek
Natalia Gudzio
Dzieci z oddziału 0b uczestniczą w zajęciach z terapii ręki prowadzonych przez panią Sylwię Nicę, naszego pedagoga specjalnego. Celem zajęć jest usprawnienie funkcji grafomotorycznych dzieci tak, aby zerówkowiczom łatwiej i sprawniej przychodziła nauka pisania. Poprzez ćwiczenia motoryki dużej (zabawy i ćwiczenia ruchowe) i małej ( szlaczki, przewlekanie sznurka, wyrabianie mas plastycznych) oraz prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik (malowanie dłońmi, pędzlami, wydzieranie papieru) dzieci sukcesywnie ćwiczą sprawność ręki.
Wychowawcy 0b
W. Kubiak-Szopinska
M. Jonak
Dnia 23 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka w auli szkoły dzieci z naszych ,,zerówek’’ wraz z Paniami wychowawczyniami zaprosili swoje babcie i dziadków na program artystyczny na który składały się wiersze i piosenki. Na zakończenie dzieci wręczyły pamiątkowe życzenia swoim babciom i dziadkom oraz zaprosiły na słodki poczęstunek. Program oraz dekorację sceny przygotowały Panie: Natalia Kurek, Natalia Gudzio, Marta Jonak, Weronika Kubiak – Szopińska.
W tym tygodniu uczniowie z oddziału przedszkolnego 0A dowiedzieli się na czym polega obieg wody w przyrodzie. Przeprowadzili również eksperymenty pt. "Wędrująca woda", "Krystalizacja soli" i "Kolorowa kropla wody". Dzięki tym trzem eksperymentom uczniowie mogli zaobserwować, jak woda wędruje pomiędzy kubeczkami i zmienia kolor, jak powstają piękne kryształy z soli w różnej temperaturze i jak kolorowa kropla wody tworzy piękne obrazki na kartce pod wpływem zmiany kierunków. To był bardzo udany tydzień, który rozbudził w dzieciach ogromną ciekawość i chęć przeprowadzenia kolejnych eksperymentów.
Uczniowie klasy I e z wielkim zapałem i zaangażowaniem przygotowywali prezenty dla swoich dziadków z okazji ich święta. Babcie otrzymają pachnące lawendą kule do kąpieli, natomiast dziadkowie – breloczki. Wszystkie upominki zostały starannie i estetycznie zapakowane. Dodatkowo dzieci przygotowały wspólny taniec, specjalnie dedykowany swoim dziadkom.
„Słowa mówią nam to, czego nie pokazują obrazy, zaś obrazy pokazują to, czego słowa nie mówią…”
[Perry Nodelman]
Tegoroczny bal karnawałowy za nami. 13 i 14 stycznia dzieci z oddziałów 0-3 świetnie bawiły się podczas popołudniowych imprez. Odwiedził nas wielki Stitch, który chętnie pląsał z dziećmi na parkiecie. Panie z Kreatywne Animacje & Eventy zadbały o to, aby każda minuta balu była pełna zabawy i emocji. Kolorowe fluorescencyjne opaski świetnie świeciły w półmroku auli. Dzieci brały udział w integracyjnych zabawach, nie zabrakło ulubionych przebojów :) Zabawy z balonami, limbo, mnóstwo baniek mydlanych a na koniec odrobina magii - ogniste bańki, które płonęły na dłoni. Takie bale zdecydowanie należą do bardzo przyjemnych chwil spędzanych w szkole.
Serdecznie podziękowania za piękny wystrój auli dla Pani Jagody Wenderskiej oraz Pani Doroty Lissewskiej.
Szkoła to nie tylko nauka - to wycieczki, zabawa, przyjaźnie... Do "kolekcji" naszych wspomnień doszedł Bal Karnawałowy. Ach co to był za bal! Przebrania, tańce, zawody w których zwycięzcami byli wszyscy, a nawet ognie na dłoniach. Wspaniałą zabawa!
I.Szczepanik
Przyszła zima, pojawił się śnieg i lód. W warunkach klasowych obserwowaliśmy jaki jest lód. Czy jest lżejszy od wody? Wyjęliśmy kostkę lodu ze szklanki bez użycia rąk. Obserwowaliśmy zjawisko ponownego zamarzania lodu, który "uwięził" nitkę. Doświadczyliśmy jaki jest zimny, przezroczysty i kruchy. Patrzeliśmy jak topnieje.
zadanie projektu „Uczeń w sieci. Jak mądrze korzystać z Internetu?” Fundacji Uniwersytet Dzieci
Lp. nazwisko i imię
Dnia 20 grudnia odbyły się wigilie klasowe oraz przedstawienia jasełkowe przygotowane przez klasę III e i III d pod kier. p. Pauliny Szank i p. Klaudii Grabowskiej. Serdeczne podziękowanie za pomoc w przygotowaniu i prezentacji jasełek dla: s. Magdaleny Pokrzywińskiej i s. Serafiny Ligockiej a także p. Eweliny Bielińskiej i p. Magdaleny Kacprzak. Na fortepianie akompaniował uczeń kl. VII d Miłosz Cyrybał.
Wigilia to wyjątkowy czas. W atmosferze wzajemnej życzliwości, przy dźwiękach kolęd oraz wspólnym posiłku poczuliśmy magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. W świąteczną atmosferę wprowadziły nas życzenia składane podczas łamania się opłatkiem. Uczniowie życzyli sobie nawzajem zdrowia, radości, prezentów, obecności Boga oraz, aby panie potrafiły dobrze uczyć dzieci w szkole i były dumne ze swojej rodziny. Na wszystkich twarzach gościł uśmiech i zadowolenie. Wzięliśmy udział w quizie bożonarodzeniowym, świątecznej loterii oraz zabawie gorący prezent. Zgadywaliśmy tytuł kolędy, nucąc jej fragment. Po uroczystości w naszej sali, udaliśmy się na szkolne jasełka, przygotowane przez starszych kolegów. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również wzmacniają bliskie serdeczne relacje.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji Wigilii, odświętny ubiór oraz przekazywane dzieciom wartości.
Katarzyna Mucha
Iwona Martyniuk
Klasa Ie wreszcie doczekała się tak wyczekiwanej przez uczniów przerwy świątecznej. W ostatnim czasie uczniowie wystąpili na Jarmarku Bożonarodzeniowym na Starym Rynku w Chojnicach. Pokazali również swój układ taneczny że śnieżynkami na auli w swojej szkole. Dodatkowo uczniowie biorący udział w konkursach otrzymali dyplomy oraz nagrody. W ostatnim dniu zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy na wigilii klasowej. Pragniemy wszystkim życzyć Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2025!
20 grudnia do naszej szkoły przybyła Grupa Harcerzy ze światełkiem pokoju i pięknymi życzeniami świątecznymi. Bardzo dziękujemy.
W okresie przedświątecznym, 19 grudnia w auli szkoły odbył się już tradycyjnie ,,Szkolny koncert kolęd i piosenek świątecznych’’ w którym wzięły udział całe klasy, kilkuosobowe zespoły klasowe, oraz reprezentanci klas. Na szkolnej scenie kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne (także w językach obcych) prezentowali uczniowie klas: 0A, 0B, Ie, IId, Ia, Ic, Id, IIb, IIIa, IIa, IIId, IIIe, IIIb, IVa, VIIIa, VId, Vc, VIa, VI c, Vb, VIIIb, Va, IIIc, IVd, VIId, IVc, VIb, IVb. Koncert zakończyła kolęda pt. ,,Cicha noc’’ w języku polskim i ukraińskim w wykonaniu uczniów naszej szkoły pochodzących z Ukrainy przygotowanych przez p. Tetianę Klymentowską oraz zespół wokalny klas VI – VII. Występujące klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy zaprojektowane przez p. Rafała Kubiaka. Serdeczne podziękowania dla wszystkich wychowawców i nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do występu w koncercie. Organizatorem był p. Michał Leszczyński. Za pomoc dziękujemy także p. Sebastianowi Jutrzence Trzebiatowskiemu.
Dnia 18 grudnia w ratuszu odbyło się spotkanie świąteczne emerytowanych pracowników Urzędu Miejskiego w Chojnicach wraz z Burmistrzem p. Arseniuszem Finsterem, Wiceburmistrzem p. Adamem Kopczyńskim i Dyrektorem Generalnym urzędu p. Robertem Wajlonisem. Było nam niezmiernie miło wystąpić z piosenkami świątecznymi przed tak szacownym gronem. Występ został przygotowany pod kierunkiem p. Mirosławy Węsierskiej - Karasiewicz i p. Michała Leszczyńskiego. Podziękowania za pomoc także dla p. Sebastiana Jutrzenki Trzebiatowskiego.
Powered by aSc EduPage